Traktor ve makina finansmani

Ciftci kardeslerim merak ettigim kullandigimiz traktor ve tarim makinalarini nasil finanse ediyoruz ?ve oduyoruz tarimdan kazandigimizlami yoksa statu gorerek diger imkanlarimizlami? Ornegin bazi arkadaslara Allah daha cok versin ceyrek milyonluk makinalar aliyorlar Turkiyede tarim girdileri bu kadar fazla iken ve mahsulun para etmediginden yakinirken boyle durumlar istisnami?Kimse uzerine alinmasin ben sahsim olarak Muhendislikten kazandigim para ve ziraat kredisi ortaklasmasiyla aldim 3635 i

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Ali kardeşim ziraat bnksi kredi ile aldım.160 dekar arazi ekiyorum. kışın inşaatta çalışıyorum hayvan besliyorum .burdan aldığım gelirlerle yıllık bankaya 14000 tl taksit ödüyorum. Yani ben kendim için söylüyorum sadece gelen mahsulle alamazdim.ek gelirler olmassa olmaz.mahsul hayvancılık artı inşaat kışları gidiyorum.Ben böyle aldım ama bu ilk taksidini yatirdim yatirmasina ama yine de 1700tl borç bulup kredi taksidimi kapattım.Benim durumun bu

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
Bence,ulkemizde pulluk ile tarla sürme derdine çoğu bu büyük traktorler boş yere alınıyor.
Büyük ölçekli araziler pulluk ile değilde,topragi yırtarak işleyen çizellerle iş lenmeli ve tasarruf yapılmalı trafik azaltilmali.Topragi devamlı derin işlemenin de yararı yok.
Güçlü büyük traktörü olanlarin muhakkak aniza direk ekim yöntemini bir şekilde uygulamali

• Beğen
Tepkiler: mbsmah ve ENES4422
Ciftci kardeslerim merak ettigim kullandigimiz traktor ve tarim makinalarini nasil finanse ediyoruz ?ve oduyoruz tarimdan kazandigimizlami yoksa statu gorerek diger imkanlarimizlami? Ornegin bazi arkadaslara Allah daha cok versin ceyrek milyonluk makinalar aliyorlar Turkiyede tarim girdileri bu kadar fazla iken ve mahsulun para etmediginden yakinirken boyle durumlar istisnami?Kimse uzerine alinmasin ben sahsim olarak Muhendislikten kazandigim para ve ziraat kredisi ortaklasmasiyla aldim 3635 i

Ali kardeşim, şahsım adına yazıyorum:)

Hayata sıfırdan başladım, ilk okuldan itibaren dışarıda çalıştım, üniversite bitince büyük firmalarda çalışmaya başladım kazandım.

Rızkımı içkiye-zinaya-kumara-faize-dövize vermem, yıllar içinde
tasarruflarımı toprağa yatırdım, ekipmanlarımı ise her yıl bir tane hasat vadeli alarak tamamladım Evciler-Keçiborlu-Dinar daki dostlar sağ olsun,:D

İki çocuk var biri yüksek mimar oldu gitti biri mühendislik okuyor.
İşte böyle...

Şimdi emekliyim ve Allah'a çok şükür arazilerim var bir 65-46 traktör ve yeni ekipmanlarım var kimseye muhtaç değilim Hamdolsun

65-46 traktörümü 25 000 liraya aldım 15 000 kredi çektim arkadaşlar biliyor sıfır 65-56s alacaktım ama bir arsa çıkmıştı onu aldık artık sıfır traktör bana hayal:)

Son düzenleme:
Ülkemizde tarım sektöründe aşagı yukarı son 10 yıldır büyük traktörler makinalar görülmeye baslandı.Son yıllarda böyle makina ekipmanların cogalmasının nedeni bana göre bankaların finasman konusunda eskiye göre daha kolay ve limiti yüksek kredi ,leasing vermeleri özellikle bicerdöver,büyük balya makinaları leasingle alınıyor.Bu tip makinaları alanlar genelde piyasa is yapıp makinalarını amorti ediyorlar.Bunun yanında ödeyemeyip geri verenlerde var leasing sirketlerinin depoları bicerdöver,balya makinası,traktörle dolu.

• Beğen
ince ince hesaplarsan tarımdan kazanılan tarima-makina-ekipmana yetmez.. ülkenin %80-90'ı böyle.. bizim buralar doğu hayvancılıkla iyi kötü ayakta duruyor..

ülke geneli tüm tarimcilarin ek-yan gelir yada işleri var..

makina ekipman parklari-kooperatifleri sart.. vesselam

365 günde 3 gün kullanılan demire para bağlamak.. bu işin sonu yok..

---

kendi adımıza az çok hafriyata bulastik.. bi de kepceli motor alalim dedik.. heves-merak.. hesaplasan zarar..

ya komple satacaz.. ya makina parkı gibi bise kurcaz ortası yok.. insallah bakalım..

• Beğen
Ali kardeşim, şahsım adına yazıyorum:)

Hayata sıfırdan başladım, ilk okuldan itibaren dışarıda çalıştım, üniversite bitince büyük firmalarda çalışmaya başladım kazandım.

Rızkımı içkiye-zinaya-kumara-faize-dövize vermem, yıllar içinde
tasarruflarımı toprağa yatırdım, ekipmanlarımı ise her yıl bir tane hasat vadeli alarak tamamladım Evciler-Keçiborlu-Dinar daki dostlar sağ olsun,:D

İki çocuk var biri yüksek mimar oldu gitti biri mühendislik okuyor.
İşte böyle...

Şimdi emekliyim ve Allah'a çok şükür arazilerim var bir 65-46 traktör ve yeni ekipmanlarım var kimseye muhtaç değilim Hamdolsun

65-46 traktörümü 25 000 liraya aldım 15 000 kredi çektim arkadaşlar biliyor sıfır 65-56s alacaktım ama bir arsa çıkmıştı onu aldık artık sıfır traktör bana hayal:)
Ben de dinarliyim yakinmisiz izine geldigimde tanisalim

Ekipman aramiyorum desem yeri özel şirkette çalışıyorum yıllık 80/100 dönüm arpa ediyorum yeşillikle uğraştım işçilik fiyatları nedeni ile yapamadim traktör dededen kalma pulluk kazayağı römork aynı dededen yatırım yapmıyorum tarıma 3 yıldır emanet mibzerle ekim yapıyorum. Heryilda almaya niyetleniyorum ama çarşı pazar hesaba uymuyor...Ek gelir olmadan 80/100 dönüm kuru tarım karın doyurmaz kesinlikle...

• Beğen
Tepkiler: mbsmah