Kültivatör ve Mibzer Arkasına Tel Tırmık Hakkında

İyi akşamlar ahali.
Yeni aldığımız Matris Titan kültivatörümüzde merdanenin arkasına tel tipi bir tırmık tertibatı yapmak istiyorum. Ayrıca mibzerde de arkadaki tapanı söküp yerine yine tel tipi İrtem vs markalardaki gibi bir tırmık tertibatı yapacağım.
Daha önce böyle bir işe girişip yay imalatçılarıyla alışveriş yapan, tavsiyesi olan varsa, yardımlarınız hem bana hem foruma çok fayda sağlayacaktır.
Matris’ten bir yetkiliyle görüştüm, benim istediğim tertibat aslında Eris’in tırmığı. Titan’a uyumlusunu yaptırırız ancak tuzlu olur, değer mi bilmem dedi. Henüz kazayağı çekecek bir tav yok, o yüzden fabrikaya sipariş geçmeden önce makineyi denemem lazım. Ama hazır almaktansa yayları imalatçıdan kendim alıp tertibatı kendim yaparsam en az %70 tasarruf edeceğimi düşünüyorum açıkçası.
Örnek fotoğraflar:
IMG_2225.jpeg
IMG_2226.jpeg

IMG_2264.png
IMG_2265.png

Ne ise yariyor eksta olarak bu tirmik.
Merdaneli Titan kullanan arkadaşlar merdanenin bacak izlerini tam kapatmadığını söylediler. Biz şimdiye kadar hep kazayağı arkasına tırmık veya tapan takarak kullandık. Bacak izleri tesviyelenmezse tohumlar derine düşer, düzgün ekim olmaz.
Bir de sapları parçalama-karıştırma boyutu var. Anızı bozup ektiğimiz için sapı da mümkün olduğunca çok karıştırmak isteriz.
Mibzer için de, tapan teker izlerini tam olarak örtemiyor. Örtmesi için çok ağır olması lazım tapanın, mibzerin peşinde silindir varken o da gereksiz, bu sefer fazla çiğnemiş oluruz tohumu. Ona da o yüzden tırmık istiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Emraherdogan06
Merdaneli Titan kullanan arkadaşlar merdanenin bacak izlerini tam kapatmadığını söylediler. Biz şimdiye kadar hep kazayağı arkasına tırmık veya tapan takarak kullandık. Bacak izleri tesviyelenmezse tohumlar derine düşer, düzgün ekim olmaz.
Bir de sapları parçalama-karıştırma boyutu var. Anızı bozup ektiğimiz için sapı da mümkün olduğunca çok karıştırmak isteriz.
Mibzer için de, tapan teker izlerini tam olarak örtemiyor. Örtmesi için çok ağır olması lazım tapanın, mibzerin peşinde silindir varken o da gereksiz, bu sefer fazla çiğnemiş oluruz tohumu. Ona da o yüzden tırmık istiyorum.
Bendede merdaneli titan var tam olarak düzleyemiyor bende merdanenin arkasına tapan bağlamayı düşünüyordum.

8mm’liği varsa olabilir aslında. Ucu düz olanlar otlardan kurtulamayıp yığma yapıyormuş (biz o kadar otlu sürüm yapmıyoruz gerçi). Bunun eğik tarafını arkaya baktırırsak yığma yapmaz.
Bendede merdaneli titan var tam olarak düzleyemiyor bende merdanenin arkasına tapan bağlamayı düşünüyordum.
Hocam bizim kazayağının biri tapanlı, iki sene önce söktüm kenarda duruyor, ağırlığı da epey var, çapı da güzel öyle küçük değil. Ama çok hızlı çalışmak lazım yoksa hem kenarlarda çizgi halinde tümsek bırakıyor, hem de gidiş yönüne dik şekilde dalga dalga yapıyor tarlayı. Biçeri izledim seke seke gidiyordu o zamandan beri kullanmıyorum. Mibzerin tapanı da yapıyordu onu hafiflettik biraz. Hem de taşa denk gelince üstünden atlarken o hizayı da tümsek bırakıyor.

Kayseri yeni sanayide Yaycı Mehmet var yan yana iki dükkan da yaycı. İstenilen ölçülerde yay yapabiliyor. Oraya bir sorun isterseniz. Tarım makinesi ayak imalatı yapan döşemenler var ordan da sorulabilir.
Düşük miktar olunca kimse yanaşmıyor ama uğrayım bir ara. Bu arada Fuarda Yılmazlar’a uğradım, hidrostatik direksiyon kitini gösterince tanıdılar hemen sizi 😄

• Beğen
Tepkiler: Murat AKKAYA
Düşük miktar olunca kimse yanaşmıyor ama uğrayım bir ara. Bu arada Fuarda Yılmazlar’a uğradım, hidrostatik direksiyon kitini gösterince tanıdılar hemen sizi 😄
Bu dediğim yer ince yayları yapıyor 8mm i yapar mı bilmiyorum da. Tasarımını yaptığım makinede yay ihtiyacı olmuştu ordan bişey uydurmuştuk. Direksiyon sisteminde direksiyon mili, silindiri ve silindirin bağlandığı parçaları ordan almıştım. Gide gele baya samimiyet oldu :)