pancar üretimi yapan arkadaşlar

Ynt: pancar üretimi yapan arkadaşlar

atasoy43 link=topic=18345.msg363630#msg363630 date=1300657086' Alıntı:
riske gireceğim.ayrıca bilgilerimi sizlede paylaşacağım.. pancar resimlerini göndereceğim o zamana yetişirsek ömrümüz olursa inşallah..pancarda önmeli olan bilgilerimizi paylaşalım.. bu konuyu tam 3 aydır araştırıyorum.. ayrıca 2 yıldır pancar üzerine araştırmalarda yapıyorum.. en yüksek verim en yüksek poları sizlere sunacağım inşallah..saygılarımla
pancarın nasıl olacak bakalım merekla bekliyorum verimini . 20 dölümde ben ekecem pancar

atasoy43 link=topic=18345.msg363575#msg363575 date=1300654682' Alıntı:
TATAR AĞASI mecburen pancar 45 cm e ekilmek zorunda yoksa traktör tarlaya giremez..sıra aralarına çapa makinası yerine işçiye yaptıracam mecburen biraz fazla vereceğiz.. benim bi tek çekincem var.. pancar yaprakları tarlayı çok kısa sürede kapatacak ve pek güneş görmeyecek tarla ve fazla rüzgar almayacak..bu noktada bi sıkıntı olabilir mi?
kardeşim bak traktörün tarlaya girmesi sorun değil dar ilaçlama lastiklerinden alırsın çapa makinası istek üzerine üretilir çapalarsın sökümüde tek sıralı makina söker her derdin bi çaresi vardır ama ben boşuna uğraşıyorsun diyorum biz seyrek olupta fazla verim yapan pancarda gördük... 45 cm ek geç kendine macera arama toprakta pancar biraz sıkışabilir ama güneşten rüzgardan etkilenmez çok rüzgarsız çöl gibi arazilerdede pancar yetişiyor...

Tucano340&Arion520 link=topic=18345.msg363719#msg363719 date=1300660877' Alıntı:
kardeşim bak traktörün tarlaya girmesi sorun değil dar ilaçlama lastiklerinden alırsın çapa makinası istek üzerine üretilir çapalarsın sökümüde tek sıralı makina söker her derdin bi çaresi vardır ama ben boşuna uğraşıyorsun diyorum biz seyrek olupta fazla verim yapan pancarda gördük... 45 cm ek geç kendine macera arama toprakta pancar biraz sıkışabilir ama güneşten rüzgardan etkilenmez çok rüzgarsız çöl gibi arazilerdede pancar yetişiyor...
TATAR AĞASI kafamı karıştırdın iyice ..siz profesyonelsiniz diyecek sözüm fazla yok işin uzmanısınız.. ama benim dediğimi iyi düşün daha az yer ekilecek eger verim istediğim gibi olursa.. çok çok düşün belkide bu sitede en büyük pancar ekicisi sensin..daha zamanımız var..biraz daha değerlendir bu konuyu ..sonra inşallah cevaplarını beklerim..

atasoy43 link=topic=18345.msg363728#msg363728 date=1300661755' Alıntı:
TATAR AĞASI kafamı karıştırdın iyice ..siz profesyonelsiniz diyecek sözüm fazla yok işin uzmanısınız.. ama benim dediğimi iyi düşün daha az yer ekilecek eger verim istediğim gibi olursa.. çok çok düşün belkide bu sitede en büyük pancar ekicisi sensin..daha zamanımız var..biraz daha değerlendir bu konuyu ..sonra inşallah cevaplarını beklerim..
şimdi bizim bi arkadaşa sordum bizde 1600 dönüm onlardada 1000 dönüm pancar var bide ziraat mühendisi ' ' kendisine fantezi aramasın eksin ilk suyu geç versin gübreyi suyu zamanında pancarı susatıp susatıp versin verimini alsın ' ' aynen böyle söyledi niye kafanı kurcalıyorsunki buğdayda da tek sırayı kapayıp ekmeye kalktılar içine damla sulama yaptılar :D ne oldu ??? herkes eski sistem devam..

Tucano340&Arion520 link=topic=18345.msg363782#msg363782 date=1300689705' Alıntı:
şimdi bizim bi arkadaşa sordum bizde 1600 dönüm onlardada 1000 dönüm pancar var bide ziraat mühendisi ' ' kendisine fantezi aramasın eksin ilk suyu geç versin gübreyi suyu zamanında pancarı susatıp susatıp versin verimini alsın ' ' aynen böyle söyledi niye kafanı kurcalıyorsunki buğdayda da tek sırayı kapayıp ekmeye kalktılar içine damla sulama yaptılar :D ne oldu ??? herkes eski sistem devam..
ne fantezi arıyorum ne de macera ..araştırma geliştirme işiyle uğraşıyorum..hem bu iş tutarsa senin 1600 dekar ekmene gerek yok..1100 dekar yetecek düşünsene uyy-*s yani araştıralım ve geliştirelim..bu sitede en çok da sana lazım benim söylediğim formül anlş-*s

atasoy43 link=topic=18345.msg363920#msg363920 date=1300705256' Alıntı:
ne fantezi arıyorum ne de macera ..araştırma geliştirme işiyle uğraşıyorum..hem bu iş tutarsa senin 1600 dekar ekmene gerek yok..1100 dekar yetecek düşünsene uyy-*s yani araştıralım ve geliştirelim..bu sitede en çok da sana lazım benim söylediğim formül anlş-*s
haklısın söylediklerinde ama bizim tek sıralıyla 1600dönümü sökmemiz imkansız o yüzden holmer ile söküyoruz.. siz bi deneyin birde size en yakın ziraat odanıza araştırma entistüsüne gidiniz onlara böyle bi fikriniz olduğunu söyleyin sizi hoş karşılayacaktırlar yardımcıda olacaklar kontrollerde falan bulunsunlar iş biraz daha profosyonelce olsun ;)eğer dediğin gibi verim iyi olursa bizde 35cm e göre sökme makinası çapa makinası traktör lastiklerini falan herşeyi değiştirmeye razıyız niye fazladan yer ekelim :) daha çok kar etmiş oluruz...

Tucano340&Arion520 link=topic=18345.msg363942#msg363942 date=1300706971' Alıntı:
haklısın söylediklerinde ama bizim tek sıralıyla 1600dönümü sökmemiz imkansız o yüzden holmer ile söküyoruz.. siz bi deneyin birde size en yakın ziraat odanıza araştırma entistüsüne gidiniz onlara böyle bi fikriniz olduğunu söyleyin sizi hoş karşılayacaktırlar yardımcıda olacaklar kontrollerde falan bulunsunlar iş biraz daha profosyonelce olsun ;)eğer dediğin gibi verim iyi olursa bizde 35cm e göre sökme makinası çapa makinası traktör lastiklerini falan herşeyi değiştirmeye razıyız niye fazladan yer ekelim :) daha çok kar etmiş oluruz...
sadece ziraat mühendisine danışma çevrendeki büyük pancar ekicilerine de danışırsan istişare yaparsan iyi olur senden ricam.. holmerin sıraları ayrlanmaz mı 35 cm e? bu firsatı kaçırma bence en çok kazanacak olan sensin benden söylemesi kardeşim..

TATAR AĞASI ben böyle ekim yaparsam(35cm) en kötü ihtimalle yine eski verimimi (dekara 9 ton) alabilir miyim peki? ne kaybederim? ayrıca siz hangi pancar tohumunu kullanıyordunuz? bu yıl hangisini kullanacaksınız? cevaplarsan sevnirim.. bizde beta nın stine diye tohum veriyolar bu yıl..2 yıldır esperanza veriyorlardı

atasoy43 link=topic=18345.msg363961#msg363961 date=1300708167' Alıntı:
TATAR AĞASI ben böyle ekim yaparsam(35cm) en kötü ihtimalle yine eski verimimi (dekara 9 ton) alabilir miyim peki? ne kaybederim? ayrıca siz hangi pancar tohumunu kullanıyordunuz? bu yıl hangisini kullanacaksınız? cevaplarsan sevnirim.. bizde beta nın stine diye tohum veriyolar bu yıl..2 yıldır esperanza veriyorlardı
9ton verimi alabilirsin belki daha karlı çıkacaksın tohum hakkındada bilgim yok geçen sene fabrikanın kendi üretimini kullandık 9tona yakın verim aldık bu sene kws valentina ekeceğiz ne olur bilemem

arkadaşlar pancarda sıra arası mesafeyi 45 cm değilde 35 cm ekersek nasıl olur? çünkü 45 cm mesafe sadece traktör lastikleri düşünülerek alınmış bi mesafe.. çapa makinası girmesi için ve ilaçlama+söküm düşünülmüş..35 cm + sıra üzeri mesafeyide 20 cm yaparsak olur mu? Çapa makinası çalışmaz sadece elle çapa yapılabilir. veya özael bi çapa makinası yaptırmak lazım.. bu konudaki görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim...pancarcılar cevaplarınızı bekliyorum? ??

pancar yükleme ve eleme bantı

Bantımızla pancarlarınızı daha hızlı ve zahmetsiz bir şekilde yükleyebilirsiniz.

Makinamızın uzunluğu 9 metredir.
Yerden 4.5 metre kalkmaktadır.(Dört ilaveli Mercedes kamyona bile rahatlıkla pancarınızı yükleyebilirsiniz.)
Pancarınızı yüklerken çamur, taş v.b yabancı cisimlerden arındırır.
40 ton pancarı yüklemeniz sadece 20 dakika.
Ortalama 5-8 fire düşürüyor.

Çiftçilerimize çok büyük kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Her zaman için servis ve teknik destek garantisi veriyoruz.

Detaylı bilgi için www.dtm68.com adresimizi ziyaret ediniz.