meyve ağaçlarının arasını hangi aletle işlemeliyiz ?

Ynt: meyve ağaçlarının arasını hangi aletle işlemeliyiz ?

ihsankaya45 link=topic=61723.msg689768#msg689768 date=1358850302' Alıntı:
sayın kubilay07 bilgilendirme için teşekür ederim.
bahçemde kiraz , ceviz, badem ,zeytin ,hünnap ve karışık meyvelik bölümlerinde kullanacağım. amacım otla mücadele ve havalanmayı sağlamak.

rica ederim dediğim gibi köklere zarar vermemek koşulu ile yani yüzeysel olarak kültivatör arkasından ise rotovatör yapılabilir yada sadece rotovatör yapılabilir diğer pulluk vs ekipmanların çok büyük zarar vereceğini düşünüyorum

rotovatör olarakta yatay kullanmanız tekrardan tavsiye olunur hem yedek parça maliyet uygunluğu açısından hemde yukarıda belirttiğim nedenlerden dolayı

bence ot mucadelesi icin en guzel arac diskaro hem otlari iyi parcaliyor ,topragi yuzeysel isliyor ve uygulamasi hizli ,ekonomik
tarlada kullanilan pulluklar asla meyve bahcesine sokulmaz ancak ozel yapilmis kucuk boyutlu topragi 15-20 cm derinlikte isleyen bag pulluklari kullanilabilir ancak onlarda yuksek otlu yerde is yapmaz tikanir ,ot toplar.

meyvecilik işinin en iyi iki dostu bar 1 kültüvatör iki diskaro benim işim tamamen meyveye dayalı desem yeri var 500 ağaç zeytin ve 25 dekar kurutmalık üzüm bağım var tamamen yeni tiller denen kültüvatörle 24 lü diskaro kullanıyorum başkada bir alete gerek kalmıyor ha birde bağda kullandığım bogaz açma pulluğu oda hidrolik kontrollu traktörün yanına takılıyor toprağını zamanında tavında işlersen bu iki alet tam yerinde hele bu spiral yaylı tiller denen aletler ne saçağa zarar veriyor nede batmam diyor bir de benimki gibi merdaneli alırsan başka birşey gerektirmez

bu adresten bakabilirsin bendeki bu
http://bkstarim.com.tr/?page_id=177

3 alet lazım dıye dusunuyorum puuluksuz olmaz toprak taban yapar 4 lü veya5li 8 veya 9 no Puulk almanı tercıh ederım biz zeytınlıgını onla sureriz discaro veya veya Tırmık olabılırsın topragı ufaltman ıcın durumun ıyyıy ıse Çapa yanı rotovator alsan daha super olur birde Kaz ayagı yılan capuçlu olanından kurakta ıyı yapar...bu 3 ü abı senın ısını gorur ama senın için en onemlısı Discaroyla rotatiller.. olmazzsa olmazlardan