New Holland TD 85D Kavun Nakliyesi :)

Ynt: New Holland TD 85D Kavun Nakliyesi :)

POYRAZLI SALİH link=topic=9684.msg158152#msg158152 date=1235384688' Alıntı:
bu tarlalarda 285e Pehlivan çekiyi takardık, motorun önü kalmasın diye önüne biri çıkardı... genelde çıkamazdı bayırdan dönerdi, dönerkende römork devrilmesin diye 1-2 kişide römorkun yanından asılırdı...

Sen bilirsin belki köye gelirken demir yolunu geçince hemen sağda bi yol var... 285le balya çekerken motor ordan çıkmadı, az kalsın römoırk devrilcekti, römorkun üzerine çıktım 1-2 sıra bahya attım aşşaya genede zor çıktı...

285in en büyük özelliği sıkıya gelmez...
salih 285 e sıkıya gelemez deme şimdi her yörenin toprağın bi şekli şemali var şu koyduğun vidyoda td zor ilerliyo demekki toprağın çeşidinden kaynaklanıyo neymiş 285 sizin köyde yapamıyomuş bizim köydede süper yapıyo alayı massey ferguson , 285 kullanıyo..

285 :D milim ilerlemezz bu toprakta bılmedigimiz traktor sankiii
kendi sürdügüü tarladan cikamayan motor burdan cıkıcak hea imkansiz guzeL wideo olmus eline saglik

KoR@Y link=topic=9684.msg166841#msg166841 date=1237645552' Alıntı:
salih 285 e sıkıya gelemez deme şimdi her yörenin toprağın bi şekli şemali var şu koyduğun vidyoda td zor ilerliyo demekki toprağın çeşidinden kaynaklanıyo neymiş 285 sizin köyde yapamıyomuş bizim köydede süper yapıyo alayı massey ferguson , 285 kullanıyo..
Bizim köyde 285 yapamıyo ama en fazla 285 var.Bu videonun çekildiği mevkiyi biliyorum 285 burda çok zor ilerler.

KoR@Y link=topic=9684.msg166841#msg166841 date=1237645552' Alıntı:

Valla bizim köyde pek sıkıya gelemiyor...
Polatlıda 4lü 14 ' ' aydın pullukla seri 1de rahat gidiyormuş ama bizim köyde 3lü 12 ' ' pullukla zor gidiyor...

285 çok tutulmasının nedeni 1987lerde 285den iyi motor yoktu tutulmasının tek nedeni bu yoksa 2009 modeli olurdu piyasada

ozan_06 link=topic=9684.msg167042#msg167042 date=1237680234' Alıntı:
Güzel video Poyrazlı...Bu tarlanın verimi nasıl diyecem ama yemin töreninden sonra çarşıya çıktığında yazarsın artık...

28 gün acemilik yaptık dağıtıma geldim :D
bu civarın verimi baya iyi yüksek olduğu için serin oluyor...

kaanmaan link=topic=9684.msg162101#msg162101 date=1236370395' Alıntı:
walla poyrazıda bilirim bacıyıda o dediğin diğer köyleride
ben karahmetliyim birader biz senelerdir 285 le çalışıyoz çokta memnunuz
bizim köyü sen bilirsin ama buradaki herkez bilmez sizin köyden çok daha dağlık bi arazisi war ve en çok kullanılan traktörde massey
kendin diyosun buğday çekerken mf ile diye buğdayla kavunun ağırlığını anlatmama gerek yok heralde hangisini daha ağır geleceği belli
pehlivan çekiye gelince 285 araziden olsun polatlıya olsun iki araba buğdayı her şartta getiriyorrr yani
ha eskiden bu çift çekerler yokken siz napıyodunuz onuda düşünmek gerek yaniiiiiiii

ewet ekinle kavun aynı ağırlıkta olmaz ki zaten römorku dolduramıyoruz bile...
70-66 ve 80-66ya buralarda ekin çekerken 5 tondan fazla ekin yüklenemiyor...

Arkadaşlar eğri oturalım doğru konuşalım, böyle durumlarda tarlanın sınır dibini ve/veya yastıklarını kullanarak hareket edersiniz... Çünkü en sert yerdir orası... Böyle tarlanın ortasına bodoslama dalmazsınız... 30-40 sn daha uzun sürer ama daha az mazot yakar en önemli sermaye birikimlerinizden biri olan traktörünüze de daha az zarar vermiş olursunuz...

pamukçu link=topic=9684.msg173937#msg173937 date=1240174007' Alıntı:
Arkadaşlar eğri oturalım doğru konuşalım, böyle durumlarda tarlanın sınır dibini ve/veya yastıklarını kullanarak hareket edersiniz... Çünkü en sert yerdir orası... Böyle tarlanın ortasına bodoslama dalmazsınız... 30-40 sn daha uzun sürer ama daha az mazot yakar en önemli sermaye birikimlerinizden biri olan traktörünüze de daha az zarar vermiş olursunuz...

bu tarlanın yastık başı yok çünkü tarlanın sınırı çay... yan gittiği yerden direk inse çaya uçar, onun için bukadar uğraşıyor...

POYRAZLI SALİH link=topic=9684.msg174723#msg174723 date=1240485985' Alıntı:
bu tarlanın yastık başı yok çünkü tarlanın sınırı çay... yan gittiği yerden direk inse çaya uçar, onun için bukadar uğraşıyor...
Salih arazinin durumunu görselerdi öyle demezlerdi TD85 yinede iyi gitmiş.

yaf bizde td 85 almayı düşünüyoruz yakıtları falan nasıl acaba 80 66 ile karşılaştırınca biiraz bilgi vereblirsen sevinirim bizim çevrede pek yok bunlardan yakıtları fazla diye duymuştuk.

Tarlanın etrafında ne olursa olsun bir yastık, bir sınır dibi vardır, yanılıyor muyum? Ayrıca o eğime çapraz vurmak yerine bir müddet daha düz gidip ilerden sola kırsa çok daha kolay olacak; ki öyle oluyor görüldüğü üzere... O kadar bayıltılır mı traktör? üzerindeki adam biraz kafasını yorsa o traktör o kadar yorulmaz arkadaş...

pamukçu link=topic=9684.msg175455#msg175455 date=1240859858' Alıntı:
Tarlanın etrafında ne olursa olsun bir yastık, bir sınır dibi vardır, yanılıyor muyum? Ayrıca o eğime çapraz vurmak yerine bir müddet daha düz gidip ilerden sola kırsa çok daha kolay olacak; ki öyle oluyor görüldüğü üzere... O kadar bayıltılır mı traktör? üzerindeki adam biraz kafasını yorsa o traktör o kadar yorulmaz arkadaş...

bak dostum bu tarlayı yakından görseydin bukadar kafa yormazdın...
1. bu tarlanın sınırı çay..
2. direk gitse bidaha doğrulması çok zor..
3. tarlada gidilebilecek en iyi yer traktörün ilerlemeye çalıştığı yerin birazdaha yukarısında bulunan yol, ki zaten traktör yoldan kaymış, yapılacak en iyişey ne yapıp edip o yola ulaşabilmek ki zaten şöförde buna uğraşıyor...

onun için fazla kafanı yorma ;)

1- Çiftçeker bir traktör normal koşullarda yoldan nasıl kayar... herşeyi geçtim bu sürücü güzel traktör kullanıyor diyorsanız... Söyleyecek birşey yok... neredeyse stop ettirecek traktörü...
2 ' ye gerek te yok hani...

pamukçu link=topic=9684.msg175846#msg175846 date=1241038873' Alıntı:
1- Çiftçeker bir traktör normal koşullarda yoldan nasıl kayar... herşeyi geçtim bu sürücü güzel traktör kullanıyor diyorsanız... Söyleyecek birşey yok... neredeyse stop ettirecek traktörü...
2 ' ye gerek te yok hani...

1. sorunun yanıtı : videoda dikkat ettiysen römorkun sağ ön tekerin izinden sol arka teker gidiyor yani römork çok kayıyor dolaysıyla traktörüde kaydırıyor...
-şöförü sormuşsun aslen bizim tarlaları o biçiyor JD 630 ile bazı yerlerde biçerin arka tekerleri yerden kesiliyor, o koşullarda biçim yapıyor... Traktörü orda boğdurmasa ne olcaktı çıkacakmıydı ?
traktör gaz yemiyor oda gittiği yerekadar gitsin diye basmıyo debriyaja, takviye 3de çekse dahamı iyi ?
ben hala şunu söylüyorum tarlanın biçimini görmeden konuşma...
bak Ranger arkadaşımız ne demiş...

ranger link=topic=9684.msg174730#msg174730 date=1240487731' Alıntı:
Salih arazinin durumunu görselerdi öyle demezlerdi TD85 yinede iyi gitmiş.

Böyle kuru bir tavda yol dediğiniz yerde hiçbiryere kaymaz römork... sadece böyle kaba toprakta kayar... video yeteri kadar açıklayıcı bence... ha traktörü böyle bir durumda boğup gideceği kadar gitsin demek avantajlı bir durum değildir... birazcık tecrübesi olan bunu bilir...

pamukçu link=topic=9684.msg176044#msg176044 date=1241123105' Alıntı:
Böyle kuru bir tavda yol dediğiniz yerde hiçbiryere kaymaz römork... sadece böyle kaba toprakta kayar... video yeteri kadar açıklayıcı bence... ha traktörü böyle bir durumda boğup gideceği kadar gitsin demek avantajlı bir durum değildir... birazcık tecrübesi olan bunu bilir...

bu konuyu nie bukadar kafaya taktın anlamadım
yol eğer eyimliyse kayar... senden başka bukadar kafayı takan olmadı... teskereyi alınca gel misafirim ol gör bizim tarlalar nasıl yada ranger ve salihe sor nasılmış bizim arazi...

İnşallah uyarsa teskereyi almadan ziyaretine gelme fırsatım olur, Ben Edirne deyim... Ancak çok yoğun çalıştığımdan gerçekten çok az vaktim oluyor... Uzunköprüye yolum düşerse muhakkak uğramaya çalışırım... Benim derdim traktörlerin kollanarak kullanılması, videodada çok fazla eğim gözükmüyor, bide seçilen yol çok ideal değilmiş gibi geldi yoksa ne takacağım... ayrıca her zamanda beklerim Edirne ye, geliyorum demen yeter...

pamukçu link=topic=9684.msg176213#msg176213 date=1241197255' Alıntı:
İnşallah uyarsa teskereyi almadan ziyaretine gelme fırsatım olur, Ben Edirne deyim... Ancak çok yoğun çalıştığımdan gerçekten çok az vaktim oluyor... Uzunköprüye yolum düşerse muhakkak uğramaya çalışırım... Benim derdim traktörlerin kollanarak kullanılması, videodada çok fazla eğim gözükmüyor, bide seçilen yol çok ideal değilmiş gibi geldi yoksa ne takacağım... ayrıca her zamanda beklerim Edirne ye, geliyorum demen yeter...

Neyse tarla muhabbetini bırakalım...
sen özelden bana tel nonu ver olurda Edirneye gidersek arar görüşürüz, özelden Alayın Adresi gönderirim...