Köyde Besicilik yapmak

Merhabalar ileride danalar toplayıp besicilik yapmayı planlıyorum köyümde yeşil alanda dağlarda otlarak arazi sıkıntısı yok ama birkaç sorum olucak 1- hiç yem vermeden doğada otlarak iyi verim alırmıyım ağırlık et olarak 2- 10 - 12 saat otlatarak günlük ne kadar canlı ağırlık alırım bir hayvandan 3 - büyütüm ben bu hayvanları canlı ağırlı 600kilo oldu misal ben bu hayvandan ne kadar kazanıcagım kime vericeğim duydugum kadarıyla 30 -33 tl arası bir fiyatı varmışta 600kiloyla çarpılmıyor heralde nasıl hesaplanıyor 3 sorumuda aydınlatırmısınız

Merhabalar ileride danalar toplayıp besicilik yapmayı planlıyorum köyümde yeşil alanda dağlarda otlarak arazi sıkıntısı yok ama birkaç sorum olucak 1- hiç yem vermeden doğada otlarak iyi verim alırmıyım ağırlık et olarak 2- 10 - 12 saat otlatarak günlük ne kadar canlı ağırlık alırım bir hayvandan 3 - büyütüm ben bu hayvanları canlı ağırlı 600kilo oldu misal ben bu hayvandan ne kadar kazanıcagım kime vericeğim duydugum kadarıyla 30 -33 tl arası bir fiyatı varmışta 600kiloyla çarpılmıyor heralde nasıl hesaplanıyor 3 sorumuda aydınlatırmısınız
Sadece ot ile besi olmaz en azından ben görmedim otlatark bir süre kg alır ondan sonra otlar kurur dana da kurumaya başlar diğer cevap ise 600 kg gelirse ortalama 340x33 yapacaksın mesela ne kadar kazancagın ise hiç belli olmaz burası Türkiye belkı senın aldıgın da kasap 38 liraya keser satarken 32 liraya düşer

Sadece ot ile besi olmaz en azından ben görmedim otlatark bir süre kg alır ondan sonra otlar kurur dana da kurumaya başlar diğer cevap ise 600 kg gelirse ortalama 340x33 yapacaksın mesela ne kadar kazancagın ise hiç belli olmaz burası Türkiye belkı senın aldıgın da kasap 38 liraya keser satarken 32 liraya düşer
peki örneğin 30tl masrafı varsa hayvanın günlüğü bunu yarı yarıya yapsam olmazmi 15 10 tl yemle bakarak geriye kalanı otlatarak

Hayvancılık imkan işidir
Karlılık bununla alakalıdır
Hesap kitap buna bağlıdır
İmkan nedir dersek

Hayvan sahibinin merasi meranin verimi iklimi topraği
Hayvan sahibinin yem bitkisi yetistirmek için sulu veya kuru tarlası traktör ekipmani işletmesi hayvan sahibinin imkani dır
Bu imkan herkesin her bölgenin değişik olabilir
Ot boyu verimi her yerde farklıdır
Ot ömrü her yerde farklıdır kimi yerde 2 ay yeşil kimi yerde 8 ay yeşil olur
Ot deyip geçme ot olmadan hsyvan olmaz yada karlı olmaz
Yine otu meradan yedirmek ile biçip paketleyip depolayip hazir yedirme maliyeti cok farklıdır
Otu bic topla paketle taşı depola hep maliyet
Merada otlamasi hayvanin en ucuz maliyet
Ama meracilik kac ay gider ne kadar verim verir
İmkan dedik

İmkana göre hayvan seçilmeli koyun keçi yada inek
Yine imkana göre irk seçimi yapılmalı et yada süt ırkı
Dogru hayvan doğru irk seçilmeli karlılık için
Paketli kuru ot 1 tl kg si paketli fabrika yemi 2 tl
Hayvan ac olmaz yerse olur yemezse olmaz
İyi beslenmesze hasta olur hatta ölür karlı olmaz
Karlılık için ince hesap yapmak zor
Beslemenin ne kadarini meradan ne kadarini hazir yaparsın