Oğlaklar Ölüyor Acil !!!

Arkadaşlar oğlaklar ölmeye başladı. Ölenlerin birinin boynu şişmişti. Sesi kısılıyor oğlağın ve süzülmeye başlıyor. Bir de boğazından hırıltı geliyor. Acil destek bekliyorum. Bugün oğlakların hepsine 2ml Triwalent LA, 1 er ml Ademax vitamin ve Yeldif yaptık. İşe yarayacağını düşünüyor musunuz?

Ynt: Oğlaklar Ölüyor Acil !!!

Geçmiş olsun zor bi durum Allah sabır versin,hasta durumdayken vitaminler işe yaramaz,ilk yazdığın ilaç hakkında bilgim yok..iyi bir antibiyotik tir inşallah, hırıltı boğazından değilde burnundan olabilir..sümüklenme varmı. küçükbaş hayvan hastalanınca genelde tedaviye cvp vermez..inşallah daha fazla kaybın olmaz.

sinoplu link=topic=81883.msg972388#msg972388 date=1424197215' Alıntı:
Geçmiş olsun zor bi durum Allah sabır versin,hasta durumdayken vitaminler işe yaramaz,ilk yazdığın ilaç hakkında bilgim yok..iyi bir antibiyotik tir inşallah, hırıltı boğazından değilde burnundan olabilir..sümüklenme varmı. küçükbaş hayvan hastalanınca genelde tedaviye cvp vermez..inşallah daha fazla kaybın olmaz.

İlk ilaç antibiyorik iyi bir ilaç diye biliyorum sümüklenme yok bakalım inş fazla olmaz bu sene zor zaten hayvanlar sıkıntı var gibi. Aşıları ilaçları zamanında yapıldı ama bilmiyorum.

Benim de aklıma ilk önce soğuklardan kaynaklı olabileceğini düşündüm ama araştırıyorum arkadaşın dediği gibi veterinere danışacağım yarın bakalım o ne diyecek.

hatırladığım kadarıyla sizin barınağın çatısı çok alçaktı kış şartlarında da kapalı durdukları için biriken amonyakta solunum yollarını tahriş etmiş olabilir
siiz şimdi dama girdiğinizde gazı farkedebiliyrmusunuz
yada esen hayvanlara soğuk gelen yerler var mı
zeminde biriken idrar ssüzülebiliyormu yoksa tabanda mı birikiyor

FatihEFE link=topic=81883.msg972511#msg972511 date=1424210592' Alıntı:
hatırladığım kadarıyla sizin barınağın çatısı çok alçaktı kış şartlarında da kapalı durdukları için biriken amonyakta solunum yollarını tahriş etmiş olabilir
siiz şimdi dama girdiğinizde gazı farkedebiliyrmusunuz
yada esen hayvanlara soğuk gelen yerler var mı
zeminde biriken idrar ssüzülebiliyormu yoksa tabanda mı birikiyor

aynen alçak gaz birikiyor maalesef farkedilmeyecek gibi değil zaten. İçerisi cereyan yapmıyor ama ağılın içi keçiler dışarıdayken soğuk oluyor.

toksikos link=topic=81883.msg972595#msg972595 date=1424251338' Alıntı:
bence soğukla mış hayvanlar erken olmuş da o yüzden soğuklardan etkilenmiş oğlak çok ama çok nazik olur soğuğa dayanıksızdır o yüzden tekeyi bizim burda nisanın başına denk gelecek şekilde katılır

Bizim de martta ya da bu ayın sonunda olacak şekilde katım yapılırdı ama yıllardır kış olmadı erken doğursunlar oğlaklar büyüsün dedik ama bu sene de inadına kış oldu sıcaklık hep eksilerde