Tek sıra silaj makinesi arızası

750 yok 1000 devirde denedik yine atmıyor.

Resimler ve ekler

• IMG-20210923-WA0003.jpg
    IMG-20210923-WA0003.jpg
    212 KB · Görüntüleme: 105
  • IMG-20210923-WA0010.jpg
    IMG-20210923-WA0010.jpg
    233.6 KB · Görüntüleme: 99
  • IMG-20210923-WA0001.jpg
    IMG-20210923-WA0001.jpg
    221.8 KB · Görüntüleme: 95
  • IMG-20210923-WA0009.jpg
    IMG-20210923-WA0009.jpg
    195.4 KB · Görüntüleme: 98
Sipsilo 80B tek sıra silaj makinem bacadan silajı üflemiyor . Bir kaç metre gittikten sonra hemen baca tıkanıyor. Üflemesi de çok zayıf. Sebebleri hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum
Merhaba. Makinanın bacasındaki saçın iç yüzeyi aşınmıştır ve yenmiştir büyük ihtimalle. Aynı problem bizimde başımıza geldi.

Saç içerde kederli olunca silaj buraya çarpıp yavaşlıyor. 540 değil isterseniz 2000 devir çevirsin makina yine basmaz. Baca değişmesi gerek. Bacanın içini kontrol edin.

• Beğen
Tepkiler: Yenikentli123
Merhaba. Makinanın bacasındaki saçın iç yüzeyi aşınmıştır ve yenmiştir büyük ihtimalle. Aynı problem bizimde başımıza geldi.

Saç içerde kederli olunca silaj buraya çarpıp yavaşlıyor. 540 değil isterseniz 2000 devir çevirsin makina yine basmaz. Baca değişmesi gerek. Bacanın içini kontrol edin.
Makine uzun süredir kullanılmıyor. 4 veya 5 yıl olabilir. Çiftçiliği bırakan bir arkadaşımın bana hediyesi. İlk defa kullanıyorum. Ne tür ayar yapılmalı hiç kimseden bilgi alamıyorum. Tekirdağ merkezdeyim. Tamir bakım ustası bulabilir mıyız yakınlarda.

Makine uzun süredir kullanılmıyor. 4 veya 5 yıl olabilir. Çiftçiliği bırakan bir arkadaşımın bana hediyesi. İlk defa kullanıyorum. Ne tür ayar yapılmalı hiç kimseden bilgi alamıyorum. Tekirdağ merkezdeyim. Tamir bakım ustası bulabilir mıyız yakınlarda.
Bu markaya baca bulmak zor. Zımpara yapmayı veya kimyasallar ile temizlemeyi deneyim. Tesekkurler

Bu markaya baca bulmak zor. Zımpara yapmayı veya kimyasallar ile temizlemeyi deneyim. Tesekkurler
Dostum mümkün değil. Söyle tarif edeyim paletlerin silajı boruya ittiği yerden başla. Elini silajın gittiği yüzeye koy. Ordan bacanın cıkışına doğru ilerlet. O yüzeyin herhangi bir yerinde yüksek muhtemel bir pürüz vardır. O pürüz öyle zımpara falanla alınacak gibi bir pürüz değildir çünkü o pürüz yüzünden silaj bacadan cıkmıyor ve makinanı tıkıyor. Bu pürüzün sebebi zamanla aşınması.

Baca 2 parçadan oluşuyor birinci parça paletlerin ordan 1 metre yukarı kadar cıkan parça. Çelmak marka makinada falan bu parçada herhangi bi aşınma olmuyor çünkü silaj buraya direk vurmuyor. Aşınan parça bacanın 2. ksımı. Bu kısım üst tarafta sağa sola dönen ve yolda giderken açılıp kapanan kısım. Pürüz muhtemelen bu parçasının ortasında bir yerlerde.

Bu parçanın aynısından bulmana gerek yok. Herhangi bir silaj makinası bacası uyar. Kaynak vs işlerden anlıyorsan kendin bile yaparsın ama en güzeli sanayiye götürmek. Usta olarak tekirdağ bölgesinde kim anlar bilmem ama sanayide kaynak ve makina ekipman tamiri yapan ustalar bu işi hallederler çok zor bir işlem değil.

Ama ilk olarak sorunu tespit et ona göre hareket et. Dediğim gibi traktörün camının hızasından o baca katlanıyor yol pozisyonu tarla pozisyonuna geçiyor. onun üstündeki 2. parçada yani tepede bir kısımda pürüz vardır tespit ederseniz direk bacayı değiştirin. Kaynakla orayı doldurmak ya da parça atmak falan pek randımanlı olmuyor

Görmediğimiz bir çalışma sistemi olan marka ama videolarından orta kuvvette bir üfleme sistemine sahip olduğu anlaşılıyor.
PZ, Kuhn , Tosun, Fimaks, silaj makinelerinin üflemeleri kuvvetlidir.
Tıkanma olduğu durumda makine sigorta pimini kesmiş olabilir.
Genelde toplayıcı, kesici, kısmın sigorta pimi olur.
Atıcı kısmın sigorta pimi olan model bilmiyoruz.
Atıcı kısmın hava alma deliklerinde fazladan makinenin hava alabilmesi için kapak parça bulunur, biz açık kullanırız.
Sıraya devirsiz girişlerde, mısırda biraz sulu ise tıkanma olabiliyor.
Güçlü mısırda makineye 600 rpm devir veririz.
Beklemiş makinenin içinde fare ve kuş yuvası olabilir.
Makineyi boş çalıştırıp, yol konumunda iken yeterince hava üfleyip üflemediğini kontrol ediniz.
Ön kısmından 2 3 kova su atıp, suyu üflediği gözlemlenebilir.
Kıyıcı bıçakların boşluğu fazla olup, bıçak sıkılık ayarı gerekiyor da olabilir.
1000 rpm devirle çalışan bir makinede olabilir.

Sipsilo 80B tek sıra silaj makinem bacadan silajı üflemiyor . Bir kaç metre gittikten sonra hemen baca tıkanıyor. Üflemesi de çok zayıf. Sebebleri hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Çalışması imkansız o makinanın
Şanzıman acaba istenilen devirde dönüyor mu ?
Orjinal bıçak Boyu nedir sizinki yeterli mi
Baca içi pas yapmış yerleri temiz mi ?
Biçmeye çalıştığınız Mısır gereğinden fazla mı kurudu ?