tmo 2015 buğday alım alım fiyatı açıklandı

Ynt: tmo 2015 buğday alım alım fiyatı açıklandı

arkadaşlar bişi dicem ama beni linç ediceksiniz...bu devlet bize gereğinden iyi davranıyor; senede 3 ay çalışıp 9 ay yatarak geçimimi sağlıyabiliyorum...buğday ve arpa yetiştiririm ben...daha ne olsun?

seredes link=topic=84406.msg1008763#msg1008763 date=1434530294' Alıntı:
arkadaşlar bişi dicem ama beni linç ediceksiniz...bu devlet bize gereğinden iyi davranıyor; senede 3 ay çalışıp 9 ay yatarak geçimimi sağlıyabiliyorum...buğday ve arpa yetiştiririm ben...daha ne olsun?
pollynacılığın alemi yok herkes senin gibi kuru tarımla uğraşmıyor ki kaldı ki kuraklık yagıslar vs belırlıyor senın kazanc ve yatısını devlet değil herseyı devlete bağlaman yersiz olmuş Gecen yılki kuraklıktan 250 bın lıra zararı olan kuru tarım çiftçisi var tanıdıgım neden devlet sahip cıkmadı zarara da :) Kaç dönüm yer işliyorsun bilmiyorum ama genelleme yapıp herseyı devlete bağlaman sacma olmuş Rabbime bin şükür diyeceğine...

geçen sene 1200 dönüm kuru tarla ektim...biçer sokmadığım tarlalar var...zarar ettim; ama çiftçiliğin tabiatında bu var.her sene kar edeceksin diye bir kaide yok.kredi çektim,veresi mazot aldım vs.... bu senede 800 dönüm ekili...geçiniyorum... zengin değilim belki ama oldukça rahatım.çiftçilik çok güzel bir meslek...şikayet etmeyin lütfen...ben bir sürü başka meslekle de uğraşmış birisiyim...hiç birinde bu kadar rahat etmedim.

144fenomen link=topic=84406.msg1008756#msg1008756 date=1434526866' Alıntı:
abi sen 110 lira kira verdiğin yerden 300 kg alıyorsan bu işi hiç yapma ben 85 lira verdiğim yer 500 kg altına düşmez en kötü ihtimal ki bu yıl 600-650 kg arası bekliyorum ben.iyi işin içinden çıkıyorsun valla.Sonumuz ne olacak bilmiyorum
bizim bölgede tütün olduğu için kiralar yüksek

seredes link=topic=84406.msg1008768#msg1008768 date=1434531652' Alıntı:
geçen sene 1200 dönüm kuru tarla ektim...biçer sokmadığım tarlalar var...zarar ettim; ama çiftçiliğin tabiatında bu var.her sene kar edeceksin diye bir kaide yok.kredi çektim,veresi mazot aldım vs.... bu senede 800 dönüm ekili...geçiniyorum... zengin değilim belki ama oldukça rahatım.çiftçilik çok güzel bir meslek...şikayet etmeyin lütfen...ben bir sürü başka meslekle de uğraşmış birisiyim...hiç birinde bu kadar rahat etmedim.
geçiniyorsun çok güzel
profilinde 29 yaşında olduğun yazıyor
800 ile 1200 dekar yer işliyorsun
türkiyede ki ortalama işletme büyüklüğü nedir ?
evli misin?
çocuğun var mı ?
üniversiteye gidiyorlar mı?
bu çocukları okutabilecek misin ?
evlendirebilecek misin ?
senin kadar arazi işleyen biri elbet bunları yapabilir ama ülke ortalamasında işler böyle değil

KOPARANLI AHMET link=topic=84406.msg1008727#msg1008727 date=1434488341' Alıntı:
300 dekar yer ektiginizi varsayarsak 31 bin tl senelik kazanıyorsunuz oda aylık 2.5 bin tl eder sizin hesabınızla ee siz en fazla 2 ay çalışarak bu parayı kazanıyorsunuzda daha ne istiyorsunuz???
100 dönüm ekebiliyorsam ne olur o hesap? Türkiyenin kaç bölgesinde öyle geniş araziler var?

azoxystrobin link=topic=84406.msg1008754#msg1008754 date=1434524171' Alıntı:
TMO sınırsız alım yaparsa taban fiyat üzerinden, iyi fiyat olur.
stokçu - istifçi tüccar da, bu fiyatın üzerinde fiyat verip, çiftçinin malını almak zorunda kalır.
ama
TMO alım yapmazsa
veya sınırlı alım yaparsa
ya da aldığı malın karşığılığını uzun süre sonra verirse
bu açıklanan taban fiyatın hiç bir anlamı kalmaz
fiyat düşer.
stokçu-istifçi-sömürgeci tüccar, peşin para verip çok ucuza mal toplamaya başlar

herşey TMO ' da biter.

Geçen sene mal almayan, hatta kendi silolarını stokçu-istifçi-kanemici özel sektöre kiralayan TMO ' dan, çiftçi lehine bişey beklemek hayaldir !!!!!

TMO 2 sene önce aldı toprak altı olsun beton silolarda olsun bekletti bekletti aldığımız duyuma göre büyük zararla ürünler çürüdü ve 35 kuruştan satışa çıkartıldı...

Çiftci Mazot alır ; Petrolcu milyoner,Çiftci tohum alır; tohum bayi milyoner,Çiftci gübre alır; gübre bayi milyoner,Çiftci makine alır;Makine ekipman üretende satanda Milyoner, vs vs vs
Çiftci hertürlü hava koşulunda çalışır üretip mahsulu satmaya gider alıcılar burun kıvırır hertürlü baheneyi üretirler ticaret borsalarından tutun HALLERE kadar her işyeri sahibi milyoner ne hikmetse çiftci hep gariban hep gariban maalesef ülkemizde emek sömürüsü sistemi Cumhuriyetten beri hala faal
Çiftçi kardeşlerimin bu sistemden kurtulamsı için birlik bereaber içinde olması gerekir.Ama hemen her köyde kavga dövüş birbirini çekememe herkesin gözü başkasının tarlasında olursa kaybeden yine çiftçi oluyo çiftlerin sendikası ziraat odaları ne yapıyor sorarım size Bana göre her ziraat odasına AVUKAT şart Çiftçinin haklarını savunacak ama nerde millet çiftçiyi nasıl kandırırım onun peşinde Devlet napsın altta kalanın canı çıksın...

edirne22 link=topic=84406.msg1008787#msg1008787 date=1434539320' Alıntı:
TMO sınırsız alım yaparsa taban fiyat üzerinden, iyi fiyat olur.
stokçu - istifçi tüccar da, bu fiyatın üzerinde fiyat verip, çiftçinin malını almak zorunda kalır.
ama
TMO alım yapmazsa
veya sınırlı alım yaparsa
ya da aldığı malın karşığılığını uzun süre sonra verirse
bu açıklanan taban fiyatın hiç bir anlamı kalmaz
fiyat düşer.
stokçu-istifçi-sömürgeci tüccar, peşin para verip çok ucuza mal toplamaya başlar

herşey TMO ' da biter.

Geçen sene mal almayan, hatta kendi silolarını stokçu-istifçi-kanemici özel sektöre kiralayan TMO ' dan, çiftçi lehine bişey beklemek hayaldir !!!!!
Fiyat açıklanmasaydı 650TL ' ye buğday satardınız.Depolama yapmayıp 15 gün içinde elinizden çıkarırsanız kazanırsınız.Zaten şu fiyattan depolamaya gerek yok.1 saat önce karşılaştığım bir tüccar yarı sert yemlik buğdaya 800TL verdiğini söylüyor.Şuan şartlar gayet uygun! Ha 1000 TL fiyat bekliyorsanız 5 sene daha beklemelisiniz.Ben de 10bin TL maaş istiyorum ama veren yok :)

Bide bizim milletin ŞÜKÜR anlayşı farklı ALLAH sana ürünü yetiştirme izni verdiği için Şükür edeceksin iki çakal senin emeğini çaldığı için değil o çakallar senin emeğini çaldıkları vakit ülkedeki tüm yollara plakaları söküp traktörleri kitleyivereceksin bakalım hangi polis hangi asker kaldıracakmış şaşarım.ha ozaman oturacaksın masanın başına fiyatı kendin belirliyeceksin.bunu yapacak çiftçimiz varmı bence yok ozaman hangi partiye oy atarsan at kardeşim durum değişmez sen hakkını birlik olup savunmazsan onlar birlik olur senin hakkını çalarlar bizde ALLAH A YANLIŞ ŞÜKRETMEYE DEVAM ...

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=84406.msg1008761#msg1008761 date=1434528161' Alıntı:
aman Allahım.....
Devletin yapacağı maliyet hesaplarını
çiftçi yapıyor. hele bizim düştüğmüz hale bak..
devlet memurlarıda bizim yerimize tarlaya gelse bari :)

ben şahsen sevindim. herkes kendi muhasebesini tutması güzel kar da yoksa zarar damı bilsin Yusuf. devlet memuru araziye inmeli bence nerede ne oluyor kim ne yapıyor bir baksın. arazide en çok tarım ilçe memurları, ziraat odası memurları, vergi memurları ve sigorta elamanlarını da bulunmalı.

Ben Sadece hububata umut bağlamamaya çalılştım hep bak bu yıl arpaları biçtim verim çok düşük , küllüm zarar eğer hayvancılık süt besi işi olmasın açız , böyle giderse birkaç yılda hayvanlarda biter, şu anki şartlar besi hayvanı ve arpa alıp besicilik yapanlar için iyi hububat arpa düşük et fiyatları iyi, ama 6 ay sonra ne olacağı belli olmaz , sadece buğdaya umut bağlayıp geçinmeye çalışanların Allah yardımcısı olsun .

Arkadaşlar böyle giderse konuyu kilitlemek zorunda kalıcam.

Yoksa başlığın altında yazılanları okuyan herkes çiftçilik yapmaya kalkacak. Yazık olacak :) TV reklamına döndü:

'8-5 çalışmaktan bıktınız mı?'
'Doğayla iç içe, sağlıklı bir yaşam mı istiyorsunuz?'
'Traktörler sizin de mi ilginizi çekiyor?'
'Devletten milyarlarca lira destek mi almak istiyorsunuz?
'

Size çok güzel bir önerimiz var:

'Çiftçilik'

'Senede sadece 2 ay çalışarak müreffeh bir yaşama ulaşmak elinize!

Üstelik 50 kg ' lık gübre çuvalları ile yapacağınız egzersiz Cd ' si bedava!

Ziraat odalarında bekliyoruz..

senede iki ay calisip bir sene 1200 bir sene 800 dekar yer ekmekten bahsedilmis yukarida, 2000 dekar yeri olan zaten satip senede hic gun calisip uzunca sure mutlu zengin yasamaya devam edebilir... Hesaplarin bir kisminda arazi maliyetleri dahil edilmemis.

FEHİM link=topic=84406.msg1008744#msg1008744 date=1434514481' Alıntı:
masa başından o kadar yer ekmek kolay ama arazide tek başına 600 dölüm ekmek çok zor.ikinci bir kişi, ikinci bir makina ve ekipman lazım. bunları edindiğinizde de bir maliyet ortaya çıkar Kİ kazancınız bir bakarsınız ki ummadığınız kadar dibe vurur.
Masa başında yorum yapıyoruz yapmasına da ama ekimi tarlada yapıyoruz

Arkadaşlar geçen sene arpayı 710 liraya verdik şimdi 650 lira olmuş çok güzel.buğday 860 lira olmuş olmuşda ofis alırsa.borsaya gittiğin zaman TMO eksperiyle görüşürsün tosunbey ve gün *91 ektiğim zamanlardı. evvelki sene bu buğdaylara ofis hasta ihalede 50-60 bin fazla verip alırdı tüccarlar deli olurdu tüccar 1 kuruşla ihale yapıyo TMO eksperi 10-20 kuruşla ihale yapıyo.o yıl ofise 100 ton u üstünde mal verdim.ama alımlar göstermelikti.niye derseniz günde aldığı 5 arabayı geçmezdi.eksper kendi söylerdi müdür az al dedi diye .kalanlar tüccara mahkum.