ineklerin enerji protein ihtiyaçlarında, yıl içinde değişmeler?

et ırklarının, inek sürüleri yemlenirken, rasyonlarında enerji (%TDN=total digestible nutrients=sindirilen besinler toplamı) ve protein ihtiyaçları ne zaman artar, ne zaman azalır? nasıl artar, nasıl azalır?

burada, izlenen şekil W şeklindedir. (azalma-artma-azalma-artma-azalma-artma......)

buzağılama başlangıç olarak alınırsa:

Buzağılamadan sonra yüksek olan, enerji-protein ihtiyacı, 6 ay kademeli azalır.

Daha sonra, 7 ayda en az olan enerji-protein ihtiyacı, buzağılama zamanına doğru kademeli bir şekilde artar.

Bu kalıp, ömür boyu (8-12 yıl) devam eder.

(internette, MP391)inceleyin.

aylar (buzağılamadan sonra) (aylar/%TDN, %HP=protein)
inek (1200 Lb=545 kg)(pik süt verimi: 20Lb=9Litre)

1 58,7/10,1
2 59,9/10,7
3 57,6/9,9
4 56,2/9,3
5 54,7/8,5
6 53,4/7,9

7 46,9/ 6,5
8 47,3/ 6,5
9 47,9/ 6,7
10 49,0/ 6,9
11 52,3/ 7,7
12 56,2/ 8,8

saman enerjisi/proteini: 44/3,6
mısır silajı enerjisi/proteini:70/8,6
ayçiçek küspesi enerjisi/proteini 65/25

Kafama bir şey takıldı. Bilgin varsa sevinirim.

Saman 44/3,6 -%90 kuru : 40/3,3
M.slajı 70/8,6 -%33 Kuru : 23/2,9 oluyor. Doğru mu?

Buna göre kg fiyatları bizim burada aynı. Depolama açısından saman daha avantajlı.

Yukarıdaki enerji protein göz önüne alındığında 1kg saman 1 kg mısır slajından daha avantajlı gibi geliyor. Doğru mudur? yoksa bu sayılar yanıltabilir işin içinde başka hesaplar var mı?

Gebelikte kilo alma sorunu bende yaşıyorum
Bu dengeyi kurmak cok onemli
Gebelikte kilo alirsa inek Yavru iri oluyor zor doğum çeşitli sorunlar
Birde tuz miktarını ayarlama sorunu var
Ben yalama bloğu bulunduruyorum mineralli fabrijasyon serbest önlerinde
Bölge deniz kıyısı zaten tuz oranı yüksek
Fabrika yemide veriyoruz ineklere
Ayrica ot ve pancar kuspesi ağırlıklı yem karmaya tuz katsammi?

Kafama bir şey takıldı. Bilgin varsa sevinirim.

Saman 44/3,6 -%90 kuru : 40/3,3
M.slajı 70/8,6 -%33 Kuru : 23/2,9 oluyor. Doğru mu?

Buna göre kg fiyatları bizim burada aynı. Depolama açısından saman daha avantajlı.

Yukarıdaki enerji protein göz önüne alındığında 1kg saman 1 kg mısır slajından daha avantajlı gibi geliyor. Doğru mudur? yoksa bu sayılar yanıltabilir işin içinde başka hesaplar var mı?

yukarıda, saman, mısır silajı için verilen enerji/protein değerleri kuru madde üzerinden:

yani %90 kuru maddeli saman kullanıldığında (1 kg KM /0,9 KM=1,1 kg) yani 44%TDN 1,1 kg samanda var
benzer şekilde, mısır silajında %33KM,%67 su varsa=kuru 1 kg mısır silajı=1 kg KM/3,3= 3 kg mısır silajında var. Yani 3 kg mısır silajında 1 kg kuru madde (yem) var.
Bu 1 kg kuru mısır silajında %70 TDN var.

buna göre, mısır silajının enerjisi, samana göre neredeyse, 1,6 misli fazla.

sizin verdiğiniz değerler, yemin doğal halinde (verilen gibi) bulunan enerji, protein değerleri.

1 kg saman 20 krş ise, 400 TND almışsınızdır
3 kg silaj 60 krş ise, 700 TDN almışsınızdır (1 kg silaj 20 krş ise)

ineklerin kondüsyonlarının, buzağılamada 2,5-3,0 arasında olması istenir. düveler buzağılama sırasında, 3,0-3,5 kondüsyon puanına sahip olmalı.

kuru döneme, yüksek kondüsyonlu olarak çıkartılmaları birçok sıkıntıya sebep olabilir.

gebelilklerinin 5-7 aylarında, ineklerin kondüsyonunu 2,5 olması istenir.

bu döneme aşırı yağlı (kilolu) giren inekler, kaba yem ağırlıklı (çayır otu, buğday kuru otu, saman) yemlenerek ve mısır silajı, kesif yem (süt yemi, arpa) miktarı azaltılarak, bir ayarlama yapılabilir.

çiftçilerimizin, ineklerinin kondüsyonlarını değerlendirmeleri için deneyimli olmaları gerekir.

ineklerin vücut kondüsyonlarını değerlendirmek için internette birçok yayın var. (body condition scoring, dairy cattle, dairy cow body condition scoring) ile arama yapılabilir.

buzağılama sırasında, kondüsyon puanı 3'ün üstünde (şişman, yağlı inekler) olan ineklerde sıkıntılar görülür (güç doğum, ketoz vs)

• Beğen
Tepkiler: ismail_17

ot ve pancar küspesi ağırlıklı yem karmasına, fabrika yemi (tuz-vit eklenmiş)(süt yemi, besi yami vs) verilmediği durumlarda, tuz eklenmesi gerekir.

süt verimi dikkate alınmazsa (süt vermiyorsa, emzirmiyorsa, sağılmıyorsa), hayvanın yaşama payı tuz ihtiyacının verilmesi gerekir. hayvanın ağırlığına göre değişir. hayvanlara, her 100 kg ağırlık için, 5 gr tuz verilir.
normalde, pancar küspesine tuz ilave edilmemiş olması gerekir.

fabrika yemi veriliyorsa, içindeki tuz miktarına bakmak gerekir. 1 kg yemde, 5-10 gr tuz katılmış olabilir.

rasyonun, enerji hesabı nasıl yapılır?

eldeki yemler mısır silajı ve saman olsun

saman enerjisi: 44
silaj enerjisi 70

istenen, rasyonun enerjisi: 52 olsun

X işaretinin soldaki kollarının uçlarına saman (44) ve mısır silajın (70) enerjileri yazılır

X in kesim noktasına rasyonun enerjisi (52) yazılır

daha sonra yem enerjisi rasyon enerjisinden çıkarılır, karşı kolların ucuna yazılır.

70-52=18
44-52 (burada fark yazılır)8

ikisi toplanır 18+8=26

saman=18/26=0,69
silaj=8/26=31 oranlar bulunur

12 kg yem verilecekse
12 x 0,69 = 8,28 (8,28 x 1,1 =9,3 kg)saman çok fazla
12 x 0,31= 3,72 silaj = 3,72 x 3 =11,16 kg

bu hesap, 600 kg bir inek için yapıldı.
verilecek en fazla saman=600/100 x1,25 x 1,1 = 7,9 kg saman/gün

aradaki fark (9,3-7,9 =1,4 kg buğday/arpa kuru otu (yeşil kurutulmuş, süt evresinde) verilir.

not:bu hesaplar, bilgi amaçlıdır.

bu hesap bir excel yazılımı kullanılarak kolayca yapılabilir (bu yazılım yakında çiftçilere dağıtılacak)

trakkulup.net

Samanı sadece enerji değeri olarak hesaplamak yanlış. Samandaki selülozu sindirmek için hayvanın enerji harcayacağı unutulmamalı. Ayrıca rasyon hesaplamalarında hayvanın verimi kondüsyonu gebeliği sağılır gün sayısı yaşı çevre ısısı bütün olarak değerlendirilmeli

• Beğen
Tepkiler: behcet arı

Arkadaşlar buraya üye olmadan önce bu kadar bilinçli üyelerin olabileceğini hiç tahmin etmemiştim size öneri olarak belirtmek isterim Çiftliğim Agromarket mağazalarında hayvanlarınıza ücretsiz rasyon yaptırabilirsiniz