Tarım kooperatifleri çiftçilere kambur oldu

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiler üzerinde ' kambur ' oluşturduğunu savundu. Ulus, yaptığı açıklamada, tarım kredi kooperatiflerinin çiftçilerin güçlenmesi için kurulduğunu, ancak son yıllarda işlevini yitirdiğini ve çiftçiler üzerinde ' kambur ' oluşturduğunu ileri sürdü. Tanm kredi kooperatiflerinin üreticilere sattığı gübre ve tarımsal ilaç fiyatlarının piyasa değerlerinin 3 ya da 4 TL üstünde olduğunu öne süren Ulus, ekonomik durumu müsait olan üreticilerin söz konusu malzemeleri piyasada pazarlık yapıp daha da ucuza alma şansına sahip olduğuna dikkati çekti.

--------------------------------------------------------------------------------
Ulus, şunları kaydetti: 'Tarım kredi kooperatiflerindeki malzemelerin fiyatlarının yüksek olması, (Dışandan alamayanlar nasıl olsa bize geliyor) mantığından kaynaklanıyor. Zaten zor durumda olan çiftçiler, yüksek fiyattan gübre aldıklarından bir de faizi eklendiğinde borçlan daha da büyüyor. Sonuçta ödenemiyor. 2008 yılı son dönemine kadar çiftçilerin kooperatiflerden alacaklan kredi limitlerinin yüzde 10 ' u sermaye olarak alınırken, bu rakam yüzde 5 ' e düşürüldü. Sermaye olarak alman paralar işletiliyor, ama karşılığında bir şey verilmiyor.'

Ynt: Tarım kooperatifleri çiftçilere kambur oldu

onlar yeni ögremmiş kamburu ancak yeni uyanmışlar o ziraat odalrı ne iş yapar hala çiftçi bilmez.ayda yılda bir açıklama yaparlar bir arya bile gelmezler.ta öyle çiftçiyimi düşündüler.çiftçi çiftçiyi düşünmüyorda oda başkanları mı düşünecek.yıllardır kambur du tarım koo.birlikleri şimde zulum yapıyor.anlayana

köylü link=topic=14411.msg137240#msg137240 date=1232232886' Alıntı:
onlar yeni ögremmiş kamburu ancak yeni uyanmışlar o ziraat odalrı ne iş yapar hala çiftçi bilmez.ayda yılda bir açıklama yaparlar bir arya bile gelmezler.ta öyle çiftçiyimi düşündüler.çiftçi çiftçiyi düşünmüyorda oda başkanları mı düşünecek.yıllardır kambur du tarım koo.birlikleri şimde zulum yapıyor.anlayana
Köylü kardeş kesinlikle katılıyorum. Bir de ÇKS dosyaları hazırlanırken dönüm başına para almayı çok iyi beceriyorlar. Kim sorarsa Çiftçi örgütü ve çiftçiye hizmet veriyorlar. Yalnız ziraat odası başkanının söyledikleri de doğru diye düşünüyorum. Kooperatifler tamamen mantığının tersi şekilde hareket ediyorlar.

kardeş söyledikleri çok doğru ben yıllardır bu odaların neiş yaptığını bilmiyorun remzi bayraktara da sordum.sizi basında tv görmüyoruz.ayda yılda bir demeç veriyorsunuz arkası yok.arkadaş çık bakana başbakana ara hakkımızı.eger bizleri düşünüyorsanız dedim bana gazte demeçlerini göndermiş.bir çogu mahalli gazate ve tv.arkadaş bu ülkede şuan tarımda çok büyük sıkıntı var.ülke genelinde.gübre zamlanıyor şimdi. niye zamanı geldi.çiftçi gübre alacak varmı bir ALLAH kulundan ses seda.yok.yok.çks sistemi kayıt altına almada güzel.ama bakanlık yanlış kullanıyor çünkü çiftçinin aleyhine oluyor.senin tarladaki mahsülüyün kaç kğ vrecegini onlar hesablıyor.az çıkar çok çıakr bide kota koy.iyiçok yanlışlar ve hatalar var.

Dediğin doğru, konuşuyorlar ama çözüme yönelik bir teşebbüs yok. Bir başbakana ya da bir bakana çıkmak yok. Hadi bunlardan vazgeçtim alternatif çözümleri kamuoyunda paylaşmak dahi yok. Ziraat odalarının kuruluş mantığı ve şu andaki yaptıkları iş nedir bilemiyorum. Yani bir çiftçi örgütü ise ne amaçla neyin örgütlenmesidir bunu da bilemiyorum. Bir bilenin olduğunu da düşünmüyorum. Ama laf gelince ziraat odası başkanı olarak kartvizit bastırmayı biliyorlar. Yazıktır bu memleketin saf Anadolu çiftçisine yaaa. Hadi ben sesimi çıkartabiliyorum, kendimi ezdirmiyorum, ya da hakkımı arayabilyourm, ya köyünden çıkmış gelmiş yaşlı, cahil köylü amcam ne yapsın. En çok da bu insanların hakkını hukukunu aramak zorunda değil mi bunlar.

kardeş artık egriyi doğruyu bulma zamanı.eger tarım yapıyorsan ve çiftçi isen bilyorsun sorunları.anlatmaya gerek yok.bugün traktörün varsa para ediyormu yok,ürettiğin ürün maliyetini kurtarıyormu yok,birinden 200 lira 1000 lira ödünç para bulabliliyonmu yok.daha bana ne güzel olcak.bana ne hizmet olacak.malımın deri yok.ürettiğimin alın terimin degeri yok.param yok borç dahi bulamıyorum.bu mu güzellik bumu refah artık seçimde aklımızı başımıza alalım.iki iki seçimde verdim.ama şimdi asla olmaz akp.bizler bide kuraklık la uğraşıyoruz.çok zor durumdayız.ne odalar,ne başkanlar.ne tarım kredi koop.hepsi çiftçi üretici düşmanı.