trakkulüp buluşmasından sonra sorunlarımıza dönük siyasi eylem yapalım

Ynt: trakkulüp buluşmasından sonra sorunlarımıza dönük siyasi eylem yapalım

şu parti bu parti dersek istemedende olsak birbirimizi üzecek sözler çıkar ortaya,çifçinin sorunlarını şu anda meclis içinde ve dışında hiçbir parti çözemez buda benim düşüncem. nedenine gelince hakkını soran ne bir çifçi var,nede sivil toplum örgütü var..bizim ülkemizde ağlamayan çocuğa meme vermezler...çifçinin sesi çıkmıyorsa mutlu gözüyle bakılıyor...
herşeyi seçime bırakmak çok yanlış,seçimlerle gelenler 5sene 7sene ordalar..bu çok uzun bi süre, istemediğimiz bi parti iktidar olursa 7sene bekliyecekmiyiz haklarımız için,diyelimki istediğimiz parti iktidar geldi çifçiyi memnun etcekmi yine hayır...parti olayını siyaset olayını tamamen kapatalım....sadece şu anki sistemden siyasi oluşumdan hakkımızı istemek amaç bu olmalı...

evet önce ziraat odaları yok edilmeli ardından bi sendika kurulmalı ve sendikayla birlikte siviltoplum örgütleriyle de destekli etkin bir hak arama mücadelesi verilmeli.Tabii yapılacak olursa da trakkulup üyeleriylede bir basın açıklaması gazetelere verilen duyurular vb şeylerde kararlı olunursa yapılabilir .Fakat kararlı olmak şart biz kendi kabuğumuza çekildik bi korku içinde derdimizi söyleyemez olduk sonunda yok olmaya başladık.bi babayiğit çıksada şu çifçileri bir sendikada toplasa

GÜRKAN link=topic=70610.msg808872#msg808872 date=1386860159' Alıntı:
ben bu siteye tarım ve hayvancılığa olan merakımdan giriyorum. bu sitenin bir üyesi olmaktan çok mutluyum. ancak iş siyasete binerse, onun yerinin burası olmadığını düşünüyorum. tabii bunun nihaii kararına site yönetimi verecektir. benim size tavsiyem dönün forumda tarımı siyasetle iliştiren konuları okuyun. bakalım kaçında doğru düzgün tartışabilmişiz, kaçında birbirimizin kalbini kırıp, ağır sözler söylemişiz? bu tip konuları kaçı doğru yönde amacına ulaşabilmiş? forumda birkaç kişi sürekli bu tip konular açarak, sitede huzur bırakmıyor, ona buna hakaret edip, ağza alınmayacak sözlerle kendilerini tatmin ediyorlar. yanlış giden birşeyleri, birilerine hakaret ederek düzene sokamazsınız. arkadaşlar eğer ülkede olup giden şeyleri beğenmiyorsanız, bunun yeri sandıktır. bakın önümüzde yerel şeçimler var, en önemli fırsatlardan biri. gidin en önemli vatandaşlık görevlerimizden olan oyunuzu kullanın.
Mustaf-a link=topic=70610.msg808891#msg808891 date=1386861440' Alıntı:
Arkadaşlar, biz site ekibi olarak siyaset konusunda oldukça hassasız. Buna herkes şahit. Şuna inanıyorum ki çoğu üyemiz tarafsızlığımız sebebiyle bize destek veriyor ve böyle bir ortam istiyor. Fakat şunun da farkındayız ki hak hukuk aramak ayrı birşey, siyasi bir görüş dikte etmek ayrı birşey. Hak hukuk aramak için yapılan herşeye varız ama siyasi objeler olmadan, kimseyi övmeden ve yermeden. Bu şekilde bir site isteyen arkadaşlara söylediklerim teminattır.
Bu tip konulara baktığımızda somut bir adım atılmıyor, kaç kişi protestoya katılabilir, kaç kişi bimere başvurur, kaç kişi televizyon ve gazetelerle iletişime geçer? Bunları göze alan birileri olmadığı sürece bizim çırpınışlarımız sadece birer nida olarak kalır. Bu konulardan sonuç çıkmayınca da işi siyasete kaydıranlar çıkıyor. Herkes aynı şeyleri söylüyor. Bizde biliyoruz mazotun pahalı olduğunu ama çözümün ne? Bizde biliyoruz çiftçi bitiyor ama çözüm ne? Ne yaptın bu konuda? Kızmak, şuna oy vermeyin buna verin demek çözüm mü? O yüzden bu konu daha çok su götürür. Çözüm lazım, önlem lazım. Bize şov lazım degil.
Mustafanın ve Gürkan abinin yorumlarına tamamen katılıyorum.Burasının bu iş için doğru yer olduğunu düşünmüyorum.Ayrıca bu tarz girişimde bulunan arkadaşlarımızın,forumda aktif olmayan,organizasyonlara katılmayan kişiler olduğu da özellikle dikkatimi çekiyor.Açıkçası bunlar biraz bana göstermelik geliyor.Sorun çözmek başka şey,çözüyormuş gibi görünmek başka.

Bu sitede bizleri birleştiren,A partisine oy veren, B partisine oy vermeyen insanlar olmamız değil.Bizim ortak paydamız Tarım.Onun için mevcut siyasi yapıyı beğenirsiniz,beğenmezsiniz bunun değerlendirme yeri sandık veya bu konuların tartışılması için kurulan platformlardır.Burası değil.Yasalarla garanti altına alınmış haklar konusunda sen şuna oy ver sen buna oy ver gibi yaklaşımlar bana manasız ve anlamsız geliyor.İnsanların anası babası ailesi şuna oy ver buna oy ver demezken siz kalkıp burada söylediklerinizin ne kadar etkili olacağını düşünüyorsunuz?

Şu konuda ben de katılıyorum,çözebileceğimiz ölçekteki sorunlarda birlik olalım.Hakkımızı savunalım.Ama buranın bir dernek,bir ziraat odası(şu anki mevcut durumu değil de kurulma mantığı olarak) mantığına dönmesini ben istemiyorum,şahsen desteklemiyorum da.Ayrıca uygun olduğunu da düşünmüyorum.

konu tarım politikalrı ve yanlışlıgı ve kaybetmemiz...parti meselesi degil ama şuanki hükümet muhatap konu istesenizde istemesenizde konu siyasete gider..politika yapılmassa bu siyasi paylaşımdan kavga çıkmaz korkmayın...
tarım var ise bu tarımla uğraşan emek veren varsa üreten varsa bu politikanın yanlışlarını kabul eder dogrularınıda kabul eder..ahngisi + hangisi - bunu herkes biliyor da bilmelide...
egerki şuanki politika bu tarım bakanından veya hükümetten soruluyorsa bu siyasi degil...canı acıyan eşek atı geçer misali...temsilde hata olmasın..ama bizler emekçiyiz o sıcakta o sogukata o yagmursda kurakta acıları çeken biziz ozaman konu görüş amaç ne olursa olsun üretiyorsak sorun varsa bir yerde birleşmeliyiz buluşmalıyız...tek söz olmalıyız...
işçilerin sendikası var büyük işletmelerde çalışan devlet kurumlarında çalışanlar örgütlü haklarını alıyor..ellerinde güç var...e bizim ZİRAAT ODASI var aydan aya laf olsun torba dolsun basın açıklaması olur adam aga ne yasın köylüyü..aydatını da lıyor..haracını da alıyor...
içinizden kaçınız ziraat odalarını şikayet etti bizi temsil etmiyorlar diye hükümet dilekçe verdi...
hükümeti sevmek ayrı tarım politikası ayrı..kaçmak kolay...nereye kadar kaçarsanız kaçın birgün siisde yakalaycak bu politika ve düzen...
bizi muhalefet dinleyipde kanun yasa çıkarmayacak var mı böyle bir düzen yok...e kim laf anlaycak hükümet ozaman konu siyasetmi oluyor arkadaşlar ....
türkiyede kaç çiftçinin borcu yok...
kaç çiftçi bu maliyetlere karşı kazandı kar etti..
kaç çiftçi mazotu gübreyi % 50 ucuza alıyor,,

kaç çiftçi kredi kullanmadan ayaktaa duruyor..
kaç çiftçi tarktörünü tarlasını sattı ..
şimdi hanginiz ekeceginiz ürünü şu paraya satarım diye hesab ediyoruz...
baharın ekeceginiz ürüne bile karar veremediniz...niye...
hanginiz mazot gübre destegiyle maotoruna mazot tarlasına gübre alıyor...
hangi besici kar yaptı kazandı
hangi meyveci hangi sebzeci...
tarım kör dügüm olmuş kim ne yaptıgını bilmiyor...

sıfır faizle aldınız kredleri- %5-10 ile aldıgınız kredileri kaçınız ödeyebildiniz.....

köylü arkadaşıma katılıyorum karşıdan bakmakla olmuyor ama canımızın yanmasını beklersek ki yanmaya başladı iş işten geçmiş olacak derdimiz siyaset değil ama sorunun çözümüde siyasetçilerde bu nuda bilmek gerekir.Çiftçilerimiz gerçekten borç batağında.Ziraat odaları kendi havasın da zaten geçen hafta başbakan trakya ziyaretindeydi ama hiç bir ziraat odası başkanı başbakanla görüşme dahi talep edemedi neden çünkü koltuklarını kaybetmek istemiyorlar nasıl olsa çifçi saf enayi

eskiden tarla sürerken bu tarlada şu ürün daha verimli olur diyip onu ekerlerdi...şimdi o para etmiyo bunun getirisi yok diyoruz...
2002 de pancardan soğudum kotalar yüzünden ekmiyorum...şu mantığa bak tarlanı düzgün işlemişsin gözün gibi bakmışsın karşılığını almışsın ürününü veremiyorsun kotayı geçmişsin...90lı yıllarda gübreyi buğdayı iran türkiyeden alıyorken şimdi biz irandan alıyoruz...dünyada şeker,fındık,ceviz,tütün bir sürü açık var..ama bizim ülkemizde kotalı,şeker pancarı ektirmiyorsun şeker tozu ithal ediyorsun...ülkemizde 300 dönümün üzerinde yer ekenler bi şekilde belini doğrultuyor ...altında ekenler her sene biraz daha eriyor...birde tohumculuk sektöründe büyük bir oyun dönmeye başladı...alınan tohumların ömrü 1senelik olmaya başladı,her sene tohum almaya zorlanıyor ve başarıldı...çifçilikte oyunlar gittikçe çoğalıp büyüyor...bu sene tonlarca sahte gübresatılmış ama hiçbir çifçiden ses çıkmıyor...
kısaca herşeye razıyız...

köylü link=topic=70610.msg809016#msg809016 date=1386868996' Alıntı:
sag ol kardeş...hükümetten korkuyorsanız hadi ziraat odalarına yürüyelim veya faks çekelim eylem yapalım..
Abi kusura bakma ama senin genelde mesajların genelde mevcut hükümete karşı , oy verenlere karşı , genelde burada paylaştığın gazete haberleri dahi mevcut siyasi otoriteyi yeren , eleştiren , kara mizah yapan haberler. Hatta geçenlerde sana bunun esprisini dahi yaptım. Mesela bugün kömüre oyunu satan insanlar demeye getirdin.
Arkadaşlar bunu demek istemiş. Sen xxx partisine oy verme sorun çözülür dahi yazmışsın. Afedersin ama burda kimse kimseye kime oyumu vereyim diye sormaz , herkezin kendine göre bir mantığı , bir düşüncesi var.
Burası siyaset üstü bir platform , siyasi bir platform değil.
Buraya huzur bulmaya , tarımsal sorunlarımıza çözüm aramaya geliyoruz , muhabbet etmeye , kendimiz gibi insanlar ile kaynaşmaya , farklı yörelerdeki tarımları öğrenmeyi , dostluklar kurmaya geliyoruz.
Hiç kimse daha fazlasını beklemesin , burdan bir siyasi hareket , bir dernek , bir protesto yapacak tarzı insanlar çıkmaz.
Afedersiniz ama yemenin içmenin bedava olduğu buluşmaya bile ancak 30 kişi toplanıyor , gidipte gösteri yapmak için vs için binlerce insan burdan toplanmaz , böyle düşüncesi olanların rızkını başka kapıda aramasını tavsiye ederim , burası bunların ortamı değil.
Çok bu yönde beklentisi olan dostlarıma , site üyelerimize başından daha bu tür amaca hizmet eden bir forum veya platform kurup enerjisini orada harcamalarını tavsiyede ederim. Buradan daha fazlası çıkmaz , bu tür konularda bol bol kırgınlık , küfür , gerginlik ve site üyeleri arasında bölünmüşlük olur , başkada birşey olmaz. Kimse kimseyide burada şuna buna oy vermeye ikna edemez diye düşünüyorum. Geçen sene hayvan fiyatları iyice dibe vurduğunda birkaç defa bimer e mesaj attım dilim döndüğünce sorunları yazdım , buradada paylaştım , gelin hep beraber sizde internetten yazın dedim , sen dahil kimse bu konuda bir adım attı mı acaba?
Saygılarımla.

Geleneksel ses duyurma yöntemleriyle bulusmalardan sonra sorunlarımızı medya ve diğer aktif yollarla bakanlığa veya bizi idare eden bütün makamlara duyurmak meseleyi çözmemīzde büyük rol oynar tabi..

Lakin.. bu sitede en küçük bir siyaset kokusu çıkarsa 1 ay sürmez bir tane üye bulamazsınız. .

Biz kader birliği yapmışız..
Parti birliği değil. ..

benim dünki yorumumdan sonra yorumuma cevap niteliginde bir msj göremedim
fakat birçok msj yazılmış konu başlıgıyla alakalı ve genelide siyaset olursa nolur olmazsa nolur ben varım ben yokum gibi msjlar
arkadaşlar belki bu konu başlıgı altında yazılan msjların birkısmı ciddi manada siyasi içerik taşıyor
belki iktidarı belkide muhalefeti övüyor veya yeriyor
k,mse kusura bakmasın ama bundan diyelim 30 sene önce bizi yöneten hükümet ler nasıl biiz düşünüyrsa veya bizi düşünmüyorsa bizi ihya ediyorsa veya batırıyorsa
şuanda da başımzıa iyi veya kötü ne geliyorsa bunun sorumlusu hükümettir kimse muhalefet suçlu diyemez diyenin aklına şaşarım
ha yarın başka bir parti hükümet olurda onlarda bizi batırısa onlarada isyan etmek rest çekmek en dogal hakkımız tıpkı şimdi oldugu gibi

beyler bu işin özü siyaset yapmak degil iktidar yandaşlıgı yapıp keseyi doldurmak degil muhaletef edip muhalif partiler için oy toplamakda degil

herkes önce bir düşünsün
1 kişi tek başına belli bir kitlenin sorunu olan sıkıntıyı çözebilirmi tek başına eylem yapsa protesto yapsa veya hakkını aramaya çalışsa nekadar başarılı olabilir ben yarın gidip valiligin önünde 1 bidon benzin döksem üzerime kendimi yaksam 2 gün sonra unutulup giderim
fakat bir dernek veya stk birlik olup bir eylem yaparsa bunu herkes duyar bilir görür
birde şöyle düşünün birlik olup resmi adım atıp dernekleşerek veya buna benzer bir yapılanma içine giderek neler yapılabilir
basit bir örnek vereyim
ailemin yani aynı soyadını taşıdıgım kişilerin bir dernegi var şuanda yaklaşık 4-5 yıl önce kuruldu haliyle bende üyeyim yıllık düşük bir aidatı var(20 tl) parası çok olan çok veriyor azolan 20 tl veriyor
eskiden bu dernek yokken hiç bir siyasi parti hiçbir kamu kurumu veya kuruluşu yöneticisi aile bazında bizleri önemsemezdi ailemiz çok büyük oldugu halde
veya bir sorun oldugunda toplu hareket edilemezdi
haydi denildiginde kimse elini taşın altına koymazdı ve sıkışan dünyayı senmi kurtaracaksın derdi bireysel hareket eden oldugunda
ama şimdi yani dernek kuruldugu günden beri bu böyel degil artık tüm siaysi partiler hersene 2-3 defa oy alsada almasada il yönetimini toplayıp geliyor birsür hediye ile ve işin komigi oy versekte vermesekte dernek sayesinde birçok olumlu işler oldu her partiye il bazınds gücümüz nazımız yetiyor
onun dışında ailede bir dügün ve ya cenaze olduguunda gereken maddi destek saglanıyor veya maddi durumu zayıf olan kişilerin okuyan çocukları varsa onlarada maddi yardım yapılıyor
sonuçta dernegin bri yönetimi bir başkanı ve bir bütçesi var
hiçde azımsanmayacak işlerede imza atıyor dernek
eskiden dernek yokken kimse kimseye günahını bile vermiyordu ama şimd idernek var teminat güvence hak aram gibi konularda sıkıntı yok

biz burda ne yapabilriiz trakkulup olarak derseniz
biz bu şekkilde normal bir internet sitesi olarak devam edersek
hersene yapılan bulşmalara 30 kişi katılır 3-5kişi sıkı dost olur okadar diger kişilerde işte siteye girip arada konu açar yorum yazar vs vs
biirinin başı sıkışsa siteden olacak şey herkesin diyecegi banane banamı sordu başı sıkışırken olur
onun dışında sitenin sadece adında tarım olur gücünde tarım olmaz tarımla alakalı hiç bir konuda resmi reel şartlarda söz hakkı olmaz sitenin
site bu şekilde devam ederse olacakların listesi bu şekilde uzayıp gider
hatta bir logu sticker çalışmasında bile madd iimkansızlıklar dolayısıyla herkes ekndi yapsın denilebilir
belkide yarın birgün veya bugün bir site admini çıkar siteyi begenmeyen siteye gelmesin başka sitelerde takılsın der

birde site bir stk ya veya dernege dönüşürse neler olur
bunları degerlendirelim
öncelikle aynen bizim ailenin dernek kurduktan sonraki hali gibi olur elinde güç olur ve eger güç dürüst kişiler tarafından yönetilirse
biz çiftçilerin birçok sorunu resmi kanallara daha kolay iletilebilir ürettiklerimizi saatrken tükettiklerimizi alırken heralanda avantajlı oluruz
ve bizi gören biziim yararlandıgımız avantajlardan yararlanan herkes azda olsa sorunlarına çözüm bulmuş olur ve bizleri gören trakkulup üyesi olmayan bir çok çiftçi sırf bu avantajlardan yararlanmak için trakkuluplü olmak ister
ve böylece trakkulup gücüne güç büyüklügüne büyüklük saygınlıgına saygınlık katar
bunun dışında
begenmedigimiz bir sorun yaşadıgımız bir konu oldugunda yönetim ve başkan bir bakmışsın mecliste hakkımızı arıyor
veya bir bakmışsın siyasi parti yönetimleri dernek yönetimimizle ve başkanımızla görüşmek için randevu istiyor güçlüysen sözün dinlenir bunu kimse inkar edemez
çok basit bir yapılanma ile trakkulup bölge temsilcilikleri şeklinde bir yapılanmaya gidilerek seçilecek bölge temsilcileri tarafından yapılacak çalışmalarla her bölgede trakkulup e resmi üye olan kişilere tarım ürünleri tarım alet edevatları alımında ve mahsullerinin satımında cazip fiyatlar sunulabilir hatta çok fark olurmu bilmem anlaşmalaı petrol istasyonlarından 20-30 kuruş ucuza bile alınabilir mazot

insanlar artık hayali işlere sıcak bakmıyor şimdi şurda biri çıksa ilas ettim yardım edin banadese zanenrim 10kişi yi geçmez o kişiye yardım eden kişi sayısı mesela ben resmi bir yapılanma yoksa her diyene neden yarıdm edeyim ki etmem
fakat işin içine resmiyet girerse
1 başkan 8-10 kişilik yönetim kurulu 7 bölgeye ait 7 tane bölge temsilcisi ve eger bulunabilirse her ile ait il temsilcileri seçilebirse bu sistem çokda güzel işler ve birçok başarıya imza atılabilir

tercih site yönetiminindir onların aldıgı veyalacagı kararlara saygı duyarım
ister site bu şekilde yani şuanki işleyişinde devam eder
ister benim dedigim tarzda bir yapılanmaya gidilir
ben her ikisindede varım k,imse sanmasın ki şu olursa bu olursa giderim şöyle olursa böyle olursa küserim tarzı msjda yazmam :D

hükümeti ve siyasi yazıyor diye eleştiriliyorum..ben çiftçiyim sıkıntımı ve kayıplarımı ve yanlış olanları ve çekttiğim acıları yazıyorum..bunları demekki sizler yaşamıyorsunuz...gübrenin zammı-mazotun zammı.ne ekecegim diye düşünmüyor...keyifler yerindeyse bizde kimseye ağla demeyiz artık..beni yöneten bu hükümetse bende bu uygulanan politikadan zarar görüyorsam bu niye siyasi olsun..adamlar yol yaptı alkışladık..tarımıda kanser etti bagırdık...yeter diye tüm konu bu...

YAVUZ_13 link=topic=70610.msg809263#msg809263 date=1386887272' Alıntı:
benim dünki yorumumdan sonra yorumuma cevap niteliginde bir msj göremedim
fakat birçok msj yazılmış konu başlıgıyla alakalı ve genelide siyaset olursa nolur olmazsa nolur ben varım ben yokum gibi msjlar
arkadaşlar belki bu konu başlıgı altında yazılan msjların birkısmı ciddi manada siyasi içerik taşıyor
belki iktidarı belkide muhalefeti övüyor veya yeriyor
k,mse kusura bakmasın ama bundan diyelim 30 sene önce bizi yöneten hükümet ler nasıl biiz düşünüyrsa veya bizi düşünmüyorsa bizi ihya ediyorsa veya batırıyorsa
şuanda da başımzıa iyi veya kötü ne geliyorsa bunun sorumlusu hükümettir kimse muhalefet suçlu diyemez diyenin aklına şaşarım
ha yarın başka bir parti hükümet olurda onlarda bizi batırısa onlarada isyan etmek rest çekmek en dogal hakkımız tıpkı şimdi oldugu gibi

beyler bu işin özü siyaset yapmak degil iktidar yandaşlıgı yapıp keseyi doldurmak degil muhaletef edip muhalif partiler için oy toplamakda degil

herkes önce bir düşünsün
1 kişi tek başına belli bir kitlenin sorunu olan sıkıntıyı çözebilirmi tek başına eylem yapsa protesto yapsa veya hakkını aramaya çalışsa nekadar başarılı olabilir ben yarın gidip valiligin önünde 1 bidon benzin döksem üzerime kendimi yaksam 2 gün sonra unutulup giderim
fakat bir dernek veya stk birlik olup bir eylem yaparsa bunu herkes duyar bilir görür
birde şöyle düşünün birlik olup resmi adım atıp dernekleşerek veya buna benzer bir yapılanma içine giderek neler yapılabilir
basit bir örnek vereyim
ailemin yani aynı soyadını taşıdıgım kişilerin bir dernegi var şuanda yaklaşık 4-5 yıl önce kuruldu haliyle bende üyeyim yıllık düşük bir aidatı var(20 tl) parası çok olan çok veriyor azolan 20 tl veriyor
eskiden bu dernek yokken hiç bir siyasi parti hiçbir kamu kurumu veya kuruluşu yöneticisi aile bazında bizleri önemsemezdi ailemiz çok büyük oldugu halde
veya bir sorun oldugunda toplu hareket edilemezdi
haydi denildiginde kimse elini taşın altına koymazdı ve sıkışan dünyayı senmi kurtaracaksın derdi bireysel hareket eden oldugunda
ama şimdi yani dernek kuruldugu günden beri bu böyel degil artık tüm siaysi partiler hersene 2-3 defa oy alsada almasada il yönetimini toplayıp geliyor birsür hediye ile ve işin komigi oy versekte vermesekte dernek sayesinde birçok olumlu işler oldu her partiye il bazınds gücümüz nazımız yetiyor
onun dışında ailede bir dügün ve ya cenaze olduguunda gereken maddi destek saglanıyor veya maddi durumu zayıf olan kişilerin okuyan çocukları varsa onlarada maddi yardım yapılıyor
sonuçta dernegin bri yönetimi bir başkanı ve bir bütçesi var
hiçde azımsanmayacak işlerede imza atıyor dernek
eskiden dernek yokken kimse kimseye günahını bile vermiyordu ama şimd idernek var teminat güvence hak aram gibi konularda sıkıntı yok

biz burda ne yapabilriiz trakkulup olarak derseniz
biz bu şekkilde normal bir internet sitesi olarak devam edersek
hersene yapılan bulşmalara 30 kişi katılır 3-5kişi sıkı dost olur okadar diger kişilerde işte siteye girip arada konu açar yorum yazar vs vs
biirinin başı sıkışsa siteden olacak şey herkesin diyecegi banane banamı sordu başı sıkışırken olur
onun dışında sitenin sadece adında tarım olur gücünde tarım olmaz tarımla alakalı hiç bir konuda resmi reel şartlarda söz hakkı olmaz sitenin
site bu şekilde devam ederse olacakların listesi bu şekilde uzayıp gider
hatta bir logu sticker çalışmasında bile madd iimkansızlıklar dolayısıyla herkes ekndi yapsın denilebilir
belkide yarın birgün veya bugün bir site admini çıkar siteyi begenmeyen siteye gelmesin başka sitelerde takılsın der

birde site bir stk ya veya dernege dönüşürse neler olur
bunları degerlendirelim
öncelikle aynen bizim ailenin dernek kurduktan sonraki hali gibi olur elinde güç olur ve eger güç dürüst kişiler tarafından yönetilirse
biz çiftçilerin birçok sorunu resmi kanallara daha kolay iletilebilir ürettiklerimizi saatrken tükettiklerimizi alırken heralanda avantajlı oluruz
ve bizi gören biziim yararlandıgımız avantajlardan yararlanan herkes azda olsa sorunlarına çözüm bulmuş olur ve bizleri gören trakkulup üyesi olmayan bir çok çiftçi sırf bu avantajlardan yararlanmak için trakkuluplü olmak ister
ve böylece trakkulup gücüne güç büyüklügüne büyüklük saygınlıgına saygınlık katar
bunun dışında
begenmedigimiz bir sorun yaşadıgımız bir konu oldugunda yönetim ve başkan bir bakmışsın mecliste hakkımızı arıyor
veya bir bakmışsın siyasi parti yönetimleri dernek yönetimimizle ve başkanımızla görüşmek için randevu istiyor güçlüysen sözün dinlenir bunu kimse inkar edemez
çok basit bir yapılanma ile trakkulup bölge temsilcilikleri şeklinde bir yapılanmaya gidilerek seçilecek bölge temsilcileri tarafından yapılacak çalışmalarla her bölgede trakkulup e resmi üye olan kişilere tarım ürünleri tarım alet edevatları alımında ve mahsullerinin satımında cazip fiyatlar sunulabilir hatta çok fark olurmu bilmem anlaşmalaı petrol istasyonlarından 20-30 kuruş ucuza bile alınabilir mazot

insanlar artık hayali işlere sıcak bakmıyor şimdi şurda biri çıksa ilas ettim yardım edin banadese zanenrim 10kişi yi geçmez o kişiye yardım eden kişi sayısı mesela ben resmi bir yapılanma yoksa her diyene neden yarıdm edeyim ki etmem
fakat işin içine resmiyet girerse
1 başkan 8-10 kişilik yönetim kurulu 7 bölgeye ait 7 tane bölge temsilcisi ve eger bulunabilirse her ile ait il temsilcileri seçilebirse bu sistem çokda güzel işler ve birçok başarıya imza atılabilir

tercih site yönetiminindir onların aldıgı veyalacagı kararlara saygı duyarım
ister site bu şekilde yani şuanki işleyişinde devam eder
ister benim dedigim tarzda bir yapılanmaya gidilir
ben her ikisindede varım k,imse sanmasın ki şu olursa bu olursa giderim şöyle olursa böyle olursa küserim tarzı msjda yazmam :D

çok güzel izah etmişsin...yorumunu içtenlikle tebrik ediyorum..bir partinin peşinde koşarsan savunursan siyaset yapmış olursun...bu konu siyaset yapmak için a partiyi övmek b partisinini yermek için açılmamıştır...hak aramak için açılmıştır..dolayısıyla kimse siyasete yönlendiriyorsunuz bunun yeri burası değil dememelidir...tabiki hakkımız emeğimiz kimlerin elindeyse ordan demokratik yollardan istemeliyiz...sitemizin değerli üyelerinden geleneksel trakkulüp buluşmasından sonra, geleneksel hak arama günleri düzenlemesini bekliyoruz...

kardeşim ben aklımdan geçen düşünceleri yazdım neler yapabiliriz nasıl yapabiliriz gibi bazı düşüncelerimi aktardım burda ama malesef pek ilgi görmedi konu
dedigim gibi bu konuya bende destek veriyorum fakat malesef pek destek veren çıkmadı konuya
konusahibi sitenin tanınmış simalarından olsaydı 1 video 2 fotograf olsa idi şimdiye 5 sayfa dolardı :D

bu sitede veya sanal alemdeki üye oldugum diger birçok sitede buna benzer durumlar olabiliyor

aklıma ozaman ilk gelen şu oluyor biizm türk futbolcuların meşhur bir sözü vardır
bende ingiliz fransız brezilyalı vsvs olsayddım bende 20milyon euroya transfer olurdum ama türküm :D

sözün özü malesef önemli oldugunu düşündügümüz konular pek ragbet görmüyor
neyse saglık olsun diyelim

siyasi eylem ne olacak seçim zamanı herkes vıcdanıyla başbaşadır istiyen iktidara verir istemıyen vermez onun için halı hazırdaki zirat odalarına herkes bir yüklensin ondan sonra herkes konuşsun hepimiz pasıfız suçluluğumuzu kabul etmiyoruz başkalarında şuç arıyoruz benim görüşüm zirat odaları lav edilsin ondan sonra bunu yerıne daha canlı atak bir sendıkamı çıkar başka sıvıl toplum örgütümü olur karar verılir bu sistemde zirat odaları rantan başka bir şey değil.

kobra47 link=topic=70610.msg810188#msg810188 date=1387033488' Alıntı:
siyasi eylem ne olacak seçim zamanı herkes vıcdanıyla başbaşadır istiyen iktidara verir istemıyen vermez onun için halı hazırdaki zirat odalarına herkes bir yüklensin ondan sonra herkes konuşsun hepimiz pasıfız suçluluğumuzu kabul etmiyoruz başkalarında şuç arıyoruz benim görüşüm zirat odaları lav edilsin ondan sonra bunu yerıne daha canlı atak bir sendıkamı çıkar başka sıvıl toplum örgütümü olur karar verılir bu sistemde zirat odaları rantan başka bir şey değil.

siyaset olarak yada seçimde kimin kime oyverdigi veya vermedigi konusunda sıkıntı yok zaten yeri gelir 1 evin içinden bile 2-3 partiye oy çıkar buna sözümüz yok dogaldır özgürlük varsa herkes diledigi partiye oy verebilir
burda sorun biz çiftçilerin güçlü olmaması ezilmesi bunu engellemek içinde güçlü olmalıyız
güçlü olmak içinde birlik olmamız lazım
misal ziraat odasını begenmiyoruz veya sizin dediginiz gibi lagvedilsin diyoruz peki ziraat odasını kim lagv edebilir biz mi bence biz edemeyiz
neden edemeyiz
çünkü biz daha kendi aramızda çiftçi olan kişiler olarak bile birlik olamıyoruz ki
kaldıki ziraat odalarının kuruluşu işleyişi kanunlar vs vs incelendiginde biz çiftçilerin hadi ziraat odalarını lagv edelim demeyle lagv edemeyecegimiz görülecektir
onunda bazı hukuki yolları var ki buda yine devletin elinde olan birşey
hükümet diyecegim hükümeti kuran partiyi destekleyen kişiler kızacak ondan devlet diyorum
devlet isterse yapamayacagı hiç bir şey yok
istese 15 dk sonra bile kapatır
devletinde tabandan yani çiftçiden halktan pek haberi yok
geçen bu sitede bir trakyalı arkadaş bir video paylaştı başbakan edirnede bir kahvede soruyor
tarım bakanından memnunmusunuz
cevap
evet çok memnunuz :)

yani tavşan daga küsmüş dagın haberi olmamış misali

biz bireysel olarak sıkıntılarımızı söyler söyler dururuz elimizede birşey geçmez ama birlik olursak illaki biryerde kazanırız

sinoplu link=topic=70610.msg810176#msg810176 date=1387032458' Alıntı:
bu konu sahipsiz kalıyor üzülüyorum :(
Konunun sahipsiz kalmaması için öncelikle bolca öneride bulunanlardan hareket bekliyoruz bizler.Kusura bakmayın ama buluşmadan sonra eylem yapalım diyorsunuz,sohbet muhabbet ortamı olan size bir külfeti olmayan bir organizasyona bile bu konuya aktif yazanlar katılıyor mu ? Açıkçası konuya yazılan fikirler tabi ki önemli ancak konuya yazan kişiler de bir o kadar önemli.

bura da kilerin çogu çiftçidegil...çogunun ikinci işi..çogu ögrenci babasının dedesinin sahip oldugu tarla ve traktör adıyla konuşuyor..yine bir okadarı içindeki traktör hevesinden üye olmuş kimselerden oluşuyor...gerçek çiftçi-üreten köylü içiyanan üyedir..o da burada az sayıda zaten..

bu tür konular çokkez açıldı..kimi uzun dedi-kime kısa kimi kalıplaşmış laf olan siyasi dedi..kimi yorganına na göre ayak..dedi..kimi batan traktörden battı dedi..kimi tembel dedi..kimi iki üç iş birden yapılmalı dedi..kimi yola devam dedi..kimi şükür biz kazanıyoruz dedi..kimi köylü akılsız dedi..muhalefet yok dedi..kimi kim gelse böyle olur dedi..kimi boş ver dedi...
ama tarım bu ülkede bu politikalarla yok oldu ve gidiyor...
yarın tarlasına ne ekeceginden ne yetiştireceginden umutsuz ..evinden çıkıp gübreciye gidene kadar zam yiyor
gübre ..deposu boşalmadan zam gelen mazot..ama adamlar halinden şikyet etmiyorsa biz ne söylesek boş...