mf 265 s & bozkurt 14 lü mibzer ile 2010 sezonu buğday ekimi.

Ynt: mf 265 s & bozkurt 14 lü mibzer ile 2010 sezonu buğday ekimi.

memory43 link=topic=35849.msg304481#msg304481 date=1288283438' Alıntı:
nail abi bayağı bir zor olmuş dün bende kazağayı çekmeye gittim kazayakları devamlı yığdı bayağı bir uğraştırdı yine yağmurlar başladı ekim işleri kaldı krala kaçak mazotmu yağmı atıyon bu ne duman :)
Mehmet, inşallah havalar açılacak..:D Kralın mazot tarım krediden, pek bir numara olduğunu sanmıyorumda,:( yakınımda çalışan herkesin traktöründen duman eksik olmuyordu, toprak tavıyla alakalı olsa gerek.:)
doganbey1 link=topic=35849.msg304485#msg304485 date=1288283870' Alıntı:
eline sağlık abim siz ekebilmişsiniz daha burada ekemeyenler var yağmurdan. 2 gnden beri sakır sakır yağmur yağar
Teşekkürler Doğancan.
samsunbafra link=topic=35849.msg304487#msg304487 date=1288284133' Alıntı:
nail,inşallah umduğunu bulursun:)size ç0k telaşlı gelen işler bize ç0k hafif gelir.kendi kendime gülesim geliy0r...buğday ekim işi en basit ekim işidir,bizim için ...krala gelince mf böyle duman atmaması lazım,sen 0na bir kalp grafiği çektir,var 0nda bişey)k0lay gelsin arkadaşım
Ayhan Abi yorum için teşekkürler de..İklim farkı var beyaw sizle bizim aramızda..Ekim ayından sonra 1 saat yağmur yağsa 3 günde kurumuyor yerler, ancak gece donup gündüz sökülmesi lazım ki toprak suyunu çeksin. Onun için makinalı bu saatten sonra çok zor..:) Çok uzağa gitmeye gerek yok, Eskişehirde pancar tarlalarında uğraşan meslektaşlarımızın traktörlerinin çamurlukları ve kabinleri kopmuş..:) O kadar yanii. Bizde de durum aynı olur.. MF nin yaktığı mazota göre dumanı, dumana görede bacası var diye düşünüyorum..Turbo atsam duman işi çözülecek gibi geliyor.

Zaten bizim problemimiz ekim değil ki,ekecek zaman sıkıntısı.Nail abinin de dediği gibi,bir haftadır kurusun diye bekledik.Ancak girilecek hale geldi,bugün halen yağıyo yağmur.Bir hafta daha bekleyecez...Bence kuru tarımda işlerin arasındaki zamandan dolayı sanki hiçbir iş yapılmıyormuş gibi geliyor,halbuki en az 8-10 emek oluyo tarlaya taşıydı nadası ekimi gübre ilaç tesviye vs...Tabi ki sulu tarım gibi değil ama biz de sürekli yatmıyoruz :D

OkayKANGAL link=topic=35849.msg304490#msg304490 date=1288284604' Alıntı:
ayhan abi illaki her işin bir zorluğu vardır da ??? şimdi arazi miktarı ilede ilgili bir durum ... lütfen çeltik çiftçisi çok çalışıyor , hububat çiftçisi yatıyor iş yaptığını sanıyor havası yaratmayalım . ektiğimiz arazinin miktarıda epey iş çıkartacak kadar var ... buyıl bu yıl 55 ton tohum+gübre sırtımızdan geçti ... tohumun büyük kısmı kendimizindi elendi ilaçlandı hazırlandı ... tarlalar bir kez nadas , bir kez diskaro iki kezde kazayağı çekildi ... aynı şekilde bunun içinde bahar gübresi , taş temizleme , ilaç atma vb işlerde var yıl içerisinde ... bence o kadarda kolay değil ... bu nedenle güz aylarında bir yandan tohum arama bir araya getirme yağmurlardan önce tohumu ekme falan derken epey bir telaş oluyor . yada bilemiyorum biz abartıyoruzdur :)
0kay slm...:)şimdi ben şunu söyliyeyim,tabiki her işin z0rluğu vardır,şimdi sen kendini baz almışsın ,d0ğrudur tahminen 1500 dk yer ekim yapıy0rsun,ama kıyaslama yaparsak,1500 dk çeltik ekimi yapan çiftçiyi ele alırsak,çeltikçi geçekten kuruda tarlayı hazırlayıp,çamurda ekim yapıy0r+ekimden s0nra 30 gün akla karayı seçiy0r,yani burda 1000 dk çeltikçi ile 1000 dk buğday ekenin zahmeti aynı 0lurmu.....:)şöyle bafraya mayıs ayında bi gelsende halimizi görsen...dersin böyle para kazanmanın....?biz herkesin çalışmasına saygı duyarız köylü 0larak,kimseyi burda küçümseyerek k0nuşmadım,yazılarımıda zaten gülümseyerek yazdım tşkr..

samsunbafra link=topic=35849.msg304810#msg304810 date=1288370124' Alıntı:
0kay slm...:)şimdi ben şunu söyliyeyim,tabiki her işin z0rluğu vardır,şimdi sen kendini baz almışsın ,d0ğrudur tahminen 1500 dk yer ekim yapıy0rsun,ama kıyaslama yaparsak,1500 dk çeltik ekimi yapan çiftçiyi ele alırsak,çeltikçi geçekten kuruda tarlayı hazırlayıp,çamurda ekim yapıy0r+ekimden s0nra 30 gün akla karayı seçiy0r,yani burda 1000 dk çeltikçi ile 1000 dk buğday ekenin zahmeti aynı 0lurmu.....:)şöyle bafraya mayıs ayında bi gelsende halimizi görsen...dersin böyle para kazanmanın....?biz herkesin çalışmasına saygı duyarız köylü 0larak,kimseyi burda küçümseyerek k0nuşmadım,yazılarımıda zaten gülümseyerek yazdım tşkr..

ayhan abi haklısın anlattıklarında lakin şimdi bu tip kıyasın içerisine girersek eğer mesela asgari ücretle madende çalışan bir işçininde işi hepimizinkinden zor . şimdi gelse deseki hepimize siz de iş miyapıyorsunuz ben madende şöyle çalışıyorum diye mantıksız olur dimi ... mesele bu sitede vede hepimizin yaptığı iş insan emeğine dayalı bir iş ... şimdi gidipte bir holdingin ceo suna sen çalışmıyorsun senin işin kolay benim ki zor desek olmaz , mantıksız olur bence ....

hububat çiftçiside elinden geldiği kadar , işini en iyi şekilde idame ettirecek kadar çalışıyor bence . 1000 dekat çeltik ile 1000 dekar buğdayın getirisini , karını hesapladığımızda durum ne olmakta peki ... buda önemli bir etken işlerin kıyasında.... türkiyede yüzdeye vurunca arazinin çok büyükkısmı ortanadoluda ve bozkır arazi muhtemelen buradaki çiftçi hububat tarımını kolaya kaçak için değil elinde imkan olmadığı için seçmiştir ... bir traftanda ortanadoluda sadece 100 dekar buğday ekip , hatta daha az ekip insanı çıldırtan kış şartlarında bir yıl bir ocağı tüttürmeye çalışan vede türkiyede çoğunlukta olan halk var ... bakalım çalışmak vede zorlanmak konusunda bizlerin bu insanlara diyebilecek tek bir sözümüz varmı acaba ... bu nedenle dirki benim ilk tepki vermeme sebep olan mevzular bunlardı ...

NOT : Ayhan abi sen sitede hepimizin çok değer verdiği bilgisine tecrübesine her zaman itimat ettiğimiz değerli bir üyesin ... Siz ve diğer üyelerin bu muhabbeti bir polemik olarak algılamasından gerçekten üzüntü duyarım . Trakkulup çiftçilerin fikir alışverişi yaptığı , yeri gelincede en saygın şekilde tartıştığı , toprak insanlarının sitesidir ...

0kay bu işi bu kadar uzatmaya gerek y0ktu....yalnız naile espri şeklinde bişey yazdım,sende 0rdan çıktın uzattında uzattın...gerek y0ktu bu kadar p0lemiğe??

samsunbafra link=topic=35849.msg304871#msg304871 date=1288381194' Alıntı:
0kay bu işi bu kadar uzatmaya gerek y0ktu....yalnız naile espri şeklinde bişey yazdım,sende 0rdan çıktın uzattında uzattın...gerek y0ktu bu kadar p0lemiğe??
Ayhan abi ve Okay, biz halden anlayan kişileriz..Polemik olarak asla algılamadım, sadece bunları birer samimi sohbet olarak kabul ediyorum. Herkes bahsettiklerinde çok haklı, aslında bu konuda eleştiriye uygun olan kişi bendim. Neden derseniz.?
Ektiğimiz ve ekeceğimiz 250 dekar arazi, bunuda 265 mf ve mibzerle zamanında ekemediysek problem bendedir.. Yani beceriksizlik deyin ne derseniz deyin hepsi bende..:D
Fakat benim durumum farklı.. söylem ve eylem.. Okay bunu iyi algıladı, ben ne dersem diyeyim sözde kalır, çünkü özgür değilim.
' Söylem herkese aittir, Eylem özgür insanların işidir. ' bu söz; agusta80 nickli üyeden alıntıdır.
Saygılar hepinize..:D

nailyetek link=topic=35849.msg304875#msg304875 date=1288382656' Alıntı:
Ayhan abi ve Okay, biz halden anlayan kişileriz..Polemik olarak asla algılamadım, sadece bunları birer samimi sohbet olarak kabul ediyorum. Herkes bahsettiklerinde çok haklı, aslında bu konuda eleştiriye uygun olan kişi bendim. Neden derseniz.?
Ektiğimiz ve ekeceğimiz 250 dekar arazi, bunuda 265 mf ve mibzerle zamanında ekemediysek problem bendedir.. Yani beceriksizlik deyin ne derseniz deyin hepsi bende..:D
Fakat benim durumum farklı.. söylem ve eylem.. Okay bunu iyi algıladı, ben ne dersem diyeyim sözde kalır, çünkü özgür değilim.
' Söylem herkese aittir, Eylem özgür insanların işidir. ' bu söz; agusta80 nickli üyeden alıntıdır.
Saygılar hepinize..:D

hacı emi birdaha mf ile ilgili konular açma iş çıkartacan :D git seyitömer kömür ocağına oradakı iş makınaları çek gel :D :D

kolay gelsin Nail Abi nedir bu mf lerin bayır tarlalardan çektikleri eziyetler mibzerin okundaki cuvalı dedemde koyardı 285 varken bayırda patinaja kapılmasın diye.Paylaşım için tşk.

ranger link=topic=35849.msg306986#msg306986 date=1289304439' Alıntı:
kolay gelsin Nail Abi nedir bu mf lerin bayır tarlalardan çektikleri eziyetler mibzerin okundaki cuvalı dedemde koyardı 285 varken bayırda patinaja kapılmasın diye.Paylaşım için tşk.
Teşekkürler Emre.. İşin aslı şöyle; tarlayı Fiat lara ve Nh lere sürdürüp hazırlatacaksın, MF ile ekim yapıcaksın, MF ile sürüp hazırlanan yerede Fiat ve NH le ri koyacaksın. :D Seyrine doyum olmaz, az önce arkadaşımın 60-56 Fiat ile sürüp kazayağı çektiği yere arpa ektim kral seri 2 de ne bayır dinledi ne düz..:D İşin şakası bir yana biz sürümü biraz fazla derin ve kazayağınıda o oranda yapıyoruz gibi geldi.. Seneye sürüm ve hazırlık işlerini daha yüzeysel yapmayı planlıyorum..
mustafagursacli link=topic=35849.msg306991#msg306991 date=1289310679' Alıntı:
bizim eski 240 bayırda bizi baya terletirdi 60-56 gözünü seviyim
240 ve 60-56 ..:) arada okadar fark olsun artık..:) Birinde 12x28 ebatlarında astik var, diğerinde 14x30 veya 15x30..