Nohut tarımı yardım ve bilgi

S.aleyküm arkadaşlar uzun zamandır siz değerli arkadaşlarımı takip ediyorum ama yazmak ve sizlerle tanışmak bugün nasip oldu çorum ili alaca ilçesinde tarımla uğraşıyorum yaklaşık 10 yıldır çok çeşitli ürünler ektim geçen sene bir tavsiye üzerine 60 dekar tek parça nohut ektim 9200 kg nohut hasat ettim bu sene nasip olursa 300 dekar yer hazırladım tecrübeli arkadaşların fikir ve yorumları beni ve benim pozisyonumdaki arkadaşlara ışık tutar şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür eder iyi günler dilerim

S.aleyküm arkadaşlar uzun zamandır siz değerli arkadaşlarımı takip ediyorum ama yazmak ve sizlerle tanışmak bugün nasip oldu çorum ili alaca ilçesinde tarımla uğraşıyorum yaklaşık 10 yıldır çok çeşitli ürünler ektim geçen sene bir tavsiye üzerine 60 dekar tek parça nohut ektim 9200 kg nohut hasat ettim bu sene nasip olursa 300 dekar yer hazırladım tecrübeli arkadaşların fikir ve yorumları beni ve benim pozisyonumdaki arkadaşlara ışık tutar şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür eder iyi günler dilerim
Maşallah 60 dekar dan 9200 kg verim güzel ne gibi işlem yaparak aldın bu verimi bilgi verirmisn

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker
Ekimi nasil oluyor?.Hasati nasıl yapıyorsunuz?Cins ismi nedir?

Arkadaşlar azkan cinsi sizin dediğiniz nohutu hiç bilmiyorum bunuda hem leblebi hemde yemelik olarak alıyorlar ben gene iyi paraya verdim sezonda 2800 2900 3000 o arada satıldı bende sezonda verdim 3050 verim 200kg olursa 250 300 tl dekarda kalır kıraç tarlalar dafena kazanç değil

Taban gübresi genede kullanılmıyor.Taban gübresi kullanmak lazım.Ayrıca hastalıklara dayanım ve iyi bir çiçeklenme için combi isimli ürünlerden 2 uygulama yapılırsa bitkinin savunma mekanizmasıda gelişir.

Evet taban atmaya gerek yok denmişti araştırdıkça nohut un yeşil aksama ulaşana kadar en az10.15 kg gübreye ihtiyaç var amaekim öncesi tohumu nasıl uyguluyoruz combi dediğin ürün nasıl uygulanıyor aydınlatırsan çok sevinirim mehmet bey

8.5 deli para. 3,05 de muhtemelen ofisin verdiği fiyattır. Tüccar .2.90 civarında vermişti bu sene.
Ama ben sizin verimleri dikkate almadım. Bizim nohut yerli cins leblebiyi özel tüylü cins hani tam adı ne bilen yok. Fakat verimi 50 60 kg. İşte avantajı nıhut piyasasından pek etkilenmiyor satışı kolay onun için bunu ekiyoruz. Sizin verimleri dikkate alınca hemen hemen aynıya geliyor

Evet taban atmaya gerek yok denmişti araştırdıkça nohut un yeşil aksama ulaşana kadar en az10.15 kg gübreye ihtiyaç var amaekim öncesi tohumu nasıl uyguluyoruz combi dediğin ürün nasıl uygulanıyor aydınlatırsan çok sevinirim mehmet bey
Taban gübresinin atılmama sebebi yaygın olarak nohut zaten azot bağlıyor düşüncesi. Ayrıca ilaçlamadan dolay maliyet zaten yüksek birde gübre eklenince baya masraflı oluyor. Son zamanlarda kullanılan bakterili azotik gübrelerini deneyebilirsin. Tohumluğu ilaç yerine bu gübreyle karıştırıp ekersin. Taban gübresi kullanmanada gerek kalmaz. En azından küçük bir tarlan varsa bunu deneyebilirsin.