Şemsi Bayraktar: "Planlama yapıldığında çiftçi üretimden vazgeçmez"

📌 Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ramazan ayı market fiyatları ve güncel çiftçi sorunları hakkında bugün basın açıklaması yaptı.

✅ “Türkiye’de herkes kur arttı, kur düştü bunu konuşuyor. Üretimi kimse konuşmuyor. Gıda üretimini artıramazsak, yaşadığımız krizler nasıl aşılacak kimse bunu konuşmuyor. Bu ülke üretime odaklanmalı, imkânlarını üretim için seferber etmelidir. Buradan çıkış için başka bir yol yoktur. Üretici sürekli artan gübre mazot yem elektrik gibi maliyetleri satış fiyatına yansıtamazsa zarar eder, üretimi bırakır. Bu durum gözden kaçırılmamalıdır.”

✅ "Üretici her yıl fiyata göre ekim yapıyor, fazla üretim yapınca fiyatlar düşüyor. Ürün elde kalıyor. Gelecek sene bu ürünü ekmiyor fiyatlar yükseliyor. Fırsatçılara ve stokçulara gün doğuyor. Tüketici fiyatlarındaki artışı durdurmak ve fiyatları indirmek istiyorsak; sürekli artan mazot gübre yem elektrik zirai ilaç fiyatları mutlaka düşürülmelidir."

✅ "İhtiyaca göre üretim planlaması yapıldığında istikrarlı gelire kavuşan çiftçi üretimden vazgeçmez. Tüketicide fahiş fiyatlardan kurtulmuş olur. Raflarda ucuzluk sağlamanın yolu üretimi artırmaktır. Üretimi artırmanın yolu üretici maliyetlerini düşürmektir. Eskiden olduğu gibi ucuz ithalat kalmadığına, paranız olsa da ürün bulmanız zorlaştığına göre üreticiyi destekleyip tarlada kalmasını sağlamaktan başka yolu yoktur.”

⭕ "Tüketici fiyatlarındaki artışı durdurmak ve fiyatları indirmek istiyorsak;
✔ Sürekli artan mazot gübre yem elektrik zirai ilaç fiyatları mutlaka düşürülmelidir.
✔ Üretim ve dış ticaret planlaması ciddiyetle ele alınmalı ve uygulanmalıdır.
✔ Hal yasası ile zincir marketlere tanınan üreticiden doğrudan ürün alma yetkisi daha sıkı denetlenmelidir.
✔ Tarım ürünlerinin nakliyesinde daha az maliyetli olan deniz ve tren taşımacılığı etkin hale getirilmeli ve sübvansiyon uygulanmalıdır. Gelişmiş ülkelerdeki tarım ürünleri nakliyesi buna en iyi örnektir.
✔ Hasatta, yükleme ve nakliye esnasında oluşan ürün kayıplarını azaltacak tedbirler alınmalıdır" dedi.

Get.jpg

• Kızgın
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
ramazan ayına girilmesi ile birlikte temel yiyecek maddelerinde (ette,sütte, sebzede, meyvede, ekmekte) fiyat artışları yapılmış,
ipin ucu kaçmış, haksız kazançlar elde edilmiştir
birçok malın fiyatında, fahiş artışlar yapılmıştır...

mazot, gübre, tohum, ilaç fiyatları ve artan et, süt, sebze meyve fiyatları, tahıl fiyatları düşmez, bundan sonra...
fiyat düşecek beklentisi yapmanın, ya da bunu istemenin kimseye, bir faydası yok...
bu durum dikkate alınarak, gerekli adımlar atılmalı, dengeler sağlanmaya çalışılmalı...
parasal düzenlemeler, acilen yapılmalı...
çiftçiye, yüksek maliyetle yaptığı ekimden elde edeceği, ürüne fiyat garantisi açıklanmalı...
üretici fiyatları aşağı çekilmeye çalışılmamalı...
bu ters sonuçlara sebep olabilir...çiftçinin çalışma azmini azaltabilir...

piyasalara istikrar gelmesi herkesin arzusu...
fiyatlarda, belki sebze ve meyvede mevsime bağlı bazı azalmalar olabilir...
bu da pek garanti değil....

Son düzenleme:
Tarım konusunda,birkaç bakan dün toplandı,
Ana fikir,ve yol haritası,su kaynaklarının dikkatli kullanılması olarak sonuç buldu,
Buna mukabil,
Damla sulama gibi ekipman desteği ve çiftçiye eğitim verilmesi gibi,maddeler çıktı .

Geçmiş konularda ve iletilerimizde,
Her müsait alana sulama göletleri,yapılması gerekliliğini,
Iklimsel değişikliklerin,tarımda sulama ve dolayısı ile verim kayıplarını anlatan,birçok yazımız var,
Kim duydu hiç kimse,
Şimdi kalkmış,damlama veya yağmurlama sulamadan bahsediyorsunuz,
Nerde bu yöntemi kullanacak altyapı,
Nerde göletler,sulama barajları,
Küçük maliyetlerle şimdiye hallolacak küçük meseleyi,
Siz tarımın başındaki bakanlar,görmezden gelerek,büyük bir yara haline getirdiniz.
15 tl'lik çimento oldu,75 tl.
Şimdi hangi bir göleti yapacaksınız.
Yenimi aklınız başıniza geliyor.
Bana maliyetlerimizi,aşağı çekecek olan haber,,,,
Mazot,gübre, tohum,ilaç v.s, ekipmanlarına el attık rahat olun,diyecek yerde,
Bahsi geçen konulara bakkk.

Şemsi bayraktar,
Sen kimsin,

Çiftçinin,adına konuşuyorsun,

Hadi bir oylama yapppp.
Çiftçi beni istiyormu???
Ziraat odalarını istiyormu??
Sor bakalım,
Çıkan sonuca razı olacakmısın.
Koltukta oturup sallamanın ne anlamı var.
Kimin neyine lazımsın.
Hadi ordan,,,
Hadi ordannnn.

Bir haberde, çiftçi faiz ekip biçiyor, diyordu.
Çiftçinin, ürün ekip biçtiği günleri görmek isteriz.
Ayçiçeği, buğday, pamuk üretiminin fazlası yok ki ,
Fiyat istikrarsızlığı üretimleri düşürüyor.
Harman zamanları ithalat yasaklanmalıdır.
Ak gabak ekimine bugünde devam ettik.
Bir kalemde olsa ürünün biçme maliyetinden kurtulmuş olduk.
Ayrıca çokta su istemeyen bir bitkidir.