Modotörlerim Uzman Arkadaşlar Tecrübeliler Baksın Ve Cevaplasın Lütfen

Ynt: Modotörlerim Uzman Arkadaşlar Tecrübeliler Baksın Ve Cevaplasın Lütfen

bantun111 link=topic=81853.msg972582#msg972582 date=1424246020' Alıntı:
Hocam Elit sürüyü yapıcaz diyelim ki.Hani Sizin demek istediğini anladım İlerde Elit sürü olunca Sadece Çiftlik Masrafı yap ve İneklerini satma.Diyorsunuuz şimdi Sadece benim maliyetimleri sermayemle olcak iş değil Gene kredi çekicem bu sefer tabi 100 başlık gene kapasitesi arttırabilir işletme ama hedefim o degil İnekleri satıp Birazda kendim ekleyip Öz sermaye ile Çiftliği kurmak Ve 100 Baş ' da 0 Faizli hayvan kredi almak.Bulabilrsek A Sınıfı Türkiyeden. Bulamassak ' da Hollanda ' dan düşünüyoruz.Tabi ozamanna ne olur ne kalır bilmiyoruz Sen şunu biraz daha ayrıntılı söylesen be abi. ? ???
Neyini açıklayacam anlamadım :D Bak şimdi şöyle başlayalım olaya. Adım adım gidecez olayda.

** Sen kafanda bir çiftlik tasarladın.
** İlk önce bu çiftlikte kaç tane sağmal hayvan olacak. Çünkü senin tüm hayvan sayın kadar sağım yapılmaz.
** Eğer hazır firmalara vs gibi inşaatı yüklenici taşeron firmaya verirsen masrafı çok olur.
** 1000 metrekare bir yarı açık, serbest duraklı, yataklı, otomatik suluklu, kanal sistemli bir inşaat yapımı işçilik hariç 150.000 TL yi geçer. Buna işçilik, elektrik getirme, su getirme, gübre çukuru, yem silosu, çevre düzenlemes vs dediğinde 250.000-300.000 TL çok rahat bulur.
** Bir kere hayvanlarını neden hala satmaya çalışıyon kardeşim sen? Derdin ne???
** Yapılacak şey teoride basit. Senin elinde 40 sağmalın varsa her biri için en az 10 metre kare alana ihtiyaç vardır. Birde bunun düvesi, danası, buzağısı olacak.
** Sen öyle ordan getiririm buradan getiririm demeyeceksin. Elindeki malın kıymetini bileceksin. Hayvan bulma, seçme işi kolay değil.
** Hollanda demişsin fakat Hollanda bu işi ne kadar çok ve gelişmiş yapıyor. Bugün Amerika, İsrail ve Almanya da Holstein mevcudu yüksektir.
** Amerika ve İsrail ' de bildiğim kadarıyla hayvanların ömürleri kısa. Onların isteği bir hayvandan minimum sürede maksimum verim almak. Yani orada 2. laktasyonda hayvanlar kesime gidiyor. Diyorlar ya 1 laktasyonda 18.000 litre süt almış. İşte alıyor ama ömür kısalıyor. Ve onlarda damızlık sorunu da yok. Hemen yerine yenisini koyabiliyor.
** Almanya gibi ülkelerde ise hayvan ömürleri daha uzun ama tatminkar bir süt verimide var. Laktasyonda 9-10 bin litre.
** En iyisi kendi yetiştirdiğin hayvan ile bu işe devam etmek.
** Ayrıca öyle 100 sağmala 2 kişi bakamazsın. 100 sağmallık bir işletme de en az 250 hayvan mevcudu vardır. Ki bu hayvanlar için 5-6 kişi bile yeri geldiğinde yetersiz kalabilir.
** Sen dediğimizi dinle. Madem bu işi yapacaksın az hayvanla başla.
** Bak bende birsüre sonra bu işi yapacam ama ilk önce az hayvanla bir yer kiralayıp öyle yapacam. Bakalım bu işi gerçekten hakkını vererek yapabilecek miyim.
** Sen şimdi ilerki hayalleri değil şimdiki zamanına bak güzel bir iş çıkarmaya çalış. Ve yavaş yavaş büyümeyi hedefle. 10 sene sonra nasip olursa 30 yaşında olacaksın. 10 sene sonra 5 inekle başladığın işe 50 sağmal ile devam edersin çok rahat. Bunun yanında danası düvesi buzağısı da olur sen merak etme. Ama işi bilirsin tecrüben olur.
** 100 düve aldın. Onlar bir doğurmaya başladı mı ne yapacağını şaşırırsın :D

Hadi bak yine diyorum yavaş yavaş...

doganbey1 link=topic=81853.msg972639#msg972639 date=1424262262' Alıntı:
Neyini açıklayacam anlamadım :D Bak şimdi şöyle başlayalım olaya. Adım adım gidecez olayda.

** Sen kafanda bir çiftlik tasarladın.
** İlk önce bu çiftlikte kaç tane sağmal hayvan olacak. Çünkü senin tüm hayvan sayın kadar sağım yapılmaz.
** Eğer hazır firmalara vs gibi inşaatı yüklenici taşeron firmaya verirsen masrafı çok olur.
** 1000 metrekare bir yarı açık, serbest duraklı, yataklı, otomatik suluklu, kanal sistemli bir inşaat yapımı işçilik hariç 150.000 TL yi geçer. Buna işçilik, elektrik getirme, su getirme, gübre çukuru, yem silosu, çevre düzenlemes vs dediğinde 250.000-300.000 TL çok rahat bulur.
** Bir kere hayvanlarını neden hala satmaya çalışıyon kardeşim sen? Derdin ne???
** Yapılacak şey teoride basit. Senin elinde 40 sağmalın varsa her biri için en az 10 metre kare alana ihtiyaç vardır. Birde bunun düvesi, danası, buzağısı olacak.
** Sen öyle ordan getiririm buradan getiririm demeyeceksin. Elindeki malın kıymetini bileceksin. Hayvan bulma, seçme işi kolay değil.
** Hollanda demişsin fakat Hollanda bu işi ne kadar çok ve gelişmiş yapıyor. Bugün Amerika, İsrail ve Almanya da Holstein mevcudu yüksektir.
** Amerika ve İsrail ' de bildiğim kadarıyla hayvanların ömürleri kısa. Onların isteği bir hayvandan minimum sürede maksimum verim almak. Yani orada 2. laktasyonda hayvanlar kesime gidiyor. Diyorlar ya 1 laktasyonda 18.000 litre süt almış. İşte alıyor ama ömür kısalıyor. Ve onlarda damızlık sorunu da yok. Hemen yerine yenisini koyabiliyor.
** Almanya gibi ülkelerde ise hayvan ömürleri daha uzun ama tatminkar bir süt verimide var. Laktasyonda 9-10 bin litre.
** En iyisi kendi yetiştirdiğin hayvan ile bu işe devam etmek.
** Ayrıca öyle 100 sağmala 2 kişi bakamazsın. 100 sağmallık bir işletme de en az 250 hayvan mevcudu vardır. Ki bu hayvanlar için 5-6 kişi bile yeri geldiğinde yetersiz kalabilir.
** Sen dediğimizi dinle. Madem bu işi yapacaksın az hayvanla başla.
** Bak bende birsüre sonra bu işi yapacam ama ilk önce az hayvanla bir yer kiralayıp öyle yapacam. Bakalım bu işi gerçekten hakkını vererek yapabilecek miyim.
** Sen şimdi ilerki hayalleri değil şimdiki zamanına bak güzel bir iş çıkarmaya çalış. Ve yavaş yavaş büyümeyi hedefle. 10 sene sonra nasip olursa 30 yaşında olacaksın. 10 sene sonra 5 inekle başladığın işe 50 sağmal ile devam edersin çok rahat. Bunun yanında danası düvesi buzağısı da olur sen merak etme. Ama işi bilirsin tecrüben olur.
** 100 düve aldın. Onlar bir doğurmaya başladı mı ne yapacağını şaşırırsın :D

Hadi bak yine diyorum yavaş yavaş...

Anladım :) 10 sene olmazsa 5-sene 6 senedee Kendi imkanlarımla da İnek almaya çalışcam diğer kazandıklarımdan 5-6 Senede kendi imkanlarımla 40 Sağmal a 30 Sağmal Düvesi danası olur buzası olur 1 Sene daha Düvelerin hepsinin doğuurmasını ve 30 İneğinde dogurmasını beklicem Hocam dediğim gibi yıllarca Hayvan ve Çiftçilik digil Hedefim Hedefim 5-6 Senede kendim İmkanlarımla Daha iyi çogaltarak Çiftliği 100veya 200 Baş işletmeli çiftliği Kurup 5-6 Senede dediğin gibi satmam hayvan iyi olrsa. Onlarıda orda cogaltirim. Sadece Çiftçilik degil ve ben bu işi Ben annem babam dedem babananne yaşadıgı taktirde Hepimiz bakıcaz %97 Ben ilgilenecem.Ve babam ' da uugrastıgı için ilerde Çiftlik e Patron olarak onu koyup kendimde başka yatırımlarla ugrasacam Sürekli çiftçilik degil hayvancılık digil yani :)

Ben bu sektörde pek gelecek görmüyorum , eskiye dönüş başladı ! Şahsen ben flekvieh simental alıp evin balkonunda beslemeyi düşünüyorum,sütünü apartmandakilere satarım ek gelir.Suni tohum attırıcam, doğan danasını çatıda besleyip kurban bayramında 7 daire girecez. Çatı zemini düz , projemin 2. aşamasında bu alanı toprak ve gübre ile doldurup kuzey cephe duvarını yüksektip kalan kısmı telle çevirecem açık sistem besiye yönelicem. Bizim ev şehrin içinde kalıyor alan dar ,biraz dışarı bölgelerde site bahçesinde salma saanen keçi yada romanov koyun yetiştiriciliği düşünen arkadaşlarda var.

Deliorman link=topic=81853.msg973066#msg973066 date=1424352692' Alıntı:
Ben bu sektörde pek gelecek görmüyorum , eskiye dönüş başladı ! Şahsen ben flekvieh simental alıp evin balkonunda beslemeyi düşünüyorum,sütünü apartmandakilere satarım ek gelir.Suni tohum attırıcam, doğan danasını çatıda besleyip kurban bayramında 7 daire girecez. Çatı zemini düz , projemin 2. aşamasında bu alanı toprak ve gübre ile doldurup kuzey cephe duvarını yüksektip kalan kısmı telle çevirecem açık sistem besiye yönelicem. Bizim ev şehrin içinde kalıyor alan dar ,biraz dışarı bölgelerde site bahçesinde salma saanen keçi yada romanov koyun yetiştiriciliği düşünen arkadaşlarda var.
:) :) :) :)

Deliorman link=topic=81853.msg973066#msg973066 date=1424352692' Alıntı:

Hocam şöyle diyeyim Hayvancılıgı 50 senedir Babadan ogula geçerek kaç yüz yıl yapanlarda var!! Aklını kullananlar daha çok büyüyor işletme açıyor küçük işletmeler ise 5-10 İnek kalıyor dogan buzalarını satıyor Ve böyle geldi böyle gidiyor. Hani yükselme çabaları yok Ve Pis aitlik damlarda fuull kapalı ahırlada Üşür diye orda pisliği aydan ay ' a alınıyor Ordan halk süt içiyor.Süt ' ü sağıyor bir oraya bir braya aktarılıyor.Nerden bilion aktarılırken Saçından terin damlarsa ? Napıcam ne bileyim olumsuzluklar çok ama Aynı sistem De Açık Sistem Otomatik yemleme aynı 30 Kapasiteli gene küçük işletmeler var Adam evinde yapıyor ama Büyüyor satma endişsei yok Güzel bakım açık sistem Traktörle hergün temizleme veya gün aşırı.Yani ben gelecekte şunu görüyorum mesela 6 sene 7 sene sonra Sadece Bu iştn En kaarlı Çıkan Normel standarlarda 200-300 Kapasiteli Minumun 50 Sağmal inek İle Başlıyanlar var Halada büyümeye devam edenler 50 ÜZERİ Sağmalı olanlar Ve Çiftliği olanlar Büyük.Onlar Kaarlı çıkacak..
Evet eskiye dönüş başladı derken Mücadele yok Köy halkında! Mücadele verip var Sürekli çalışssa bakım yapsa Yoook kardeşim böyle bu işler E sonra Kahveye kim çıkacak ? Kim kahvede kuumar oynucak?Kim Geceleri kublere gidecek mangala gidecek.Yok Sosyal hayatı kısıtlanıyor Sonrada Devlet Bize bakmıyor Hazır elden su gölden yapıyor Hazır besleyebilir.Belki yeri hiç yok Ugrasmıyor yani Süt verimi diyelim bakım diyelim stres diyelim böyle ve gelecekte En kaarlı İş olarak Sadece ama Minumun 50-60 Ve büyük EN AZ 200 Kapasiteli Çiftlik yapanlar Köşeyi döner..Süt piyasası her sene çıkıyor 5 sene sonra ? Ne olacak bilmiyoruz ama uzmanlar 2.5 TL Nin altında olmuyacagını söylüyor.

Evet Köy yaşantısı gibi yer yok Cennet! Buraları sabahleyin kalk İnekleri bak sonra gel ılık ılık traktörüne bin tabi kapalı ise sonra bitir işini 40 dk ' da 1 ' Saat ' de Soban sıcacık ozamana Kadar yansın Al ekmeğini kızart sıcacak Koyun peyniri zeyin Yanmış sıcak sıcak ekmek ye iç sonra öğleye kadar yat öğleyin kalk bi kontrol et canın istersen bakım olursa işin olmazssa temizle.Akşama kadar boşssun yemlerini düzenle ertesi gün için.Hazırlıgını yap.Hava durumuunu kontrol et. Akşamda bitirdinmi geceleri arada kontrol et nasıllar.İyi geceler dileklerini söyle :) Yazın serinletme sistemini yap sürekli temizlğini dikkat et.Müzik dinlet Zamanında aşılarını yaptır.En kaliteli yemleri samanları slajları al. süt ' tankı 6 sağmallık sistemleri makinan varsa yap otomatik yemleme makinası varsa kat bas düğmeye tren gibi rayın üstünde yürüt karıştır orda yemleri balyeyeleri koy. Stresden oldugunca uzak ttu koy 2 tane 1 Kangal hakiki 1 Kurt. Yazın sinekler için kuş al.besle yani ilaçlarını kremlerini yap istediği zaman hayvan direk direk fırça koy kaşınabilsin. Hayvanları sev. İşte 2-3 Ay için kuurucaz sistemi.Ve Allah 1 Bismillah diyecez başlıcaz 5 oluur 6 oluur 10 İnek olur duruma sisteme göre bakıcaz. Ve Bu şartlarda araştırmalarıma göre yapılırsa İnek verebilidğininn en iyi süt ' ü buzağı verir ve bir okadarda sevap :)

Ve birde Köy yaşantısı çok iyi ama tabi belli bir yere kadar sürekli aynı olmuuyor Bağın var 20 dönüm yıllarca öyle geçinip gidion emekli oluyorsun o ' da zaten babadan kalma icraat yok. İyiki istanbul izmir de doğmamışız. Buralar cennet sabahleyin Horoz sesi kuş sesleri ile uyan Bakkala git dimi :) araba ile Kışın hele.Yazın çalış@ :D Demek istediğim şu dünyada Köu yaşantısı gibi güzel bir yer yok Ha kurtulayım diyor adam Askerde uzman çavuş kalıyor Akıl erdirebiliyormusun ? Ve orda hergün emir görev gereğinde çatışma Ve sürekli askerr gidenler gelenler. Demek istediğimKendi işinin patronu olucaksın Ne olursa olsa Esnafsan hizmet digil Ticaret yapıcaksın Çiftçi isen tarlarını bakıcaksın Millet ' İ Tınlamıcan.Hakkında kim ne derse desin he diyip geçip 3 günlük dünya kötü olmaya gerek yok iyi olucaksın ve sen Kazanıcaksın :)