ticari tarım

Ynt: ticari tarım

UÖZKAN.77 link=topic=70597.msg811485#msg811485 date=1387211590' Alıntı:
O zaman beko ile başla.. başlamış ol en azından derim..

peki bekodan önce tesviye makinası ve taş toplama makinası alsam
bu makinaların fiyatları 2 si ninde yeni almak şartıyla bile 35-40bin civarı toplamda
fakat esk ibir beko bile 100in civarı diyorsun
bunların geri dönüşü yani karlılıgı ve kendisini amorti etmesi sence nasıl olur yani hangisini alsam nekadar sürede amorti edebilirim
misal ben bekoda karar kılarsam diger 2 makinayı ertelerim malesef
yada diger iki makinayı almaya karar verirsem 1 tanede fıstık hasat makinası alırım ki onun yenisi de 45-50bin yani
1 yeni fıstık hasat makinası 1 yeni taş toplama makinası ve 1 yeni tesviye makinası maksimum toplamda 85-90bin fakat 1 eski beko 100bin ve bekoyu kullanabilirmiyiz illaki beko için şöför mü lazım olur ben beko konusunda biraz bilgisizim ama çokda merak ediyorum

FEHİM link=topic=70597.msg811514#msg811514 date=1387213355' Alıntı:
Buğday da son 3-4 yıldır elle hiç bir işçilik yapmıyorum mesela 10 bin tl gibi bir yatırım yapmak zorunda kalmakla birlikte çevreyede işe gitmeye başladım. gübre atmadan ilaç atmaya kadar ama senin elindeki ekipmanları biraz dejenere olmuş gibi makinalara diyeceğim yok. mesela ilaç pompasının ilaçladığı mesafe 12 mt. gübre makinasıda çift pervaneli çift pistonlu yerine göre tek pervane yerine göre çift pervane gübreyi zayi etmeme amaç .buğdayın içine 8-9 defa traktörle giriyorum. 12 mt mesafe ile birdaha aynı izlerden işçiliğe devam.Buğdayın içine süne lastiği takılmış olanıyla giriyorum. Ayçiçeğinin ince işçiliğinide aynı traktörle yapıyorum.mesela yer yaşsa dandik dediğimizle tavı normalse şaftlı ile arasının işçiliğini yapıyorum .
Gübre serpme makinasının üzerinde brandası da var. yağmurun geldiğini anladımmı hemen gübre atacağım yere göre 1000 kg gübreyi makinaya doğru tarlaya .
Çiftçilikte kısa bir dönem veya kısa zamanda nakite dönmesi yanlış gibime geliyor.
Bahçe ve yerfıstığına neler lazım bilgim yok.
Ha birde makinalaştığın zaman işine dikkat edip hasatta konu komşudan fazla ürün almalısınki iş göreceli olduğu için işi kapabileysin.
aynen bugdayda elle işçilik bizim burdada pek yok sadece istisna olarak bir mevkide bulunan arazimiz kışın aşırı yagış olursa traktör tarlaya girmezse çamurdan ozaman gübre ve ilaç işi sıkıntı oluyor
onun dışında herşey makina ile
ilaçlama makiansı eski 400litrelik pek hoş degild iama bir kaç yıldır o sıkıntıdanda kurtuldum 600 litrelik kanatlarıda geniş olunca hiç sıkıntı olmuyor
gübre makinası konusunda bir kaç yıldır bakıyroum piyasaya yeni amkinalar çok güzel fakat acil ihtiyacım olmadııgı için alacagım ekipmanlar listesinde ilk sıralara koymuyorum :)
zaten yeni ve büyük bir gübre makinası alsamda elimdeki makinada her yıl onun kadar iş yapar çünkü bazı arazilerimzi rampa ve makinaya 5-6 torbadan fazla gübre koyma şansımız yok
birde zaten bu gübre serpme makinası eskiden 4 torba lıyordu sonra ilave yaptık biraz yükselttik kapasite 2-3 torba arttı yeterli geliyor şimdilik :)

ayçiçeginde bizdede aşagı yukarı herşey makina ile
sadece sülük ve tarla faresi ve buna benzer zararlılar için bazı ilaçlar var onları elle atıyoruz veya işçi tutup attırıyoruz
ara çapası makinam işin dogrusu eski ve kapasitesi 3 sıra bu konudan bende pek hoşnut degilim zaman konusunda çok sıkıntı oluyor buyüzden yeni 5 sıraya çapa yapabilen makinalara baktım inceledim ve buseferde ondan vazgeçtim çünkü ekim yaptıgımız mibzerler 4 sıralı
yani olası bir ekiim hatası veya sırraların geniz yada dar olması gibisıkıntılar olan tarlaya 5 sıralı çapa makinası ile girdigimiz zaman sıranın birisini çapa makinası sökebilir buda sıkıntı çıkarır ondan şimdilik 3 sıraya devam yada çok hassas milimetrik bir ekim olması lazım

makinalaşınca alınacak verimler konusunda uzun zamandır birçok işimizi insan gücüyle yapmıyoruz tabi bazı işler illaki insan gücü ister fakat elimziden geldigi kadar insan gücünü azaltmaya çalışıyoruz fakat verim konusu makinalaşmadan ziyade herşeyi zamanında yapmakla da alakalı zamanında verilmeyen su zamanında yapılmayan ilaçlama zamanında atılmayan gübre
hep verim kaybı olarak geri döner :) diye düşünüyorum
iş kapma konusunda müşteri yani çiftçi için belirleyici olan ik iönemli faktör var
birincisi yapılan işin kalitesi ikinciside yapılan iş karşılıgı talep edilen ücret mikrarı
bu ikisi uyumlu olursa bence müşteri sıkıntısı olmaz diye düşünüyorum

benim gördügüm kadarıyla trakya tarımsal teknolojide makinalaşmada falan biizim çukurovadan sanki 1 adım önde gibi
ben çukurova ile egeyi denk görüyorum :)

Eğer 3 makinayı da %50 hibeli yada temiz bulup uygun alabilirsen beko yerine sırayla onları al o zaman..

Taş toplama ve tesviye 4x4 ve güç ister ama..

Beko olayı 2 yıl deneyimi olarak..

*halk eğitim veya özel kursa gidip G (Beko loder) belgesi alıp ehliyete işletcen

*ilk yıl aceleye-acemiliğe gelmez .. traktörden 2 kat dikkat ister!

*motor sürmüş biri eli de yatkınsa 1 senede acemiliği atar

*saatte 30-40 tl yakar burda saati 100-120 tl piyasası

*motor yağı vs. traktör gibi.. diğer yağlar asıl para-bakım...

Ekim makinan 4 lü zaten ektiğin gibi arasınıda sürdünmü iş tamam .amaç çok işi az zamanda yapmak, ekonomikleşerek (az mazot) para kazanmak. ekimde biraz dikkat istiyor tabiki.
Buğday dada durum aynı çok yere gübreyi serperek az yer çiğnemek, işi çabuk bitirmek ve tabiki az mazot
işte hemşerim az zamanında çok iş . benimde anlatmak istediğim bu. gübre atmaya giderken çoğu zaman römorku arkama almıyorum .ikinci bir makinanın gübre getirmesine gerek kalmıyor. süne lastiği dediğimiz lastiklerle işe gidince yakıt bayaca azalıyor. ekonomik fiyatlara işi yapabiliyorsun.
Sizin oralarda arazi büyüklüğünü bilemem örnek olarak yazıyorum bir 5 tonluk bir römork bizim buralarda 9 ton civarı buğday alıyor.sendeki römorkla 50 tl ye nakliyeye gidiyorsa ben 75 tl ye gidiyorum. hem adamın ürün fazla ise tarlada kalmıyor hem biçer beklemiyor hemde 5 ton civarı ile nakliyeye giden adam iki sefer döneceğinden iş verenede 100 tl ye mal olduğundan tercih meselesi oluyor.
birde arazilerin ufak olduğunu yazmışsın (ufak göreceli bir kavram neye göre ufak) buğday arazisinde başlarda dönerken çiğnediğin yerleride hesaba katmalısın.
Taktir senin

UÖZKAN.77 link=topic=70597.msg811550#msg811550 date=1387217553' Alıntı:
Eğer 3 makinayı da %50 hibeli yada temiz bulup uygun alabilirsen beko yerine sırayla onları al o zaman..

Taş toplama ve tesviye 4x4 ve güç ister ama..

Beko olayı 2 yıl deneyimi olarak..

*halk eğitim veya özel kursa gidip G (Beko loder) belgesi alıp ehliyete işletcen

*ilk yıl aceleye-acemiliğe gelmez .. traktörden 2 kat dikkat ister!

*motor sürmüş biri eli de yatkınsa 1 senede acemiliği atar

*saatte 30-40 tl yakar burda saati 100-120 tl piyasası

*motor yağı vs. traktör gibi.. diğer yağlar asıl para-bakım...

hibe ile alınabilir belki ekipmanların bazıları fakat onun içinde çok beklemek lazım bekleme olayı bir tarafa ciddi alıcı olunursa bir çok firma peşin parayı gördügü zaman anında ciddi indirimler yapıyor ve aldıgımız ekipmanı anında teslim ediyor engeç 1 haftada elimizde oluyor bunu yaşayarak tecrübe ettik
bizim burdada bekolar saat ücreti aşagı yuları aynı sadece lastik tekerlilerle paletliler arasında ücret farkı var
ama şöyle baktıgımda kullanan kişiler gerçekten çok güzel çalıştırıyor makinayı resmen oynuyorlar makinayla
okadar tecrübeliler yani
bizim bu konuda çok çalışmamız lazım :) yoksa ehliyeti almak kolayda iş okadar usta olup ustaca çalışmakta
birde saatte 30-40 tl yakıyormu yoksa tüm masrafımı 30-40 tl onu anlamadım saatte 30-40lira mazota giderse diger masraflarıda saate bölsek busefer kar oranı sanki biraz düşecekmiş gibi

FEHİM link=topic=70597.msg811579#msg811579 date=1387223092' Alıntı:
Ekim makinan 4 lü zaten ektiğin gibi arasınıda sürdünmü iş tamam .amaç çok işi az zamanda yapmak, ekonomikleşerek (az mazot) para kazanmak. ekimde biraz dikkat istiyor tabiki.
Buğday dada durum aynı çok yere gübreyi serperek az yer çiğnemek, işi çabuk bitirmek ve tabiki az mazot
işte hemşerim az zamanında çok iş . benimde anlatmak istediğim bu. gübre atmaya giderken çoğu zaman römorku arkama almıyorum .ikinci bir makinanın gübre getirmesine gerek kalmıyor. süne lastiği dediğimiz lastiklerle işe gidince yakıt bayaca azalıyor. ekonomik fiyatlara işi yapabiliyorsun.
Sizin oralarda arazi büyüklüğünü bilemem örnek olarak yazıyorum bir 5 tonluk bir römork bizim buralarda 9 ton civarı buğday alıyor.sendeki römorkla 50 tl ye nakliyeye gidiyorsa ben 75 tl ye gidiyorum. hem adamın ürün fazla ise tarlada kalmıyor hem biçer beklemiyor hemde 5 ton civarı ile nakliyeye giden adam iki sefer döneceğinden iş verenede 100 tl ye mal olduğundan tercih meselesi oluyor.
birde arazilerin ufak olduğunu yazmışsın (ufak göreceli bir kavram neye göre ufak) buğday arazisinde başlarda dönerken çiğnediğin yerleride hesaba katmalısın.
Taktir senin

ekim konusu harbiden çok önemli buyüzden bu konu için bile şöförler yani ekim makinası kimin olursa olsun insanlar şöför seçiyor benim tarlamı traktörü filanca kişi kullanacaksa ek diyor misal bunu bizde mibzer yokken çok dedik biz
sıraalr 70 cm normalde ama düzgün ekilmezse bazen 55-60 cm e kadar düşüyor veya bazen nasıl beceriyorlarsa 80 cm e kadar genişliyor buda çapa yaparken sıkıntı çıkarıyor ister istemez
römork konusunda dediign dogur fakat diyelimki adamın bir tarlası var ortalama20 ton bugday hasat edecek diyelim
ozaman adam direk 250-300liray bir kamyon kiralıyor
yani buseferde traktöre iş kalmıyor
buyüzden büyük römork olarak ihtiyaç olmuyor veya şuda var 8-10 ton veya daha fazla kapasiteleri çekecek ne traktör bulunur nede o römork doluyken gidecegi yol bulunur yeri geliyor çok dik rampa oluyor yeri geliyor çok dik iniş ler oluyor traktörü önüne bir katarsa allah muhafaza olmadık kazalara yol açabilir
fakat yinede bir seçenek var
traktörün arkasına 2 tekerli tek dingil römorku baglayıp onun arkasınada 4 tekerli römorku baglayınca ortalama 10 ton civarı bugday taşınabiliyor buşekilde 2 servis yapabilirim 4 römork oldugu için bende

arazi konusunda yani küçük ve parçalı olması konsunda gerçekten sıkıntılıyız
3 dekardan tutda 50 dekara kadar farklı boyutlarda tarla var
ve işin üzücü tarafı arazilerin çogu 20 dekar altında ortalama 10-15 dekar
20 dekar üzeri tek parça arazi çok az
işte buyüzde n acilen bir arazi toplulaştırması yapılmalı ama buda çok can yakar gibi

Beko konusunda.. en yaygın tutulan Hidromek-JCB ' dir..

9-10 ton ağırlık 100 bg motor vardır yaklaşık..

Mesela bizdeki 99 bg JD motoru üzerinde özgül yakıt sarfiyatı 0,35 yazıyo.. ortalama saatte 30-40 tl mazot yakıyo bugün için..

Beko düşünürsen paletsiz kazıcı yükleyici hatta yengeç değil (4 teker eşit büyüklikte) 20 jant (4x4 ama ön teker biraz daha küçük) düşün derim..

Evet diğer masrafları da kattımı 100-120 tl ' den aşağı çalışılmaz! Ha yanına bi kamyon veya o çapta bi motor kattımı iş biraz daha açılır.. ayrıca mesafeye göre 100-200 tl yol alırız burda.

Ustalığa gelince çalıştıkça gelişcek normal olarak başka yolu yok, ama dediğim gibi iyi-dikkatli bi motor sürücüsü 1 adım önce başlar :)

1- bayır yukarı birşey diyemem ama dik rampa aşağı inmek kolay römorkun frenleri çalışırsa veya römorkun arka tekerlerin birine bir kızak yapılabilir.
2- tarla dölümleri esasen tam traktörlük şöyleki dölümden 500 kg buğday alınsa 15 *500= 7500 kg tam bir römorkluk kamyon işe fazla gelir.
3- senin tarifinde iki römorkta yükün çoğu traktöre biner traktörün arka lastiklerinide düşünmek lazım. + iki römorkun darası (boşu) tek römorktan fazla olduğu için yakıtı arttırır.
4-tek römorka pehlivan çekeride düşünülebilir.
5- 20 dölümün üzeri yerlerin az olmasını sana nakliye açısından + yazar gibime geliyor.
6- Tedbiri elden bırakmamakta haklısın.

Beko konusunda şunuda yazalım konu tastamam olsun..

Beko hemen hemen en küçük iş makınalarından biri gibi gözüksede nerdeyse EN ZORUDUR! Hem önü yükleyici hem arkası kazıcı.. yani iyi bi Beko operatörü %90 işmakınasını kullanır.. Greyder hariç diyebiliriz hatta..

Yalnız ömür-tamir masraf olarakda bu çok yönlülüğünden dolayı biraz dezavantajlıdır..

UÖZKAN.77 link=topic=70597.msg811987#msg811987 date=1387305325' Alıntı:
Beko konusunda.. en yaygın tutulan Hidromek-JCB ' dir..

9-10 ton ağırlık 100 bg motor vardır yaklaşık..

Mesela bizdeki 99 bg JD motoru üzerinde özgül yakıt sarfiyatı 0,35 yazıyo.. ortalama saatte 30-40 tl mazot yakıyo bugün için..

Beko düşünürsen paletsiz kazıcı yükleyici hatta yengeç değil (4 teker eşit büyüklikte) 20 jant (4x4 ama ön teker biraz daha küçük) düşün derim..

Evet diğer masrafları da kattımı 100-120 tl ' den aşağı çalışılmaz! Ha yanına bi kamyon veya o çapta bi motor kattımı iş biraz daha açılır.. ayrıca mesafeye göre 100-200 tl yol alırız burda.

Ustalığa gelince çalıştıkça gelişcek normal olarak başka yolu yok, ama dediğim gibi iyi-dikkatli bi motor sürücüsü 1 adım önce başlar :)

UÖZKAN.77 link=topic=70597.msg812347#msg812347 date=1387380197' Alıntı:
Beko konusunda şunuda yazalım konu tastamam olsun..

Beko hemen hemen en küçük iş makınalarından biri gibi gözüksede nerdeyse EN ZORUDUR! Hem önü yükleyici hem arkası kazıcı.. yani iyi bi Beko operatörü %90 işmakınasını kullanır.. Greyder hariç diyebiliriz hatta..

Yalnız ömür-tamir masraf olarakda bu çok yönlülüğünden dolayı biraz dezavantajlıdır..

valla dostum bu beko konusunda ben bilgisizim açıkçası
ama cezbediyor beni tabi kafama takılan noktalarıda var
bunu kullanmak ayrı birdert bakımı masrafı çalışmayıp yatarsa günlük zararı makinayı alınca nekadar zamanda kendini amorti edecegi falan hep aklımı kurcalıyor :)

FEHİM link=topic=70597.msg812012#msg812012 date=1387308044' Alıntı:
1- bayır yukarı birşey diyemem ama dik rampa aşağı inmek kolay römorkun frenleri çalışırsa veya römorkun arka tekerlerin birine bir kızak yapılabilir.
2- tarla dölümleri esasen tam traktörlük şöyleki dölümden 500 kg buğday alınsa 15 *500= 7500 kg tam bir römorkluk kamyon işe fazla gelir.
3- senin tarifinde iki römorkta yükün çoğu traktöre biner traktörün arka lastiklerinide düşünmek lazım. + iki römorkun darası (boşu) tek römorktan fazla olduğu için yakıtı arttırır.
4-tek römorka pehlivan çekeride düşünülebilir.
5- 20 dölümün üzeri yerlerin az olmasını sana nakliye açısından + yazar gibime geliyor.
6- Tedbiri elden bırakmamakta haklısın.
tarlaların genelde küçük olması burda çogu çiftçiyi küçük traktör ve küçük römork almaya yöneltti
eskidende böyleymiş hala bölgemizde birkaç istisnayı saymazsak römorklar ve traktörler hep küçük büüyk traktrörlerde genelde ticari çalışanlarda yada çok fazla arazi işleyipte arazisi toplu olanlarda var

mesela şuanda bu aralık ayında ticari yaptgım işleri yazayım
bugday ektigim günlerde td65d ile kendi yerlerimi ekerken komşu tarla sahiplerinden biri görmüş yanıma geldi söyledi toplamda 20-21 dekar civarıda yakın bi yerde 2 parça tarlayıda kendi yerlerimden 1 gün sonra ektim
mibzerde bugday ve gübre vardı yani gübreli ektim ( 150 lira aldım normalde mibzerde gübrede varsa 8liraya falan ekiyorlar dekarını gübresiz 7 lira falan )
bunun dışında tt55imle amcamın 3 parça toplam 24 dekar zeytin bahçesi sürdüm kazayagı ile (hem enine hem boyuna(kazayagı ile çift taraflı sürüm 25 lira burda) sürdüm normalde 600 lira almam gerekirken 500 lira aldım dost işi oldu yani )
yani böyle arada iş çıkıyor zaten ve herzamanda çıkar yani maksat daha sistemli daha planlı projeli ve daha geniş çaplı çalışmak
birde en can alıcı nokta tarla sahibinin sözüne göre para alıyoruz misal adam 15 dekar olan tarlasını 12-13 dekar dese o an ölçme imkanımız olmayınca sözüne güvenerek dedigi dekara göre para alıyoruz sıkıntılı yani dönüm ölçer şart

birde en can alıcı nokta tarla sahibinin sözüne göre para alıyoruz misal adam 15 dekar olan tarlasını 12-13 dekar dese o an ölçme imkanımız olmayınca sözüne güvenerek dedigi dekara göre para alıyoruz sıkıntılı yani dönüm ölçer şart
aynı dert burada da var onun için fiyatları biraz yukarı çekmeniz lazım ölçüm aleti lazımı lazım.

Arkadaş 35 dönüm zeytin bahçesine kazayağı çekmemi istiyor.Hiç bahçe işi yapmadım.Nasıl yapacağımı da bilmiyorum.Örneğin kaç cm derinlikte ağaçlara ne kadar uzaklıkta çalışmam lazım vb.Hiç bir fikrim yok.Hemşo yakın olsa sana havale ederdim :)

Bekoya hergün iş çıkması nerdeyse imkansız.. senede 500-1000 saat arası çalışırsa normal üstü ÇOK iyi altı zarar..

Operatörlüğünü kendinin yapması hepten iyi..

Bakımı bi motordan çok farklıda değil aslında..

FEHİM link=topic=70597.msg812757#msg812757 date=1387429929' Alıntı:
aynı dert burada da var onun için fiyatları biraz yukarı çekmeniz lazım ölçüm aleti lazımı lazım.

aynen çok az kişi gerçek dekarını söylüyor birçok kişi illaki birkaç dekar eksik söylüyor kar etmek için :)

uzay kasa link=topic=70597.msg812768#msg812768 date=1387440729' Alıntı:
Arkadaş 35 dönüm zeytin bahçesine kazayağı çekmemi istiyor.Hiç bahçe işi yapmadım.Nasıl yapacağımı da bilmiyorum.Örneğin kaç cm derinlikte ağaçlara ne kadar uzaklıkta çalışmam lazım vb.Hiç bir fikrim yok.Hemşo yakın olsa sana havale ederdim :)

hemşo sen yaparsın hem 90 bir siftah yapsın :)
ben sana fikir olarak şunu söyleyim
misal sürülecek bahçe en son nezaman hangi ekipmanla sürülmüş bunu bir sor sahibine
misal benim sürdügüm son bahçeler ilk baharda goble ile sürülmüş sonra hiç sürülmemiş ayrık vardı çok zor oldu sürmem ama oldu epey ayrık temizledim kazayagından bir gidip bir geliyorum tıkanıyor ama zor olsada sürdüm yani :)
genelde derinlik olarak bahçelerde 1 karış yani ortalama 20cm makul birde traktör nekadar yaklaşabiliyorsa agaca okadar yaklaşmaya çalış (agaca nekadar çok yaklaşırsan bahçe sahipleri okadar mutlu oluyor :) )
birde tek taraflımı süreceksin yoksa hem enine hem boyuna mı süreceksin fiyat degişir ona göre
birde egsoz ve ayna ve tepe lambası herzaman iç tarafta kalsın yani sürüm yaparken traktörün sag tarafı agaçtan tarafta olsun hep yoksa kırılma olayı oluyor saydıgım parçalarda :)

Hermiyas link=topic=70597.msg812769#msg812769 date=1387441380' Alıntı:
Dekarmetre (dekar ölçer) alacak arkadaşların dikkatine, cihazı almadan önce haberim olsursa çok faydalı olacağını düşündüğüm önerilerim olabilir...
abi bu konuda beni bilgilendirirsen sevinirim bana lazım olacak sanırım :)
birde mesela her traktöre her ekipmana birer tanemi alınıyor yoksa 1 tane alsam hepsinde kullanabilirmiyim
bilgilendirirsen sevinirim abi

UÖZKAN.77 link=topic=70597.msg812975#msg812975 date=1387477204' Alıntı:
Bekoya hergün iş çıkması nerdeyse imkansız.. senede 500-1000 saat arası çalışırsa normal üstü ÇOK iyi altı zarar..

Operatörlüğünü kendinin yapması hepten iyi..

Bakımı bi motordan çok farklıda değil aslında..

dedigin gibi sanırım hergün iş çıkmaz bizim burda özellikel yaz mevsimi başta olmak üzere ilk baharda az son baharda epey fazla kışında epey az en çok yazın çalışıyor bekolar
dediign gibi senede 1000 saat çalışsa 120 lira saati olsa
120binlira yapar bunun masrafı(mazot yag bakım söför vsvs) falan çıktıgımızda tahminen nekadar kar kalır acaba

abi bu konuda beni bilgilendirirsen sevinirim bana lazım olacak sanırım
birde mesela her traktöre her ekipmana birer tanemi alınıyor yoksa 1 tane alsam hepsinde kullanabilirmiyim
bilgilendirirsen sevinirim abi

kullanılmayacak ne varki hepsi kul yapısı .sadece bir makina zaten cep telefonundan az kabaca çok zor bir alete benzemiyor. aleti çalıştırıyorsun ayarladıktan sonra sınırların üzerinden tarlayı bir tur attınmı alet dekarı sana söylüyor avucunun içine sığar.üzme tatlı canını fiyat olarakta aletine göre 300 ila 600 tl arasındaymış.

1000 saat iş çıkmayabilir.. yakar saatte: 30-40 tl.. tüm bakımlar senelik yaklaşık: 1000-2000 tl..

Operatör: 1000-1500 tl maaş..

1000 saat iş çıksa tüm masraflardan sonra bile güzel para kalır..