OLMAZSA OLMAZ DEDİĞİNİZ YEM BİTKİSİ NEDİR?

Ynt: OLMAZSA OLMAZ DEDİĞİNİZ YEM BİTKİSİ NEDİR?

Ben yoncaları yıllık sezonda 4 kez biçiyorum ortalama dakarından senelik 1500 kg verim alıyorum (yoncanın tohumu iyi değil) bu kaliteli yoncada 2000 kg kadar çıkar her biçimdede 2 su veriyorum bazen biçim arası 3 su verdiğimizde oluyor (80-90 fıskiyeye 6 şar saat basıyorum fıskiye araları 15 metre ) Sılajlık mısırıda ortalama 7 kez suluyoruz ben dekarına ortalama 7ton verim aldım bölgemizde 8,5 ton verim alınıyor birbiriyle kıyasladığımız zaman mısırın maliyeti düşük ve kg bazında verimide yüksek ama bence birbirinden farklı kaba yemler ikiside yonca balyesi gelişme döneminde küçük hayvanlara uygun oluyor sağlıklı bir gelişme gösteriyorlar sılaj süt verimini pek artırmıyor ama hayvanları formda tutuyor zayıflatmıyor bunu yanında yonca balyesi süt verimini çok artırıyor imkanlar varsa aslında karışık vermek lazım

Ynt: OLMAZSA OLMAZ DEDİĞİNİZ YEM BİTKİSİ NEDİR?

atila link=topic=29869.msg301329#msg301329 date=1287076046' Alıntı:
S.A.
Saman yem değil...

Yoncanın su tüketimi çok fazladır. 1 kg kurumadde yonca üretmek için yaklaşık 800 litre su gerekir, 1 kg silajlık mısır için ise 400 litre. Karar sizin. Bizim yer altı su kaynaklarımız o kadar zenginmi?

' ' Protein yemi ' ' olan yoncanın birçok alternatifi var. Demişsiniz buna inanıyorum ancak oğrenmek maksadı ile soruyorum.
Mısır sende kaç su ister biz daha çok yonca ekiyoruz ve 1-2 sulamda ilk biçim olur, 2 biçimde de 1-2 kere biçilince yeter. Ancak mısır 7-8 kere su ister diye biliyorum. ne dersiniz yanılıyormuyum? Saygılarımla.

Özel mesajınızı forum üzerinden cevaplamayı daha uygun gördüm.

Önemli olan bitkinin suyu ekonomik kullanmasıdır. 1 kg kuru madde (KM) üretimi için ne kadar az su kullanılırsa o kadar iyi.
Yoncanın yıllık biçilen kuru ot miktarı 2000 kg civarında olabilir (4 biçim, 500 kg kuru ot/dekar). Bu kapsamda üretilen kuru madde (ot da %85 KM varsayımı ile) 1700 kg/dekardır. Aynı şekilde silajlık mısırda 7000 kg/dekar verim alındığında (%30 KM varsayımı ile) üretilen kuru madde miktarı 2100 kg/dekardır.
Yonca; 1 kg KM için 800 litre su tüketimi; 1700 x 800 = 1.360.000 litre / dekar sezonluk su tüketimi
Mısır; 1 kg KM için 400 litre su tüketimi; 2100 x 400 = 840.000 litre / dekar sezonluk su tüketimi

Hangi bitki olursa olsun, 7 defa sulanır veya 8 defa sulanır denilemez. Bu bölge şartlarına (toprak ve iklim yapısı vs) bağlı olarak çok büyük değişiklikler gösterebilir.
Mısır silajı ve yoncayı dengeli şekilde vermezsen hayvanın dengesi bozulur mısır silajı enerjice zengindir yonca ise proteince sadece protein veya sadece enerjiye dayanmak olmaz dengeli kullanmak lazım