MECLİS KÜRSÜSÜNDE SAMANLI PROTESTO

Ynt: MECLİS KÜRSÜSÜNDE SAMANLI PROTESTO

bartu link=topic=60760.msg667369#msg667369 date=1355834679' Alıntı:
burada muhalefet ve besiciler süte siyah demek istemiyor, daha 1,5 yıl önce et fiyatları 18-19 tl leri gördüğünde
bu ülkenin 11 yıldır tek başına ikdar olan başbakanı tarım bakanını bu et fiyatını düşüreceksin diye tehdit ederek
Avrupa, ABD ve Avustaralya dan angus, koyun, keçi getirerek halkına ucuz et yedirten hükümet
yem, ot, saman fiyatları yükseldiğinde niçin besicinin yanında olmadığından şikayetçi.
hayvan kesimleri 4 ay daha böyle devem ederse 1 yıl sonra yine et fiyatları aşırı yükselebilir,
ozamanda hükümet şuanki saman piyasasında olduğu gibi yükset et fiyatı karşısında kaçınılmaz deyip müdahele etmemeliki
oazamanda üreten besicimiz kazansın.

Hükümet kesinlikle besicisinin yanında olsun abi, olmasın kendi kaderine bıraksın demiyorum. Ben de hayvancılık yapıyorum, çiftçiyim ben de zarar gördüm bu durumdan.
Ama saman kıtlığını yok etmek için saman ithal etmeye çalışılmasına da karşı çıkılıyor. Benim anlamadığım o.

Biz kendi piyasamızı düzenlemeyi bilmeyen çiftçileriz. Malımızı elimizde tutarız fiyat artar, çok satarız fiyat düşer. Bu oldu olası böyle ve biz bu duruma hala ayak uyduramamışız.
Geçen yıllarda et fiyatları çok arttığında bunun sebebinin besisini elinde tutan daha çok kazanmak için piyasada kıtlık çıkaran, büyük besicilere başbakan yalvarmıştı malınızı tutmayın piyasayı yükseltmeyin diye, e ne yapsın adam sen malını satmazsan zorla mı elinden alacak.
Piyasadaki yokluğu gidermenin bir yolu da ithalattır ki hükümet de onu yaptı. Doğru veya yanlış yaptı orası ayrı konu.

Bizim kooperatifimiz yok, adam gibi birliğimiz yok, piyasadan haberimiz yok, ekonomiden haberimiz yok, işimizin geleceğinden haberimiz yok ve olması için de bir çabamız yok, trakyadaki adam ne yapıyor, doğudaki adam neyi kaça satıyor hiç birinden haberimiz yok, ama biz hükümete yükleniyoruz her sorunda. Kendimize bir kez bile olsa iğneyi batırmayı başarırsak belki bir çok sorunu çözeriz ama yok. O da yok...

Türkiye çiftçisi kendi piyasasını kendi düzenleyebilecek bir yapıdadır ama biz her zaman kendimizi düşündüğümüz için piyasamız da bir türlü düze çıkmıyor.

Bahara doğru veya kışın ortasında daha çok para eder diye binlerce ton saman stoklayan insanlar var bu ülkede.
Aynı ramazanda sebze meyve fiyatlarının tavan yapması gibi. Kapkaç piyasası velhasıl...
Yani durum böyle olunca bence hükümet pek bir şey yapamıyor açıkçası, yanlış düşünüyor olabilirim ama birazcık kendimizi eleştirmeyi bilelim.
Benim istediğim bu.

Ülkemizin adam gibi bir tarım politikası olsaydı;
Hem tarımsal üretim,
Hem de hayvansal üretim
Bu hallerde olurmuydu?
Öncelikle acil eylem planın olacak!
Plansız, programsız bir politika, ancak Ülkemize ve Ülkemiz insanlarına zarar verir.
Beğenmediğimiz bir samanın bile azlığında neler yaşıyoruz.
Gerisini boşver..........

Ahmed Gülsu link=topic=60760.msg667345#msg667345 date=1355831628' Alıntı:
Saman yok, saman o yüzden pahalı.
Saman pahalı o yüzden kimse alamıyor.
Herkes saman alamadığı için hayvanlarını satıyor.
Hayvanlar satıldığı için hayvan fiyatları düşüyor.
Ve bu böyle sürüp gidiyor hacım.

Krizler olur, krizler bazen kaçınılmaz olur. Önemli olan, oluşan krizlerden en az zararla çıkmasını bilmek. Ama biz alışmışız başımız ağrıyınca nerde bu devlet diye bağırmaya.
Bilmiyorum ama ben biraz haksızlık ettiğimizi düşünüyorum.

Sorarım sana Erdal kardeşim, sen 150 ton samanın üzerine naylon çekip şimdi tonu 300 lira 2 ay sonra 500 lira olur, ben en iyisi şimdi satmayayım da dursun 500 lira olunca satarım dersen, bunda hükümetin ne suçu var ?

Ben de saman 500 lira olunca alamam ve sonucunda 20 tane düvem var, besleyemiyorum satmam lazım dediğimde, başka bir tüccar gelip de kardeşim 300 er liraya alıyorum işine gelirse ver gelmezse açlıktan öldür hayvanlarını derse ve ben de satmak zorunda kalırsam bunun da sonucunda hayvan fiyatları düşerse bunda hükümetin suçu ne ?

Hükümet nasıl ki sana gelip de bu samanı stoklama Erdal kardeşim, şimdi ucuzken sat ki piyasa kızışmasın diyemiyorsa.
O hayvanı alan tüccara da kardeşim adamın malını ederinden al ki perişan olmasın diyemez.

Hayvan fiyatına kota koysun, fiyat belirlesin falan filan ayrı konu tabi.
Ama biz buğday için belirlenen en alt fiyat 50 kuruşken 35 kuruşa buğday sattık. Velhasıl o da pek bir işe yaramayacak.
Aynen katılıyorum abi.Zaten bu süreç şimdi şu şekilde ilerliyor ve ilerleyecek, insanlar inekleri düveleri de kestirmeye başladı.Neden saman yok,hayvan para etmiyor.Bir süre sonra damızlık hayvanlardaki azalmadan dolayı süt yükselmeye devam edecek,damızlık hayvanların kesimine müdahale edilemeyeceğinden son noktaya gelindiğinde birden hayvan para etmeye,et para etmeye,süt düşmeye başlayacak.Hayvancılık çok karlı lafları dolaşacak :) Elindeki 3-5 hayvanını kaybedenin yanına kar kalacak.

Ben asla şu 10 yıldır yürütülen tarım politikasını desteklemiyorum ama biraz da kendimize de bakmak lazım.

Çağrı link=topic=60760.msg667392#msg667392 date=1355836415' Alıntı:
Aynen katılıyorum abi.Zaten bu süreç şimdi şu şekilde ilerliyor ve ilerleyecek, insanlar inekleri düveleri de kestirmeye başladı.Neden saman yok,hayvan para etmiyor.Bir süre sonra damızlık hayvanlardaki azalmadan dolayı süt yükselmeye devam edecek,damızlık hayvanların kesimine müdahale edilemeyeceğinden son noktaya gelindiğinde birden hayvan para etmeye,et para etmeye,süt düşmeye başlayacak.Hayvancılık çok karlı lafları dolaşacak :) Elindeki 3-5 hayvanını kaybedenin yanına kar kalacak.

Ben asla şu 10 yıldır yürütülen tarım politikasını desteklemiyorum ama biraz da kendimize de bakmak lazım.

Benim demek istediğim de bu işte Çağrı. Yıllardır aynı piyasa düzeni anamızı ağlatıyor ama biz hala buna ayak uydurmayı öğrenemedik. Buna ayak uydurmanın yolu hükümetten medet ummak değil, artık bu anlaşılmalı ve daha somut daha faydalı olabilecek adımlar atılmalı.

Geçtiğimiz yıllarda koyun fiyatı yerlerdeydi, para etmiyor kar edemiyoruz diye herkes satmaya başladı. Sonra piyasada koyun kalmayınca noldu, koyunun tanesi oldu sana 1200 lira.

Sonra kimse koyun alamaz oldu, saman pahalı oldu, koyun fiyatı yine yerlerde...

Yani senaryo aynı, ama sadece oyuncular değişiyor ve biz yıllardır aynı filmi izlemekten bıkmadık.

Çağrı link=topic=60760.msg667334#msg667334 date=1355827718' Alıntı:
Bu vekil sanırım meclise tosun götürmüştü :D Herşey kararında olmalı ama ne yazık bizim insanımızın ölçüsü yok.Çok olduğu sene yüzüne bakan olmaz,az olduğu sene az olacağını bile bile kimse kılını kıpırdatmaz,diğer yandan da sapı satacaklar kanırta kanırta sapı altın haline getirir.Yapacak bişey yok :)
Saman isabetli olmuşta, miktarı az.:) Kime ne desin o kadar saman.

seneye yine para eder gibime geliyo bu saman .malum ülkemizde bir yıl ne para ederse ,kısa yoldan köşe olmak isteyenler ona yönelir.
yıllardır az cok hayvancılık yapıpda geçimini bu işten sağlayanların pek etkilenceni sanmıyorum bu işten.
devletin sıfır faizli kredi cazibesine kanıpda tarımla ,hayvancılıkla alakası olmayıpda cumburlop bu işe soyunanlar için daha zor olsa gerek bence.

Şiir söyle; ‘Kış geldi kar yağdı kapandık ahıra, ot yok saman yok tezek de yapamıyoruz. Sahibimiz bizden et istiyor, süt istiyor, kışın ısınmak için tezek istiyor. Ot yok saman yok kar yağdı aç kaldık, kapandık ahıra. Köylünün kalkınmasına Fransız kaldılar, gittiler Fransa’da şövalye oldular. Banka köylüyü canından etti. Canlı ineğin kilosu 5TL’ye indi. İki inek bir ton samana indi. Elde kalanlar da kasaba gitti. Köylünün kalkınmasına Fransız kaldılar, gittiler Fransa’da şövalye oldular. Fransa’dan hayvan getirdiler, bizi bitirdiler. Dışarıdan arpa getirdiler, otu bitirdiler. İki inek bir ton samana indi. Elde kalanlar da kasaba gitti. Köylünün kalkınmasına Fransız kaldılar, gittiler Fransa’da şövalye oldular. Atalarımız at sırtında muhteşem yüzyıl yazdılar. Bunlar kurbanlık için angus getirdiler, hastalıklı hayvanı millete yedirdiler. İki inek bir ton samana indi, elde kalanlar samana gitti. Köylünün kalkınmasına Fransız kaldılar, gittiler Fransa’da şövalye oldular
Güzel şiir gerçektende üreticinin hali perişan birçok işletme bu piyasada yok olacak gibi.

hacimmet link=topic=60760.msg684005#msg684005 date=1357926548' Alıntı:
Şiir söyle; ‘Kış geldi kar yağdı kapandık ahıra, ot yok saman yok tezek de yapamıyoruz. Sahibimiz bizden et istiyor, süt istiyor, kışın ısınmak için tezek istiyor. Ot yok saman yok kar yağdı aç kaldık, kapandık ahıra. Köylünün kalkınmasına Fransız kaldılar, gittiler Fransa’da şövalye oldular. Banka köylüyü canından etti. Canlı ineğin kilosu 5TL’ye indi. İki inek bir ton samana indi. Elde kalanlar da kasaba gitti. Köylünün kalkınmasına Fransız kaldılar, gittiler Fransa’da şövalye oldular. Fransa’dan hayvan getirdiler, bizi bitirdiler. Dışarıdan arpa getirdiler, otu bitirdiler. İki inek bir ton samana indi. Elde kalanlar da kasaba gitti. Köylünün kalkınmasına Fransız kaldılar, gittiler Fransa’da şövalye oldular. Atalarımız at sırtında muhteşem yüzyıl yazdılar. Bunlar kurbanlık için angus getirdiler, hastalıklı hayvanı millete yedirdiler. İki inek bir ton samana indi, elde kalanlar samana gitti. Köylünün kalkınmasına Fransız kaldılar, gittiler Fransa’da şövalye oldular
Güzel şiir gerçektende üreticinin hali perişan birçok işletme bu piyasada yok olacak gibi.
ve kaçınılmaz son,önümüzdeki ilk seçimde %60 oy... alk-*s alk-*s