Traktörde beygir yükseltme

Ynt: Traktörde beygir yükseltme

nailyetek link=topic=70768.msg811160#msg811160 date=1387148295' Alıntı:
5445 ve 5455 de aynı seri motor kullanılmış, buyurun link.
http://www.perkins.com/cda/files/334109/7/1104D-44TA%20Engine%20PN1836.pdf
5460 ve 5470 de 44CTA modeli kullanılmış, Perkins in sitesinde bulamadım, 5480 de 49CTA demiş. O da yok.

nail abi broşürlere baktım
5445, 5455 , 5460 için perkins 1104D-E44TA
6445,6455 perkins 1104D-E44TA
6460 sisu 44CTA

GÜRKAN link=topic=70768.msg811166#msg811166 date=1387148692' Alıntı:
nail abi broşürlere baktım
5445, 5455 , 5460 için perkins 1104D-E44TA
6445,6455 perkins 1104D-E44TA
6460 sisu 44CTA
verdiğim linkteki motor bilgilerini Türkçe ye çeviremedim, silindir hacimleri v.s. hep aynı.
Şimdi nerden nereye geldik? :D Peki 5410-20-30 serisinde kullanılan Perkins modelini öğrenirsek bir sonuca varırız. Bende ki broşürde 5460 a da 44CTA demiş, heralde o da Sısu. :S

nailyetek link=topic=70768.msg811167#msg811167 date=1387149037' Alıntı:
verdiğim linkteki motor bilgilerini Türkçe ye çeviremedim, silindir hacimleri v.s. hep aynı.
Şimdi nerden nereye geldik? :D Peki 5410-20-30 serisinde kullanılan Perkins modelini öğrenirsek bir sonuca varırız. Bende ki broşürde 5460 a da 44CTA demiş, heralde o da Sısu. :S
Benim bildiğim o serilerde kullanılan erkunt,claas,mccormick vsnin kullandığı Perkins 1104 D - 44TA common rail kesin yok onu biliyorum Gürkan abi de belirtmiş zaten

İshak Bey Bu Sistemin Elektronik Makinalarda Bende Yapıldığını Duydum Ancak Nevşehirde Yapacak Usta Varmı Yahut Motor ' a Bi Zarar Verirmi Tam Olarak Bilmiyorum Ancak Ben Makinayla Pek Uğraşmanızı Temenni Ederim. Çok Para Döküp Hiç Bir Sonuç Almayan Ağbey ' lerim Var.

Abiler...

Aynı kasa, ebat, tonaj ve donanımdaki motorlarda OLABİLİR bişey ama aksi halde mesela 70 ' lik 2,5 tonluk motoru zor-şer 100 ' lük yapsanda randıman alınmaz, dikiş tutmaz!

Çok lazımsa alırken büyüğünü almalı yoksa 5-10 bg için çok kurcalamaya gelmez gibi..

Yorum ve bilgilerini esirgemeyen süper yetenekli arkaşlarımın hepsine çok çok teşekkürler alk-*s alk-*s .Bu konuda özellikle GÜRKAN arkadaşımın paylaşımları çok bilgilendirici oldu.Bizim bayii ile yaptığımız görüşmede de comman rail siz traktörlerde beygir yükseltme olmadığının teyidini aldık. anlş-*s ok-*-s

abiler beygir yükseltiliyordur ona bir sözüm yok ama hem beygir yükseltip hemde yakıtı düşürmek benim aklıma pek yatmıyor.Ben beygir yükseldikçe yakıtta yükselir kanaatindeyim.Bu arada common rail pompalarda beygir yükseltildiğini duymuş oldum bu bilgilendirme içinde ayrıca teşekkür ederim.

GÜRKAN link=topic=70768.msg811152#msg811152 date=1387146258' Alıntı:
common rail yakıt enjeksiyon sistemine sahip traktörde ECU denilen bir kutu bulunur. namı diğer beyin. bu kutudan(beyinden) common raile giden kablo çıkarılıp bu alete takılır http://www.chipexpress.com/content/images/ebay/products-1.jpg (chip box) takılır, ve bu kutucuğun fişi de common raile takılır. ve güç artışı sağlanır. nasıl mı?

motorun orjinal beyni (ECU), common rail yakıt pompasına , sen 100 hp üreteceksin diye kod yolluyor. bu kodlar şifrelenmiş halde gider. bu kodlar fabrikada yüklü gelir ve yetkili servisler dahil kimse çözemez, müdahale edemez.
ancak motor beyni ve common rail arasına takılan bu chip box ile bu şifreli kodlar çözülür (dekode edilir) ve chip kendi programladığı beygir gücünü üretecek kodu common rail pompaya gönderir. bu ufacık kutu saniyede 80 milyon işlem yapacak kapasitede.

traktöre hiçbir zararı yok, ECU açılmadığı için garantiyi bozmuyor. 30 hp güç arttırımı, yakıtta yüzde 20 azalma oluyor. bunlar garantili değerler.

mf lerde güç arttırımı 5445, 6445 ten itibaren üst modellerin hepsinde var.
5410,20,30,40,50 gibi modellerde arttırım yok.

şimdi size dönecek olursak, mf 5410 mekanik yakıt pompasına sahip olduğu için ( yani commonrail değil ve dolasıyla motor beyni ECU yok) güç arttırımı yapılamıyor. yani ne sattığını tanımayan, bilmeyen bayinizin, affınıza dayanarak söylüyorum, 'oyununa' gelmeyin.

sizin traktörünüzde güç arttımı sadece pompacıda pompa ayarıyla olur, pompayı açması lazım o da yakıtı ikiye katlar.

umarım yardımcı olmuşumdur ishak bey,p yükse
arkadaşa katılıyorum araç modifiyesiyle de yakından ilgilendiğim için elektronik olarak güç hp yük setmek mümkün ama traktörün ecu yani beyin yazılımlı olması lazımki chip tuning uygulanabilsin ama tavsiye etmem motor yıpranması hızlı olur yoksa elektronik pompa ve ecusu olmayan traktöre neyle kod göndercez öyle bayilere cevabınız şu olsun abi bu sattığın traktörde ecu beyin yok ozaman sana zahmet kaputu aç da motorun kulağına üç defa sen 10 beygir fazla güç üret desin rica edin :D olacak traktör var olmayacak traktör var

Bahsettiğiniz şey boxtuning. fakat hiçbir traktöre boxtuning uygulandığını görmedim.. bildiğim 3 4 firma dışındada Traktör ECU ' yle oynayan yok yetkili servisler hariç. Oynarkende ECU ' nize direkt yazılım atılmıyor ECU ' nizden birkaç mikroçip kesip biçiyorlar yani dışarıdan müdahale edilebilir duruma getiriyorlar :) buda ECU ' nize birşey olduğunda servis işinin ehliyse ayvayı yediniz demektir yeni bir ECU ' ni traktörünüzü yürütmek için para ödeyerek temin etmeniz gerekir. ECU yazılımları sadece bunu üreten mühendislerde var. Otomobillerde yurtdışı kaynaklı program mühendisleri sayesinde illegal bir program hazırlanıp ECU ' ne müdahale etmeden direkt OBD soketten yazılım atılabiliyor ve eski yazılımınızda kaydedilebiliyor bu sayede geri dönüşümde yapılabiliyor. Traktörlerde ECU ' ne lehim aleti ile müdahale edilmeden nezaman yazılım atılabilir Türkiye ' de bunu bilmiyorum ama yaptıranların çoğu bu şekilde yaptırıyor çoğu kişide ECU ' lerine müdahale yapıldığını bilmez. illa birşey olacak diye bir kaide yok ama olursa hiç hoş olmaz yüzü astarını geçer yaptırdığınız yazılım dahil 8-9 bin liraya mal olur bunun zarı. bence cebinde para olan denesin böyle bir işlemi bu işlemde tek risk ECU ' nin yanması ne piston sekman nede yatak yorgan gömlek şanzıman değil.

4-silindirli, mekanik enjeksiyonlu motorlar, çok çeşitli uygulamalarda oldukça etkili güçve yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Her modelde ayrıca ekstra 10 beygir gücü (ISO) güçyükseltme vardır.

Seyahat sürelerini azaltmak ve çekerken, ekin biçerken, balyalama yaparken, toprağı sürerken ve gübre dağıtırken verimliliği arttırmak için 3. ve 4. viteslerde otomatik olarak ek 13 beygir gücü üretilir.

Tüm motorlar, en zorlu koşullarda bile geniş bir çalışma aralığında süper yakıt ekonomisi sağlar.

sitede yazan bu 5420 lerde var mı