Süt sıgırcılığı silaj olmazsa olmaz

Diye bir kural mı var arkadaslar bütün sitelere baktım rasyonlara baktım hepsinde mısır silajı o yoksa yulaf yonca silajı ee elinde silajı olmayanlar nasıl rasyon hazırlamalı
Suan elimde bulunan kaba yemler
Yonca kuru ot
Yulaf kuruot yeşil balya yani
Fiğ macar kuru ot
Ryregass kuru ot
Kesif yem
Arpa tahıl
Bunlarla nasıl rasyon hazırlanabilir
1.laktasyonda simmentalden 25 kg süt alabilmek için
Bu saydıgım kaba yemlerden en fazla ne kadar kullanabilirim ne gibi zararı olabilir yada ilave olarak ne kullanmalıyım
Yardımcı olabilirmisiniz şşmdiden teşekkürler

Son düzenleme:
% 40 kesif yem
% 60 kaba yem
Canlı agırlıgın % 3.5 -4 ü kadar toplamda kuru madde ihtiyacî var
Burdan deneme yanılma yoluyla gidebilirsiniz
Misal 500 kg inek 17-20 kg yemeli
8 kg fabrika yemi
2 kg yonca +1kg fiğ
9 kg kuru reygrass

Ozman bu ineğinnsüt verim ortalaması ne olur peki ,simmental oldugunu düşünürsek 1. Laktasyonda ayrıca yulaf otumda var onu kullansam nasıl olur
rasyonu nemlendirmeye gerek varmı
Mesela pancar yaş küspesi alsam melaslı rasyona karıstırsam

Ozman bu ineğinnsüt verim ortalaması ne olur peki ,simmental oldugunu düşünürsek 1. Laktasyonda ayrıca yulaf otumda var onu kullansam nasıl olur
rasyonu nemlendirmeye gerek varmı
Mesela pancar yaş küspesi alsam melaslı rasyona karıstırsam

Şu anda silajımiz biteli 3 ay oldu 2 hafta önce 9 kg sut veriyor aldığımîz ineklerden biri simental şu anda 19 kg ulaştı verim ilk laktasyonda
Pancar posasını ben sevmiyorum kuru maddesi % 20 tani % 80 si su
200 lira aldıgımız pancar küspesi kuru madde yönünden hesap edince 1000 kiraya denk geliyor
Ayrıca sulu yemler hayvanın su içmesini azaltıyor
En önemlisi ise sulu yemler inekler için hayati olan tükrük salgısını azaltîyor buda rumen asidozuna yol açıyor
Yani yemi ıslatmaya gerek yok yem karmada karıştırıyorsanız % 30u geçneyecek şekilde su ile nemlendirebilirsiniz
Yulaf besleyici bir bitki rasyona yoncayı yarim kg azaltip yulaftan 1-2 kg verebilirsiniz

Şu anda silajımiz biteli 3 ay oldu 2 hafta önce 9 kg sut veriyor aldığımîz ineklerden biri simental şu anda 19 kg ulaştı verim ilk laktasyonda
Pancar posasını ben sevmiyorum kuru maddesi % 20 tani % 80 si su
200 lira aldıgımız pancar küspesi kuru madde yönünden hesap edince 1000 kiraya denk geliyor
Ayrıca sulu yemler hayvanın su içmesini azaltıyor
En önemlisi ise sulu yemler inekler için hayati olan tükrük salgısını azaltîyor buda rumen asidozuna yol açıyor
Yani yemi ıslatmaya gerek yok yem karmada karıştırıyorsanız % 30u geçneyecek şekilde su ile nemlendirebilirsiniz
Yulaf besleyici bir bitki rasyona yoncayı yarim kg azaltip yulaftan 1-2 kg verebilirsiniz
Süt oranını arttıran sadecr mısır vrya diğer silajlarmı diye düşündüm bütün işletmeler kullandıgı için
O zaman iyi silaj olmadanda aynı oranda süt alabilirim asidoz olmamasıda cabası avantaj

Süt oranını arttıran sadecr mısır vrya diğer silajlarmı diye düşündüm bütün işletmeler kullandıgı için
O zaman iyi silaj olmadanda aynı oranda süt alabilirim asidoz olmamasıda cabası avantaj

Önemli olan kuru maddeyi tutturmak
Slaj maliyetleri düşük olduğu için ön planda yoksa % 8 protin % 30 kuru naddesi olan bir bitki mısır slajının alternatifi çok bitki var