şu toprağı adam edemedik gitti

merhaba dostlar bugün tütün yerini sürüyordum ve toprağın ağırlığından illallah ettim artık. zor tava geliyor ve işlenmesi baya bi zor. tabiri caizse sakız gibi toprak mübarek. üstadlarımın bu toprağın ıslahı için bir önerisi varsa alırım lütfen
IMG_20191115_113214.jpg
IMG_20191115_113225.jpg
IMG_20191115_113255.jpg
IMG_20191115_113342.jpg
IMG_20191115_113225.jpg
IMG_20191115_113255.jpg

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Ağır bir toprak ama bu topraklar aslında bakılırsa verimlidir.Organik maddenin yetersizliğinden dolayı böyle oluyor.Bolca yanmış hayvan gübresi+ürünü sularken sıvı solucan gübresi verin.Danelik mısır yetiştirin.Hasattan sonra sapı kıyarak toprağa karıştırın.Buğday arpa samınınıda toprağa yedirebilirisiniz.O zaman adam olur işte.Ama birkaç senenin geçmesi lazım tabiki.

Ağır bir toprak ama bu topraklar aslında bakılırsa verimlidir.Organik maddenin yetersizliğinden dolayı böyle oluyor.Bolca yanmış hayvan gübresi+ürünü sularken sıvı solucan gübresi verin.Danelik mısır yetiştirin.Hasattan sonra sapı kıyarak toprağa karıştırın.Buğday arpa samınınıda toprağa yedirebilirisiniz.O zaman adam olur işte.Ama birkaç senenin geçmesi lazım tabiki.
Aynen katılıyorum dediklerinize.Organik madde çok iyi geliyor böyle topraklara sap saman hayvan gübresi özellikle çok iyi oluyor gübre yoksa organik gübre leonardit hümik asit vs de iyi olur ama etkisini uzun süre kullanımda görürsünüz.

hocam 200 dönüm tarla için yeterli hayvan gübresini tedarik edebilir miyim bilmiyorum. öneriniz için teşekkür ederim

hocam 200 dönüm tarla için yeterli hayvan gübresini tedarik edebilir miyim bilmiyorum. öneriniz için teşekkür ederim
O zaman leonardit kullanın.Yalnız analiz raporundaki bor miktarı çok önemlidir.Yüksek doz kullanıldığı için bitkiye bor zehirlenmesi yașatabilirsiniz.Her sezon düzenli kullanımda kayda değer düzelme görürsünüz.Ayrıca yeşil gübrelemede düşünebilirsiniz.Kışlık ekim yapmadıysanız macar fiği ekip baharda toprağa karıştırabilirsiniz.Kazık köklü olduğu için derinlerdeki fosfor potasyumuda ortaya çıkarır.Gübreleme yapmadan ekebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: jeandark1713
O zaman leonardit kullanın.Yalnız analiz raporundaki bor miktarı çok önemlidir.Yüksek doz kullanıldığı için bitkiye bor zehirlenmesi yașatabilirsiniz.Her sezon düzenli kullanımda kayda değer düzelme görürsünüz.Ayrıca yeşil gübrelemede düşünebilirsiniz.Kışlık ekim yapmadıysanız macar fiği ekip baharda toprağa karıştırabilirsiniz.Kazık köklü olduğu için derinlerdeki fosfor potasyumuda ortaya çıkarır.Gübreleme yapmadan ekebilirsiniz.
büyük bir ihtimalle leonardit + solucan gübresi kullanmayı düşünüyorum. tütün ekileceği için tarlanın boş kalacak fiğ ekemem artık. bor mevzusu için saolun.

Toz samanı çekmek yerine buğday ekip biçse daha faydalı olur.
Yorgun tarlalarda biz uyguluyorduk parça parça.
Aynı durum bizde de vardı arpa ektim sapını da kiriciyla kirdirdim birazda saman cektim baya düzeldi bu tip toprağı gölge tavinda sürmek gerek yoksa acayip tutuyo

Organik madde arttirmalisin fakat maddi tarafı da var, gelir- gider meselesi. Arkadaşların dediğine ek marangozlar dan uygun talaş varsa da atabilirsin.
Nacizane tavsiyem ne ekleyeceksen tarlanın tümüne 50 şer kg atacağına belli yerlerine 200-300 kg at, ve sonucu gözlemle. Daha gözle görülür fark oluşur, diğer türlü fark olup olmadığını anlayamabilirsin ve yöntemin yanlış olduğu fikrine kapılıp bırakırsın. Çünkü 1000 m2 30-40 cm tabakada toprak 250 ton civarı, 250 ton toprağa 50 kg hayvan gübresi de leonardit de olsa bı yere kadar.

• Beğen
Tepkiler: jeandark1713