Su Kuyularına Ölçüm Sistemi Hakkında

Ynt: Su Kuyularına Ölçüm Sistemi Hakkında

bugün duydum nevşehir hacıbekdaş ilçesinde su kuyularına saat takmaya başlamışlar birçok kişininde takmışlar..matdi konuda bilgim yok fakat orda akrabası olan birisi söyledi akrabasını bahcesinde 40m kuyu varmış takmışlar.. bu konuda çevresinde dsi nin taktı saat olan varmı varsa nasıl bir sisdem uygulyorlar.

yer altı suyunu denetim altına alacaklarmış 50 yıl dır denetim siz dide ne oldu kafayı takmışlar kuyular yer altını bitiriyormuş boşa akan dereleri getir sene fıratı iç anadoluya akıt sana projesi var maliyeti yüksek diye o projeden vazgeç 2 bin tl ye her çiftçiye saat aldır maksat üzüm yemek degil bagcıyı dövmek
FIRATI SAKARYA NEHRİNİ CEYHAN NEHRİ NİN KOLLARINI İÇ ANADOLU HAVZASINA İSTİYORUZ MALİYET NEYSE SAYAÇ OLAYINDAN DAHA UCUZA DENK GELİR 5 YIL İÇİNDE MASRAFLARINIZDA ÇIKARTIRIZ SAKSIYI ÇALIŞDIRIN DSİ MEMURLARI MÜDÜRLERİ YER ALTI SUYU BİTİYOR DİYE BAGIRIP ÇAGIRACAGINIZA ÇÖZÜM ÜRETİN YARIN BU KUYULARDAN EVDEKİ SAYAÇLAR GİBİ VERGİ DE ALMAYA KALKARSINIZ BELKİDE AMACIZIN SÜREKLİ PARA VERGİ

300 bin kuyu kaçakmiş sayaç 2000 tl 300 bin kuyu 600 trilyon nerdeyse 1 milyar dolar bu sayacı ürten firma kimse zengin oldu grevmi yapacak çiftçi boykotmu yapacak tam zamani dir benim kasabam da 400 kuyu var bahçemdeki 7 metrelik kuyu 60 senedir hiç su çekilmesi olmadi faraza 100 metre arayla 200 kuyu olsa yer altına zarar verir de bizim burada 400 kuyu mesafeleri 300 metre su çekilmesi de yok zaten her sene dsi nin kuyu ölçüm yeri var oraya gelip ölçerler bu sayaç olayı kandırmaca dır biri leri nin cebine para akıtmak dır

Geçenlerde DSİ tekrar yazı göndermiş, ruhsata güncelleme yapmamız konusunda ve sayacı taktırma hususunda, 89Dekarlık parsel olan arazimize günlük 32 Ton su kotası belirlemişler kafalarından :mad: her neyse gittik konuştuk jeoloji mühendisleriyle görüşmeler yaptık sonuç olarak Şubat 2014 ' e kadar taktırmak gerekli kanaatine geldik ikna olduk yani, kaçsak çözüm değil maalesef kalıcı çözümü yok bunun koymuşlar kafaya taktırcaklar sayacı.
Ama sadece sayaç takılacak bunu biliyorlar nasıl denetlenecek diye soruyorum bilen yok ya da verilen kotayı aştık ne olacak diyorum cevapsız sorular, tabii bi de kimsenin çözümleyemediği ayrı bi nokta daha var oda bizim buralar normalde baraj sulama sahası içinde ve sulama sahası içinde olan kuyuların ruhsatı iptal edilip kuyu kapatılıcakmış bu konuda sadece bu kadar yazı var neye göre bilen eden yok.2008 yılında almışız biz ruhsatı kuyuya, sulama birliği 1999 yılında kurulmuş, 2008 yılında aklın nerdeydi de verdin ruhsatı yaptırdın o kadar yatırımı devletin işine akıl sır ermez derler ya doğru yani.
Sonuç olarak bu iş kapanmış değil arkadaşlar yeniden gündemde ne diyelim hayırlısı olsun bakalım.

Ha birde şimdi sayacı taktırıcaklarmış abilerimiz ondan sonra saha taramasına çıkacak kaçak kuyuları tespit ediceklermiş onları da iptal ediceklermiş, daha kaçak kuyu açmayı önleyememişlerken yasal yoldan olan bizim kuyulara ve ruhsata göz dikmiş durumdalar.

bende resmi gazetede çıkan yazıyı söylüyorum en son tarih 2015 tabiiki bu süre içinde istediğin zaman taktırabilirsin bem resmi gazetede çıkan yazıyı okudum şubat 2015 son tarih kanun sana esneklik tanımış istersen yarın taktır

omerfarukkoc link=topic=60525.msg780874#msg780874 date=1380749348' Alıntı:
Mantıksızlık Karmaşası...
%100 çiftçi değilim yani istesem bu gün yapmıyorum der kenara çekilirim ama şu çiftçilere hizmet için ha bire zorluk getiren mehti eker elime bi geçse dişlerini pense ile söker derisini tuz ruhu ile yakar sonra 404 döküp ateşe veresim geliyor....
kafama ağrılar giriyor duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0

Çiftçi sulama için normal vatandaşın aldığı fiyattan mazot alıyor mazottan %65-70 vergi alınıyor elektrik ile sulayan var elektrikğin pahalılığını geçtim faturadaki vergilerin %22 ' si haksız kazanç birde kaçak kullananların faturasıda bize patlıyor birde bu sayaç işi olursa vay çiftçinin haline

Gelen evrakta şubat 2014 ' e kadar süre tanınmış. Tek korkum aslında ruhsatın iptal olması kuyunun kapatılması gibi bi çıkmaza girerse iş o zaman tarımdan kazanç elde etmek hayal olur. Yada kota kısıtlı olursa naparz? hepimiz biliyoruz mahsullerin sürekli aynı suyu tüketmediğini karmaşk işler.Dsi tapu evelliyatı istiyor toplulaştırma kapsamında olduğumuz için sabah 8den öğle arasına kadar bi resmi evrağı çıkartamadılar memurun keyfini bekliyoruz resmen..

koca konya dsi de birisinin dediği öbürünü tutmuyor..
ihiyacı olan veya merak edenler varsa istenilen evraklar;
-Güncel onaylı tapu fotokopisi.(Aslı gibidir onaylı)
-1/5000 ölçekli çaplı onaylı tarlayı gösteren kroki
-Nüfus cüzdan fotokopisi
-Yer altı suyu kullanma belgesi fotokopisi
-Dsi ' den elde edebileceğiniz dilekçeyi doldurup il veya ilçe dsi müdürlüklerine müracaatta bulunuyorsunuz.
isteğe bağlı jeoloji mühendisi ile anlaşabilirsiniz veya evrak işlerini kendiniz takip edebilirsiniz.
Bu aşamadan sonra ruhsatımız güncellemeye elverişli ise sayaç taktırmamız gerekicek sonra da dsiden kontrole gelicekler.Güncelleme olmazsa ruhsat iptal edilip kuyu kapatılıcakms.

SEYİT msg821127#msg821127 date=1388749910' Alıntı:
tarimsal-sulamada-kullanilan-yer-alti-su-kuyularina-sayac-takma-sarti-kaldirildi-h4865.html

tarımsal sulamalrada su sayacı takma kalkmış
bu haberde bahsedilen teblig ekinden bazi bolgelerde (ornegin: Konya Yunak) ne amacli olursa olsun sayac zorunlulugu anlasiliyor.

şimdilik hic bir şekilde ruhsat güncellemesi vs vs dsi den bi işlem yapmayın yapıldıgı anda kuyunuz kamulaşır neydi belirsisz kişler kuyunuzu yöneteri dsi de özelleşir yabancıların elinize kalır

SEYİT link=topic=60525.msg832797#msg832797 date=1390491491' Alıntı:
şimdilik hic bir şekilde ruhsat güncellemesi vs vs dsi den bi işlem yapmayın yapıldıgı anda kuyunuz kamulaşır neydi belirsisz kişler kuyunuzu yöneteri dsi de özelleşir yabancıların elinize kalır
bi ara karayollarıda özelleşecek diyolardı özelleşmedi dsi de özelleşmez herhalde gerçi bizim ülkede gün günü tutmuyo ki ...aslında ne karayollarının nede dsi nin bu devirde hiç bir işlevi kalmamıştır sadece denetim mekanizması var diğer işleri ihaleyi alan şirket yönetiyo...keşke dsi de karayollarıda özelleşse hergün karayolarındaki memurları görüyorum bilgisayar başında okey oynuyolar...