Mibzer+merdane

Ynt: Mibzer+merdane

benım tarlalar ufakdı yanındakını aldım onun yanındakını aldım derken tarlalarım 150 donum 125 donum 150 donum 100 donum dıye 80 donum oalrak kaldı bıraz daha para olsa tarlalaarı tek parca 500 500 dızıp gıdecegım :))

simyam link=topic=47933.msg464425#msg464425 date=1320349037' Alıntı:
merdanenin bilakis faydası olur. normalde ekilen tarlada mibzer ve traktör izlerindeki tohumlar daha önce çıkış gösterir sebebi tohumun toprakla olan teması maximuma çıkmasıdır, ağır tavlı tarlalar haricinde rahatlıkla çekilebilir.
İyi bir yağmur yağdıktan sonra ektik ekinleri, o yüzden, toprak kuru olsaydı tereddüt etmeden çekecektim.

Güzel paylaşım mibzerle JD iyi uyum sağlamışlar... Bizim burda 5-6 sene önceden mibzer arkası merdane takılır zaten.. eskiden çeki dediğimiz olayı markalar koymaz çiftçiler sanayide kaynak ettirirdi çekiyi ama şimdi hemen hemen bütün markalar arka çeki düzeneği var.. Merdanedeki amaç Toprağın nemini erken bırakmaması ve bu sayede toprağa bırakılan tohumun hava görmeden ve ek sulama yapmadan kendi kendine filizlenip gübre ihtiyacına kadar kurtaracak düzeye getirmesi ve kendini eşlemesi içindir...