pancar üretimi yapan arkadaşlar

Ynt: pancar üretimi yapan arkadaşlar

valla aycıcek anızına mısır anızına gırdım ben mısır(dane)hallettı ama mazotu bıraz fazla yaktı ama hallettı
ya zaten parcalamadan zıyade saman gıbı yapıyor curumesı daha kolay oluyor

salim_aydın link=topic=18345.msg170283#msg170283 date=1238772823' Alıntı:
Arkadaşlar bizde pancar ekimini dün yaptık, ekimden önce güzel tav vardı, üstüne bugünde güzel yağış oluyor, kay problemi yaşamazsak inşallah bu sene güzel çıkacak gibi pancarlar.
inş bereketli ve bol kaznçlı bır yıl olur

anız tam parcalanırsa kurt olmuyor
benım komsularda bazen oluyor bılhassa pancarda ama benım tarlalarda hıc olmadı sukur bır kere pıre geldıde ılacladım

Şeker panacarı tohumları (devlet tohumu / ithal tohum) muhtelif dozlarda (9 gr - 30 gr / 1 Ünite) Gaucho (aktif madde imidachloprid) ile ilaçlıdır. Dolayısla tel kurdu, pire zararı olmaz. Boşuna üzerine ilaç atıp masrafa girmeyin. İstisna çayır yerler bozulup pancar ekilirse yani aşırı derecede tel kurdu varsa ilaçlama gerekebilir. Dikkat Gaucho bozkurt`a karşı etkili değildir. Bu ' ' kurt ' ' var ise ilaçlama şarttır. LÜTFEN İLAÇ KULLANIM KILAVUZLARINI OKUMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRELİM....

Kay ile herhalde kaymak bağlama tanımlanıyor. Sorun ' ' sisleme ' ' sulama = yüksek basınç ve tabanca ucundaki vidanın sıkılması ile çözülebilir. Ayrıca çıkış sulamasında düşük debili tabancalar (sprinkler) ' ' israil tabanca ' ' kullanılabilir.

HERKESE HAYIRLI PANCAR EKİMİ ve BOL VERİM DİLERİM

atila bey bizim burda siyah kurtlar oluyor kök oluşmaya başladığında peydah oluyorlar ,düspan 4 atıyoruz ama yinede kesin sonuç alamıyoruz çok zararımız oluyor pancarda şekil bozuklukları oluyor buda vermi düşürüyor nasıl baş ederiz bunlarla ... tşkr

samsunbafra link=topic=18345.msg170547#msg170547 date=1238875129' Alıntı:
atila bey bizim burda siyah kurtlar oluyor kök oluşmaya başladığında peydah oluyorlar ,düspan 4 atıyoruz ama yinede kesin sonuç alamıyoruz çok zararımız oluyor pancarda şekil bozuklukları oluyor buda vermi düşürüyor nasıl baş ederiz bunlarla ... tşkr

Siyah kurt = ???. Verdiği zararı tanımlayabilirmisiniz?
Şekil bozukluğu olarak pancarın kök çatallanmasınımı kastediyorsunuz?

atila bey önerileriniz dogrultusunda kws nin valentinasını temin edebildik sag olsun bir arkadaşımızda beta firmasından coyoto dıye bir çeşit getirtiverdi toplamda 5 kutu aldım tahminime göre 350 gr dan 15 dk eder 80 dk yerim hazır bu senelik yetermi başka önerebileceginiz çeşit varmı önerilerinizi bekliyorum yagmurdan dolayı ekimi erteledik iki gün daha vaktimiz var 0536 417 5306

sayın ankaralı arkadaş ,yaş itibarıyla biraz bana yakınsın,seninle tartışalım bu konuyu,nekadar pancar ekiyorsun?şu devletin parasını açıklarmısın,kimin parasını kime veriyor.Ha ekimden sonra 3 sefer avans ve şeker veriyor tamam doğru peki ben hasatı 9 uncu ayda yapıp teslim ediyorum,teslim ettiğimde bana para ödüyormu hayır,bana 6 ay sonra para ödüyor ,benim parayı 6 ay kullanırken niye sormuyorsun ki ,şeker alıyoruz şekerin fiyatı belli değil,gübre öyle ,ekim masrafları falan bunları avanslar diye adlandırmış.bodrolarda neden açıklama yapmıyor .tşkr

arkadaşlar ,abiler bence olaya daha geniş bakmak lazım.evet parası 90 lı yıllarda güzeldi çok parasını kazandık.sonra şeker yasası falan sektörün beli kırıldı.oysaki etrafıma baktığımda çiftçilikte makinalaşma, sulama sistemleri,yada intansif tarım pancarla başladı.öncesinde malesef sulama falan bilinmezmiş.sonra devlet pancardaki desteğini çekti.öte yandan fabrikalarda cumhuriyetle yaşıt olduğu için verimlilikte azaldı.
sonuç olarak ne kadar devlet parası bilemem ama devlet şeker pancarını desteklemeli bi şekilde

şeker kanununun cıkması pancarın devamını sagladı şeker kanununa gore tatlandırıcılara kota getıırldı
yurt ıcınde uretılen sekerın %10 kısmı tatlandırıcı(yapay seker glıkoz) dan gerı kalan kısmı pancardan uretılecekdıye kanun cıktı
yalnı bakanlar kurulu kararıyla bu oran %50 arttırılabılır ındırılebılır dıye bır madde konuldu
sıyası dıyebılırsınız ama gercegını yazacagım ak hukumet ılk gelıp kabıne olusduruldukdan sonrakı ılk kararı tatlandırıcı kotasını %50 arttırma hakkını kullandı
okadar sorun varken ılk ıcraat bu oldu bızım kotamızdan %5 lık kısımda boylece gıdmıs oldu
bakanlar kurulu kararının aslı sonra ortaya cıktı
bursa karacabeyde cargıl atlı (buştun)abd menselı bır fırma onun ortaklarıyerlı olan unakıtanın oglu glıkoz fabrıkası kurdular uanakıtanlar abd den senelık 2 mılyon ton gdo suyla oynanmıs mısır getırıyor cargıl ışlıyor glıkoz yapıp ıc pıyasaya suruyor bırıncı musterıde ulker gurubu
ulker gurubunun pazarlamasını ozamanlar basbakan yapıyordu sonra ne hıkmetse cargıle ballı tarıfeden deveddı(20 mılyon dolara)anlayacanız aradakı fark uc sahsın cebıne gıddı

ağır abi link=topic=18345.msg170702#msg170702 date=1238965278' Alıntı:
atila bey önerileriniz dogrultusunda kws nin valentinasını temin edebildik sag olsun bir arkadaşımızda beta firmasından coyoto dıye bir çeşit getirtiverdi toplamda 5 kutu aldım tahminime göre 350 gr dan 15 dk eder 80 dk yerim hazır bu senelik yetermi başka önerebileceginiz çeşit varmı önerilerinizi bekliyorum yagmurdan dolayı ekimi erteledik iki gün daha vaktimiz var 0536 417 5306

Şeker pancarı ekim normu artık Ünite = 100000 tohum üzerinden hesaplanıyor. 1 Ünite (Kutu) ile ekilebilecek alan sıra üstü mesafeye göre değişir. Sıra arası 45 cm alınırsa, 1 kutu ile;
8 cm sıra üzeri ile 3,6 dekar,
10 cm sıra üzeri ile 4,5 dekar,
18 cm sıra üzeri ile 8,2 dekar ekilebilir.

Hesabınızı lütfen buna göre yapın.

Coyote çıplakmı? Türkiye temsilcisi olduğumuz STRUBE-DIECKMANN şirketinden ithal ettiğimiz tohumlarımız yarı kaplıdır. Başka çeşit tavsiye edemiyorum. Kolay gelsin.

atila link=topic=18345.msg170817#msg170817 date=1239025691' Alıntı:
Şeker pancarı ekim normu artık Ünite = 100000 tohum üzerinden hesaplanıyor. 1 Ünite (Kutu) ile ekilebilecek alan sıra üstü mesafeye göre değişir. Sıra arası 45 cm alınırsa, 1 kutu ile;
8 cm sıra üzeri ile 3,6 dekar,
10 cm sıra üzeri ile 4,5 dekar,
18 cm sıra üzeri ile 8,2 dekar ekilebilir.

Hesabınızı lütfen buna göre yapın.

Coyote çıplakmı? Türkiye temsilcisi olduğumuz STRUBE-DIECKMANN şirketinden ithal ettiğimiz tohumlarımız yarı kaplıdır. Başka çeşit tavsiye edemiyorum. Kolay gelsin.

Bu sene yaptığım ekimlerde 8 cm sıra üzeri olmak üzere 9 kutu valentino ile tam 36 dekar yer ektim.

grall link=topic=18345.msg174992#msg174992 date=1240668908' Alıntı:
arkadaşlar;haşhaşları işçi yokluğundan çapa yaptıramayınca sürdük.acaba pancar eksekmi yerine,kota sorunuda var ama bilmiyom
Kotanız yoksa veya fabrikadan bu sene kota almadıysanız (sözleşme yapmadıysanız) tek çareniz ' ' açığa / kaçak ' ' pancar ekmektir. Bu durumda avans vs alma hakkınız olmuyor ve başkasının adına pancarınızı teslim edebiliyorsunuz.

Ekim için çok geç kalmış olmamakla beraber, en kısa zamanda ekmenizi tavsiye ederim. Bilindiği gibi şeker pancarında erken ekim + geç söküm (= uzun büyüme süresi) kesinlikle verimi arttırır.

HAYIRLI KAZANÇLAR BOL ÜRÜNLER HERKESE
İTAL TOHUMLARI DENEYEN DOSTLAR BİLGİLERİ VERİN ARTIK
BİZDE ONA GÖRE HANGİSİNİ EKECEĞİMİZE KARAR VERELİM ONA GÖRE TONAJ YAZDIRACAZ. SİMDİDEN TEŞEKKÜRLER