OTOMATİK DÜMENLEME

Selamlar
Otomatik dümenleme konusunda kullanıcı deneyimlerine pek ulaşamıyoruz çünkü çevremizde otomatik dümenleme kullanan yok.
Trimble adlı markanın hassasiyetinin diğerlerine göre daha iyi olduğu söyleniyor ama yıllık uydu aidatı var.800euro olduğunu söylediler, zaten makinenin satınalma fiyatı da diğerlerine göre pahalı 12bin dolar civarı
Simkartlı modeller üyeliksiz ve fiyatları da 8000 dolar civarı.bu simkarlı modellerden kullanan kişiler varsa deneyimlerini paylaşabilir mi lütfen

Selamlar
Otomatik dümenleme konusunda kullanıcı deneyimlerine pek ulaşamıyoruz çünkü çevremizde otomatik dümenleme kullanan yok.
Trimble adlı markanın hassasiyetinin diğerlerine göre daha iyi olduğu söyleniyor ama yıllık uydu aidatı var.800euro olduğunu söylediler, zaten makinenin satınalma fiyatı da diğerlerine göre pahalı 12bin dolar civarı
Simkartlı modeller üyeliksiz ve fiyatları da 8000 dolar civarı.bu simkarlı modellerden kullanan kişiler varsa deneyimlerini paylaşabilir mi lütfen
CHCNAV diye bir marka taktırdım nisan ayında, bulunduğum bölgede cep telefonu iyi çekmiyor. Ayrıyeten RTK diye bir cihaz verdiler. Ekim veya işlem yapılacak tarlanın başına onu koyacaksın dediler. Fakat benim şöyle bir avantajım vardı tarlalar tamamı aynı yerde cihazı bir yere sabitledim 5 - 6 km lik çekim alanı var. Gayette memnunum, tavsiye ederim. Konya da özdöken firmasına taktırdım.10500 dolar. Üyelik ücreti falan yok

CHCNAV diye bir marka taktırdım nisan ayında, bulunduğum bölgede cep telefonu iyi çekmiyor. Ayrıyeten RTK diye bir cihaz verdiler. Ekim veya işlem yapılacak tarlanın başına onu koyacaksın dediler. Fakat benim şöyle bir avantajım vardı tarlalar tamamı aynı yerde cihazı bir yere sabitledim 5 - 6 km lik çekim alanı var. Gayette memnunum, tavsiye ederim. Konya da özdöken firmasına taktırdım.10500 dolar. Üyelik ücreti falan yok
Tusaga diye bir sisteme üyelik açmadınız mı.ya da böyle bişey duydunuz mu
Tapu kadastro müdürlüğünün bir hizmetiymiş.
Trimble cihazlardakiyle aynı mantık, uydu bağlantısı kurmayı sağlıyormuş.

Ben bugün e-survey markasının cihazını taktırdım.
Cihazda simkart takma yeri var.ya cihaza takacağım simkart sayesinde ya da kendi cep telefonumdan paylaşacağım wi-fi ile cihaz internete bağlanacak.internet cihazda illaki olmak zorunda.
İnternet haricinde tapu kadastronun bir hizmeti olan TUSAGA sistemine üyelik açmak lazım.tusaga denilen sistem devletin bir hizmeti olup sürekli olarak GPS verisi yayınlayan bir sistem.internet bağlantısı sayesinde tusagadan anlık olarak yayınlanan GPS verileri cihaza iletilecek.tusaganın yıllık üyelik ücreti 1000lira.
Ancak e-survey'in dümenlemesinin Türkiye distribütörü kendi baz istasyonlarını kuruyormuş, satış yaptığı bölgelere.kendi baz istasyonlarını kurmalarının sebebi de tusagadan daha kaliteli ve daha kesintisiz GPS sinyali yayınlamakmış.1 ay içinde bizim buraya da kuracaklar.onların kurduğu baz istasyonuna da yıllık 700 lira üyelik ücreti olacakmış.hatta bugün cihazı takarken boşuna tusaga'ya üye olup para verme 1 ay içinde baz istasyonumuzu kuracağız dediler.

Otomatik dümenlemelerle ilgili çok ciddi bir bilgi kirliliği var.benim cihazı aldığım kişiler tusaga üyeliği olmayan ya da sizinki gibi kendi rtk istasyonu olmayan cihazların dümenleme yapamayacağını söylüyor.geçen bizim burada fuar vardı, fuardaki otomatik dümenlemeciler de sadece simkart olması yeterli falan dediler, tusagadan ya da baz istasyonundan falan bahsetmediler.bu aldığım cihaz umarım iyi çıkar.yarın havalı makineyi takıp tarla denemesine gideceğiz, durumu yine buradan yazacağım.
Hangi peygamberin ümmeti olacağımızı şaşırdık .GPS konusu teknik bir konu olduğu için en iyi, en kaliteli sistem nedir çözemiyoruz.

Son düzenleme:
Bugün cihazı tarla denemesinde kullandık.
Denemelerde makinenin başarısı %90 desem ayıp olur, başarı %100
Eğer ki uzun süreli kullanımda bağlantı sorunu falan olmaz da sürekl aynı şeklde çalışırsa makine tam anlamıyla kusursuz
Önümüzdeki günlerde toprak işçiliğinde makineyi kullanma fırsatım olacak, o zaman yine yazacağım
Makine bu haliyle beni kendine hayran bıraktı
Ayrıca montaj konusunda çok şanslıydım çünkü bizzat şirketin distribütörleri montaja geldi.yaklaşık 20 aydır kaç tane bayiye veya satış elemanına sorup da cevabını bulamadığım ne varsa anlattılar.

Bugün cihazı tarla denemesinde kullandık.
Denemelerde makinenin başarısı %90 desem ayıp olur, başarı %100
Eğer ki uzun süreli kullanımda bağlantı sorunu falan olmaz da sürekl aynı şeklde çalışırsa makine tam anlamıyla kusursuz
Önümüzdeki günlerde toprak işçiliğinde makineyi kullanma fırsatım olacak, o zaman yine yazacağım
Makine bu haliyle beni kendine hayran bıraktı
Ayrıca montaj konusunda çok şanslıydım çünkü bizzat şirketin distribütörleri montaja geldi.yaklaşık 20 aydır kaç tane bayiye veya satış elemanına sorup da cevabını bulamadığım ne varsa anlattılar.
hayırlı olsun, inşaallah memnun kalırsın.

Bugün pancar tarlasında deneme yaptım
Geçen sene kendi ektiğim pancarı eğer ki dümenlemeyle ekmiş olsaydım tarlaya kaç sıra sığıyor diye ölçtüm
Otomatik dümenlemenin 240 sıra sığdırdığı yere kendim 242 sıra sığdırmışım.bu demek oluyor ki sıraları kısmen üst üste bindirmişim.
Bir de bu sene buğdayları da dümenlemeyle ektim.20 kurslu tarımöz hububat mibzeriyle ekim yapıyorum.bu sene evlek bölerek ekim yaptım ve evleklerin kavuşmasında son mibzer ağzında mibzer araya tam oturdu.ne sağdan ne soldan boşluk vermeden güzel bir ekim oldu.buğdaylar çıkmış durumda ve gerçekten sıralar ip gibi.fotoğrafta sanki zikzak gibi görünüyor ama bir insan ekimine göre fersah fersah başarılı.

Resimler ve ekler

• IMG_20221105_140209.jpg
    IMG_20221105_140209.jpg
    491.4 KB · Görüntüleme: 313
Son düzenleme:

Otomatik dümenleme de (bildiğim kadarıyla) ilk/referans hattı belirlerken, A ve B noktalarını belirtip o şekilde traktörün gideceği hatlar oluşturulmakta.

Peki kml dosya yükleme gibi bir şey var mı? Ekran üzerinden (traktör hiç hareket etmeden) parselin köşelerini belirtip, bu şekilde hat oluşturma gibi bir durum var mı?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Bendeki makinede yok, olsa kullanılırdı, muhtemelen buna sahip olan makine de yoktur ama tarla kaydetme özelliği var
Güncellemelerle eklenebilecek çok detay var bu makinelere, zamanla eklenecektir.
Güncellemelerle iyileştirmeler yapılıyor, bu bahsettiğiniz şey donanımsal değil, yazılımsal bir özellik, belki ilerde güncellemeyle eklerler
Yalnızca A-B hattı değil an kıyısına göre ekim yapılan eğrisel hat da oluşturabiliyoruz, dairesel pivot hattı da oluşturabiliyoruz, hem enine hem boyuna aykırı işçilik yaptığımız baklava desen hattı da oluşturabiliyoruz.
Bahsettiğiniz özellik olsa iyi olur ama olmaması da çok büyük bir eksik gibi görünmüyor.tarla kaydetmek gibi alternatiflerle problem çözülür.

Son düzenleme:
  • Beğen
Bendeki makinede yok, olsa kullanılırdı, muhtemelen buna sahip olan makine de yoktur ama tarla kaydetme özelliği var
Güncellemelerle eklenebilecek çok detay var bu makinelere, zamanla eklenecektir.
Güncellemelerle iyileştirmeler yapılıyor, bu bahsettiğiniz şey donanımsal değil, yazılımsal bir özellik, belki ilerde güncellemeyle eklerler
Yalnızca A-B hattı değil an kıyısına göre ekim yapılan eğrisel hat da oluşturabiliyoruz, dairesel pivot hattı da oluşturabiliyoruz, hem enine hem boyuna aykırı işçilik yaptığımız baklava desen hattı da oluşturabiliyoruz.
Bahsettiğiniz özellik olsa iyi olur ama olmaması da çok büyük bir eksik gibi görünmüyor.tarla kaydetmek gibi alternatiflerle problem çözülür.
İnternette şöyle bir şey buldum, sunnav ag400 modelinde (https://sunnavfarm.com/tr/urun/ag400-auto-steering-for-tractors/)

A+: sadece A noktasının ayarlanması gerekir ve çalışma hattı yerinde oluşturulabilir. Zemini sıkıştırmaktan, mahsulleri ezmekten kaçının, zamandan ve maliyetten tasarruf edin, daha verimli çalışın

Kml yükleme olmadan, sadece A noktası belirterek, hat oluşturabiliyormuş.

Muhtemelen diğer markalarda da bu özellik vardır

• Beğen
İnternette şöyle bir şey buldum, sunnav ag400 modelinde (https://sunnavfarm.com/tr/urun/ag400-auto-steering-for-tractors/)

A+: sadece A noktasının ayarlanması gerekir ve çalışma hattı yerinde oluşturulabilir. Zemini sıkıştırmaktan, mahsulleri ezmekten kaçının, zamandan ve maliyetten tasarruf edin, daha verimli çalışın

Kml yükleme olmadan, sadece A noktası belirterek, hat oluşturabiliyormuş.

Muhtemelen diğer markalarda da bu özellik vardır
evet hemşerim benim bildiğim her modelde var, traktörün burnunu gitmek istediğin yöne çevirip b noktası almadan ayarlayabilirsin. ayrıca gitmek istediğin bir açı varsa (0-360 derece tam daire) onu da girip örneğin 238.69 gibi küsüratına kadar ince bi ayarla gitmek istediğin yöne seni hatasız götürür.

evet hemşerim benim bildiğim her modelde var, traktörün burnunu gitmek istediğin yöne çevirip b noktası almadan ayarlayabilirsin. ayrıca gitmek istediğin bir açı varsa (0-360 derece tam daire) onu da girip örneğin 238.69 gibi küsüratına kadar ince bi ayarla gitmek istediğin yöne seni hatasız götürür.
Bunu anlatımını yapan bir video bulursak çok makbule geçer

• Beğen
Bunu anlatımını yapan bir video bulursak çok makbule geçer
her dümenleme üreticisinde farklı menüden ayarlanıyor olabilir, çevremde farklı bi kaç kişinin ekranlarını kurcalama fırsatım oldu ancak çok hatırlamıyorum. trimble almaya karar verirsen yardımcı olabilirim. 2 yıldan fazla süredir kullanıyorum ve artık nerdeyse her ekipmanımı (pulluk hariç o biraz zorluyor çizi içi olduğu için) dümenlemeyle kullanıyorum.