Hayvan ahır yapımına %50 hibe.

31.12.2015
5,713
6,963
30
osmaniye

AHIR/AĞIL YAPIMINA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ BAŞVURULARI 31 OCAK’TA BİTİYOR!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2018 yılı Doğu Anadolu Projesi (DAP), Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP) Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamındaki illerde, mevcut büyükbaş-küçükbaş hayvancılık işletmelerinin modernizasyonu için ahır-ağıl yatırımları konularına verilecek yüzde 50 hibe desteği başvuruları 31 Ocak 2018 tarihinde son buluyor.

Desteklemeden faydalanmak için; başvuru tarihinden en az bir yıl önce Bakanlık Türkvet veri tabanına veya Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan ve büyükbaş işletmelerinde anaç hayvan varlığı alt sınır 10 baş üst sınır 49 baş, küçükbaş işletmelerinde ise alt sınır 100 baş üst sınır 200 baş kapasiteli aktif işletmesi olan gerçek ve tüzel kişi olmak şartı aranmaktadır. İşletme kapasitesi fazla olan büyükbaş ve küçükbaş işletmeler, belirtilen üst sınır kadar hibe desteğinden faydalanabilir.

Yatırım konularına göre hibe desteği uygulanacak iller;

- Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamındaki Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Elazığ, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Sivas, Tunceli ve Van illeri,
- Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamındaki Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illeri,
- Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamındaki Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat illeri
- Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamındaki Artvin, Bayburt, Samsun, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Tokat ve Trabzon illeri.

Kaynak: Facebook Çiftçi Birliği Sayfası

Gercekten çok tuhaf sürekli bu illere hibe oluyor. Her hibe döneminde bütün bölgelere sırasıyla verilsin alan alsın almayan almasın.
şöyle bir durum var bazı bölgelerde desteklemenin arkası aranmıyor kıraç tarlaya sulak yer desteği vs hepsi dönüyor.
bizim burda yonca verimi düşmüş bir yılı kalmış bozma diyorlar o belgeyi vermiyor destek aldın iyi bak diye diyor.
ben hiç birşeye destek almıyorum uzun zamandır en son destekleme olarak inekler varken buzağı desteklemesi alıyorduk. onuda baya yokuşa sürmüşler son dönemde.

arkadaşlar bence devlet ahır hibesini iklim şartına göre verecek yani kapalı ahırın şart olmadığı sadece sundurmayla hayvan bakılabilecek illere yada ilçelere kapalı sistem demir ve beton yığını ahırlar yaptırmanın mantığı yok

Batı karadanız akdeniz ege ve marmarada bulunan iller yunanistana baglı galiba buralara hibe yok.

Güney Doğu Anadolu ve Doğu Anadolu da; çiftçilik yapacak insan mı kaldı ki oralara veriliyor da, eğe, akdeniz ve trakya gibi hayvancılık ve tarımda Türkiye nin tüm yükünü omuzlarında taşıyan illerimize verilmiyor.

Tarım bakanımızın çok iyi niyetli olduğunu ama başka meslekten olduğunu, tarımdan hiç anlamadığı nı okumuştum. Sonuçları şimdi net olarak görülüyor zaten.

Maalesef iyi niyet ve çalışkanlık yetmiyor, Syn Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba nın yanına mutlaka; bu işi iyi bilen danışmaları alması gerekir.

olaya başka bir pencereden bakalım.
1.si batıya göre o ürünü kaldır bunu ek olayı yok ..
yılda tek ürün(tabi aniden bastıran soğuk ve karda o üründe mahvolmazsa) ve tabi tek destekleme..
2.hayvanlar yılın 6 ayı içeride soğuk kış şartlarından korunmak ve en iyi şekilde beslenmek zorunda..
3.batıya doğru büyük göç veriliyor..
bunu önlemek için buralara ha bire destek yağıyor ama NAFILE.
ürünün ve et fiyatlarının para kazanmadığı ve en zor şartlarda yaşam mücadelesi verilen bu gibi yerler kanayan yaradır..
bunuda burada okumak değilde..
erzurum,kars,ardahan,bayburt,ağrı v.s illerde yaşayan bilir ve anlar..
tabiki Edirne'den kars'a her çiftcimizin bereket içinde hayatını geçirmesini temenni ederim.. uygun talep doğrultusunda ekim,örgütlenme gibi ana faktörleri başaramazsak,
daha çok her gelen tarım bakanını eleştiririz..
onlar gelip gidiyor.biz ise arkalarından bakakalıyoruz..
bu böyle diye ben tarım Bakanı işten anliyorda demiyorum..
adamın alakası yok..
yine diyorum..
5 yıl tarlada çalışıp aynı zamanda hayvan bakmamış hiç kimse bu görevi yapamaz.
anlamaz(olayı yaşayamaz)
hepinize bereketli yıllar dilerim.

olaya başka bir pencereden bakalım.
1.si batıya göre o ürünü kaldır bunu ek olayı yok ..
yılda tek ürün(tabi aniden bastıran soğuk ve karda o üründe mahvolmazsa) ve tabi tek destekleme..
2.hayvanlar yılın 6 ayı içeride soğuk kış şartlarından korunmak ve en iyi şekilde beslenmek zorunda..
3.batıya doğru büyük göç veriliyor..
bunu önlemek için buralara ha bire destek yağıyor ama NAFILE.
ürünün ve et fiyatlarının para kazanmadığı ve en zor şartlarda yaşam mücadelesi verilen bu gibi yerler kanayan yaradır..
bunuda burada okumak değilde..
erzurum,kars,ardahan,bayburt,ağrı v.s illerde yaşayan bilir ve anlar..
tabiki Edirne'den kars'a her çiftcimizin bereket içinde hayatını geçirmesini temenni ederim.. uygun talep doğrultusunda ekim,örgütlenme gibi ana faktörleri başaramazsak,
daha çok her gelen tarım bakanını eleştiririz..
onlar gelip gidiyor.biz ise arkalarından bakakalıyoruz..
bu böyle diye ben tarım Bakanı işten anliyorda demiyorum..
adamın alakası yok..
yine diyorum..
5 yıl tarlada çalışıp aynı zamanda hayvan bakmamış hiç kimse bu görevi yapamaz.
anlamaz(olayı yaşayamaz)
hepinize bereketli yıllar dilerim.
Yusuf ustam bölgenizin şartları tarım açısından belkide ülkenin en zorlu yerleri
sizin orası için kar kalktıktan sonrasını doğru değerlendirmenin bir yolunu bulmak gerek internet derya deniz sizinle benzer şartlarda olan ecnebiler ne eker ne diker bi inceleyelim. tarım konusunda devletten bişey bekleyen adama diyeceğim şudur
imam evinden aş ölü gözünden yaş gelmez.
türk çiftçisi kendi göbek bağını kendi kesmek zorunda.

Köyde insanların kalmasını sağlayacak , yaşam şartlarını ve refahı arttıracak her tür desteğe ihtiyaç var , kırsal hızla boşalıyor , insanlar üretimden uzaklaşıyor dahası insanlar iş aş ekmek ve rahat yaşam umuduyla belli başlı şehirlere hızla göçmeye devam ediyorlar. Mevcut yöneliş ne köye ne de şehire yarıyor. Özellikle doğuda şartlar zor , batıdaki insanlarada uygun destekler verilerek tüm ülkemiz çiftçilerini daha fazla üretmeye teşvik edecek politikalara ihtiyacımız var

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Köyde insanların kalmasını sağlayacak , yaşam şartlarını ve refahı arttıracak her tür desteğe ihtiyaç var , kırsal hızla boşalıyor , insanlar üretimden uzaklaşıyor dahası insanlar iş aş ekmek ve rahat yaşam umuduyla belli başlı şehirlere hızla göçmeye devam ediyorlar. Mevcut yöneliş ne köye ne de şehire yarıyor. Özellikle doğuda şartlar zor , batıdaki insanlarada uygun destekler verilerek tüm ülkemiz çiftçilerini daha fazla üretmeye teşvik edecek politikalara ihtiyacımız var
bu işin doğusu batısı kalmamış batıda tarlalar bölünmüş parçalanmış bölünmeyi önlemek adına 10dekardan küçük yer bölünemiyor. üç kardeş müşterek tapulu yer ne bölebiliyor ne ekebiliyor bedavaya icara veriyor.
soran olursa tarla toplulaştırılıyor tarla girdi çalılık içine bu nasıl toplulaştırma ovanın ortasında sulak arazi mera olarak duruyor bizim köylüler toplulaşmış yamaya su basacak yonca sulucak ağustos ayı 5 fıskiye küçüklerinden anca çalılıyor ama boş yatan merada 20 çalışıyor bu nasıl icraat soran olursa tarlaları topladılar iki parça ova yer vardı hala iki parça birinin ucu çalılıklara girdi iki tane sondaj borumuzu kopardılar köye dönelim diye inek verecekmiş inek verme sen pazar ver ben inek bulurum alırım pazar yok.

• Beğen
Tepkiler: Devrim Ozturk
Batıda tarlalar bölünmüş demişsiniz ilhan bey bence doğu illerinde bölünme daha çok çünkü kardeş sayısı çok matematiksel olarak bu sonuc ortaya cıkıyor.
sizin köyünüzde en büyük tarla kaç dönüm bizim köyde bir kişide tek parça 110 dönüm var kalanı 10 dönümü geçmeyen parçalar halinde.
doğunun durumu toprak çok verimsiz arazi geniş ama ne veriyor.

sizin köyünüzde en büyük tarla kaç dönüm bizim köyde bir kişide tek parça 110 dönüm var kalanı 10 dönümü geçmeyen parçalar halinde.
doğunun durumu toprak çok verimsiz arazi geniş ama ne veriyor.
Değerlendirmeye alınca işin içinden çıkılcak gibi değil valla. Arazinin düz oldugu yerlerde gayet geniş araziler ama malesef arazi engebeli ister istemez parcalanma olmuş zamanında.

arkadaşlar ardahan da yoncayı bir kere anca biçeriz arpa ekenler maksimum 250kğ ürün alır bugday eken kalmadı hemen hemen. yulaf ot olarakbiçersen gübrelenen yerden dekara 25 balye anca alırsın bu dediklerim iklimin çok iyi olmasına baglı yani genelde hep kötü olur.

Basımdaki olayı anlatıyım. Babamın amcasıyla tarlalar ortak suan . evin yanında 12 dönüm olan bi tarla var gelmiş bu tarlayı ikiye bölelim diyo tatlı olmayan bazı konusmakar gecti aramızda kadastro getittirirmiş bölermiş falan bıktım şu eski kafalardan ya. Onun ayarında baska tarlayı sana veriyim diyom yok olmaz diyo.

benim çözüm önerim köyden göç arazisi direk elinden alınıp bu işi yapana verilecek oda sürekli degil çifçiliği bıraktımı onunda arazisi alınacak.ardahan için konuşuyorum burda 160 civarı köy var burada yaşı 40 ın altında olan her köyden 10 kişiye ahır yapacan 100er başlık ızgaralı sistem [50 inek 50 dana etci damızlık işletmeleri]ve bu işi toki gibi tek bir elden hızlı bir şekilde yapacan vatandaşı 10yıl düşük faizli borçlandırıp sürekli takip edecen.yani borcu bitmeden traktör degişmeyecek çarşıdan ev almayacak yada 10 tane inek satıp cipe binmeyecek sadece üretim yapacak

benim çözüm önerim köyden göç arazisi direk elinden alınıp bu işi yapana verilecek oda sürekli degil çifçiliği bıraktımı onunda arazisi alınacak.ardahan için konuşuyorum burda 160 civarı köy var burada yaşı 40 ın altında olan her köyden 10 kişiye ahır yapacan 100er başlık ızgaralı sistem [50 inek 50 dana etci damızlık işletmeleri]ve bu işi toki gibi tek bir elden hızlı bir şekilde yapacan vatandaşı 10yıl düşük faizli borçlandırıp sürekli takip edecen.yani borcu bitmeden traktör degişmeyecek çarşıdan ev almayacak yada 10 tane inek satıp cipe binmeyecek sadece üretim yapacak
ustam malı elden alma gibi bir mantıkmı var.
adamın cocuğu olmuyor nesli yok tarlada bel fıtığı oldu şehre göçtü yerleri icara verip kirasını ödüyor.
belden aşağı felçmi olsun tarlasınımı versin sen seç.
fabirikası olup köye besihane açanında fabrikaya el koyup bi asgari ücretliye devretmek gerekecek bu durumda.
bu söylediğin kominizm mantığıdır çok hoş gözükür uygulamada imkansıza yakındır dünyanın hiç bir yerinde lan dökülmeden yürümemiştir.
art niyetle yazmadığına eminim ama olmucak mevzu.
ahır falan yapmayı geçtim üretim gücü olan çiftçi ürününü kendi satamıyor.

Güney Doğu Anadolu ve Doğu Anadolu da; çiftçilik yapacak insan mı kaldı ki oralara veriliyor da, eğe, akdeniz ve trakya gibi hayvancılık ve tarımda Türkiye nin tüm yükünü omuzlarında taşıyan illerimize verilmiyor.

Tarım bakanımızın çok iyi niyetli olduğunu ama başka meslekten olduğunu, tarımdan hiç anlamadığı nı okumuştum. Sonuçları şimdi net olarak görülüyor zaten.

Maalesef iyi niyet ve çalışkanlık yetmiyor, Syn Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba nın yanına mutlaka; bu işi iyi bilen danışmaları alması gerekir.
Sizin o saydığınız bölgelerde buğday bile 800;1000 kg veriyor bizim bölgemizde 200 kg dönüm de aldığımız zaman bayram oluyor artı birde saydığınız yerlerde ikinci ürünler ekile biliyor dolayısıyla gelir artsın göç azalsin diyo veriliyor