intercooler

Ynt: intercooler

TL-A serisi traktörü olan arkadaşlar, gücü pompodan ve tork'tan 6 beygir artırmanız mümkün, yanlız pompadan artırdığınız her 1 güç yakıt olarak cebinizden çıkıyor, tork'a birşey demem, yaklaşık 2 veya 3 beygir artırıyor, yakıt değişmiyor, servisler bu işi yapmıyor kuralların dışına çıkmıyorlar, iyi bir pompacılardan yardım alabilirsiniz. (tabiki para karşılığında) ama garantisi yok.

yeni olan T 5000 serisi traktörlerde intercooller var, yanlız bunlarında mazot pompası değişik diyorlar, dışarıdaki ustalar takılabilir olur diyorlar, araştırın aldanmayın.

intercooller takılınca muhakkak pompa ayarı gerekiyor diye biliyorum, bir arkadaşım JD 6320'e taktıracaktı pompa ayarı yüzünden vazgeçti. pompa ayarını bozdurmak istemedi.

Herşey güç ile ilgili ise, Pompada bitiyor, intercooller felan hikaye...(2-3 beygir yani)

DİKKATLİCE İNCELEYİN LÜTFEN, 2 AY ÖNCE BİZZAT GÖRÜŞMÜŞTÜM BU FİRMA SAHİPLERİ İLE.. TRAKTÖRE NASIL VE NEREDEN GÜÇ ÜRETTİKLERİNE BAKIN http://btchiptuning.com/index.htm

peki gökoğlu bey firma ile görüştüğünüzü söylemişsiniz
size ne bilgi verdiler.
nasıl ve neşekilde güç arttırmayı planlıyorlar.
biraz bilgi verirmisiniz.
maliyet konusunda ne diyorlar
teşekkürler
bendede tl 100 a var ona intercooler düşünüyorumda ,şuan araştırma aşamasındayım.

gmcomer link=topic=24820.msg268363#msg268363 date=1271230025' Alıntı:
peki gökoğlu bey firma ile görüştüğünüzü söylemişsiniz
size ne bilgi verdiler.
nasıl ve neşekilde güç arttırmayı planlıyorlar.
biraz bilgi verirmisiniz.
maliyet konusunda ne diyorlar
teşekkürler
bendede tl 100 a var ona intercooler düşünüyorumda ,şuan araştırma aşamasındayım.
Hiç bir şekilde bu traktöre güç artırımı yapmıyorlar, İNCESU85 arkadaşımızında dediği gibi elektronik beyinli traktörlerde uygulama yapıyorlarmış,
yetkililer istekten dolayı TL100A ' nın üzerinde inceleme yapmışlar, pek faydası olmamış, tarif ederkende TL serisi traktör yarı mekanik yarı elektronik diye tarif etti, söylediklerine bu tariften sonra inandım, çünkü TL serisi motor kısmı mekanik, motor hariç diğer yerler şanzumanda dahil elektronik bunu biliyordum ve arıza takip soket ' ite direksiyonun altında dolayısıyla tla daki beyin arka kısım beyini.
O linki verme sebebimde, eğer traktör güçlendirilecekse tamamen mazot ile ilgili, linkte belirtilen traktörleri kullanan arkadaşlar varsa faydalanabilir diye ekledim.sizde beyinden değilde pompadan yaptırabilirsiniz demek istedim. eğer pompa basım güçü buna musaitse.
intercooller çok düşündüm bende, ama cesaret işi,çünkü örneği yok. 2.000 tl harcayıp 2 veya 3 beygir elde edeceksem boştan yere harcama yapmış olurum,eklediğim malzeme bana ortalama 10 bg güç kazandırmalıki değsin. saten ufak tefek ayarlarla ortalama 3 beygir, traktöre hiç birşey eklemeden ve fazla mazot yaktırmadan ilave güç eklenebiliyor. umarım kendim için araştırdıklarım, sizin içinde faydalı olmuştur, teşekkürederim.

gökoğlu verdiğin bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.eline ddiline sağlık.
birşeydaha sorayım müsadenle tl 100 a traktörün arka şanzıman kısımı hakkında bilginiz varmı.teknik açıdan nette bulamıyorumda.çalışma mekanızması resimfilan bulamadım.merak ediyorum.servislere herhangibir arıza durumunda en azından bılgımız olsun.tesekkürler ederim

gmcomer link=topic=24820.msg268650#msg268650 date=1271347672' Alıntı:
gökoğlu verdiğin bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.eline ddiline sağlık.
birşeydaha sorayım müsadenle tl 100 a traktörün arka şanzıman kısımı hakkında bilginiz varmı.teknik açıdan nette bulamıyorumda.çalışma mekanızması resimfilan bulamadım.merak ediyorum.servislere herhangibir arıza durumunda en azından bılgımız olsun.tesekkürler ederim
Ne demek gmcomer, burada birbirimize yardımcı olmak için buluşuyoruz.
tla ' nın arka şanzuman kısmı debriyajda dahil tamamen elektronik, balata yok, yağ basınçlı tork sistemi mevcut (balata sıyıracak diye bir dert yok), traktörü çekme ile çalıştıramazsın.4500 kg kaldırma kapasiteli kollar ve pistonu,en çok sıkıntı çekilen yeri kuyruk mili müşürü...motor kısmındada direksiyon yağ müşürü, bunlar bozulunca içerideki ekrana arıza varmış gibi gösteriyor, birde fren boruları çatlayabiliyor bazen hissetmiyorsun ama her yağ değişiminde fren hidroliğini kontrol etmek lazım. fren işi başıma geldi. imdat ' ada el freni yetişiyor, direk balatalara bağlı, tehlike anında el frenini çektiğin zaman ne yük olursa olsun traktörün anında durduğunu görürsün. 4 çeker birden kitliyor. traktör arıza şekilleri kitapcığında var saten. şimdilik aklıma gelenler bunlar.

tc 56 link=topic=24820.msg268603#msg268603 date=1271336510' Alıntı:
hüseyin turbocuları anlatmamışsın, ??*-s
çok güç çok para benim bildiğimde bu

turboculara dedimki, traktörün üzerindeki holset marka ***** serisi turboyu çıkaralım, yerine bir büyüğünü denemek amaçlı elinizdeki çıkma turbolardan birini takalım, hemen tarlada deneyelim güçü istenilen şekilde arttıysa yenisini alalım dedim.. yine mükemmel bir usta cevabı ile red aldım.
ustanın cevabı şöyleydi; istersen en büyüğünü tak hiç bir işe yaramaz aksine dahada beygir düşer çünkü dizel traktörlerde turboların çalışma prensibi motordan çıkan duman ile ilgili dedi. çıkan duman aynı turbo büyük ise verimsizlik meydana gelir diyor,
Yani uzun lafın kısası traktörde güç istenirse, iş dönüyor dolaşıyor yine pompa ile mazotta bitiyor anlaşılan.

tabiki biz görüştüğümüz ustalarla hep teknik konuştuk, belki uygulamada farklı sonuçlar elde edilebilir, örneğini görmek lazım.

sene 1994 ' de 93 model 285 s ' e turbo takmıştık, hangi ustaya sorduysak sonuç alamazsınız demişlerdi, güç elde ettik ama nitekimde haklı çıktılar güçün yanında bir sürü sorunla karşılaştık, o sorun olan parçalarıda değiştirince mükemmel sonuç almıştık. ama bize çok pahalıya mağaloldu.. siboblar+++rektefe. :8:D

çok yararlı şeyler yazmışsın.çok çok teşekkür ederim.ben traktörü ikinci el aldım.kitapçığı filan yoktuservisten istedim ellerinde yokmuş.o yüzden motor hakkında bilgi eksikliğim var.bu motorların motordan hareketi arkaya aktarma kısmında yaylı ve diskli bir kısım var ismini bilmiyorum.motor milinden aldiğı hareketi şanzıman miline aktaran ara bir aparat.bu motorlarda yarı debriyaj görevi yaptığını söyledi servis.bu parça 2000 saatten sonra değişmesi gerekiyormuş.biz motoru aldığımızda orta kısımdan yük e bindiğinde ses geliyordu boşta yolda filan gelmiyor.servis bastan önleri bağlayan şaftttan süphelendi onu söktü.sonra bu gövdedeki bahsettiğim parçayı söyliyerek değişmesi gerektiğini ima etti. bende motoru ortadan böldürdüm parçayı çıkardılar.hakkaten bahsettileri barça bozulmuş dağılmak üzere imiş bende gördüm ustaların başalrındaydım.neyse değiştirip motoru topladılar.motor gayet güzel oldu ses filan kesildi.bir kaçgün motoru işe koştum baktım ses tekrar azar azar artmaya başladı.tekrar servise sordum bana söyledikleri.takılan parçanın yerine alışması gerekiyormuş zaman la keser dedi.ama ses giderek artıyor azalacağı yerde.sen yeni parça takıyorsun karşılığınıda değiştir o zaman nasıl ustasın sen.beni sallayıp duruyorlar.bu yüzden servise hiç güvenim kalmadı.ses halen gelmeye devam ediyor.bu yüzden senden bilgi istedim.kendim makina teknisyeniyim az çok bu konulardan anlıyorum.ama nettte detaylı bilgi ve resim bulamıyorum.hiç bir ustayada güvenmiyorum.servis traktöre benim özen gösterdiğim kadar özen göstermiyor.
en son artık karar verdim traktöree kendim söküp müdahale edicem.şu aralar biraz daha işi var iş bitsin bir revizyona sokucam onu evde. gerekli takımlarım da var.ama teknik bilgiye ve resme ihtiyacım var.
ilgilendiğin için tekrar teşekkür ederim gökoğlu kusura bakma ismini bilmiyorum.bu konuda yardımcı olursan çok sevinirım..

çok yararlı şeyler yazmışsın.çok çok teşekkür ederim.ben traktörü ikinci el aldım.kitapçığı filan yoktuservisten istedim ellerinde yokmuş.o yüzden motor hakkında bilgi eksikliğim var.bu motorların motordan hareketi arkaya aktarma kısmında yaylı ve diskli bir kısım var ismini bilmiyorum.motor milinden aldiğı hareketi şanzıman miline aktaran ara bir aparat.bu motorlarda yarı debriyaj görevi yaptığını söyledi servis.bu parça 2000 saatten sonra değişmesi gerekiyormuş.biz motoru aldığımızda orta kısımdan yük e bindiğinde ses geliyordu boşta yolda filan gelmiyor.servis bastan önleri bağlayan şaftttan süphelendi onu söktü.sonra bu gövdedeki bahsettiğim parçayı söyliyerek değişmesi gerektiğini ima etti. bende motoru ortadan böldürdüm parçayı çıkardılar.hakkaten bahsettileri barça bozulmuş dağılmak üzere imiş bende gördüm ustaların başalrındaydım.neyse değiştirip motoru topladılar.motor gayet güzel oldu ses filan kesildi.bir kaçgün motoru işe koştum baktım ses tekrar azar azar artmaya başladı.tekrar servise sordum bana söyledikleri.takılan parçanın yerine alışması gerekiyormuş zaman la keser dedi.ama ses giderek artıyor azalacağı yerde.sen yeni parça takıyorsun karşılığınıda değiştir o zaman nasıl ustasın sen.beni sallayıp duruyorlar.bu yüzden servise hiç güvenim kalmadı.ses halen gelmeye devam ediyor.bu yüzden senden bilgi istedim.kendim makina teknisyeniyim az çok bu konulardan anlıyorum.ama nettte detaylı bilgi ve resim bulamıyorum.hiç bir ustayada güvenmiyorum.servis traktöre benim özen gösterdiğim kadar özen göstermiyor.
en son artık karar verdim traktöree kendim söküp müdahale edicem.şu aralar biraz daha işi var iş bitsin bir revizyona sokucam onu evde. gerekli takımlarım da var.ama teknik bilgiye ve resme ihtiyacım var.
ilgilendiğin için tekrar teşekkür ederim gökoğlu kusura bakma ismini bilmiyorum.bu konuda yardımcı olursan çok sevinirım..

arkadasım intercool cok ise yarıyor meselaa turbodan cıkan hava cok sıcak oldugundan yanma odasına gitiginde hacmi deyismiyor ama intercool de soguduktan sonra ısınınca hacmi 2 katına cıkıyor buda motoru güclendiriyor ve yakıtını düsürüyor

selam arkadaşlar hepiniz sağ olun var olun güzel yorumlarınız için ve bilgileriniz için candan teşekürler ama intercol makinaya oksijen yani serinlik verir serin havada çalışan traktör her zaman az yakar ancak turbo sız traktöre interkol takılmaz benim bildiyim kadarı ile ustalara gelince sağlıklı usta taktırır herkes beceremez güç yani hp hususuna gelince torku yüksek olan traktörde güç artırılır torku düşük olan traktörün gücü pompadan artırılır o zamanda yakıtı fazla yakar

ARKAŞLAR BEN TLA YA İNTERCOOLER TAKTIRTIM VE ÇOK FAYDASINI GÖRDÜM MALİYETİ İSE İKİ RADYATÖRDE DAHİL 850 TL Yİ GEÇMEDİ % 100 VERİM ALDIM TAKTIRMANIZI TAVSİYE EDERİM HARARET KESİNLİKLE YARIYI GEÇMİYOR YAKIT DERSENİZ 1 LİTREYE YAKIN DÜŞÜŞ VAR