Parlayan mi? Onallar mı? Agrotek mi? U tipi mi? X tipi mi?

Erkan abi Göksu tarım Ahmet abilerde var onallardan sahibinden de gördüm ama 6 çıkış istiyor yazmış ilana her traktörde 6 çıkışımız yok birde parlayan agrotek italyan pompa onallar yerli diye biliyorum
Onun için zaten yatay sistem dedim. Dediği gibi 6 çıkış istiyor. Yalnız iki tanesi yukarı aşağı, 2 tanesi aç-kapa ve 2 tanesini denge için gerekli oluyor bildiğim kadarıyla. Amcam aldı ama makinayı inceleme fırsatım olmadı. Yatay sıralı sistemlere 2 çıkış yetiyor. Önallar pompasına garanti veriyor. İstersen İtalyan' da takıyorlar. Ama fiyat farkı oluyor. Önallar' ın şasesi daha sağlam. Yatayların kol sistemi daha güzel. O yüzden benim daha çok hoşuma gidiyor. X tipi ve U tipinde bir de çok kollamak gerekiyor. Tellerden, ağaçlardan, alçak geçiş yerlerinden. Onuda tercih esnasında göze alarak karar verin. Önallar' ın X tipi biraz daha alçak gibi. Parlayan Gaspardo' yu kopyaladı. Ama çok uzun ve dik duruyor X tipinde kollar. Tam bir yerlere taktırmalık.

Erkan abi Göksu tarım Ahmet abilerde var onallardan sahibinden de gördüm ama 6 çıkış istiyor yazmış ilana her traktörde 6 çıkışımız yok birde parlayan agrotek italyan pompa onallar yerli diye biliyorum
önallardan alırken ithal pompa ile de sipariş verebiliyorsun. 6 çıkışın 2 çıkışını asansör, 2 çıkışını kollar (her iki kolu aynı anda açıp kapama), son iki çıkışı ise denge pistonu kullanıyor. 4 çıkışın varsa denge pistonunu kullanmazsın. X tip kolda yerden toplam yükseklik 2.70 gibiydi yanlış hatırlamıyorsam.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
bizde onallar sirali acilir icin gorusmustuk o da 6 cikis istiyor bakalim eger alirsak duruma gore tumosana ek cikis taktircaz
Onallar son dönemde kendini geliştirip aşan firmalardan ama denge pistonları gazlı yada yaylidan hidrolik pistona çevirince traktör arkası damper valfleri yetmez oldu bizim yöremizin lideri parlayan trakyada krallığı var parlayan firmasının

Parlayan 1200 litre 15 metre yatay kanat ve arag su kesici olarak almıştım 1.5 sene önce memnunuz gayet iyi makine ayrıca hangi makineyi alırsan al elektronik su kesme kabin içinden olsun kanatları istediğin gibi yönetebilirisin üst üste bindirme olayı tamamen kalkıyor.

IMG_0369.JPG

IMG_0301.JPG

İrtemi beklemeye karar verdim sağolun Mustafa bey
Aklınızı çelmek gibi olmasın ama eğer irtemin yeni makinası 2020 e-kılavuzdaki son sayfadaki makine ise pek bir esprisi yok görünüyor. Depo polidaştan aşırma, pompa zaten siz seçiyorsunuz, su regülatörü klasik 5li, geriye kollar kalıyor. Memeleri koruyucu kafes yapılmış, ağırlığı meçhul ama hengame birşeye benziyor. İlla da kafesli kol isterseniz şu an gaspardo, gaspardo çakması parlayan ve buzlusanda var. Yok kafes şart değil derseniz zaten her yerde X tip kol bulursunuz. Kolları çarpmaktan endişe ediyorsanız denge pistonu koydurursunuz ama 2 extra çıkış daha gerekir onlar için. Kendi fikrim irtem e-kılavuzdaki gibiyse belki fiyat için beklenebilir onun dışında rakiplere fark atacak bir yenilik yok gibi duruyor. Tabi gene de fabrikayla temasa geçip sormak lazım.

• Beğen

Aklınızı çelmek gibi olmasın ama eğer irtemin yeni makinası 2020 e-kılavuzdaki son sayfadaki makine ise pek bir esprisi yok görünüyor. Depo polidaştan aşırma, pompa zaten siz seçiyorsunuz, su regülatörü klasik 5li, geriye kollar kalıyor. Memeleri koruyucu kafes yapılmış, ağırlığı meçhul ama hengame birşeye benziyor. İlla da kafesli kol isterseniz şu an gaspardo, gaspardo çakması parlayan ve buzlusanda var. Yok kafes şart değil derseniz zaten her yerde X tip kol bulursunuz. Kolları çarpmaktan endişe ediyorsanız denge pistonu koydurursunuz ama 2 extra çıkış daha gerekir onlar için. Kendi fikrim irtem e-kılavuzdaki gibiyse belki fiyat için beklenebilir onun dışında rakiplere fark atacak bir yenilik yok gibi duruyor. Tabi gene de fabrikayla temasa geçip sormak lazım.
Ogrenebildigim kadarıyla italyan pompa olacak şase ve kol ağırlığı olarak hafifletilecek daha hafif olmasıyla traktör yorulmayacak X tipi kolları olacak ama diğer markalar gibi çok yüksekte olmayacak taşıma güvenliği açısından birde fiyat olarak piyasadan daha makul olacak Alpha spreader ilk çıktığında gübre kovası piyasasında çok rekabetçiydi piyasaya girmek için makul bir fiyat beklentisi var bende bir diğer husus Trakya çiftçisi için yedek parça tedariği olarak Hayraboluya ulaşım diğer markalarda Manisa yada Konya'dan malzeme tedarik durumu var fikrimce makul fiyatlı olursa alınabilir bugün parlayan 1000 litre pistonlu kollu açılır fiyatı yöremizde 38.000TL -40.000TL az paralar değil irtem fiyattan yakalarsa eğer çok satar

Merhabalar, özellikle son zamanlarda benimde kullanıcı yorumuna ihtiyaç duyduğum bir konuda başlık açılmasına çok sevindim.

U tip kollar hakkında düşünceleriniz nelerdir? X tiplere kıyaslama yapılınca performans ve sağlamlık konusunda ne gibi bir farkları olabilir?

İlaç karıştırma tankı kullanan var mı, toz ilaç ve özellikle katı gübrelerde performansı nasıl,bu opsiyonu satın almaya değer mi?, görsel ve videolardan izlediğimiz kadar performanslımı yoksa eksik yönleri var mı? Bu opsiyonun fiyat farkı ne kadar?

Kabin içi kontrol paneli olan makinlerde neleri-nasıl kontrol ediyoruz, dijital basınç göstergeleri varmı? Traktöre montajı nasıl yapılıyor? Kullanım ömrü veya bozulabilecek parçalar nelerdir? Ve en önemlisi bu opsiyonun fiyat farkı nedir?

Önallar firmasını bende takip ediyorum, internet üzerinden edindiğim bilgiler ışığında güzel makinelere sahipler. Ancak gerekli katalog ve özellikle opsiyon olarak sunulan parçalar hakkında detaylı bilgileri bulamadım. Önallar firmasına ait olan makinelerde,

Yatay denge pistonları çalışma şekli nedir? Darbe emici ek bir sistemleri var mı yoksa tüm yük pistonlar üzerindemi oluyor?

Kabin içi kontrol panellerinde kanatlarında bu panelden kapandığına dair görseller var, bu işlemi gerçekleştirmek için gerekli yağ basıncı kontrolünü nasıl sağladığına dair bir bilgiye ulaşamadım. Basınç traktör pompasında mı alıyor yoksa makine üzerinde kendine ait yağ pompasımı bulunuyor.

Birde önallarda her bir kanat için olan aç-kapama valflerinde bir basıç ayarı yapabilen mekanizma gördüm, bu sistem çalışma mantığı nedir? Her kanat için ayrı basınç ayarlamasını yapılıyor?

Yaptığım ön araştırma çalışmalarında Önallar ALFA 1000 lt U tip kollu 15m kanat genişliği ve elektronik su kontrollü bir makine benim için ilk sırada yer alıyor. Tabiki makineyi canlı olarak inceleyip, işçilik ve malzeme kalitesini gözlemledikten sonra fiyat olarak değerlendime yapılması gerekecektir.

Bu konuda bilgi paylaşan ve yardımcı olan tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...

• Beğen