Organik madde

Kimisi diyor inek gübresinde %40 organik madde var diye
Ben bakıyorum feyz çiftliğinin organik gübresine %15 yazıyor

dekara 4 ton sığır gübresi saçıldığında 3 yıl arkana bakma lafı var
Evet doğru olabilir

Bir diğeri
Yeşil gübre
Yeşil gübre de araştırmalarım sonucu edindiğim bilgi doğrultusunda %80-90 civarı fiğde organik madde var

Gelelim mevzuya
350 mm yağış alan kırşehirde
Yem bezelyesi + trtikale karışımı ile
Yuvarlak hesap 800 kg kuru ot biçiyolar
Fiğde ki gibi %85 organik madde olduğunu ve birçok makro mikro element olduğunu ďüşünelim

Ve toprağa gömelim
Edermi 680 kg organik madde

4 ton hayvan gübresinden %15 organik madde den 600 kg organik madde edermi

Soru şu yeşil gübre hayvan gübresinin yerini alabilirmi ?

Hesap doğrumu?

Kimisi diyor inek gübresinde %40 organik madde var diye
Ben bakıyorum feyz çiftliğinin organik gübresine %15 yazıyor

dekara 4 ton sığır gübresi saçıldığında 3 yıl arkana bakma lafı var
Evet doğru olabilir

Bir diğeri
Yeşil gübre
Yeşil gübre de araştırmalarım sonucu edindiğim bilgi doğrultusunda %80-90 civarı fiğde organik madde var

Gelelim mevzuya
350 mm yağış alan kırşehirde
Yem bezelyesi + trtikale karışımı ile
Yuvarlak hesap 800 kg kuru ot biçiyolar
Fiğde ki gibi %85 organik madde olduğunu ve birçok makro mikro element olduğunu ďüşünelim

Ve toprağa gömelim
Edermi 680 kg organik madde

4 ton hayvan gübresinden %15 organik madde den 600 kg organik madde edermi

Soru şu yeşil gübre hayvan gübresinin yerini alabilirmi ?

Hesap doğrumu?
Bence almaz,defaatle tecrübe ettigim bir konudur.Pulluk la direk yeşil otu,toprağa gomdum.Kiyilmis ve kıyılmamış sapı gomdum ve büyükbaş gübresi gomdum.Hepsi iyi,faydası var illaki ama hayvan gübresi başka. Içindeki elementler den fazlası canlılığı sağlayan bakterileri sunması.
Birde 3 yıl ile sınırlı değil,erozyona uğramazsa en az iki katı zaman ve fazlası bize hizmet eder.
Daha önce bu konu ile ilgili okuduğum açılmış başlıklar ve çok güzel bilgiler var...

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca ve Endaz
Bence almaz,defaatle tecrübe ettigim bir konudur.Pulluk la direk yeşil otu,toprağa gomdum.Kiyilmis ve kıyılmamış sapı gomdum ve büyükbaş gübresi gomdum.Hepsi iyi,faydası var illaki ama hayvan gübresi başka. Içindeki elementler den fazlası canlılığı sağlayan bakterileri sunması.
Birde 3 yıl ile sınırlı değil,erozyona uğramazsa en az iki katı zaman ve fazlası bize hizmet eder.
Daha önce bu konu ile ilgili okuduğum açılmış başlıklar ve çok güzel bilgiler var...
Çarşamba ovasında yapılan çalışmada yeşil gübre
mısırda %50
Yağlık çekirdekte %36
Verim artışı sağlamış

Onun haricinde çalışma bulamadım
Bi tane yazıda yeşil gübrenin taban yerde yağışı bol olan yerde iyi ayrıştığını okumuştum çarşamba ovasını tarif etmiş

Sizin denemeleriniz de verim nasıldı

Çarşamba ovasında yapılan çalışmada yeşil gübre
mısırda %50
Yağlık çekirdekte %36
Verim artışı sağlamış

Onun haricinde çalışma bulamadım
Bi tane yazıda yeşil gübrenin taban yerde yağışı bol olan yerde iyi ayrıştığını okumuştum çarşamba ovasını tarif etmiş

Sizin denemeleriniz de verim nasıldı
Şükür ,gayet iyi oldu.Tabi verim alma sebebim hayvan gubresi yaninda sulama yapmış olmam ve özellikle tam zamanında ayçiçekleri tane dolumuna başlamadan 24 saat icinde i100 kg yağış almış olmamizdi.
Yine şunu söyleyeyim ayni tarla icinde 7,8 yil once hayvan gübresi dokulen yerdeki ürün dokulmeyen yere göre cok canli görünüyordu.

Ahir gubresinde sabit değer vermek zor hayvanin yaşı cinsi beslenme şekli yataklık materyali gubrenin saklanma kosullari vs etkenler var kayiplari onlemek icin gubreyi bir yere yığıp icine fermente edici maddeler ekleyip naylonla kapatip tarlaya dagitinca hemen uzerini surmek gerek

Bu fotoyu bu yıl çektim
Ayni tarlada gübreli gübresiz yer nasılda belli
Yazin tarla boşken atılmış sıvı gübre kendi bildiğine akmış
Daha önce paylaşmıştım burada bu fotoyu
Sıvı gübre bio gaz tesisisinden kamyonda 30 ton kadar var yanaşıp boşaltıyor
İçinde tavuk inek gübresi hatta mezbaha artığı bile var
Bence çok değerli anlayan için fotodanda belli zaten
İmkan olsa kişinin kendi ekipmani olsa tarlaya homojen verilse ekili yere bile verilir hiç zarari yakması olmaz
Bu tabi bit seçenek ama organik madde deyince hayvan gübresi gibi yok

Resimler ve ekler

• 20230226_174449.jpg
    20230226_174449.jpg
    383.5 KB · Görüntüleme: 138