Süt sağım sistemi kendimiz yapabilirmiyiz

Konuyu takipteyim bende böyle bir sistem düşünüyorum
Hatta hayvan yatak vr duraklarını da kilit sisteminin oraya yapsak olurmu yapan varmı

Olabilir aslında ama maliyetli yatak felan. Bağlı sistem ahırınız varsa olabilir ama bence en erken süreçte sağmaktan başka hiç bir zamman bağlamamnızı çneririm açık ve bağlı olmayan bir sistem büyük yararlı olur.

bizim köyden bir arkadaş kendi yaptı.
bir metre kadar yükseltti kilit koydu bidonları kesip kilide girecek kadar yem koymaya yemlik yaptı.
sağım makinasınıda hortum tank motor ve alıp kendi toparladı.

kısaca anlatayım köyün kenarında 7 dönüm tarla kiraladım sahibi daha önce hayvancılık yapan biriydi oraya 14 baş bağlanabilir 2 tarafı kapalı geniş önden yemleme yolu olan üstü trapez saç ile kapalı bir yer vardı Nisan ayında direklere plastik hortumlar ile tangit ile yapıştırıp 5 vanalı hayvanların arkasından hat çektim elektrik yoktu tarlada evde hurda scooter motosiklet vardı onu rektefe ettim 300 tl ye neredeyse a dan z ye yeniledim motoru sağ taraf hareket kayışın olduğu yeri açıp grank ın üzerindeki dişli kasnak ne varsa temizledim granka tornacıdan 50 tl ye bi parça yaptırıp onu granka monteledim neyse kısa keseyim sağım makinesinin üzerinden vakum pompası nı söküp direk granka monteledim o şekilde 2 sağım ile Kasım ayına kadar sağım yaptım

bir tane buldum telefonumda net değil

Resimler ve ekler

• IMG_20170506_132844.jpg
    IMG_20170506_132844.jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 190
boru maliyeti çok düşük 150 200 tl gibi fiyatlara boru dirsek T si vanası yapıştırıcı tangit ek monteleme kelepçeleri hepsi dahil bu paralara olur biter montelemek te çok basit yarın boruların tam çapını ölçüp buraya yazarım aklınıza takılan bir şey olursa memnuniyetle yardımcı olmaya çalışırım

pompayı yeni almadım halihazırda kullandığım 14 yıl önce aldığım çift sağım kapasiteli elektrikli sağım makinesinin üzerindeki pompayı söküp motosiklet motoruna monte edip kullandım elektrik olmadığı için sizin elektriğiniz varsa böyle bir uygulamaya ihtiyacınız yok direk fişi takıp kullanacaksınız şimdi fiyatlarını tam olarak bilemem benim kullandığım tahminim elektrik motoruyla birlikte 800 - 1000 tl dir tahminim 2 sağımlık

Bu konuda benim bi sorum olacak boruların mesafesi pompanın emiş gücünü etkilemiyor mu yani emiş gücü belli bir seviyede olması gerekmiyor mu bunu nasıl ayarlıyorsunuz.

pompadan hattın son noktası 30 metre civarında tuttu basıncı basınç saati ve şartlandırıcı valf ile ayarlanıyor dediğim gibi bi sezon sıkıntısız kullandım

• Beğen
Tepkiler: acemi_
Merhaba 30 mt. Hat uzunluğunda 8 sağım başlığı için kaçlık pompa gerekir? ve sağılan sütü direk olarak süt soğutma tankına akıtabilirmiyiz acaba. Pompayı tankın üst kağağına bağlayıp süt vakum hattını tankdan verip sağım yapabilirmiyiz? Teşekkürler.