Nohut ta üst gübreleme yapılsa ne olur

Taban gübresi bende kullandım çinkolu ama fark görmedim. Yaprak tan verilen üre dikine aminoasit enine gelişim sağlar diye biliyorum. Yaprak gübresi yerine yağış öncesi kullanılabilir mi diye düşündüm

Burada da gubresiz ekenler var. iki yil once taban gubresiz denedik 20-30 kg fark olustu. Bolgeden bolgeye degisebilir. Yapraktan da ure ve fosforlu gubre iyi oluyor.

Çiçeklenme öncesi antrakoz ilacı ile birlikte yaprak gübresi ve aminoasit atıyorum. Benim amacım çıkış sonrası Nisan yağmurlarıyla bitki dallarını artırmak. Bu yüzden denemek istiyorum. Boy/dal ne kadar fazla ise bakla da çok olur mu acaba. Bu sene küçük bir alanda denemek istiyorum[emoji846]

Nohutta 10 cm boy olana kadar tabandan azot verilmiş olmasını ister 2-3 kg kadar saf azot fazlasıyla yeterli olur. Ancak toprağına göre minimum 5kg en fazla 10 kg kadar fosfor ihtiyacı olur. En iyi 10-15 kg kadar DAP ile ekilmeli. Yağışa göre 20kg a kadar verilebilir.

Erken dönemde (10-15 cm boy) dallanmaya başlayana kadar amino asit - üre, çinko, magnezyum verilebilir yapraktan . Bitki koruma için ilk uygulamada priaxor kullanıyorum ben maneb/mancozeb ile karıştırarak.

İkinci uygulamada Madison yine maneb/mancozeb ile karıştırarak. Daha pahalı nohut için antrakoz ilaçlarına gerek yok. 20 cm boy sonrası deniz yosunu dallanmaya çok faydalı oluyor. Yanında amino asit de ilave edilebilir. Bu evreden sonra sadece çinko değil iyi bir combi vermek iyi olur. Molibdeni yüksek bir combi. Baklagiller için çok faydalı.

Son olarak çiçeklenme öncesi çok iyi bir sıvı fosfor (Cate- ZnP kullanıyorum) ve yine deniz yosunu ve combi verilirse çiçeklenmeyi hızlandırıp tüm çiçekleri aynı anda çıkartıp tane tutumuna faydalı oluyor.

Ekimden sonra azotlu üst gübresi pek istemez. En az 3 kez yapraktan besleme tane büyüklüğüne de verime de faydası oluyor.

Nohutta 10 cm boy olana kadar tabandan azot verilmiş olmasını ister 2-3 kg kadar saf azot fazlasıyla yeterli olur. Ancak toprağına göre minimum 5kg en fazla 10 kg kadar fosfor ihtiyacı olur. En iyi 10-15 kg kadar DAP ile ekilmeli. Yağışa göre 20kg a kadar verilebilir.

Erken dönemde (10-15 cm boy) dallanmaya başlayana kadar amino asit - üre, çinko, magnezyum verilebilir yapraktan . Bitki koruma için ilk uygulamada priaxor kullanıyorum ben maneb/mancozeb ile karıştırarak.

İkinci uygulamada Madison yine maneb/mancozeb ile karıştırarak. Daha pahalı nohut için antrakoz ilaçlarına gerek yok. 20 cm boy sonrası deniz yosunu dallanmaya çok faydalı oluyor. Yanında amino asit de ilave edilebilir. Bu evreden sonra sadece çinko değil iyi bir combi vermek iyi olur. Molibdeni yüksek bir combi. Baklagiller için çok faydalı.

Son olarak çiçeklenme öncesi çok iyi bir sıvı fosfor (Cate- ZnP kullanıyorum) ve yine deniz yosunu ve combi verilirse çiçeklenmeyi hızlandırıp tüm çiçekleri aynı anda çıkartıp tane tutumuna faydalı oluyor.

Ekimden sonra azotlu üst gübresi pek istemez. En az 3 kez yapraktan besleme tane büyüklüğüne de verime de faydası oluyor.

Güzel uygulama. Verim nasıl bu uygulamayla? Bizde min 100kg max 200 kg oldu tek uygulama. Cins Azkan
Bu arada dediğiniz gibi pahalı antrakoz ilacına gerek yokmuş bu sene kükürt ve şu an adını hatırlamadığım toz ilaç kullandık hastalık olmadı

Bence de Ankarada pahalı ilaçlara gerek yok Antakoz için. Kükürtkü toz ucuz ilaçlar yeterli. 15-20 cm boy olduğunda bir kere Priaxor 50 gram kadar kullanırsanız yaprak kalitesi artar maliyeti uyarsa.

Hocam bizim verimler biraz farklı. Ben 70 cm sıra arası İspanyol yemeklik beyaz çeşit ekiyorum. 10mm üstü mal yapmaya çalışıyorum. 12tl perakende satıyorum. Bu yıl elenmiş hali yarısı 9mm yarısı 10mm 160 kg civarı bir verim aldık.

2 yıl önce Sarı 98 çeşidi yağışlı bir baharda 330 kg+ bir verim almıştık benzer uygulama ile. Bu belki kıyas olabilir. Ancak o yıl iyi yağışlı geçmişti.

Güzelmiş usta. Sizin yer neresiydi? İspanyol antrakoz dayanıklı değildi diye biliyorum öyle mi? Sıra arasını duymuştum ama tecrübe etmedik verim daha az diye. 10 üstü güzel fikir zaten parayı 9 üstü ürün ediyor. Bu sene domuz giren bi yerim vardı tohumu seyreltmiş [emoji846] yıl kurak olunca diğer yerler 100 kg verdi 9 u 20 geldi ama seyrelmiş yer 130kg verdi 9 51 geldi. Ekimi dönüme 17-18 kg yapıyorduk bu sene 15-16 kg yapacağım. Siz 330 kg verimi dönüme kaç kg tohum ile almıştınız? 2 yıl önce bizde de en iyi yıllardan biriydi 200kg almıştık.

Güzelmiş usta. Sizin yer neresiydi? İspanyol antrakoz dayanıklı değildi diye biliyorum öyle mi? Sıra arasını duymuştum ama tecrübe etmedik verim daha az diye. 10 üstü güzel fikir zaten parayı 9 üstü ürün ediyor. Bu sene domuz giren bi yerim vardı tohumu seyreltmiş [emoji846] yıl kurak olunca diğer yerler 100 kg verdi 9 u 20 geldi ama seyrelmiş yer 130kg verdi 9 51 geldi. Ekimi dönüme 17-18 kg yapıyorduk bu sene 15-16 kg yapacağım. Siz 330 kg verimi dönüme kaç kg tohum ile almıştınız? 2 yıl önce bizde de en iyi yıllardan biriydi 200kg almıştık.
Balıkesir Bandırma , 330kg verimi de 70 cme ekmiştim. 70 cm ama sıra üstü biraz daha sık 8 kg civarı tohum gelmişti. Onu de leblebilik ekiyordum yine büyük tane istiyor leblebiciler. O zaman da toptan naturel 7.5 tlden vermiştik çok kazançlı olmuştu şükür. Ama sonra leblebilik fiyatları düştü ekimi bıraktık.

Aslında ekebilsem en ideali 45cm sıra arası 20 cm sıra üzeri olurdu. Biz 70-10 / 70-14 arası ekiyoruz.

İspanyol evet çok hassas bir çeşit ancak pişim irilik ve lezzet diğer hiç bir çeşitte yok. Biçerle de biçemiyoruz biraz uğraşı çok ama fiyatı çok güzel uğraşıyoruz elimizden geldiği kadar.

• Beğen
Tepkiler: mkoc
Balıkesir Bandırma , 330kg verimi de 70 cme ekmiştim. 70 cm ama sıra üstü biraz daha sık 8 kg civarı tohum gelmişti. Onu de leblebilik ekiyordum yine büyük tane istiyor leblebiciler. O zaman da toptan naturel 7.5 tlden vermiştik çok kazançlı olmuştu şükür. Ama sonra leblebilik fiyatları düştü ekimi bıraktık.

Aslında ekebilsem en ideali 45cm sıra arası 20 cm sıra üzeri olurdu. Biz 70-10 / 70-14 arası ekiyoruz.

İspanyol evet çok hassas bir çeşit ancak pişim irilik ve lezzet diğer hiç bir çeşitte yok. Biçerle de biçemiyoruz biraz uğraşı çok ama fiyatı çok güzel uğraşıyoruz elimizden geldiği kadar.
Peki sulu tarlaların yanında nohut ekili tarla biçildikten sonra bizim fiskiyelerin attığı suyla tekrar yeşeriyor
Suluda biçerden sonra nohut tarlasında tekrar düzgün gübre ve su ile iki kez hasat edile bilirmi .

Peki sulu tarlaların yanında nohut ekili tarla biçildikten sonra bizim fiskiyelerin attığı suyla tekrar yeşeriyor
Suluda biçerden sonra nohut tarlasında tekrar düzgün gübre ve su ile iki kez hasat edile bilirmi .
Hocam nohut üstü buğday ektiğimde kalan tohum buğdayın içinde kenarında büyüyor kış boyu sağlıklı kalıyor ancak ana etken sıcaklık faktörü. 20 derece üzerinde 1 hafta geçirirse dallanmaya başlar 25 derece üstü bir hafta geçirirse çiçeklenmeye başlar 30-35 derece ve üstü sıcaklıklarda 1 hafta geçirirse çiçeklenmeyi de bırakır bir an önce varolan gücüyle tane doldurmaya çalışır.

Bu şartlar oluşmadığı sürece 30 derece sıcakta boy yapmadan dallanıp çiçeklenip taneye yatacaktır. Mart sonu nisan başı ekiyoruz. Haziran başı çiçeklenme. Bazen erken sıcaklar gelince verim kaybı çok oluyor. Ayçiçeği mısır fasülye gibi değil sıcaklığa daha hassas bir bitki malesef iki ürün bence hayal gibi.

Geçen yıl Mart 30 ekim tarihi Temmuz 13 yolma 20si hasat. 100-110 gün. Nisan ortasından sonra ekilirse hasat süresi düşüyor tabi ama bitki daha kısa, daha az dal , çiçek ve tane oluyor. 15 günde 50 kg verim farkı olabiliyor.

Evet biçer olmayınca baya zor olur. İşçi falan bizde zor. Ot ilacı kullanmıyorsunuz herhalde sıra arası Çapa mı yapılıyordu? Yalnız uygulamanızı deneyeceğim ama biçer biçeceği için tohumu 15-16 dan az atmasam iyi olur galiba değil mi? Aslında geçen yıl biraz sık ektik yağış ta az olunca milim düştü normalde 9 40-45 den aşağı gelmiyordu

Evet biçer olmayınca baya zor olur. İşçi falan bizde zor. Ot ilacı kullanmıyorsunuz herhalde sıra arası Çapa mı yapılıyordu? Yalnız uygulamanızı deneyeceğim ama biçer biçeceği için tohumu 15-16 dan az atmasam iyi olur galiba değil mi? Aslında geçen yıl biraz sık ektik yağış ta az olunca milim düştü normalde 9 40-45 den aşağı gelmiyordu
Merlin Flex atıyoruz mecburen sıra arası geniş olduğu için ot çıkarsa çok kolay büyüyor. Ara sürüyoruz yetiyor.

Sıra arası geniş olunca yukarı boylanmayı bir süre sonra bırakıp yana dallanma yapıyor. Geçen yıl kökte 65-85 arası koza vardı. Çiçeklerin hepsini aynı anda çıkartabilince tane dolumda aynı anda başlıyor %80-85i doluyor tanenin fire de az oluyor. Bunun için de kökten aldığı fosfor ile çiçeklenmeyi daha uzun sürede yavaş yavaş tamamlıyor. Tam çiçeklenme başlarken 1 hafta ara ile iki kere kaliteli sıvı fosfor ve yine sıvı çinko-bor gübreler verince bi de molibdeni yüksek bi combi verince çiçeklerin hepsi aynı anda açıp tane tutuyor.

Birinci fotoğraf 8 Haziran ikinci fotoğraf 16 haziran.

Resimler ve ekler

• nohut1.jpg
    nohut1.jpg
    415.9 KB · Görüntüleme: 164
  • nohut2.jpg
    nohut2.jpg
    382.6 KB · Görüntüleme: 165
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: camuka19
Hey maşallah 🧿 usta çok güzel. Bizde Merlin kullanıyoruz memnunuz. Çok güzel bilgiler edindim çok teşekkür ediyorum size. Hakkınızı helal edin. İnşallah bu yıl tavsiyelerinizi uygulayacağım. İnşallah bol yağışlı bereketli bir yıl olur. Hayırlı akşamlar

• Beğen
Tepkiler: aenema
Hey maşallah 🧿 usta çok güzel. Bizde Merlin kullanıyoruz memnunuz. Çok güzel bilgiler edindim çok teşekkür ediyorum size. Hakkınızı helal edin. İnşallah bu yıl tavsiyelerinizi uygulayacağım. İnşallah bol yağışlı bereketli bir yıl olur. Hayırlı akşamlar
Rica ederim hocam helal olsun. Herşeyin başı su tabiki inşallah bol bereketli yağışlar verir Rabbim cümle üreticimiz bol bereketli hasatlara ulaşır.

Bu uygulamalar tabi ekstra su tüketimine yol açar. Beslendikçe susayacak mecbur. Kurak yıllarda su yetersizse hiç bişey atmamak sadece bitki koruma ile geçmek daha iyi olur. En iyi faydayı da yağmur sonrası uygulamalar verir.

Nohut gibi geniş yapraklı baklagil bitkileri, köklerindeki nodüller sayesinde havadaki elementel azotu toprağa bağlayabiliyor. Bu yüzden azotlu üst gübrelemeye gerek duyulmaz. Yapraktan molibden uygulaması yapılırsa havadaki azotu indirgeme işleme kolaylaşır.