Trakkulüp Bereket Tv’ ye konuk oluyor!

Ynt: Trakkulüp Bereket Tv’ ye konuk oluyor!

gokhanozkan link=topic=66139.msg814861#msg814861 date=1387757669' Alıntı:
peki sence çözüm ne.destek değilde ürüne paramı versinler diyorsun.
Aslında aklıma bişeyler geliyor ama emin değilim. Bu işler için bir eksper olmalı. Bölgesel olarak devlet himayesinde görevli kişiler desteklenemeden yararlanamayanlar ilçedeki veya ildeki kuruma gidip bilgi vermeli ve gelmelerini istemelidir.Ekimden biçi zamnına kadar artık ne ara gelirlerse.Gelip yerinde incelemeli. Bu gibi birşey olabilir. Daha detaylandırılıp düzenleştirilebilir.

Şekerpancarı üreticisi olarak fabrikanın yaptığı analizlere güvenmiyorum dışarıda kendi paramızla kendi ürünümüzü analiz ettirebileceğimiz labratuarlar olmasının dile getirilmesini istiyoruz.. Babam 2 sefer analiz karışıklığına denkgelmiş oda kendi pancarımız olduğu için..
(Arkadaşlar şeker pancarı ait olduğu toprak renginini kendi gövdesinde belli eden bi mahsul kızıl toprakların pancarları birazdaha kahverengi, boz toprakların pancarları gri renkli oluyor.,Bizim pancarlarımız griye yakın renkte Bizim pancarın analizi alındığında babam labratuara girmiş bizim olmayan pancarın bizim adımıza değerlendirmeye girdiğini tesadüfen farketmiş renginden, İtirazı üzerine tekrar analiz yapılmış o şekilde geçmiş ve aynı olay 1 hafta sonra daha tekrarlanınca babam sinirlenip çıkışmış analizcilere. Adamların cevabı şu şekilde : Amca hepte sana denkgeliyorr..
Fakat bazı nakliyeciler onu sadece yük olarak görüyor,,Tabi burada nakliyecininde suçu yok fabrika analizini düzgünce yapmalııı.. Milletin malıyla dalga geçiyorlar
Benim merak ettiğim gerçekten Hep bizemi denk geliyor..

Arkadaşlar bu konuda bir öneride bulunacağım burada yazılan net sorunlarımızı önerilerimizi tam bir liste haline getirelim programa katılan arkadaşlarımız çalışsınlar orada net olarak sorunlarımızı anlatsınlar gayet açıklayıcı maduriyetimizi inandırıcı konuşmalar hazırlayalım.

Bu yıl yağlık Ayçiçek sezonunda piyasayla oynayıp çekirdek alım fiyatlarını beklenenin çok altına düşürdüler bölgemiz dahil birçok üretici çifçi çok mağdur oldu bu yüzden tarım arazisini hayvanlarını satan çok çifçi var şimdi ise yağ fiyatları arttı bizim yağlıklarımızı alan yağ fabrikaları stoklarını hiç işlemeden büyük firmalara satıyorlarmış hiç uğraşmadan tirilyonlarca kar ettikleri söyleniyor bu konuda çok önemli bence bahsettiğim zarar birçok çifçi için 40-50 bin tl rakamlarda.

Hayvancılık konusunda mevcut politika gereği büyük işletmelerin oloaması öngörülüyor bu piyasadada küçük ve orta birçok işletme kapısına kilit vuruyor özellikle bu yıl çok fazla küçük büyükbaş işletmesi kapandı bu insanlar geçimini bu hayvanlardan kazanıyor hiç bu işle alakası olmayan ne bileyim kuyumcusu,doktoru,şirketi teminat gösterdiği için devletin kredilerinden yararlanıp büyük işletme kuruyor burada doğrudan bu işi yıllardır yapan küçük orta işletmelerin desteklenip geliştirilmesi büyütülmesi gerekiyor bence.

Bölgemizde bizi yakından ilgilendiren ve birçok tarım bölgesinide kapsayan su kotası projesi var bu projenin nasıl uygulanması gerektiği çifçiler açısından ele alınmalı,bu proje kapsamında kuyulara takılacak ekipmanların maddi yükünü devlet ve elektirik satan firma üslenmeli bence adamlar tarlaya gidip yazmadan kurtulmak oturduğu yerde elektiriği kesmek için uzaktan yönetim saatleri taktıracaklar doğal olarak çalıştırdıkları işçi sayısını azaltacaklar bu masraflar bize fatura edileceğine satıcı şirkete fatura edilmeli bence.

En büyük problemlerimizden bir tohum fiyatları,mazot ve gübre fiyatları özellikle piyasada gübre fiyatlarıyla alakalı yapılan spekilosyonların önüne geçilmeli bahar sezonu yaklaşıyor gübre fiyatlarında tavan fiyat uygulamasına geçilmeli,mazotton alınan yüksek vergiler çifçiler için düşürülmeli,özellikle tohum fiyatlarındaki yükseliş ele alınmalı 800 tl ye buğday satıyorsun 2 katınma tohum alıyorsun aynı durum diğer tohum çeşitleri içinde geçerli bu konuda iyi bir denetim olmalı bence en çok masraf ettiğimiz girdiler Mazot,Gübre,Elektirik,Tohum bunlar üzerindeki denetim bizim açımızdan büyük getiri sağlayacaktır.

beninm ilk aklıma gelenler şu şekilde, listeye daha sonra ekleme de yapabilirim.

- desteklemeler zamanında ödenmiyor ve desteklemelerden gelir vergisi kesiliyor. örneğin temmuz ayında satılan buğdayın prim desteği Şubar,Mart aylarında gelirse ne ala. Sertifikalı tohumluk kullanım ve mazot&gübre desteği de keza bu şekilde. çiftçi desteklemeleri zamanında alamadığı için ekim zamanı borçlanıyor, dolayısıyla desteklemeler fonksiyonunu yitiriyor. ayrıca desteklemelerden kesilen gelir vergisi illere göre göre değişmekle birlikte, ne kesinti oranı ne de kesinti dayanağı belli değil.

- yurtdışında olduğu gibi çiftçiye kırmızı dizel yakıt imkanı verilmesi gerekli. bu dizel yakıt daha uygun fiyatlı olmalı ve sadece çiftçilere satılmalı. çiftçinin ÇKS belgesinde kayıtlı arazi miktarına göre hesaplanarak, tüm sezon, yani hazırlık, ekim, bakım vs. işlere harcanacak yakıt belirlenmeli, çiftçi hak ettiği dizel yakıtı alarak faturasını sunmak kaydıyla tüm vergilerden muaf ve süspanse edilmiş fiyattan yakıtını almaladır. yurtdışındaki sistemi göz önünde bulundurursak ülkemizde çiftçilerin kullanacağı kırmızı dizel 2,5 lirayı geçmemelidir.

-çiftçiye verilen mazot gübre desteği bugunün koşullarına göre komik kalmaktadır. örneğin bir buğday yetiştiricisi dekara en az 50 liralık yakıt harcamaktadır, yada 60 kg gübre harcamaktadır. verilen mazot gübre desteği çiftçiye önemli destek olmak yerine çok yetersiz kalmaktadır.

-çiftçinin bir diğer temel tüketim maddesi gübredeki fiyat istikrarsızlığı çiftçiyi zor durumda bırakmaktadır. piyasadaki siüpekilatörler gübre tüketim zamanı fiyatlarda fahiş artışlara sebebiyet vermektedirler. gübre fiyatları devlet konrolünde olmalı ve imalatçılara yada ithalatçılara belli bir kar payı bırakılıp, maksimum gübre üst fiyatı belirlenmelidir.

-çitfçinin ürettiği ürünlerdeki fiyat artışı, mazot, gübre, zirai ilaç gibi girdilerle doğru orantılı değil. şuna dikkat etmeliyiz 3 yıldır buğday fiyatı ne durumda, 3 yıldır mazot ne kadar arttı. artan girdilere karşı aynı ürün fiyatıyla ayakta kalmak mümkün mü. bir de bunun verimli, kurak senesi var.

-tmo, trakya birlik vb. kuruluşlar taban alım fiyatlarını neredeyse hasat sezonunun sonuna doğru açıklamaktadır. bu da çiftçiyi insafsız tüccarın eline diline mahkum etmektedir, çiftçinin malı yok pahasına satılmaktadır.

Tarım alet ve makinaları piyasası denetlenebilir , özellikle destekleme dönemlerinden bazen fahiş artışlar olabiliyor.
Gübre piyasasında çok spekülasyon yapıldığı seneler oldu , bundan 2-3 sene önce ekim zamanı 20.20. gübresi fahiş fiyatlara çıkmıştı.
Hayvan piyasasında küçük üreticiyi koruyacak düzenlemeler getirilmeli , fiyatların çok oynaklığının kontrol altına alınması sağlanmalı.

en büyük sorunumuz yakıt gübre biz çifçilere bukadar pahalı olmamalı tüm türkiyede çifçiler mazot ve gübre olmadan çifçilik yapamıyor bu 2 temel kaynak mutlaka söylenip çözülmeli biz sesimizi duyurmaz isek kimse buna çare bulmaz kaç yıldır sustuğumuz yeter bence buna dur dememiz lazım nereye ne lazım ise yapalım.

O zaman ilk konu başlığımızı 'Çiftçilerin Girdilerinin (Mazot,Gübre,Ekipman,Yem vs) Fiyatlarındaki Dengesizlikler ve Pahalılık' olarak belirleyelim.Yine sizlerin tavsiyesine göre Bu ana konu başlığını değiştirebilir,düzenleme yapabiliriz.Bence bundan sonraki problem de ürünlerin fiyatlarının öngörülememesi,çok fazla manüpile edilip ederinden aşağı satılması olabilir bence.Bunun çözümü olarak da TMO şimdiki uygulamasından farklı olarak mantıklı bir alt sınır belirlemeli,piyasada ondan aşağı fiyat vermemesi gerekir.Eğer bu fiyattan aşağı fiyatta satılırsa da,fark ödemeleri yerine bu aradaki fiyatı devletin karşılaması olabilir bence.

Eğer ilk başlıkta herkes mutabıksa daha hızlı ilerlemek adına benim bahsettiğim veya sizlerin diyeceği başka bir sorunumuzdan devam edelim.

Konu hakkında epey diyeceklerim olur ama şu açıdan bakalım olaylara, bazı can alıcı konuları mikro değerlendirmek gerek....

Genel temel konularıda makro ölçekte ele almak gerekiyor...

Elimdeki başlıkları toparlayayım paylaşırım...

Katılacak arkadaşlara kısa öz bi tüyo.. kısa-öz, can alıcı konuşun derim.. çünkü düşündüğünüzden hızlı gececek zaman ve nasıl bittiğini anlamayacaksınız..

hacimmet link=topic=66139.msg814870#msg814870 date=1387780486' Alıntı:
Bu yıl yağlık Ayçiçek sezonunda piyasayla oynayıp çekirdek alım fiyatlarını beklenenin çok altına düşürdüler bölgemiz dahil birçok üretici çifçi çok mağdur oldu bu yüzden tarım arazisini hayvanlarını satan çok çifçi var şimdi ise yağ fiyatları arttı bizim yağlıklarımızı alan yağ fabrikaları stoklarını hiç işlemeden büyük firmalara satıyorlarmış hiç uğraşmadan tirilyonlarca kar ettikleri söyleniyor bu konuda çok önemli bence bahsettiğim zarar birçok çifçi için 40-50 bin tl rakamlarda.
En büyük problemlerimizden bir tohum fiyatları,mazot ve gübre fiyatları özellikle piyasada gübre fiyatlarıyla alakalı yapılan spekilosyonların önüne geçilmeli bahar sezonu yaklaşıyor gübre fiyatlarında tavan fiyat uygulamasına geçilmeli,mazotton alınan yüksek vergiler çifçiler için düşürülmeli,özellikle tohum fiyatlarındaki yükseliş ele alınmalı 800 tl ye buğday satıyorsun 2 katınma tohum alıyorsun aynı durum diğer tohum çeşitleri içinde geçerli bu konuda iyi bir denetim olmalı bence en çok masraf ettiğimiz girdiler Mazot,Gübre,Elektirik,Tohum bunlar üzerindeki denetim bizim açımızdan büyük getiri sağlayacaktır.
GÜRKAN link=topic=66139.msg814886#msg814886 date=1387786130' Alıntı:
- desteklemeler zamanında ödenmiyor ve desteklemelerden gelir vergisi kesiliyor. örneğin temmuz ayında satılan buğdayın prim desteği Şubar,Mart aylarında gelirse ne ala. Sertifikalı tohumluk kullanım ve mazot&gübre desteği de keza bu şekilde. çiftçi desteklemeleri zamanında alamadığı için ekim zamanı borçlanıyor, dolayısıyla desteklemeler fonksiyonunu yitiriyor. ayrıca desteklemelerden kesilen gelir vergisi illere göre göre değişmekle birlikte, ne kesinti oranı ne de kesinti dayanağı belli değil.
- yurtdışında olduğu gibi çiftçiye kırmızı dizel yakıt imkanı verilmesi gerekli. bu dizel yakıt daha uygun fiyatlı olmalı ve sadece çiftçilere satılmalı. çiftçinin ÇKS belgesinde kayıtlı arazi miktarına göre hesaplanarak, tüm sezon, yani hazırlık, ekim, bakım vs. işlere harcanacak yakıt belirlenmeli, çiftçi hak ettiği dizel yakıtı alarak faturasını sunmak kaydıyla tüm vergilerden muaf ve süspanse edilmiş fiyattan yakıtını almaladır. yurtdışındaki sistemi göz önünde bulundurursak ülkemizde çiftçilerin kullanacağı kırmızı dizel 2,5 lirayı geçmemelidir.
-çitfçinin ürettiği ürünlerdeki fiyat artışı, mazot, gübre, zirai ilaç gibi girdilerle doğru orantılı değil. şuna dikkat etmeliyiz 3 yıldır buğday fiyatı ne durumda, 3 yıldır mazot ne kadar arttı. artan girdilere karşı aynı ürün fiyatıyla ayakta kalmak mümkün mü. bir de bunun verimli, kurak senesi var.
-tmo, trakya birlik vb. kuruluşlar taban alım fiyatlarını neredeyse hasat sezonunun sonuna doğru açıklamaktadır. bu da çiftçiyi insafsız tüccarın eline diline mahkum etmektedir, çiftçinin malı yok pahasına satılmaktadır.
Arkadaşlarımın bahsettiği sorunlardan alıntı yaparak bende bu konulara değinilmesi taraftarıyım.Ayrıca;
-Türkiyede mesela buğday hasat zamanı dışarıdan ürün gemilerle getirilerek piyasa öldürülüyor.Dayanma gücü olmayan yada borcu olan çiftçi(Ürününü bekletemeyen) ürününü yok pahasına satmak zorunda kalıyor.Buna karşı tedbir alınmalı gerekirse bu aylarda ithalat yasaklanmalı yada yurdumuzun ihtiyacına göre ithalat kotası aşağı çekilmeli.
-Desteklemeler konusunda mesela aspir 45 kuruş destek veriyorlar burda eken yok.Bitki durumumuza uygun değil.Bari yağlık ayçiçeği(24 kuruş) ekeni destekle(arttır).Bence gerek yağlık ürünler bazında ve gerekse hububat bitkileri bazında desteklerin homojen(birbirine yakın) olması gerekmektedir.Arada uçurum olmaması lazım şimdiki gibi.Ayrıca kurak giden yıllarda destek miktarı arttırılmalıdır.
2013
Ürünler ve destek miktarları şöyle:

Ürün
Destek (Kuruş/Kg)
Yağlık ayçiçeği
24
Kütlü pamuk (yurt içerisinde üretilen sertifikalı tohumları kullananlar)
50
Soya fasulyesi
50
Kanola
40
Dane mısır
4
Aspir
45
Zeytinyağı
60
Buğday
5
Arpa, çavdar, yulaf, tritikale
5
Çeltik, kuru fasulye, nohut, mercimek
10
Çay
12

İstihbarat lazım arkadaşlar bu konu için Dünya ' daki diğer ülkelerdeki üretim girdi maliyetleri, dewlet sübwansiyonları ile ilgili herkes ajandasına bi baksın...

Hangi ülkede tanıdıklar war sitemizde?

Benin ' de Yusuf war ama çok fazla örnek olamaz Awrupa, Kuzey Amerika, Latin Amerika, Doğu Awrupa, Kazakistan ciwarlarından kimler war....

bende böyle bişey neden olmuyor diyordum meğer imkan verilmişte pek değerlendirilememiş gibi bişeymiş bereket tv ye teşekkürler bu fırsat için umarım iyi değerlendirebiliriz ...

öncelikle kesinleşen bir başlık var sanırım mazot gübre vs giderler konusunda bu hepimizin ortak sorunu ...bu başlığa ek olarak turuizmi desteklemek adına teknelere verilen vergisiz mazottan çiftçiye ' de verilmeli

-tkk ve kooperatifte yaşadığımız problemler dile getirilmeli...
-ve çıkmışken uzman filan gelecek deniyor gelirse ziraat odalarının ne işe yaradığını açıklasın...

-ben tarla tarımı yapmadığımdan o konudaki sıkıntıları bilemiyorum fakat desteklemeler konusunda büyük sıkıntı var sanırım buda dile getirilmeli

-örtüaltı sebze tarımındaki sorunlar dile getirilmeli bunlar nedir?;

1-örtü altında büyük ölçekli alanlarda üretim desteklenmeli gerekirse bu tür yatırımlara teşvikler sağlanmalı,
2-toptancı hallerindeki komisyon fiyatları düzenlenmeli %13.45 çok yüksek,
3-sürekli olarak aktif madde yasaklaması yerine işe yarayan ama dozajları düşürülen aktif maddeler getirilmeli,
4-örtü altında iyi tarım sertifikasının alınması kolaylaştırılmalı seranın yanında tuvalet gibi saçma sapan şartlar kaldırılmalı ve bu sertifika devlet tarafından veya görevlendirilmiş yerler tarafından ücretsiz verilmeli,
5-toptancı hallerine adam akıllı düzenlemeler getirilmeli kullanılan kimyasalların kayıt altına alınması zorunluluğu var öyle bir kayıt sistemi yok varsada işlemiyor bu konuya katı kurallar getirilmeli
6-girişinde laboratuvar-evrak kontrolü olmayan toptancı halleri çok ciddiyim mühürlensin!!!
7-hallerde rant konusu(çiftçi-komisyoncu kapışması)...
8-tarımsal üretimde barkod sistemi konusu
9-ihracatın kabul etmediği ilaçlı-zehirli ürünlerin iç piyasaya sürülmesi konusu

şimdilik örtü altı problerinde aklıma gelenler bunlar son olarak;

[size=14pt]-Çiftçiliğin; okulunu bitirememiş,okula gitmemiş,cahil,nerede nasıl davranacağını bilmeyen,sürekli pislik içinde,köyden başka sosyal hayatı olmayan kişiler tarafından yapılmadığını aslında bir meslek olduğunu ve ne kadar özveri isteyen ne kadar yıpratıcı bir iş olduğunu o şehirlerde yaşayan bazı ukala insanlara anlatılması gerekli(şahsen ben bunu arkadaş çevreme bile anlatamadım)... artık resmi bir kurumda yada özel kurumlarda meslek belirtirken farklı bir göz ile bakılmak istemiyoruz 2.plana itilmek istemiyoruz ne yani herkes memur mu olacak herkes memur olursa şehirlere sebzeyi-meyveyi kim gönderecek bu işin hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunu kamuya aktarılmasını istiyoruz[/size]

-birde ilçe tarım müdürlüklerindeki memurların tutumları-davranışları hakkındaki problemler dile getirilmeli...

anayurtlu 3105d link=topic=66139.msg814866#msg814866 date=1387759485' Alıntı:
Şekerpancarı üreticisi olarak fabrikanın yaptığı analizlere güvenmiyorum dışarıda kendi paramızla kendi ürünümüzü analiz ettirebileceğimiz labratuarlar olmasının dile getirilmesini istiyoruz.. Babam 2 sefer analiz karışıklığına denkgelmiş oda kendi pancarımız olduğu için..
(Arkadaşlar şeker pancarı ait olduğu toprak renginini kendi gövdesinde belli eden bi mahsul kızıl toprakların pancarları birazdaha kahverengi, boz toprakların pancarları gri renkli oluyor.,Bizim pancarlarımız griye yakın renkte Bizim pancarın analizi alındığında babam labratuara girmiş bizim olmayan pancarın bizim adımıza değerlendirmeye girdiğini tesadüfen farketmiş renginden, İtirazı üzerine tekrar analiz yapılmış o şekilde geçmiş ve aynı olay 1 hafta sonra daha tekrarlanınca babam sinirlenip çıkışmış analizcilere. Adamların cevabı şu şekilde : Amca hepte sana denkgeliyorr..
Fakat bazı nakliyeciler onu sadece yük olarak görüyor,,Tabi burada nakliyecininde suçu yok fabrika analizini düzgünce yapmalııı.. Milletin malıyla dalga geçiyorlar
Benim merak ettiğim gerçekten Hep bizemi denk geliyor..
Benimde süphem vardı zaten bu analizlerden bizim kamyoncularda söylüyor böle şeyler.

Benim önerim 3 temel başlık altında konuyu sınıflandırabiliriz;

1)Girdi fiyatlarındaki dengesizlik ve pahalılık (Gübre ,tohum,mazot,yem,hayvan fiyatları vs vs )
2)Ürünlerin fiyatlarının tahmin edilememesi ve düşük fiyatlar(mahsül fiyatları,et ve süt fiyatları vb gibi)
3)Genel ve sosyal sorunlarımız (desteklemeler,genç nüfus sıkıntısı,toplumun bakış açısı,miras yoluyla arazi bölünmesi vs)

Arkadaşlar, birinci sayfanın ilk mesajına, buraya yazılan sorunların neredeyse tamamını eklemeye çalıştım. Aynı ve benzer sorunları almadım, bazılarını da almak zorunda kaldım fakat daha düzenleme yapacağız. Kopyala-yapıştır yaptığım için sorunlar biraz karışık ve düzensiz duruyor ama düzenleyeceğiz. Aynı zamanda yeni gelen sorunları da eklemeye devam edeceğiz. Yeni sorunlar ve önerileri bekliyoruz. Sorunları ilk mesajdan takip edebilirsiniz.

Ekim alanlarındaki plansızlıkları da konu etmek gerekir. Geçen yıl fasulye para etmedi diye bu yıl eken yoktu ve fiyat anormal yükseldi ithal etmek paramızı dışarıya kaçırmak zorunda kaldık. Her ürüne adam gibi para verip biraz üreticiyi korusunlar. Bu ülkenin ihtiyacı olan ürünlerin miktarına uygun olan ekim alanı da sağlanabilir böylelikle. Piyango gibi oluyor artık bazı işler soğan ek at çöpe, patates ek köşeyi dön. İkisi de eşit miktarda kazansalar daha güzel olmaz mı? bunu sağlayabilecek bir sürü sistem vardır mutlaka, bizde olmasa da başka ülkelerde en azından.

Hermiyas link=topic=66139.msg815068#msg815068 date=1387815774' Alıntı:
İstihbarat lazım arkadaşlar bu konu için Dünya ' daki diğer ülkelerdeki üretim girdi maliyetleri, dewlet sübwansiyonları ile ilgili herkes ajandasına bi baksın...

Hangi ülkede tanıdıklar war sitemizde?

Benin ' de Yusuf war ama çok fazla örnek olamaz Awrupa, Kuzey Amerika, Latin Amerika, Doğu Awrupa, Kazakistan ciwarlarından kimler war....
Güzel bir öneri Murat abi,ülkemizdeki yanlış ve değişmesini düşündüğümüz sorunlara yurdışı tarımda gelişmiş ülkelerden sağlam kaynaklı alıntılar yapılıp örneklendirilirse daha verimli bir anlatım olur bu konuyu nettende araştırabiliriz aslında foruma yurtdışından katılan arkadaşlar bu konuda araştırma yapıp ülkemizle kıyaslayıp konuşma hazırlasalar çok güzel olur.

Bu arada ilk sayfayı ana konu başlıkları ve alt konu başlıkları ekleniyor.Onlara da bakıp eksik gördüğünüz veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz yerleri bildirirseniz çok iyi olur.

Birde çiftçi olabilmek için birkaç hayvan yada 5 dekar arazisi olan bir kimse kolayca ziraat odasına kayıt olabiliyor, bu olay diğer mesleklerde çok zorlaştı, örneğin bir kamyon alsanız K belgesi, ağır vasıta ehliyeti, SRC belgesi, pisko teknik belgesi, şöförler cemiyeti oda kaydı, maliye kaydı gibi birçok zorluk var. Bir devlet kurumuna memur olabilmeniz için sadece ünüversite mezunu olmanız yetmediği gibi çiftçi olmak içinde böyle koşulların şart koşulması gerekli olmalıdır, sadece birkaç m2 arazi yada birkaç hayvan ile ÇKS belgesi verilmemelidir. Devlet yıllardan beri Türkiye genelinde çiftçi sayısını düşürmeye çalışıyor ama çiftçiyi ezmekten başka hiçbir önlem almıyor. Her meslekte oıduğu gibi çiftçi olmanında zorlaşması gerekir.

Valla ben bu konu hakkında bizm ünide seminer verdim tarım ekonomisi bölümünde ii bilirim fakat pek vaktim yok bu yüzden yardımcı olamıyorum ama temsil edecek kişilerde biraz olgun ve ufku geniş birileri olursa ii tanıtım yapar