Masacchio buğday hasadı ve Timac vahşi gübre denemesi

Ynt: Masacchio buğday hasadı ve Timac vahşi gübre denemesi

Timac taban gübresi kullandım pişmanım.
Üst gübre yavaş salınımli olarak entec26, utec46 ve Eco-n kullandım. Bence Eco-n daha başarılı.

EMINELCIN link=topic=84452.msg1009563#msg1009563 date=1434917722' Alıntı:
Her firmanin oldugu gibi firmalar kendi urunlerini over 35 kg maliyet onemli degil ama karsiligini garanti edemezler su an mevcut teknolojilerde timac fosfor korunuu uzerine calisir.azot koruma icin entec utec 46 alzon 46 dusunuleblir.Hep yazdim bir daha yziyorum Ben hexaferm timac denememde hexafermin kok yapisinin daha iyi oldugunu gordum gecen yil bugday icin ortalama 800 kg uzeri aldim Timac ayciceginde stand art 20 20 den az verim vermistir firms size bunu soylemez ama...

Neyse en azından bize söyleyen müslümanlar var :D

sebazios link=topic=84452.msg1009566#msg1009566 date=1434918136' Alıntı:
Neyse en azından bize söyleyen müslümanlar var :D
Bana soylemediler. Unutkan olduğumdan muhtemelen. Kullandirip resmen kazidilar beynime. Çıkmaz, artık o bende, benimle gidecek.

ofas link=topic=84452.msg1009555#msg1009555 date=1434915601' Alıntı:
Cevaplar için teşekkürler. Bende sebazios ile ayni fikirdeyim. Yavaş salınımli gübre azot un çoğunu ilk etapta devreye sokuyor. Geç dönemimiz fazla kalmıyor ( tahmini söylüyorum net veri elimde yok). Azot un bölünerek verilmesine hala alternatif yok galiba.
Timac kaliteli gübre yapıyor bu doğru fakat iş fiyat/fayda dengesine gelince is değişiyor. Bence üst gübre bölünerek verilebilir ise yavaş salınımli gübreye ihtiyaç yok. Bu denemenizi önemsiz kalmıyor elbette.
Tecrubenizi paylaştığınız için teşekkürler.
Ben denemeyi yaparken özellikle ; iklim koşulları gereği bölünerek atım yapılamama ihtimali , azotun mantari hastalıkları da tetikleyebilmesi ve işçilik sayı fazlalığı gibi hususları göz önüne aldım. Ben de yorumlarınız için teşekkür ederim

Ürünün Timac kullanılan ve normal parçalı gübreleme yapılan yerlerinden tekrar örnek alıp yaptırdım. Glutenler 25 -29 protein 11-12 çıktı. Dolayısıyla sebazios ' un ifade ettiği bilimsel veriler pratik sonuçlarını da gösterdi

Mehmet Tolga link=topic=84452.msg1009578#msg1009578 date=1434919979' Alıntı:
Eco n i kısaca kıyaslayabilir misin diğerleri ile...
Geçen sezon entec ve utec46 yı 1/1 oranında karıştırıp ayçiçeğinin ilk gübrelemesinde kullandım. Eco-n i buğdayın ilkgübrelemesinde kullandım.

- Üçüde pis kokuyor.
- Fiyatları aynı yaklaşık.
- entec bildiğimiz AS gübresinden besin içeriği olarak aynı sayılır. Fiyat farkının 2 kat olması bence çok. Arada ne gibi kayda değer fark var anlamış değilim.
- Utec 46 rengi güzel ve 40kg çuvallarda olması oldukça kullanım kolaylığı sağlıyor ( istihap haddim 50kg değil )
- aynı üründe kullanmadım bu sebeple net bir şey diyemem ama ayçiçeğine attıktan sonra çapa yapıldı ve hemen arkasından yağmur yağdı. Buğdayda ise kurak gittiği için sulamayı erkene yani kardeşleme dönemine çektik. Eco-n i su ile beraber verdik. gübreler toprağa atıldıktan hemen sonra faliyete geçecek duruma geldiler. Fakat etki buğdayda daha kolay farkedilir durumdaydı. Sulamalarda ayçiçeği zamanında buğdayda ise biraz daha geç yapıldı. Görülen bu etkide buğdayın suya daha çok ihtiyaç duyduğu dönemde olmasınında payı olabilir.
Fakat buğdayda erken sulamamıza rağmen sonradan gelen yağışlar nedeni ile çiçeklenmeye kadar sulama ihtiyacı hissetmedik. Bu dönemde gübrede vermememize rağmen rengide güzeldi.

Bu kadar yazdıktan sonra yapıılanları ve verimide yazayım belki bir ölçü olur.

Buğday:
21kg/da sönmez 2001 (sertifikalı)
22kg/dap ekimde
13kg eco-n kardeşlemede
6kg %33 AN başakta.
2 kez yağmurlama ( 10x12 m aralıkta tabancalar 7 saat çalıştı )
Verim 500kg

Ayçiçeği:
Bosfora çeşit 25 cm aralıkla ekildi çıkış ve yabancı ot problemi hiç bir dönemde olmadı.
20 kg/da Eurotim plus
18 kg/da entec-utec46 karışımı 40cm boyda
1 kez araçapası
2 kez yapraktan sıvı gübre (npk, çinko, humik asit)
3 kez sulama ( 2 kez 10v12 m aralıklı 7 saat , 1 kez 10x15m aralıklı 7 saat )
ilk suda 8 kg/da üre
ikincide 8 kg/da %33 AN ve 2,5 kg/da potasyum nitrat.
üçüncüde 5 kg/da %33 AN ve 2.5kg/da potasyum nitrat.
Bir parselin 1km uzağına diğerinin ise bitişiğine yeterli miktarda kovan koyuldu.
Verim ortalama 290 kg/da

Ellerine sağlık çok güzel açıklama olmuş teşekkür ederim. Buğday açısından verdiğin rakamlara göre soruyorum; verdiğin saf azot miktarı düşük değil mi özellikle sulamalı buğday dikkate alınarak

Mehmet Tolga link=topic=84452.msg1010154#msg1010154 date=1435176331' Alıntı:
Ellerine sağlık çok güzel açıklama olmuş teşekkür ederim. Buğday açısından verdiğin rakamlara göre soruyorum; verdiğin saf azot miktarı düşük değil mi özellikle sulamalı buğday dikkate alınarak
Rica ederim. Azot miktarının düşük olasının sebebi şu. Gübreleme programını sulama şekline göre yapıyoruz, sulama yağmurlama ise kardeşlemede serperek, iki kezde su ile veriyoruz. Geçen sene yağışların geç olması sebebi ile erken ilkbaharda kuraklık çektik. bu sebeple ilk su normalden önce kardeşleme başlangıcında verildi. İlk gübreleme zamanına denk geldi. Sulamadan sonra buğdaya tekrar girmedik. yağışlarda olunca sapa kalkmada sulama yapmadık ve o dönemki gübre arada kaynadı. Ta ki çiçeğe kadar hiç müdehale olmadı. Son güberelemede atacağımız miktarıda bu dönemde attık zira bu dönemde daha fazla azot vermenin çok gerekmediğine karar verdik. Sebep bu. Azot az geldi ama verim geçen sezon genel ortalamanın biraz üzerinde oldu. Kuraklık sebebi ile ova köylerde verimler 40 kg/da kadar düştü. Biz dağın eteğindeyiz gelen geçen daha çok uğruyor.
sagalassos link=topic=84452.msg1010161#msg1010161 date=1435179894' Alıntı:
Ofas biz buğdayı hiç sulamayız, senin gibi özel gübrelerde vermeyiz, dekardan 450 kğ. verim alıyoruz. Senin SULU buğday niye öyle oldu .
Abi bizde genelde buğdayı sulamayacağımız yere ekmeyiz. Buradaki standart bakımdan farklılıklar şunlar. İlk su erkene alındı, ikinci gübreleme yapılmadı ( 13-15 kg/da %33AN ) yaprak gübrelemesi yapılmadı. Bu standart bakım her zaman yapılırdı. Sulama yapmadan bu verimi alıyorsanız daha çok 'şükür' denmeli. Ne diyeyim. Burası böyle. Manisa ' da su, ilaç, sıvı gübre yapmadan 800kg/da alan çiftçilerle çok görüşmüşlüğüm var. Tek açıklama iklim demek ki.

ofas link=topic=84452.msg1010061#msg1010061 date=1435136900' Alıntı:
Geçen sezon entec ve utec46 yı 1/1 oranında karıştırıp ayçiçeğinin ilk gübrelemesinde kullandım. Eco-n i buğdayın ilkgübrelemesinde kullandım.

- Üçüde pis kokuyor.
- Fiyatları aynı yaklaşık.
- entec bildiğimiz AS gübresinden besin içeriği olarak aynı sayılır. Fiyat farkının 2 kat olması bence çok. Arada ne gibi kayda değer fark var anlamış değilim.
- Utec 46 rengi güzel ve 40kg çuvallarda olması oldukça kullanım kolaylığı sağlıyor ( istihap haddim 50kg değil )
- aynı üründe kullanmadım bu sebeple net bir şey diyemem ama ayçiçeğine attıktan sonra çapa yapıldı ve hemen arkasından yağmur yağdı. Buğdayda ise kurak gittiği için sulamayı erkene yani kardeşleme dönemine çektik. Eco-n i su ile beraber verdik. gübreler toprağa atıldıktan hemen sonra faliyete geçecek duruma geldiler. Fakat etki buğdayda daha kolay farkedilir durumdaydı. Sulamalarda ayçiçeği zamanında buğdayda ise biraz daha geç yapıldı. Görülen bu etkide buğdayın suya daha çok ihtiyaç duyduğu dönemde olmasınında payı olabilir.
Fakat buğdayda erken sulamamıza rağmen sonradan gelen yağışlar nedeni ile çiçeklenmeye kadar sulama ihtiyacı hissetmedik. Bu dönemde gübrede vermememize rağmen rengide güzeldi.

Bu kadar yazdıktan sonra yapıılanları ve verimide yazayım belki bir ölçü olur.

Buğday:
21kg/da sönmez 2001 (sertifikalı)
22kg/dap ekimde
13kg eco-n kardeşlemede
6kg %33 AN başakta.
2 kez yağmurlama ( 10x12 m aralıkta tabancalar 7 saat çalıştı )
Verim 500kg

Ayçiçeği:
Bosfora çeşit 25 cm aralıkla ekildi çıkış ve yabancı ot problemi hiç bir dönemde olmadı.
20 kg/da Eurotim plus
18 kg/da entec-utec46 karışımı 40cm boyda
1 kez araçapası
2 kez yapraktan sıvı gübre (npk, çinko, humik asit)
3 kez sulama ( 2 kez 10v12 m aralıklı 7 saat , 1 kez 10x15m aralıklı 7 saat )
ilk suda 8 kg/da üre
ikincide 8 kg/da %33 AN ve 2,5 kg/da potasyum nitrat.
üçüncüde 5 kg/da %33 AN ve 2.5kg/da potasyum nitrat.
Bir parselin 1km uzağına diğerinin ise bitişiğine yeterli miktarda kovan koyuldu.
Verim ortalama 290 kg/da
Sönmez buğdayında iyi verim almışın abi biz bicerle müşterilere biçiyoruz daha sönmezde 300 kg üstü verim alan görmedim hatta bir senesi tohumluk şirketi için ekilmis sönmez biçtim 200 kg zor yapmıştı.

aslan26 link=topic=84452.msg1010195#msg1010195 date=1435192386' Alıntı:
Sönmez buğdayında iyi verim almışın abi biz bicerle müşterilere biçiyoruz daha sönmezde 300 kg üstü verim alan görmedim hatta bir senesi tohumluk şirketi için ekilmis sönmez biçtim 200 kg zor yapmıştı.
Rıdvan bu kadar yakın olmamıza rağmen bende senin söylediğin rakamları alanı hiç duymadım. Bir kez kıraca ektim 400kg aldım. 3 kezde suluya ektim, en az olanı geçen sezondu 500kg kaldı. Birisinde 550kg, diğerinde 640kg yaptı. Hatta 640kg olan yıl mibzer ayarsızlığından tarlanın 1/4 üne 21kg kalanına 18kg tohum attık her yer 21kg olsaydı 700kg rahat yapacaktı.

Sönmez biraz garip geliyor bana. Bence kardeşlenmede iyi gübre vermeli ama sapa kalkmada abartmamak lazım başakta ise gübreye yüklenilebilir. Çok boy yapabiliyor. 540 kg aldığım yıl boy 120-140cm arasındaydı.