Önallar titreşimli gübre kovası Hk.

Selam dostlar
Bugün 1200lt önallar titreşimli gübre kovası aldım.fiyat 75bin lira.muadil markalara göre fiyatı da hesaplı geldi.

Titreşimli gübre kovaları hakkında genel bilgiye sahiptim ama inceleme fırsatım olmamıştı.
Damlama filtresi almak için girdim makine dikkatimi çekti.inceledim, sistem on numara iş yapar.hal böyle olunca onun da pazarlığını bitirdim

Makineyi alma amacım sülfat gübresini dengeli atmak.bu sene sülfatları tek fırfırlıyla atınca dengeli düşüremedim.tek fırfır tek taraflı atıyor, gitmeli gelmeli gübreyi atınca tarla şerit şerit yeşil olmuş.

Önalların titreşimlisini kullanan var mıdır aramızda?makinenin şasesi sağlam, titreşim mekanizması güzel görünüyor sorun çıkaracağını sanmıyorum ama kullanıp sorun yaşayan var mı merak ettim

Son düzenleme:
Hayırlı olsun bende bu sene yeni aldım. Şu zamana kadar tek granül üre gübresi attım. Tarlaya çok homojen yaydı şu anlık memnunum. Ama aklıma takılan çok soru var onları paylaşmak isterim.

1-) Kendi köyümde ithal titreşimli diğer marka fıçılar var ve benim Önallar makinem diğerlerine bakaraktan şanzıman sesi ( dişli sesi gibi geliyor ) çok fazla sesli. Hatta traktörün arka camı açıkken ses çok rahatsız ediyor mecburen kapatıyorum.
Bu Solis 1200 sarı renkli olandan kullanan başka arkadaş varsa bu ses onda da var mı ? Hatta ithal olan diğer marka makineler ile kıyaslama yaparsa çok memnun olurum.

2-) Makineye yol modu olarak arakasına ışıklandırma koyulmuş ama elektrik bağlantıları ve traktöre takılacak kablosu takılmamış. Kullanan arkadaşlar sizde durum nedir ?

3-) İçerisinde ki elekli ızgaralar tasarım olarak ve delik açısı olarak çok güzel ama direk makinenin saçına oturtulmuş. Bir kaç sene sonra oralardan saçı kırar diye düşünüyorum. Ben ilk kullanımdan sonra yıkarken o elekli ızgaraların saça değdiği yerlerin boyasının silinip saçın zarar gördüğünü görebiliyorum. O ızgarayın altına bir destek demiri kaynatılamaz mıydı ?

4-) Maalesef sağ ve sol atma skalaları denk değil, kalibre edilmeli. İkisini de aynı 1.5 a getirdiğimde bir göz fazla diğer göz az atıyor.

** Fabrikadan usta ile görüştüğümde ;
- Bizim makinemizin ses yapması normal, şanzıman dişlisi farklı gibi yorumlarda bulundu. Ama ben o sesten çok rahatsız oluyorum...
- Sağ ve sol gözün kesinlikle aynı atacağını ısrarla dile getirdi fabrika ustası ama maalesef denk gelmiyor. ( tarla eğimi yada yol, zıplama gibi durumlardan bir tarafa gübre yoğunlaşmış olabilir gibi yorum yaptı ama özellikle denemesini en düz tarlamda ve 200 kg üre ile yaptığımda gözle görülür bir tarafta fazlalık kaldı )

@argeonal @alional

#Benim Trakya da dekara 15 kg granül Üre attığım ayarları yazayım#

( Biz izli ekim yaptığımız için her 15 metrede bir traktörlerin ize gireceği yerler bellidir. Traktörüm Kubota 9540 HİLO dar teker )
- Kuyruk mili 540 E de
- 540-550 devir hızında 10.5- 11.5 km hızlarda
- Gübre düşüş norm açısı +1.5 ( Gübre dökülüş gözleri açıkken ayarlandı )
- Sağ gübre açıklığı 1.9
- Sol gübre açıklığı 2.1

Makineyi almadan önce Önallar firmasının satış pazarlamacısı Tankut bey le konuştuğumda 2022 ve sonrası yapılan gübre fıçılarında ( özellikle sarı renkli ) şanzımanda iyileştirmeler ve yenilemeler yapıldığını belirtti.

@hydrbezirci siz 2019 yılından beri makineyi kullanıyorsunuz sizin yorumlarınızı bekliyorum. Özellikle şanzıman sesi hakkında bilgilendirebilir seniz sevinirim.

@alipasalierkan Erkan arkadaşım sende bir eski önallar kullanıcısı olarak katkıda bulunabilir misin acaba ?

• Beğen
Tepkiler: hydrbezirci
Makineyi almadan önce Önallar firmasının satış pazarlamacısı Tankut bey le konuştuğumda 2022 ve sonrası yapılan gübre fıçılarında ( özellikle sarı renkli ) şanzımanda iyileştirmeler ve yenilemeler yapıldığını belirtti.

@hydrbezirci siz 2019 yılından beri makineyi kullanıyorsunuz sizin yorumlarınızı bekliyorum. Özellikle şanzıman sesi hakkında bilgilendirebilir seniz sevinirim.

@alipasalierkan Erkan arkadaşım sende bir eski önallar kullanıcısı olarak katkıda bulunabilir misin acaba ?

Ses olayı normal. Gaspardo daha sessiz çalışıyor. Bizimki de öyle sesli çalışıyor. Güncelleme sonrası belki biraz daha azalmıştır. Ama ses farkı normal yani. Atım olarak iki tarafın farklı atması olayına pek denk gelmedikti. Saç olayına birşey diyemeceğim. Sizinki katlanan model belki farklıdır. Tam o kısmı anlayamadım. Önal' dan arkadaşlar gerekli açıklamayı yapacaktır.

• Beğen
Tepkiler: gkhAn
Hayırlı olsun bende bu sene yeni aldım. Şu zamana kadar tek granül üre gübresi attım. Tarlaya çok homojen yaydı şu anlık memnunum. Ama aklıma takılan çok soru var onları paylaşmak isterim.

1-) Kendi köyümde ithal titreşimli diğer marka fıçılar var ve benim Önallar makinem diğerlerine bakaraktan şanzıman sesi ( dişli sesi gibi geliyor ) çok fazla sesli. Hatta traktörün arka camı açıkken ses çok rahatsız ediyor mecburen kapatıyorum.
Bu Solis 1200 sarı renkli olandan kullanan başka arkadaş varsa bu ses onda da var mı ? Hatta ithal olan diğer marka makineler ile kıyaslama yaparsa çok memnun olurum.

2-) Makineye yol modu olarak arakasına ışıklandırma koyulmuş ama elektrik bağlantıları ve traktöre takılacak kablosu takılmamış. Kullanan arkadaşlar sizde durum nedir ?

3-) İçerisinde ki elekli ızgaralar tasarım olarak ve delik açısı olarak çok güzel ama direk makinenin saçına oturtulmuş. Bir kaç sene sonra oralardan saçı kırar diye düşünüyorum. Ben ilk kullanımdan sonra yıkarken o elekli ızgaraların saça değdiği yerlerin boyasının silinip saçın zarar gördüğünü görebiliyorum. O ızgarayın altına bir destek demiri kaynatılamaz mıydı ?

4-) Maalesef sağ ve sol atma skalaları denk değil, kalibre edilmeli. İkisini de aynı 1.5 a getirdiğimde bir göz fazla diğer göz az atıyor.

** Fabrikadan usta ile görüştüğümde ;
- Bizim makinemizin ses yapması normal, şanzıman dişlisi farklı gibi yorumlarda bulundu. Ama ben o sesten çok rahatsız oluyorum...
- Sağ ve sol gözün kesinlikle aynı atacağını ısrarla dile getirdi fabrika ustası ama maalesef denk gelmiyor. ( tarla eğimi yada yol, zıplama gibi durumlardan bir tarafa gübre yoğunlaşmış olabilir gibi yorum yaptı ama özellikle denemesini en düz tarlamda ve 200 kg üre ile yaptığımda gözle görülür bir tarafta fazlalık kaldı )

@argeonal @alional

#Benim Trakya da dekara 15 kg granül Üre attığım ayarları yazayım#

( Biz izli ekim yaptığımız için her 15 metrede bir traktörlerin ize gireceği yerler bellidir. Traktörüm Kubota 9540 HİLO dar teker )
- Kuyruk mili 540 E de
- 540-550 devir hızında 10.5- 11.5 km hızlarda
- Gübre düşüş norm açısı +1.5 ( Gübre dökülüş gözleri açıkken ayarlandı )
- Sağ gübre açıklığı 1.9
- Sol gübre açıklığı 2.1
2 yıldır kullanıyorum bir göz az bir göz çok atmadı 2.3 ayarında 20 kg granül üre atımını gerçekleştiriyor td85 2. vites 17-18 bin devirde kullanıyorum.
Işıklandırmalar bende de kablolu şekilde
Bu sene sülfat gübresi atarken şanzıman lastiklerini dağıttı
Yürüteç tekerlerin olduğu bölge ve altı acayip paslanıyor keza içerisinde de paslanmalar başladı ki iş bitiminin ardından hemen köpüklü yıkamayla yıkayıp havayla üflüyorum
Atımından gayet memnunum ama kullanılan malzeme olarak pek memnun kalmadım alırken eurospand şanzıman var denilmişti bana ama kalite olarak yanından bile geçemez
Basınçlı yıkamaya iç boyası dayanmıyor patır patır boya atıyor ama saçı kıracağını düşünmüyorum
Şanzımandan garip ses duyuyorsanız lastik takozları kontrol edin benim ilk dağıldığı zaman ben traktörün kuyruk milinde sorun olduğunu düşünüp usta getirttim ilk hareketi verdiğimde kıtırtılı bir ses ve acayip bi sallama yapıyordu ama olay lastik takozlardaymış

• Beğen
Tepkiler: gkhAn
Bende önallar mensis modelini kullanıyorum.Bende siz gibi önceki marka makinamda gözlerde aynı anda bitmemesi konusunda baya sıkıntı çekmiştim baya ayarlama ma ragmen yinede denk olmadı.tecrube ederek ayarlama yapabilirsiniz Mensis modeli bu konuda öyle sorunu ortadan kaldırmış. Çalışması sessiz ve homojen artışı var. Mensis modeli rauch axis modeli kopyası. Rauch modeliyle ayarları ve atışı aynı deneme yaptık. Ben memnunum. Solis modelide gaspardo zeno modeli kopyası. Ayrıntısı fazla olan makina.

Eski makinede ciddi şekilde şanzıman sesi mevcut, her yıl kesin dağılır bu diyorum maşallahı var sağlam çıktı.
Bizim makinenin en sıkıntılı yanı iş bitiminde yıkamak. 1saat su tutsamda titreşim kısmından halen gübre geliyor. Yeni modelin devirmeli olması çok iyi olmuş.
Gübre atım mesafesinde problem yaşamadım
Dengesiz gübre atımı bizdede oldu sağ taraf daha erken bitiriyordu. Solu 2 ayarlarsan sağı 1.9 olarak ayarlıyordum
Eğer iki tarafında eşit miktarda atım yaptığı ayarı bulduysanız istediğiniz tarafın çevirmeli ayar skala mandalının altında rakamları hizaladığımız küçük krom parça var o parçalar kızaklıdır. Üzerinde iki adet 10-11 cıvata bulunur, biraz gevşetip parçayı diğer tarafla aynı rakama getirin sorun çözülecektir.
Biraz karışık oldu ama inşallah tarif edebilmişimdir.
Pas konusunda problem yaşamadık.
Üst ızgaralar tam olarak açılmıyor tasarım hataları mevcut
Şanzıman zarar görebilecek kadar aşağıda, ayak yapılıp 20 cm yükseltilse daha sağlıklı olacaktır.
Arka serbest dönen küçük tekerleklerin bağlı olduğu parça çok zayıf, dolu makineyi yere bırakınca eğildi.
Son zamanlarda gübre gözlerini açarken bir taraf daha geç açılıyor tam olarak nereden kaynaklanıyor anlayamadım.

Bahsettiğim parça

Resimler ve ekler

• Screenshot_20230411_190214.jpg
    Screenshot_20230411_190214.jpg
    80 KB · Görüntüleme: 128