Nohut tarımı yardım ve bilgi

geçen yıl üç ayrı tarlada denedenedim, her üç tarlada da 1- hiç gügresiz 2- sadece azotek (riborium bakterisi) (toprakta var ve sağlıklı ise gereksiz) 3- azotek +7 kg dap 4- azotek +7 kg amonyum sülfat nohutlar 20-25 cm olana kadar gübreli yerler(as-dap) daha koyu yeşil 1 ve 2 daha açık yeşil tarlalara uzaktan bakınca farklı iki tarla gibi görünüyordu, çiçeklenme dönemine yakın hiç fark kalmadı, hasat zamanında özellikle biçerdövere bindim ama fark göremedim.

ot ilacı merlin ,iki sefer yaprak gübrelemesi yaptım. 300 litre holder 15 000 metrekareye yetti.100gr sitrik asit, 2 kg üre ,1kg potasyum nitrat,1 kg map ,1 kg çinko sülfat,0,5kg bor,0,5kgmangan,0,5kgdemir,100gr molibdat,2kg deniz yosunu,2kg hümik asit,250gr amino asit, merlin flexx ot ilacını fazla atan komşumuz bir holderlik alanda yukarıdaki yaprak gübresini kullandı.bir hafta sonra atılan bölgede gözle görülür bir düzelme oldu, daha sonra geriye kalan yerlerede kullandı, benim verim ortalamam 160 kg .9mmüstü 36 gr tmo' ya 3132 tl/ton verdim.

Son düzenleme:
Taban gübresinin atılmama sebebi yaygın olarak nohut zaten azot bağlıyor düşüncesi. Ayrıca ilaçlamadan dolay maliyet zaten yüksek birde gübre eklenince baya masraflı oluyor. Son zamanlarda kullanılan bakterili azotik gübrelerini deneyebilirsin. Tohumluğu ilaç yerine bu gübreyle karıştırıp ekersin. Taban gübresi kullanmanada gerek kalmaz. En azından küçük bir tarlan varsa bunu deneyebilirsin.
Tarlaya ilk defa nohut ekilecekse rhizobium aşılması yaptırın daha önceden nohut eksilmişse sıvı solucan gübresi ile kaplayıp ekim yapabilirsiniz.Kombi çıkış sonrası yapraktan uygulanır.Demir mangan çinko bor bakır içerir.Buradaki bir ayrıntı piyasada birçok firma molibden ilavesi yapmaz.Baklagillere atılacak kombide molibden olması güzel olacaktır.

geçen yıl üç ayrı tarlada denedenedim, her üç tarlada da 1- hiç gügresiz 2- sadece azotek (riborium bakterisi) (toprakta var ve sağlıklı ise gereksiz) 3- azotek +7 kg dap 4- azotek +7 kg amonyum sülfat nohutlar 20-25 cm olana kadar gübreli yerler(as-dap) daha koyu yeşil 1 ve 2 daha açık yeşil tarlalara uzaktan bakınca farklı iki tarla gibi görünüyordu, çiçeklenme dönemine yakın hiç fark kalmadı, hasat zamanında özellikle biçerdövere bindim ama fark göremedim.
topragınız hangi yapıda ve gübrenin hiçbir etkisi olmadıgına eminmisiniz?

köyümüz de emsal yerlere nazaran iyi.meselailaç toksitesi olan komsumuzdan dekar da 60 kg . diğer komşulardan 15-20 kg fazla geldi ,ben bunu yaprak gübresine bağlıyorum. tarlaların olduğu mevkii kumsal orgamik maddesi 0,6 ph7,8-7,9 arası ,çinka az, bor yetersiz. önce dediğim gibi ,20 -25 cm ye kadar boyları aynı olmasına rağmen .gübreli yerler koyu yeşildi,güresiz yerler(azotekliler de)açık yeşil azot ihtiyacı vardı.çiçeklenmeye yakın hiç fark kalmadı, dört denemenin hepsi aynı tarlada gezerken de fark göremiyordum. karışmaması için yarımşar metre boşluk bırakarak ektim.durumu bilmeyenler ekerken hata yaptığımı zannediyordu.eğer o boşluklar olmasa gübreli gübresiz başlama bitiş yerlerini bilemezdim.mehmet bey'in bahsettiği üzere izelementler. özellikle molibden, baklagillerde kökdeki nodozite adı verilen küçük yumurcukların içindeki bakterileri uyarıyor,oda bitkide daha fazla azota dolayıdıyle verime yansıyor diye düşünüyorum.