Kaydırmalı mibzer

Degerli ustalar
Geçen yıl 5 sıra sabit şase özdöken mibzer aldım piyasaya çalışmak için iyide çalıştım arıza falan olmadan iş yaptım bu yıl mibzerimi verip 6 sıra kaydırmalı mibzer almak istiyorum sabit şasede ünite arasını ayarlamak 1 güne yakın bi zaman kaybı oluyor
şimdi 6 sıra kaydırmalı özdöken 2015 model makina buldum benim makinayla takasta üste 25 bin istiyor bende 15 veriyim dedim
Bu kayar şase makinalarda dikkat etmem gereken bi husus varmıdır başka markalara bakmalımıyım özdökenden ben memnun kaldım ama kayar şase nasıldır bilgisi olanlar yardımcı olabilirmi

Resimler ve ekler

• Screenshot_20220221-205533_Facebook.jpg
    Screenshot_20220221-205533_Facebook.jpg
    55.6 KB · Görüntüleme: 67
  • Screenshot_20220221-205516_Facebook.jpg
    Screenshot_20220221-205516_Facebook.jpg
    57.7 KB · Görüntüleme: 66
  • Screenshot_20220221-205528_Facebook.jpg
    Screenshot_20220221-205528_Facebook.jpg
    80.1 KB · Görüntüleme: 64
  • Screenshot_20220221-205523_Facebook.jpg
    Screenshot_20220221-205523_Facebook.jpg
    86.5 KB · Görüntüleme: 63
  • Beğen
Tepkiler: şehzade05
Hocam ben geçen yıl 6 sıra gubreli kayar Şase şakalak aldım memnunum pancar nohut mısır ayçiçek ekimi yaptım kayar Şase olmasi çok iyi tek kötü yani 4 metre Şase dar yerde sıkıntı oluyo birde ağır 1400 kg boş ağırlığı var özdöken kaç kg bilmiyorum

• Beğen
Tepkiler: DemirdöğeN
Bende 5 - 6 yıldır kullanıyorum özdöken hiçbir sıkıntımız olmadı. Fakat kaydırma yaparken hava ve gübre hortumlarına dikkat etmek gerekiyor bazen takılı kalıp kopma yırtılma yapabiliyor. Birde kaydırma bittikten sonra tam oturup oturmadığını iyi kontrol etmen gerekiyor. Tam oturmayıp 1-2 cm lik boşluk kalıyor.

• Beğen
Bende 5 - 6 yıldır kullanıyorum özdöken hiçbir sıkıntımız olmadı. Fakat kaydırma yaparken hava ve gübre hortumlarına dikkat etmek gerekiyor bazen takılı kalıp kopma yırtılma yapabiliyor. Birde kaydırma bittikten sonra tam oturup oturmadığını iyi kontrol etmen gerekiyor. Tam oturmayıp 1-2 cm lik boşluk kalıyor.
Hortum yirtilmasina şakalak söyle bi çözüm bulmuş iki gübre deposunda 4 er kursak koymuş 45 cm e daralttiginda son kurstaki hortumu söküp bi öndekine takiyorsun yirtilmalari o şekilde onlemisler

• Beğen
Tepkiler: BİÇER
Birde kaydırmali nin tekerleri önde olduğu için makina traktör un orta koluna yaslanmiyo tekerleri arkada olan makina gibi ondan dolayi tarla dalgalı olsada makina tarlaya göre hareket ediyo daha stabil ekim yapiyo gibi geldi bana tabi bu benim görüşüm yanılıyor da olabilirim

• Beğen
Ayrıca diskli makinalari da incelemenizi tavsiye ederim ben alırken kafamı çok karıştırdilar diskli ağır tavda sarma yapar disk nedeni ile tohum ünitesi yukardan tohumu bıraktığı için sıra üzeri mesafede sapmalar daha fazla olur filan diye taşlı yerde ekim ii olmaz diye sonradan baltaliya döndüm

Hocam eğer yolda filan sıkıntı olmazsa 6 li al 35 cm den 1.10 metreye kadar sıra aralarını pistonla ayarlıyor tek kötü yani geniş olması traktörunuz ney bilmiyorum ama ben massey ferguson 266 gold 4x4 e takıyorum 1400 kg boşu 4 torba gübre ile 1600 kg hadi tohumlar birlikte 1700 kilo ile ekim yapıyorum dediğim gibi yolda filan dar yer varsa sıkıntı oluyo senin 5 li 3.5 metre 6 olan 4 metre başka bi değişik yani yok

Traktör hattat a80 hidrolik kaldırırmı diye şüphelerim vardı 266 kaldırınca buda kaldırır herhalde yada ek piston taktıracam artık
Yol konusu ayrı sıkıntı ama idare edecez artık
Bende yardimci piston taktirdim çok faydası var ayrıca yük komple hidrolik üst kapağına binmiyo sallantilarda yardimci liftler darbeyi emiyo hidrolik pompa oringleri filan sağlam kaçırma yapmiyosa sıkıntı yasamazsiniz