Trakkulüp Bereket Tv’ ye konuk oluyor!

Ynt: Trakkulüp Bereket Tv’ ye konuk oluyor!

Arkadaşlar geçmiş yıllardan bu güne süt ve yem fiyatları arasındaki düşüşü yükselişi araştırıp rakamlarla ifade edelim misal veriyorum 2005 ten bu güne kesif yem ve süt fiyatları arasındaki orantı ne oranda artı kesif yem girdileri o günden bu güne ne seviyelerde ilerlemiş,bunun yanında deniyorki birçok ülkede süt fiyatları bizden çok düşükmüş gelişmiş ülkelerin Almanya,Hollanda gibi hayvancılıkta adını duyurmuş ülkelerde durumlar nedir devlet hayvan üreticilerine ne gibi destekler veriyor,girdileri nasıl bunları araştırıp ülkemizle programda kısaca kıyaslaya bilirsek mağduriyetimizi daha iyi anlamalarını sağlarız,netten araştırıyorum ama birçok bilgi var bunları toparlayıp kısabir anlatım haline getirmek laz<ım kısa ve öz anlatımlar oluşturmalıyız bu konuda bilgisi olan yada yurt dışından katılan arkadaşlarımız varsa bilgilerini araştırmalarını paylaşsınlar.
nette bir araştırma makalesi buldum başlık

Süt Fiyatları Yüksek Değil Mi
PDF indirme linki
http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=4&cad=rja&ved=0CDsQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.turkvet.biz%2Fyazi%2Fthp_Sut_fiyat_yuksek_degil.pdf&ei=L8m5UsXTBe7S4QSwxIDADQ&usg=AFQjCNEQqaJq_ZYRskeRzlG69W8el0b2MA&bvm=bv.58187178,d.bGE
Ülkemizde süt et ve yem fiyatları yıllara göre dolar kuruna göre nasıl yükselmiş ne anlama geliyor ondan bahsediyor mutlaka okuyun makaleyi konu çok uzun buradanda bişeyler çıkara biliriz ama yinede net rakamlarla değerlerle ifade edersek doğru olur.

İşletmemdeki 2008 11 aydan bu güne yem faturalarını kıyasladım fiyatlar şu şekilde yükselmiş,kgr olarak değilde çuval bazında 50 kgr olarak yazıyorum

21p,2750me süt yemi orta kalitede bir firma

-27/11/2008=28,5 tl
-06/08/2009=26 tl
-04/04/2010=28 tl
-02/10/2010=32 tl
-06/05/2011=37 tl
-27/09/2011=39 tl
-02/02/2012=38 tl
-05/06/2012=40 tl
Bu aydan sonra firma değişikliği yapmışım 2013 6 aya kadar 19,27 süt yemini 43,45 tl arasında almışız
-06/15/2013=48 tl
Bahsettiğim yem şuanda 47 tl civarında başka bir yem alıyoruz yani kaba taslakta olsa yıllara göre yemdeki yükselişi görüyorsunuz bu yıl bu aylarda biraz piyasaya istikrar gelmeye başladı yani işletmesini geliştirip soğuk süt veren çiflikler şuanda 100-1200 tl arasında süt satışı yapıyor bu çiflikler 37-40 tl arasında yem alabiliyor ama! bu işten geçimini sağlayan geçmişten beri bu işi yapan küçük işletmeler 900 tl nin altında süt satıp 43-45 tl lere yem alıyor.

ekonomide büyük dengesizlik var gelir gider dengesi olmalı bunun en büyük zararınıda tarım kısmı cekiyor ülkede en cok vergiyi çifçi öder en az destegide cifci alır resmi kesindi yüzde 2 bölgesel olarak esnafın kafasına göre bu yüzde 5 lere kadar cıkıyor borsa sapotaj kesintileri en az destegide cifci alıyor bana verdikleri mazot parası cok komik bi rakam destek yerine malıma pazar bulsun ülkede üretilen ürünleri satsın dogal gaz alıyoruz parayla bunu farklı pazarlama yap yapamassanda yapmak ici zemin hazırla

toptancı halleri ile ilgili problemler kısa ve net olarak belirlenip ilk sayfaya işlenmeli admin bi kaç tanesini işlemiş sanırım en büyük sorunları işlemiş fakat o konuda ciddi problemler ve aksayan sistemler var eminim tekrardan düzenlenecektir tekrardan ilk sayfada il-ilçe tarım binalarındaki personellerin tutumları ve davranışlarıyla ilgili bir konuda dile getirilmeli eminim buda gerekli ana konu başlığı altına eklenecektir

gokhanozkan link=topic=66139.msg816505#msg816505 date=1388018545' Alıntı:
acaba bereket tv bize şu şansı tanırmı.
1 program tarla bitkileri
1 program meyve sebze seracılık
1 program büyük -küçük-minik baş hayvancılık.
ya da benim de aklıma şu geldi,bu program devamlı bir hale gelse.En azından haftalık olmasa da aylık olabilir,2ayda 1 olabilir belirli ve düzenli aralıklarla devam etse konuları da dile getiririz o günkü duruma göre

Donanimhaber.com her hafta TW2 de program yapıyor, sürekli hale getirilse, her hafta bir konu işlense çok daha supper dupper olur....

gokhanozkan link=topic=66139.msg816505#msg816505 date=1388018545' Alıntı:
acaba bereket tv bize şu şansı tanırmı.
1 program tarla bitkileri
1 program meyve sebze seracılık
1 program büyük -küçük-minik baş hayvancılık.

Çağrı link=topic=66139.msg816507#msg816507 date=1388018855' Alıntı:
ya da benim de aklıma şu geldi,bu program devamlı bir hale gelse.En azından haftalık olmasa da aylık olabilir,2ayda 1 olabilir belirli ve düzenli aralıklarla devam etse konuları da dile getiririz o günkü duruma göre

her 2 şekilde de her konunun üzerinde daha iyi durulur-konuşulur ve daha iyi yol alınabilir gibime geliyor...

Arkadaşlar, konumuzla ilgili son haberleri paylaşıyorum sizinle. İnşallah 24.01.2014 Cuma günü saat 20:30 ' da 'Uzman Görüşü' programına katılacağız. Sitemizden üç kişiyle beraber programın sunucusu Malik Bey ' in konuğu olacağız ve karşımıza konuyla ilgili bir uzman çıkacak.

programda şu konuyu dile getirirseniz çok sevinirim.ürün destekleme ile ilgili parsel verim değerleri güncellenerek şuan tarım il müdürlüklerince duyuruya çıktı.ben netten baktım.bizim buğday ortalaması 460kg çıktı oysaki daha fazla olması gerekirdi.Ayçiçek ortalaması ise 324kg çıktı.daha az olması gerekirdi.Bu rakamlar neye göre belirleniyor ve gerçeği yansıtmıyorlar.bunu dile getirseniz buradaki bütün çiftçilerin bir sıkıntısı olduğunu düşünüyorum