Traktör Tavsiyesi

Herkesin sezonu bereketli olsun.
- Bu yıl ilk ekin senem. İlk Kez ektim, ücret mukabilinde ektirdim. 150 dekar kuru tarla için Traktör, pulluk vb. İhtiyacım var. Şuan elimde ekipman ve diğer araçlar yok. Yani sıfırdan başlıyorum.

Sadece Traktör için 600.000 TL kadar bütçem var. Bu tutar da alabileceğim traktör marka model ve sonrasında pulluk ve diğer ekipman önerileriniz nelerdir? En kolay ve ucuz yollu ekipman tavsiyeniz de ögrenmek isterim. Ekipman bütçesi bahsettiğim tutara dahil değil.

Görüşleriniz izleyeceğim yol için aydınlatıci olacak. Herkesin görüşü çok kıymetli. Teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
- Bu yıl ilk ekin senem. İlk Kez ektim, ücret mukabilinde ektirdim. 150 dekar kuru tarla için Traktör, pulluk vb. İhtiyacım var. Şuan elimde ekipman ve diğer araçlar yok. Yani sıfırdan başlıyorum.

Sadece Traktör için 600.000 TL kadar bütçem var. Bu tutar da alabileceğim traktör marka model ve sonrasında pulluk ve diğer ekipman önerileriniz nelerdir? En kolay ve ucuz yollu ekipman tavsiyeniz de ögrenmek isterim. Ekipman bütçesi bahsettiğim tutara dahil değil.

Görüşleriniz izleyeceğim yol için aydınlatıci olacak. Herkesin görüşü çok kıymetli. Teşekkürler.
Bölgede en çok piyasası olan, servisi iyi olan traktörü alın. 150 dekar arazi için 70bg civari traktörler işinizi görür. Klasik kasa 74-80, 82-80 tümosan tercih edilebilir. Yahut massey 285s veya fiat 70-56. Bu traktörlerin hepsinin ortak özelliği yakıtı ekonomik, parçası bol ve ucuz, ustası çok, yarı yolda bırakmaz baş ağrıtmaz. Çift çeker bulabilirseniz daha iyi olur.

Bölgede en çok piyasası olan, servisi iyi olan traktörü alın. 150 dekar arazi için 70bg civari traktörler işinizi görür. Klasik kasa 74-80, 82-80 tümosan tercih edilebilir. Yahut massey 285s veya fiat 70-56. Bu traktörlerin hepsinin ortak özelliği yakıtı ekonomik, parçası bol ve ucuz, ustası çok, yarı yolda bırakmaz baş ağrıtmaz. Çift çeker bulabilirseniz daha iyi olur.
az cok gelirin varsa traktoru banka kredisi ile al elindeki parayla ekipman al fazla kalan parani pesinat olarak ode ve geriye kalan borcu 4 sene boyunca bankaya taksit ile ode ha yok ben pesin olarak traktor alacagim diyorsan newholland 56s serisine yada tt serisine bakabilirsin

Kredi ile traktör almayı değerlendirdim.
70C Case 1.450 sıfır olarak ilerlemek istedik. Ziraat Bankası ile Sübvansiyonlu kredisi için görüşmemizi de yaptık. Kredi koşulları 5 yılda 1080 tl kredi için 2,500 + ilave maliyet olarak dönüşü vardı. Bunu fayda/maliyet açısından olumsuz değerlendirdim. Şunu da biliyorum, muhtemelen 8 ay sonra 2.500 satış fiyatı olacak. Ben al/sat işi yapmıyorum. Yıl sonu kredi maliyeti 1-1,5 bandına geriler ise değerlendirilebilir. Bu koşullarda uygun değil.

Merhaba,

TD90 2017 model ince teker tenteli traktör buldum. Bu traktör hakkında bilgisi olan varmı? Kronik sorunu veya almadan önce dikkat etmem gerekenler nelerdir?

Ben kuru tarım için kullanacağım. Afyonkarahisar Emirdağ bölgesinde. Teşekkürler.
Hocam 600 bütcem var demiştiniz kaça buldunuz? Alırken bir ustaya gösterirsiniz saati düşükse çok uzun yıllar kullanılır. Piyasası olan güzel bir traktör. Şimdiden hayırlı olsun.

• Beğen
Merhaba,
TD90 2017 model ince teker tenteli traktör buldum. Bu traktör hakkında bilgisi olan var mı? Kronik sorunu veya almadan önce dikkat etmem gerekenler nelerdir?
Ben kuru tarım için kullanacağım. Afyonkarahisar Emirdağ bölgesinde. Teşekkürler.
Frenler sorunlu çıkabilir , servisin görmesi gerekir.
Motor, sıcak havada, çok sıkıştırılırsa hararet kaldırabiliyor.
Egzantrik değişimi yapılırsa yakıtı biraz daha azaltabiliyor.
Egzantrik değişim maliyeti 30 000 Türkish Lira's civarları olabiliyor.
Ne çıkarsa bahtımıza deyip kenarda bir şeyler ayırmak gerekir.

• Beğen

Hocam al bi 285 lik mf kafan rahat olsun

Hocam al bi 285 lik mf kafan rahat olsun

35-40 yaşlı bir traktör ne kadar sağlam, popüler ve tutulan olursa olsun Metalin bir ömrü var. 5, 6 yaşında traktör ile 30 yaşında bir traktör aynı olamaz. Ayrıca üretim yetenekleri, kabiliyetleri ve metal dayanımı günümüzde geçmişe göre daha kaliteli. Yeni ve konforlu.

90 yapımı 50-60 beygirlik traktöre 500, 600.000 TL gibi fiyatların istendiği piyasa oluşmuş. Mal sahibi istediğini isteyebilir ancak, bu fiyatlamaya rağmen bunlara yönlenenleri aklım almıyor.

Traktör alma serüvenim de otomobil piyasasında olduğu gibi Traktör piyasasında da algısal fetişizmin insanları gerçeklikten koparttığını fark ettim.

• Beğen
Hocam al bi 285 lik mf kafan rahat olsun.

35-40 yaşlı bir traktör ne kadar sağlam, popüler ve tutulan olursa olsun Metalin bir ömrü var. 5, 6 yaşında traktör ile 30 yaşında bir traktör aynı olamaz. Ayrıca üretim yetenekleri, kabiliyetleri ve metal dayanımı günümüzde geçmişe göre daha kaliteli. Yeni ve konforlu.

90 yapımı 50-60 beygirlik traktöre 500, 600.000 TL gibi fiyatların istendiği piyasa oluşmuş. Mal sahibi istediğini isteyebilir ancak, bu fiyatlamaya rağmen bunlara yönlenenleri aklım almıyor.

Traktör alma serüvenim de otomobil piyasasında olduğu gibi Traktör piyasasında da algısal fetişizmin insanları gerçeklikten koparttığını fark ettim.
Popüler ve tutulan bir modelin sürüş konforu , sağlamlığı ve kullanım kolaylığı var.
10 tonluk , 2,5 ton ağırlıkta bir römork 300 000 TL gibi fiyatlara bulunabiliyor.
Balye makineleri , 500 000 - 700 000 TL fiyatlarda.

Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş.
MF 285 , (DIN normu) 76 hp , 290 n.m. tork , gücünde bir traktördür.
Motor verimlilik değerleri %30 , en üst düzeydedir.
Euro 3 motor kullanıp verimlilik değeri %25 olan modellerde var.
3 soklu 12" pulluğu, bayır aşağı yukarı, %30 eğimde, yol 1. vitesle çeker.
Her yeni traktör modelinde aynı niteliği göremeyebiliyoruz.

Metal dayanımı günümüzde geçmişe göre daha kaliteli olmayan traktör modelleri de görüyoruz.

Sağlamlık ve yakıt olarak ,
Fiat 80 66S , Tümosan 82 80 , Landini 8860 , Same Explorer 85T , MF 3085 , NH TD85 iş görür traktörlerdir.

Popüler ve tutulan bir modelin sürüş konforu , sağlamlığı ve kullanım kolaylığı var.
10 tonluk , 2,5 ton ağırlıkta bir römork 300 000 TL gibi fiyatlara bulunabiliyor.
Balye makineleri , 500 000 - 700 000 TL fiyatlarda.

Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş.
MF 285 , (DIN normu) 76 hp , 290 n.m. tork , gücünde bir traktördür.
Motor verimlilik değerleri %30 , en üst düzeydedir.
Euro 3 motor kullanıp verimlilik değeri %25 olan modellerde var.
3 soklu 12" pulluğu, bayır aşağı yukarı, %30 eğimde, yol 1. vitesle çeker.
Her yeni traktör modelinde aynı niteliği göremeyebiliyoruz.

Metal dayanımı günümüzde geçmişe göre daha kaliteli olmayan traktör modelleri de görüyoruz.

Sağlamlık ve yakıt olarak ,
Fiat 80 66S , Tümosan 82 80 , Landini 8860 , Same Explorer 85T , MF 3085 , NH TD85 iş görür traktörlerdir.
Hocam merhaba motor verimlilik değeri olarak case ih jx75e deki motor için neler söyleyebilirsiniz? S8000 motorun faz3 modellerinin verimliliğini gerçekten merak ediyorum

150 dekar kuru tarla için 85 lik traktör çok, Kırıkkalede bu işi yaptığınızı varsayarsak, İç Anadolu bozkırındasınız, bu durumda size az yakmalı, her işi görmeli, en uygun traktörlerden birisi STEYR oluyor, toprağıda işlersin, gübreyide ilacıda atarsın, tohumuda ekersin, ekinide taşırsın, mazotuda az yakarsın, daha ne istersin, ama tabi temiz yürüyen bişey olmalı, onuda bulmak zor olabilir, lakin kuruda 150 dekara 85 lik traktör fazla.

Alet edevat olarak sana 75-80 diş tırmık, ufak 9 lu 11 li bir disk vanvey veya 11 li eski tip hafif kazayağı, 3 lü 14 inç pulluk, 4 tonluk römork, 400 litrelik ilaçlama makinesi, 500 kg alan bir gübre atma makinesi, 16 lı mibzer, bunlar yeter

Yok steyr olmaz diyorsanda ondan fazla yakar Tümosan 82-80 veya sana bir düşük modeli olacaktı onun 74 lük olanıda olur, landini 88-60 parçası bulunuyormu bilmiyorum, üzebilir seni o bakımdan, fakat bu ikisi iyi iş görür sana, 80-66 da yakıtı fazla gelir, oda güzel sıkıntısız, fakat bu traktörlere kuruda 4 lü pulluk takabilirsin, diğer alet edevat mibzer 18 li 20 li kuruda rahat çeker bu traktörler, fakat 150 dönüm için fazla gelirler, her yıl 350-400 dekar kuru yapacaksan bu traktörler olur, değilse 150 dekara iyi bir steyr yeterde artar, hatta 480 yada 640 lada yaparsın.

Yanlış anlamazsan, bunları hepsini eskiden sıfırdan kullandım, bir tek mf285 e ısınamadım, ne biliyim eskiyince daha da çökük oluyor, ben biraz seri tarktör kullanmayı sevdiğimden mf285 in ne manevrası nede tarla sürümünü hiç beğenemedim, haricinde yukarda saydıklarımla çok seri iş yapabilirsin, steyr beygir olarak düşük ama her işi rahat görmesi bakımından iyidir, 70 beygirlik fiat traktörlerde olur size, 70-56 veya 70-66 gibi, kuruda 150 dekar yeri hatta fazlasını işlerler.

Fiat 70 56 dediğimiz traktör bir günde iyi sürse 30 dekar tarla sürer.
150 dekar yeri hazırlaması kaç günde yapılması gerekiyor.
Hocam bozkır toprağında tavında nadas yapmaya getir ben sana 50 dekarı bir günde sürüveriyim, sıfır mf285 e aynıntarlada 70 56 ile tur bindirerek sürebilirdik, çok seri iş görür, bunları gördük kullandık.Sulu ziraate traktör aramıyor 150 dekar kuru ziraat yapıcakmış, bu tip zirai faaliyeti sakaryalılar pek bilmez, mısır yeri sürmiyceksinki.

Hocam bozkır toprağında tavında nadas yapmaya getir ben sana 50 dekarı bir günde sürüveriyim, sıfır mf285 e aynıntarlada 70 56 ile tur bindirerek sürebilirdik, çok seri iş görür, bunları gördük kullandık.Sulu ziraate traktör aramıyor 150 dekar kuru ziraat yapıcakmış, bu tip zirai faaliyeti sakaryalılar pek bilmez, mısır yeri sürmiyceksinki.
Abi bu arkadaş afyonluymus Kırıkkale li değil bence sadece 150 dekar yerde kullanacaksa ben olsam 90 model felan bir 285 alır çift hidrolik çıkışı yaptırır kullanırım. Senede 75 dekar yer sürecek ve ekecek sürmeyi iki günde ekmeyi de bir gunde bitirir. Zannımca amaç zaten hobi gibi olsundur

• Beğen

70 56 çiftte 285 in ardından anca nal toplar.Aksi halde 285 de pompa enjektör sağlıklı değildir.285 1 kaplumba 1 tavşan giderken 70 56 nın seri 1 le yetişme şansı yok.

70 56 çiftte 285 in ardından anca nal toplar.Aksi halde 285 de pompa enjektör sağlıklı değildir.285 1 kaplumba 1 tavşan giderken 70 56 nın seri 1 le yetişme şansı yok.
Bak 70 56 ve 285 birer yıl arayla alınıp beraber hatta birde yanında 7 yıllık 80 66 ile 96 yılıydı yanılmıyorsam, öyle bir gün iki gün değil 12-13 gün üçü birden aynı tarlada nadas yaptık, sabah 6 akşam 18 mazot takiviye ederek her gün, banamı anlatıyon ne olduklarını, bikaç yıl daha kullanmıştık beraberce.
285 inde bişeyi yoktu, ne var bu 285 ince teker tork biraz yüksek olduğundan pancarcılara iyi gelirdi, değilse üzeeine binip seri iş göremedim ben, aşırı yoruyordu beni, ama 80 66 veya 70 56 da sıkıntı olmaz her işi seri halledersin, 80 66 dörlü pulluk çekitiğinden nadasda fazla gitmezdi ama tabi hepsinden güçlüydü haliyle, yakıtıda onlara göre fazlaydı.

Tümosan 82 80 bayılma yapar 80 66 tadında olmaz, hidroliği vs. Yine içlerinde en iyisi onlardan bikaç yıl sonra kullandığımız landini 88 60 dı, tabi parça pahalıydı oda erken elden çıkarıldı.

Şimdi esas mesele o değil, 150 dekar tarlaya hepsi çok aslında, 600 bin lira ayırmış, bu paraya 80 66 yada landini 88 60 ın iyisi olmaz, tümüsanı 82 80 ini elemek lazım, geriye 600 bine 70 56 kalır, bana 500 bine temiz 285 verselerde ben o 150 dekarı 70 56 ile yaparım her işi, o şartlarda 285 den daha güzel görürüm her işimi, raha fazla yer işleyecek olsam direk landini yada 80 66 ile iş görürdüm, 285 gerçekten abartılıyor, hepsini kullanan bilir, öyle traktörün sıkıntısı vardır falan bunlar boş işler, sıkıntısı olan traktör sıfırda olsa 2 gün yada en fazla 1 ay durmuştur kapımızda, 285 in sıkıntısı yoktu ve epey bir zaman iş gördü.

• Beğen