Mekanik Şanzımanlı Hububat Mibzer Tercihi

Ynt: Mekanik Şanzımanlı Hububat Mibzer Tercihi

Barış UZEL link=topic=75764.msg894497#msg894497 date=1401221719' Alıntı:
Fuarda hepsine bakalım birini alacaz nasılsa ;)

Ufuk abi bu mibzerler konusunda baya tecrübelisin hepsini de kullanmışsın. Tarla biraz kesekliyse ve zemin sertse, genelde pancar yeri böyle olur. Diskli böyle yerde iş yapar mı ? Diğer tarlalar zaten kaba toprak olacak orda sıkıntı olmaz.

irtemin fiyatları baya yükselmiş %50 hibe sağolsun olan yine bize oldu kız-*sw

Kesekli yerlerde üzerine yağmur yağmazsa düzgün çıkış olmuyor , bu baltalıdada aynı , disklidede aynı bana göre.
Kesekli yerlerde baltalının avantajı daha az kesekli ise , tohumu derin daha kolay saklayabiliyor , diskler üstten geçip gidiyor , çok sert kesek varsa.
Buradan kendi toprak yapımıza göre , etrafımızdaki tecrübeye göre , sizin yerler için yorum yapmaya çalışıyoruz. Yani yorumlarımız sizin böle için teoriden ibaret , en güzeli arazide denemek , köyde bri yoksa bu tarz makinaya sahip risk almış oluyorsun , denenmeyeni deneyeceğin için çok memnunda kalabilirsin , nerden aldım bunuda diyebilirsin yani :)

tümosan 4155 link=topic=75764.msg894503#msg894503 date=1401222069' Alıntı:
900 kg sıkıntı olurmu acaba Mibzerde 55 hp ye ?

tek çeker traktör ise sıkıntı olur önünü kaldırır ;) 60 hp tek çeker tümosanla 960 kg havalı mibzer ile ekim yaptım her gaza bastığımda önü kalkıyordu.

ufukk link=topic=75764.msg894504#msg894504 date=1401222155' Alıntı:
Kesekli yerlerde üzerine yağmur yağmazsa düzgün çıkış olmuyor , bu baltalıdada aynı , disklidede aynı bana göre.
Kesekli yerlerde baltalının avantajı daha az kesekli ise , tohumu derin daha kolay saklayabiliyor , diskler üstten geçip gidiyor , çok sert kesek varsa.
Buradan kendi toprak yapımıza göre , etrafımızdaki tecrübeye göre , sizin yerler için yorum yapmaya çalışıyoruz. Yani yorumlarımız sizin böle için teoriden ibaret , en güzeli arazide denemek , köyde bri yoksa bu tarz makinaya sahip risk almış oluyorsun , denenmeyeni deneyeceğin için çok memnunda kalabilirsin , nerden aldım bunuda diyebilirsin yani :)

Abi şu anki mibzerlerimiz çekili itp tabaklı yani bi nevi diskli mibzer. Bunlar gibi iş yapıyorsa bazı pancar tarlalarında tohumu açığa atar. birde büyük kesek falan olurda onun üzerinden geçip gider tek zararı bu olur. Baltalı mibzer aynı havalı mibzerin baltası gibi kanal açıp giderse ağır tavlı toprakta yine tohumun üzerini kapatmaz. Kaçarı yok pancar yerinde ağır tav ve sert zemin olduğu zaman hepsi açığa atar :D Fuarda bakacağız artık aklımıza hangisi yatarsa onu alırız inş

bizim yerler genellikle camur portakal buyukyulugunde kesekler hep oluyo bunlari eritemiyorz tarim ozu diskli si vardi o keseklerden dolayi cok acik birakiyodu balta ayakli aldik rahat ettik evet aycicek yerlerine biz once disk cekiyoruz sonra suruyoruz sonra tirmikla keekleri parcaliyoz ve ekiyoruz tikanma sorunu tirmik denen o aleti tarlanin ortasinda kaldirirsan yani pislik tarlanin ortasinda kalirsa tikaniyo mibzer aksi halde sorun olmuyor cunku balta ayaklar 3 sira halinde yerlestirilmis ve hersira ayak mesafesi 30 40 cm arasi oda rahatlikla saplar arasindan gecip gidiyor

ORION link=topic=75764.msg894545#msg894545 date=1401257072' Alıntı:
bizim yerler genellikle camur portakal buyukyulugunde kesekler hep oluyo bunlari eritemiyorz tarim ozu diskli si vardi o keseklerden dolayi cok acik birakiyodu balta ayakli aldik rahat ettik evet aycicek yerlerine biz once disk cekiyoruz sonra suruyoruz sonra tirmikla keekleri parcaliyoz ve ekiyoruz tikanma sorunu tirmik denen o aleti tarlanin ortasinda kaldirirsan yani pislik tarlanin ortasinda kalirsa tikaniyo mibzer aksi halde sorun olmuyor cunku balta ayaklar 3 sira halinde yerlestirilmis ve hersira ayak mesafesi 30 40 cm arasi oda rahatlikla saplar arasindan gecip gidiyor

Bizde de aynı dediğin gibi portakal büyüklüğünde kesekler olur ve çekili tip mibzerin diskleri üzerinden atlayıp geçer tabi bu sırada tohumu açıkta bırakır. Ayçiçeği falan ekmeyiz öyle sapta falan sıkıntı olmaz. Mısır ve pancar ekiyoruz diskli veya baltalı tıkama yapmaz. Tek sorun sert ve kesekli zeminde hangisinin daha iyi iş yapacağını bilmekti. Aldığım kullanıcı bilgilerine göre balta ayak daha iyi iş yapıyor böyle yerlerde. Yardımların için tekrardan teşekkürler Mustafa ;)

rahimavci link=topic=75764.msg894546#msg894546 date=1401257342' Alıntı:
valla ben diskli şakalak yada tarım öz alacam

Rahim abi bu sefer zorda kalmadıkça Konya malı almayı pek düşünmüyoruz şansımızı diğer markalardan yana kullanacağız ;)

ertac sahin link=topic=75764.msg894561#msg894561 date=1401262100' Alıntı:
barıs balta ayak farklıymıs patron alınca anladım dıskle falan ugrasma ;)

Biladerim senin patronda pancar işiyle uğraşıyo bi özet geç pancar yerinde balta ayak mibzerin + ve - yönleri neler ;)