Hayvan ahır yapımına %50 hibe.

Sizin o saydığınız bölgelerde buğday bile 800;1000 kg veriyor bizim bölgemizde 200 kg dönüm de aldığımız zaman bayram oluyor artı birde saydığınız yerlerde ikinci ürünler ekile biliyor dolayısıyla gelir artsın göç azalsin diyo veriliyor

Toprağı nın veriminden bahsetmedim. Boşalan köylerden, terk edilmiş viran eylemiş yerlerden bahsettim. Hadi diyelim biri gitti ve tesisi kurdu. Çalışacak adam bulamadığında, ürününü pazarlayacak firma bulamadığında, ürününü tüketecek nufus bulamadığında; krediyi alan ın başarılı olma şansı sence yüzde kaç olur? Bence yüzde sıfır.

Eğeye, akdenize, marmaraya ve Trakya ya kredi verilmiyor, karadeniz e veriliyor..! Abe kardeşim, karadeniz de tarım (çay ve fındık dışında onunda getirisi yok) ve arıcılık dışında hayvancılık yapılacak toprak mı var?

Bir iş yapılırken, mantıklı hareket edilmeli. Yoksa sonuç hüsran olur.

• Beğen
Tepkiler: talataga1
Toprağı nın veriminden bahsetmedim. Boşalan köylerden, terk edilmiş viran eylemiş yerlerden bahsettim. Hadi diyelim biri gitti ve tesisi kurdu. Çalışacak adam bulamadığında, ürününü pazarlayacak firma bulamadığında, ürününü tüketecek nufus bulamadığında; krediyi alan ın başarılı olma şansı sence yüzde kaç olur? Bence yüzde sıfır.

Eğeye, akdenize, marmaraya ve Trakya ya kredi verilmiyor, karadeniz e veriliyor..! Abe kardeşim, karadeniz de tarım (çay ve fındık dışında onunda getirisi yok) ve arıcılık dışında hayvancılık yapılacak toprak mı var?

Bir iş yapılırken, mantıklı hareket edilmeli. Yoksa sonuç hüsran olur.
Toprağın veriminden bahsetmedin ama gerçekler bu gelir seviyesi yüksek olduğu için nüfus azalmiyor genede bu yatırımlar fabrika kuracak şekilde kullanan yok zaten tarım ve hayvancılık besi çiftliği kuruyor ve il dışına gönderiyor bu işin başına geçen adamda bir kendisi ile yapmayı planlamiyordur her halde hayvanida kesip viran şehire lüks restoranda açacak halide yok ham madde gibi düşün karsda yetiş tirilen hayvanlar karstami yeniyor

ustam malı elden alma gibi bir mantıkmı var.
adamın cocuğu olmuyor nesli yok tarlada bel fıtığı oldu şehre göçtü yerleri icara verip kirasını ödüyor.
belden aşağı felçmi olsun tarlasınımı versin sen seç.
fabirikası olup köye besihane açanında fabrikaya el koyup bi asgari ücretliye devretmek gerekecek bu durumda.
bu söylediğin kominizm mantığıdır çok hoş gözükür uygulamada imkansıza yakındır dünyanın hiç bir yerinde lan dökülmeden yürümemiştir.
art niyetle yazmadığına eminim ama olmucak mevzu.
ahır falan yapmayı geçtim üretim gücü olan çiftçi ürününü kendi satamıyor.

düşün şimdi benim köyümde 1938 de arazi bölünmüş kişi başı 6 dekar yer verilmiş 1950 lerdeki ğöç furyasıyla adam tarlayı tapanı bırakıp istanbula vs gitmiş o vatandaşların arazileri oldugu gibi duruyor üretim sıfır ve bakımsız kalmış yada adam almanyaya gitmiş aynı şekilde arazisi duruyor şimdi bu araziler zaten devletindi böyle arazileri devlet eliyle üst kullanım hakkını hayvanı çok olup arazisi olmayan çifçiye verse kötümü olur

Sizin o saydığınız bölgelerde buğday bile 800;1000 kg veriyor bizim bölgemizde 200 kg dönüm de aldığımız zaman bayram oluyor artı birde saydığınız yerlerde ikinci ürünler ekile biliyor dolayısıyla gelir artsın göç azalsin diyo veriliyor
Doğuda illerinde göç oluyoda batıda göç olmuyo mu sanki . bırakın tarla işleme zorlugunu hayavana bakma zorlugunu adamlar evlenmek için sehre göç ediyo.

Bir toplumu oluşturan en küçük yapıya aile denir değerli arkadaslar. Eğer aile olmazsa düzen olmaz düzen olmayınca hiç bişi olmaz bundan ilersi yok. Bence devletimizin temeldeki sorunları çözmesi gerekir . destek vermekle falan kimse köyüne geri gelmez

Bir toplumu oluşturan en küçük yapıya aile denir değerli arkadaslar. Eğer aile olmazsa düzen olmaz düzen olmayınca hiç bişi olmaz bundan ilersi yok. Bence devletimizin temeldeki sorunları çözmesi gerekir . destek vermekle falan kimse köyüne geri gelmez
Bölge neye el verisli ise onun yapılması doğru hakkariye beş yıldızlı tatil köyü yapılsın ne olsun buradaki insanların ekonomisi iyi olacak ki ailesine iyi eğitim versin memletekinde karnı doysunki memleketini sevsin ve geliştirmek için uğraşsın siysi oyunların kurbanı olmasın

• Beğen
Tepkiler: Cihan güler
Doğuda illerinde göç oluyoda batıda göç olmuyo mu sanki . bırakın tarla işleme zorlugunu hayavana bakma zorlugunu adamlar evlenmek için sehre göç ediyo.
cihan önemli bir konuyu tekrar gündeme getirdin..
Köyde durana kız vermiyor adam..
ama aynı adamın birde oğlu var..
köylere gidip kız istiyor..
eee karşıkide vermiyor..
sonra sinirlenip.."yaw kardeşim benin oğlum akıllı,paramız var tarlamız var.. Bizden eyisinimi bulacaklar"

sonuç..
kızımı şehire zengine verecem..
oğluma köyden alacam..

babayı alırsın..
sen vermezsen karşıkide vermez..
birbirinizin yüzüne bakar kalırsınız.

hepimizi Allah ıslah etsin.

Cok haklısınız yusuf bey. Kız babalarının böyle düşünme sebebinden bi taneside su. Lise zorunlu oldu üniversite desen sallasan 2 yıllık bölüme yerleşiyon zaten kızı bitirmiş üniversiteyi. Üniversite mezunu kızımı köye mi vercem oluyo durum bu ☺

Yani ne yapalım bu bölgeler bizim memleketimiz değil mi hiç birşey yapmadan bırakıp gidelim mi vatan toprağı kutsaldır kaderine terk edilemez
Bakın beyfendi biz burda gitsinler demiyoruz yapılan yanlışlıkları söylüyoruz kaç senedir o bölgelere veriliyor diğer bölgelere yok bunun acıklaması nedir.

Trakyanın egenin heryeri 800 1000 kg vermez kardeşim böyle saçma sapan uygulamalara kılıf bulma çabası bunlar bizim buralarda olduğu gibi sizin oralarda da çok fakir çiftçiler var bizim buralarda da köyler boşaldı boşalıyor bu insanlar faydalansın ülkesine en çok vergiyi veren insanlar da bizim buranın insanlarıyken (rakamlar ortada) bu çifte sıtandart niye nafile siyasi çabalar bunlar öyle yerler var bizim memleket gibi 250 kg aldıkmı şapkayı havaya atıyoruz vemeden almak Allaha mahsus buralarda insanlar buğdayı biçince diğer ekime kadar kurağa çamura rağmen defalarca tarlayı sürüp karıştırıp kısa sürede nadas yapmaya çalışıyorken anadolunun çoğu yerinde buğday tarlaları ellenmeden öylece duruyor ve o şekilde nadasa bırakılıyor çok yazık olacak olsaydı şimdiye kadar olurdu

• Beğen
Tepkiler: talataga1
Trakyanın egenin heryeri 800 1000 kg vermez kardeşim böyle saçma sapan uygulamalara kılıf bulma çabası bunlar bizim buralarda olduğu gibi sizin oralarda da çok fakir çiftçiler var bizim buralarda da köyler boşaldı boşalıyor bu insanlar faydalansın ülkesine en çok vergiyi veren insanlar da bizim buranın insanlarıyken (rakamlar ortada) bu çifte sıtandart niye nafile siyasi çabalar bunlar öyle yerler var bizim memleket gibi 250 kg aldıkmı şapkayı havaya atıyoruz vemeden almak Allaha mahsus buralarda insanlar buğdayı biçince diğer ekime kadar kurağa çamura rağmen defalarca tarlayı sürüp karıştırıp kısa sürede nadas yapmaya çalışıyorken anadolunun çoğu yerinde buğday tarlaları ellenmeden öylece duruyor ve o şekilde nadasa bırakılıyor çok yazık olacak olsaydı şimdiye kadar olurdu

tekirdagın tüm köylerini keşan gelibolun köyleri edirnenin ismini hatırlamadıgım bir sürü köyünü gezdim askerde [dış görev şöför üydüm]Türkiyenın avrupa standartlarını yakalamış bölgeleri bence hiç siyaste filan baglamayın şunuda derseniz eger verginin çoğunu biz veriyoruz yatırımı ve teşvikleride biz alalım bunda haksızlık edersiniz ki bence yatırımda alıyorsunuz

Bu arada çeltik tarlasında fotaraf paylasiyorsun ama hala durumdan memnun değilsin galiba

Kırmayın birbirinizi arkadaşlar. Doğunun boşalmasını engellemek için yapılmış çalışmalar diyelim. Lakin siyasi bir karşılıkta olduğu aşikar. Çünkü trakyadan akp ye ekmek çıkmaz, durum böyle oluncada destekleme alamazsın.
Şuan imar izni için uğraştığım 21 dönüm bir arazimiz var. Küçükbaş besi için 950 m2 kapalı alanlı bir ağıl yapmaya çalışıyoruz. 13 kurumdan onay gerekiyor, imar izni için. Bazı kurumlardan gelip olur veya olmaz demek için bile bin tl para istiyorlar. Lihkab aplikasyon ölçümü, projesi, kurum onayları, belediye harçları falan derken daha çivi çakmadan 30-40 bin lik olacağız. Sonra derlerki tarıma hayvancılığa destek veriyoruz. Bahsettiğim arazi 1500 dönüm köy merasına sınır, tam koyunculuk yapılacak yer ama kime neyi anlatacaksın. Paraları saçıyoruz, birde kurumlardan biri onay vermezse harcadığımız para ile kalırız. Tut ki dsi yok kardeşim 10 yıl sonra baraj olacak orada dedi veya karayolları ordan yol geçecek dedi ozaman kim verecek benim paramı? 3 aydır kurum keyfi bekliyoruz. Desteğini geçtim köstek olmasalar bari.

göç olur..
b..kmu vardı gelmişler denir.
heryere dolmuşlar denir..
gelmesin diye destek görürse ...
ona verdi bana verilmedi denir.
vatanın bütünlüğü söz konusu olunca Edirne'den kars'a denir.
1 karış için bin şehit veririz.
ben doğuya göç eden batılı hiç görmedim... YA SIZZZ
buralar bom boş..
buyurun gelin.. dekarı 500 tl ile 2 bin tl arasında istediğiniz kadar arazi var..
bol bol hastane var...
bol bol kış var..
-30 lar var aylarca dolu,tipi kar var.
yatlara verilen ucuz mazot varya..
işte o yatlardan hiç buralarda yok..
deniz görmemiş bir sürü insan var..
2.ürün yok.. ekim ve hasatı 4-5 ay içinde tamamen bitirmen lazım..
2.ürün desteğide yok böyle şeylerden haberleride yok..
ama burasıda vatan toprağı yaaa.
hiç 2. Ürün desteğini doğuya yollayan varmı..
buradada şanlı TÜRK bayrağı dalgalanıyor..
tek farkı; soğukta,uzakta ve halkı gelmesin,birşeyde istemesin denilen yerde göndere çekiliyor.
zaten devlet ne kadar destek verirse versin boş.
cehaletten kurtulamadıktan sonra diploma kağıttan ibarettir.
buralarda yaşamadan yorum yapmak çok acı verici..
bizler vatanın dörtbir yanına yayılmış karatopraktan nasibini çıkaran..
bu milletin karnını doyuran,aziz ve dost bir milletiz..
birbirimizi asla kıskanmayalım..
ne olursa zenginlikten yana bizlerde olsun..
Çiftçi heryerde herşeyi hakeder..
en iyisini en güzelini hakeder.. Aramızda ayrılıktan yana çalan her türkü,bizi köleleştirmek isteyenlerin alkışıyla son bulur.
hepinize saygılar sunarım.

Kırmayın birbirinizi arkadaşlar. Doğunun boşalmasını engellemek için yapılmış çalışmalar diyelim. Lakin siyasi bir karşılıkta olduğu aşikar. Çünkü trakyadan akp ye ekmek çıkmaz, durum böyle oluncada destekleme alamazsın.
Şuan imar izni için uğraştığım 21 dönüm bir arazimiz var. Küçükbaş besi için 950 m2 kapalı alanlı bir ağıl yapmaya çalışıyoruz. 13 kurumdan onay gerekiyor, imar izni için. Bazı kurumlardan gelip olur veya olmaz demek için bile bin tl para istiyorlar. Lihkab aplikasyon ölçümü, projesi, kurum onayları, belediye harçları falan derken daha çivi çakmadan 30-40 bin lik olacağız. Sonra derlerki tarıma hayvancılığa destek veriyoruz. Bahsettiğim arazi 1500 dönüm köy merasına sınır, tam koyunculuk yapılacak yer ama kime neyi anlatacaksın. Paraları saçıyoruz, birde kurumlardan biri onay vermezse harcadığımız para ile kalırız. Tut ki dsi yok kardeşim 10 yıl sonra baraj olacak orada dedi veya karayolları ordan yol geçecek dedi ozaman kim verecek benim paramı? 3 aydır kurum keyfi bekliyoruz. Desteğini geçtim köstek olmasalar bari.

dediğiniz evrak işleri buradada yani doğudada var izin vede projeler gerekli birşey ama dediğiniz gibi harçlar ve sonucu belirsiz bir iş için para yatırıyoruz.tkdk dan proje yaptırıp yada dap ahır yaptırıp kazandığı parayla cipe binen hele ardahanda görmedim ama proje danışmanlık bürosu açanlar hep lüks arabaya biniyor

• Beğen
Tepkiler: ilhan_mkp
dediğiniz evrak işleri buradada yani doğudada var izin vede projeler gerekli birşey ama dediğiniz gibi harçlar ve sonucu belirsiz bir iş için para yatırıyoruz.tkdk dan proje yaptırıp yada dap ahır yaptırıp kazandığı parayla cipe binen hele ardahanda görmedim ama proje danışmanlık bürosu açanlar hep lüks arabaya biniyor
Rabbim hepimizin yardımcısı olsun. Ben doğu, batı, siyah, beyaz ayrımı yapmam hocam. Ben orada sen burada doğmuş olabilirdik.
Devlet çok uzun yıllardır birşeyleri yanlış yaptığı için, biz bireyler sıkıntı yaşıyoruz. Kimse keyiften gelip burada gurbetlik çekmiyor. Oradan gelen tüm kardeşlerimizin de birçok haklı sebebi ve yaşadığı pek çok zorluk var.

Biz bireyler farklılıklarımızı zenginliğimiz kabul edip birlikte yaşayabilmeliyiz. Aksi halde kaybeden biz olacağız. Ayrıca devletin doğuya yaptığı yardımda asla gözüm yok. Yeter ki doğru insanlara, doğru yerlere gitsin. İş yapana, ekmeğinin peşinde koşana gitsin, eğer gerçekten böyleyse benden yana helal hoş olsun.

Özel yardım hediyesi alıyor olabilir