Simental Avusturya - Almanya listesi ve boğaların özellikleri

• Beğen
Tepkiler: cemal91
Barış abi http://cgi.zar.at/cgi-bin/zw_detail.pl?ISO_NUMMER=276000974602964&table=DATEN_FV bu Boğa nasıl veteriner 60₺ diyor edermi

Dell genç bir boğa. 89 kızı 1. laktasyonda değerlendirilmiş. İlk 100 günde 2454 litre ortalama. Gayet iyi. Besi kabiliyeti de iyi. Günlük kilo alış puanı 112.
Doğurganlık iyi, meme yapısı süper. Ayaklar biraz zayıf gibi.
Boy biraz kısa. Kolay doğum özelliği var. Düvelere de rahatça kullanılabilir.
Genel olarak iyi ve dengeli bir boğa. Olumsuz yönü çok az, olumsuz gibi duran yönleri de çok çok kötü değil.
Meme yapısıyla öne çıkan bir boğa gibi duruyor. Meme puanı çok yüksek.
Ama genç bir boğa. Kızları çoğaldıkça, doğumlar yaptıkça puanlar nereye gider göreceğiz.

DELL
ImageUploadedByTapatalk1453473717.140313.jpg

• Beğen
Tepkiler: 68osman
Çok değrli abilerim şu anda karar aşamasındayım.Bir saat tohum satan gemetikçi bir abi ile görüştüm elimde 30 kadar tohumlanmak üzere olan simental düvelerim var.Ve bu düvelerim var.Bunlara bana kesinlikle montbeliarde at diye tavsiye etti.Bu düveleri pazardan topladım.Sütçülükleri kesin değil ama sütçü karakter özellikleri göz önüne alarak toplamaya çalıştık.Canlı ağırlıkları 400 ve üstü.Normalde çifliklerden almak istiyordum ancak 2 aylık dişilere 4200 tl falan isteyince pazardan almaya karar verdim.Bu konuda siz ne önerirsiniz.Bana düvelere montbeliarde doğan dişilere de fleckvieh atmamı tavsiye etti.Bu konuda bu formdaki tüm abilerimizin tavsiyelerine çok ama çok değer veriyor ve değerli önerilerinizi bekliyorum.

Wiggal boğasını satışı var mı ve fiyat bilen yazarsa çok memnun olurum.

Wiggal Samsun Genovet firmasında var. En son ben 25 ₺ ye aldım. Düvelere kullanıyorum. İyi bir boğa bence. Kolay doğum ve sütçülük özellikleri öne çıkan bir boğa.
Daha önce de kullanmıştım. Çiftliğimde ilk doğumunu yapmış 3 tane ineğim var Wiggal'den. Birinin 23-24, diğer ikisinin 27-28 litre sütü var. Bunların anneleri üçü de 3. laktasyonda 28-30 litre sütleri var.

Barış abi peki bu montbeliarde olayına dersin.

Montbeliard'ın çok iyi olduğunu söylüyor herkes. Kasım ayında Fransa'daydım. Orada da aynı doğrultuda bir manzara vardı.
Hem çok sütlü, hem dayanıklı, hem de süt kalitesi içeriğindeki beta kasein muhteviyatından dolayı çok iyi özellikle de peynir yapımına çok uygun bir süt olduğunu söylüyorlar.
Aslına bakarsan Simental Fleckvieh ayarında bence. Bazı kişiler daha da iyi olduğunu söylüyor.
Bilmiyorum ki. Montbeliard tecrübesi olanlar daha net birşey söyleyeceklerdir heralde.

ENTHORNER bu boğa hakkında bilgisi olan var mı arkadaşlar?

Enthorner eski ve çok tutulmamış bir boğa. 2003 doğumlu olmasına rağmen sadece 200 civarı kızı değerlendirilmiş. Süt verimi vasat. Et verimi yani günlük kilo artışı çok kötü. Meme yapısı çok bozuk. Boy çok kısa. Dayanıklılık vasat. Meme başları dışa doğru çarpık olması gibi bir problem var kızlarında. Ayaklar fena değil. Boynuzsuz genetik.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Çeltikçi22
BARIŞ BEY BU BOĞALAR HAKKINDA BİGİ VEREBİLİRMİSİNİZ
OSKAR / DE 09 44616682
HUMBERT /DE 09 44001466

OSKAR:Genç bir boğa. Süt verimi iyi sayılır. Et verimi çok iyi. Karkas randımanı çok iyi. Meme yapısı on numara. Sağlam, dayanıklı. Boylu, gösterişli. Olumsuz yönleri: iri doğum ve süt salımı yavaş.

HUMBERT: Eski bir boğa. Süt verimi çok düşük. Et verimi orta. Dayanıklılık fena değil. Kolay doğum. Boy çok kısa. Gösterişsiz fizik. Meme yapısı bozuk. Ayaklar sağlam.

• Beğen
Tepkiler: #Simental#
Barış abi senin ciftlikteki dogan erkek simentalleri kac aylıkken besiye alıyorsun kac aylıkken kestiriyorsun konuyla alakalı deil ama cevaplarsan sevinirim birde sanırım acıkta besicilik yapıyorsun serbest bu hayvanlar serbestken birbirlerine cok atlayıp zıplayıp enerji kaybediyorlardır bunun icin bir önlem alıyormusun

• Beğen
Barış abi senin ciftlikteki dogan erkek simentalleri kac aylıkken besiye alıyorsun kac aylıkken kestiriyorsun konuyla alakalı deil ama cevaplarsan sevinirim birde sanırım acıkta besicilik yapıyorsun serbest bu hayvanlar serbestken birbirlerine cok atlayıp zıplayıp enerji kaybediyorlardır bunun icin bir önlem alıyormusun

6-7 aylıkken besiye alıyorum. 16 aylıkken de kestiriyorum. Atlama mutlaka oluyor tabi ama simentaller holstein gibi çok hareketli değil. Onun için bu çok önem taşımıyor bende. Onun için önlem de almıyorum.

• Beğen
Enthorner eski ve çok tutulmamış bir boğa. 2003 doğumlu olmasına rağmen sadece 200 civarı kızı değerlendirilmiş. Süt verimi vasat. Et verimi yani günlük kilo artışı çok kötü. Meme yapısı çok bozuk. Boy çok kısa. Dayanıklılık vasat. Meme başları dışa doğru çarpık olması gibi bir problem var kızlarında. Ayaklar fena değil. Boynuzsuz genetik.

yıllardır iyi tohum diye tohumladık simentellerden hiç verim alamadık demek baba bozukmuş.8 tane düvem var enthornerdan olma nasıl yol izlemeliyiz?

yıllardır iyi tohum diye tohumladık simentellerden hiç verim alamadık demek baba bozukmuş.8 tane düvem var enthornerdan olma nasıl yol izlemeliyiz?

İyi boğa kullanmak çok önemli. Boğa demek gelecek demek. Bu işi uzun yıllar yapacaksak iyi tohum seçmek hayati önem taşıyor. Veterinerler bu konuda çok duyarsız. Bir çoğu için senin geleceğinin parlak olması hiç önemli değil. Kar etmeye bakıyorlar. Böyle olmayanları tenzih ederim.
Sırf bu yüzden ben bu konuda kendimi geliştirme yoluna gittim. Yoksa başkalarına kalsa yandık. Genetik çok önemli. Armut ağacının dibine elma düşmez.
Burada da işimin gücümün arasında bu konuda farkındalık yaratmaya, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.
Sen düvelerine iyi bak. Hepsi kötü olacak diye birşey yok. Bu benim söylediğim katalog verileri olasılık sonuçta. Aralarında iyi olanlar da çıkacaktır. Onlar doğurunca iyi tohumlar kullan derim.
Düveler boynuzsuz mu oldu?