Mibzer+merdane

Ynt: Mibzer+merdane

insertend link=topic=47933.msg463071#msg463071 date=1320096809' Alıntı:
asılır tip mibzerin avantajları;

1-tarlaya tek traktör gidenler tekrar tekrar boşandırıp takmaya uğraşmaz

2-sıra başlarında fazladan dönülmeyeceği için tohumluk ziyan olmaz.

3-bu tarz makinalarda ilaç gübre atmak için iz bırakabilirsin. yeni makinalarda hatta elektronik olarak

4-traktörün arkasına hafif bir yük bindirdiği için patiye kalkma olmaz tohum yatağı bozulmaz

aklımdan gelenler bunlar daha başka şeyler varsa sizde ekleyin

ok-*-s ok-*-s ok-*-s ok-*-s alk-*s alk-*s

bence kullanılan mibzerler tamamen takım tutma gibi geliyor bana yani şimdi çevrede üretilen mala bakıyorsun içanadolu bölgesinde genellikle üretici firmalar bu tip üretiyolar ben şimdi dedeme desem şu şekilde bi mibzer var die :) get şurdan ekermaktan gerisi yalan der :D çünki adam ondan başka görmemiş kıyaslama yapamıyor :) eminim trakyadada eskiden hiç asılır tip yokmuştur :D

anayurtlu 3105d link=topic=47933.msg463095#msg463095 date=1320100588' Alıntı:
bence kullanılan mibzerler tamamen takım tutma gibi geliyor bana yani şimdi çevrede üretilen mala bakıyorsun içanadolu bölgesinde genellikle üretici firmalar bu tip üretiyolar ben şimdi dedeme desem şu şekilde bi mibzer var die :) get şurdan ekermaktan gerisi yalan der :D çünki adam ondan başka görmemiş kıyaslama yapamıyor :) eminim trakyadada eskiden hiç asılır tip yokmuştur :D

bizim mibzer 89 model özdöken biz kendimiz asılır tip yaptırttık sonradan :)

insertend link=topic=47933.msg463078#msg463078 date=1320097693' Alıntı:
bugün yozgatlı bir arkadaşım yalan atacakta biri değil 15000 dönüm tarlamız var dedi. icara veriyorlarmış dönümü 12 liradan bizim köyde ise bu yıl 90 dan gitti. bana hobi olsun diye köye gidioruz dedi ;D
:))) Amma Atmiş haa Yozgat ' ın neresindenmiş bu Arkadaşin:))) Bence Köylerinin Toplam arazisini, söylemiştir sana. grin-*-s

cemalpaşa link=topic=47933.msg463158#msg463158 date=1320132889' Alıntı:
topragım sende bılırsın yozgatın arazısı cok fiyatıda uygun bence olabılır yınede bıraz abartmıs gıbı.
Bilmen olunmu Paşam bilmen olunmuuu;fakatt 1 kişiye ait okdar arazı söz konusu olamaz noo*-*-Tüm köye konmuştur o söyleyen ;D

insertend link=topic=47933.msg463078#msg463078 date=1320097693' Alıntı:
bugün yozgatlı bir arkadaşım yalan atacakta biri değil 15000 dönüm tarlamız var dedi. icara veriyorlarmış dönümü 12 liradan bizim köyde ise bu yıl 90 dan gitti. bana hobi olsun diye köye gidioruz dedi ;D

12 liradan icara verilirmi ya 200 liradan tuttuk bu yıl uyy-*s benim okadar yerim olsa alırım 6-7 büyük traktör alırım 2 tanede biçer :D 10-15 kişeye ekmek verir hayır dua alırım kendim eke kendim biçerim çok daha fazla para kazanırım :D

77709640.jpg

55.jpg

bizim burda kullanılıyor bu ikili,bizim motor çekmediğinden dolayı biz takamıyoruz ama çevrede kullanan çok,gerçi herkes bir kişiden aldığı için merdaneyi denk getirebilen kullanıyor :D tohum israfı haricinde çekili mibzer daha pratik oluyor bence kullanım olarak özellikle de tek motor olduğunda.

anayurtlu 3105d link=topic=47933.msg463095#msg463095 date=1320100588' Alıntı:
aynen katılıyorum :D :D

insertend link=topic=47933.msg463104#msg463104 date=1320102306' Alıntı:
bizim mibzer 89 model özdöken biz kendimiz asılır tip yaptırttık sonradan :)
sebebi nedir abi? :)

nailyetek link=topic=47933.msg463059#msg463059 date=1320095508' Alıntı:
Güzel paylaşım teşekkürler. Bunu bu sene uygulayacaktım, gübre alamama gibi nedenlerden dolayı ekim geç kaldı ve toprak çamur oldu, merdane işide haliyle yattı..:(
Önceki sene sürgü+merdane olarak uygulamıştım,:) biçercinin çok hoşuna gitti.
Nail bey, ben bu merdanenin aynısını konya fuarından aldım mibzerin arkasına takılabilir, mibzerin arkasında çekide var fakat ekinleride ektim, üzerine çekmeye korkuyorum sebebi çok sıkıştırırsa ekin çimlenmez diye, buralarda böyle bir deneme de yapılmadı yaparsam ilk riske ben giriyorum diğer çiftçiler genellikle benim uyguladığım tekniklere bakarlar olmazsada yan taraftan kıs kıs gülerler..

merdanenin bilakis faydası olur. normalde ekilen tarlada mibzer ve traktör izlerindeki tohumlar daha önce çıkış gösterir sebebi tohumun toprakla olan teması maximuma çıkmasıdır, ağır tavlı tarlalar haricinde rahatlıkla çekilebilir.

10 dönüm tarlada dönüyorsunuz iç anadolunun çiftcisini eleştiriyorsunuz enteresan :D

çekilir tip ne öbürü ne mebzerin farkını anlyamadım ben cevabını verecem ama ne demek istediniz bilemedim valla açıklarmısınız :D