taş toplama

43517
1576950696645.png

Hocam bu makinalar çok taşlı arazi için hiç uygun değiller. Bunun yerine bu işi parayla yapan kişilee var. Depolu makinelerle onları kullanmak daha mantıklı. Çok taş yok diyorsanız bir kaç kişi kendiniz toplamanız daha karlı olacakdır.

Bu makinanın aynısını POLATLI/Avşar köyünde gördüm bu güz.. zaten Polatlı yapısı.. orda taşlı bi Ceviz Bahçesindeydi.. sordum.. çok güzel taş topluyo ama.. çak fazla yığın yığın oluyormuş.. o kadar çok olmuşki.. taşıyacaklarına bi kepçe tutup çukur açıp bi kevara gömmüşler taşları..

yani işe yarıyormuş.. ama benim de aklıma geldiydi.. diyelim 15 metre gitti doldu.. ne yapcaz.. kolları kaldır.. orda bi yığın oldu..

bunun sonradan HAZNELİ tipleri çıktı.. en azından bi kenara götürüp dökersin.. tarlanın ortası yığın dolmaz.. onlara bi bakın derim..

yada bunla yığın yapıp sonra bi daha yükleyip taşıyacan..

Bizde var aynısi, polatli yapisi, taş toprakla beraber doluyor, taşın durumuna gore 40,50 metre gidiyor, biz ford 5000 ile cekmistik, mf 265 cok zor. Yalniz aradaki ince demirler olmaması lazim, onlar toprak akışını engelliyor. Ayrica biz ufak tesviye islerinde,yol düzeltmede de kullaniyoz