Süt Sığırcılığı çiftlik Makine Ekipman

Merhaba arkadaşlar çiftlik kurmak istiyorum ve 1 yıldır araştırma içerisindeyim bu iş için büyük ilgi gerek olduğunu ve çok teferruatlı bir iş olduğunu anladım 50 gebe düve ile başlayacağım ve en son yani 10 yıl olabilir 15 yıl olabilir 720 baş sağmal ve ben makine ekipman alacağım 4 yıl orta vadede İşletmemi büyütmenin bir sınırı vardır. Ben orta vadede yani 4 sene sonra nerede olmak istediğimi düşündüm ve planlamayı buna göre ekipman seçimi yapıcam sizden yardım istiyorum size örnek bir liste yazdım içinden alıntı yapabilir bana önerebilirsiniz bunu paylaşmanın sebebi fiyat çok yüksek ama orta vadede 4 yıl boyunca yetebilecek kullanılabilecek sağlam makineler gerek Abilerim bu maliyetleri en aşşağı nasıl çekerim önerilerinize saygım sonsuz ucuz ve sağlam yani 4 yıl yetsin sonra yeni makineler alınacak. Düzeltip yazabilirsiniz. Eksik makinelerde varsa eklenebilir

• Sıvı Gübre tankı 20 tonluk gübre tankı Ortalama Fiyat 60.000TL

• Mibzer 6 lı GasPardo olacak aralıkları ayarlanılabilir elektronik olarak marka olarak GasPardo
Ortalama Fiyat
25.000 TL

•Traktör New holland TL 100 veya kubota m serisi temiz bakımlı kepçe takılacak 80.000 TL

•New holland 6000 serisi
160.000 TL

• Alp Arslan kepçe platin serisi 20.000TL

• Tahıl kovası
5.000 TL

• Slaj koparma ataçmanı 10.000 TL

• Asansörlü kare balya taşıyıcı
7.000 TL

• Silindir Balya Tutucu 4.000 TL

•fimax asili tip 6 DİSKLİ ÇAYIR BİÇME MAKİNESİ Ortalama fiyat 15.000TL

• kültüvatör Ortalama Fiyat 10.000TL

• Helikopter Tırmık genişliği 6.5 metre fimax 20.000 TL

• Ünlü Pulluk 5 li döner numara ayarlanabilir
25.000 TL

•Yem Karma makinesi 17 metreküp ortalama 50.000 TL

•hububat Ekim mibzeri 25.000 TL

*•Mikser rotovatör genişlik 3 metre gaspardo veya khun
* 25.000 TL
*
*•romork 10 ton 10.000 TL
*

=TOPLAM= 551.000 TL

işletme de altın kural minimum demirbaş maksimum kazanca yönelik yatırım.. (10 tonluk romorku 10.000e bulamazsın)
Çıkartılacak listesi
Sıvı gübre tankı 60.000
Nh 6000 seri 160.000
dönerli pullk 25.000
Mikser 25.000
kultivtör 10.000
Eklenecekler listesi
düz pulluk 10.000 civarı
ağır tip tiller 5000
mini tiller 7-10.000 civarı (döner merdane kombineli)
ilaçlama mak. 10.000 cşvarı ortalaması
süne lastiği 7000. civarı
ara çapa makinesi. ---
isteğe bağlı eklenecekler
Sıvı gübre tankı yerine katı gübre dağıtma laırdım ben olsam
Otomatik dümenleme sıra ekimlerinde ve çapada çok fayda sağlar bence 58.000 tl trimble
T6000 serisi traktörü hemen almaya gerek yok bence Tl 100 yeterli 50 hayvanın hem yemini yetiştirir hem bakımını çok rahat yapar

Şahsi fikrim elinde ekipman varsa o parayla hayvan al tarla al demirbaşa para yatırma kazanca yönelik yatırım yap

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Orhan
işletme de altın kural minimum demirbaş maksimum kazanca yönelik yatırım.. (10 tonluk romorku 10.000e bulamazsın)
Çıkartılacak listesi
Sıvı gübre tankı 60.000
Nh 6000 seri 160.000
dönerli pullk 25.000
Mikser 25.000
kultivtör 10.000
Eklenecekler listesi
düz pulluk 10.000 civarı
ağır tip tiller 5000
mini tiller 7-10.000 civarı (döner merdane kombineli)
ilaçlama mak. 10.000 cşvarı ortalaması
süne lastiği 7000. civarı
ara çapa makinesi. ---
isteğe bağlı eklenecekler
Sıvı gübre tankı yerine katı gübre dağıtma laırdım ben olsam
Otomatik dümenleme sıra ekimlerinde ve çapada çok fayda sağlar bence 58.000 tl trimble
T6000 serisi traktörü hemen almaya gerek yok bence Tl 100 yeterli 50 hayvanın hem yemini yetiştirir hem bakımını çok rahat yapar

Şahsi fikrim elinde ekipman varsa o parayla hayvan al tarla al demirbaşa para yatırma kazanca yönelik yatırım yap
Cevap için teşekkürler ama tek traktörle yem karma makinesini kim çevirecek en az 85 HP gerekli

Cevap için teşekkürler ama tek traktörle yem karma makinesini kim çevirecek en az 85 HP gerekli

yem karmalar kendinden kepçeli oluyor diye dedim ama almışken 1 kere alıp iyisini almak doğru olan o yüzden 17m3 almak doğru seçim. ama masrafı çok fazla olur daha ahır inşası var yem giderleri var hayvan alınacak onun parası var 50 hayvan bakmak için 2 trilyon masraf yapmak doğru değil

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Orhan
yem karmalar kendinden kepçeli oluyor diye dedim ama almışken 1 kere alıp iyisini almak doğru olan o yüzden 17m3 almak doğru seçim. ama masrafı çok fazla olur daha ahır inşası var yem giderleri var hayvan alınacak onun parası var 50 hayvan bakmak için 2 trilyon masraf yapmak doğru değil
Böyle olursa masraf düşer ama iş gücü artar küçük balyaları indir kaldır 500 kiloluk balya en az 10 balya eder silaj kesme kürekle at at bitmez hayvanlar her şeyi zamanında ister 10 dk geç kalınsa süt azalır sitrese girer önerileriniz çok güzel teşekkürler

Ahırdan bahsetmemisiniz sagım sistemi
Gübre sıyırıcı
Mekanlar hayvanlar için demir bölmeler
yem deposu
makıne ekıpman parkı

Yemi kendin yetistirmeyi dusunuyorsun ayrı bir bilgi tecrube isi
yemi satında alabilirsin

Once hayvanları ve hayvanların oldugu işletmeyı rayına otuturmanı tavsiye ederim sonra yem işine tarlaya girersin .
Ahır planı depolar herşey tamam sadece makine ekipman konusu kafamı karıştırdı

Ahırdan bahsetmemisiniz sagım sistemi
Gübre sıyırıcı
Mekanlar hayvanlar için demir bölmeler
yem deposu
makıne ekıpman parkı

Yemi kendin yetistirmeyi dusunuyorsun ayrı bir bilgi tecrube isi
yemi satında alabilirsin

Once hayvanları ve hayvanların oldugu işletmeyı rayına otuturmanı tavsiye ederim sonra yem işine tarlaya girersin .
Kendi yemini yapmak çok kârlı hazır yem almak çok pahalı yinede belki işletme tam oturan kadar hazır pelet yem alınabilir

Kendi yemini yapmak çok kârlı hazır yem almak çok pahalı yinede belki işletme tam oturan kadar hazır pelet yem alınabilir

Evet yemini kendin üretmen doğru ama yeni başlarken öncelikler hayvanların durumu
bu iş ile ilgili bilgi ve tecrubeniz nasıl daha önceden hayvancılık ile ilgili bilgi ve tecrubeniz varmı
Tabi kendi yeminizi yetistirirken tarımsal bilgi ve tecrube de giriyor devreye gerek sulu tarım gerek kuru tarım
Tum bunların yanında kisisel ımkanlar önemli hayvan işletmesinin olduğu arazi suyu elektriği ve yaz kış ulaşlabilecek yolu olan
Yem bitkisi için öncelik karlılık için sulu arazi yonca ve mısır yetiştirebilecek sut hayvanı için bu çok önemli

Manda yetistiriciligini dusundunuzmu, hastaligi yok, veterineri yok, kalitesiz yem yitebiliyor, samani mevsiminde alip depolarsaniz, biraz reygrass varsa bakabiliyorsunuz, sut icin gerekecek yem simmentale gore yok denecek kadar az. Mesele satabilmeniz, sut, kaymak, yogurt, tereyagi. G.Antep te tatlicilara anlasmali kaymak ve sut vermek, kebapcilara yogurt bermek mumkunse sorun olmaz saniyorum.

Evet yemini kendin üretmen doğru ama yeni başlarken öncelikler hayvanların durumu
bu iş ile ilgili bilgi ve tecrubeniz nasıl daha önceden hayvancılık ile ilgili bilgi ve tecrubeniz varmı
Tabi kendi yeminizi yetistirirken tarımsal bilgi ve tecrube de giriyor devreye gerek sulu tarım gerek kuru tarım
Tum bunların yanında kisisel ımkanlar önemli hayvan işletmesinin olduğu arazi suyu elektriği ve yaz kış ulaşlabilecek yolu olan
Yem bitkisi için öncelik karlılık için sulu arazi yonca ve mısır yetiştirebilecek sut hayvanı için bu çok önemli
Tecrübe çok sık olarak amcamın yanına giderim 50 tane ineği 13 dişi buzağı 5 tanede erkek oradan öğrendiklerim ve üzerine eklediğim bilgiler var inek nedir nasıl sağılır ve diğer herşeyi bilirim yani gübresini de sıyırırım yeminide veririm tarla ayağında ise slajdır mısïr ekimidir sulamadır ara çapasıdır Yonca reygras danelik mısır çocukluktan beri köye sürekli gider gelirim eskiden 16 yaşındayken balya kaldır yükle diz yani hepsini yaşadım

Manda yetistiriciligini dusundunuzmu, hastaligi yok, veterineri yok, kalitesiz yem yitebiliyor, samani mevsiminde alip depolarsaniz, biraz reygrass varsa bakabiliyorsunuz, sut icin gerekecek yem simmentale gore yok denecek kadar az. Mesele satabilmeniz, sut, kaymak, yogurt, tereyagi. G.Antep te tatlicilara anlasmali kaymak ve sut vermek, kebapcilara yogurt bermek mumkunse sorun olmaz saniyorum.
Manda yetiştiriciliği düşündük ama biz süt sığırcılığında verimliliğe gitmek istiyoruz ırk olarak holistein seçtik 50 gebe inek ile başlayacağız