Traktörde dev ortaklık (Yeni)

21 Eylül 2017 Perşembe, 09:07:52 Güncelleme: 09:25:23

Türkiye traktör pazarında hareketli günler yaşanıyor. Dün Erkunt Traktör'ün Hintli Mahindra'ya satılmasının ardından şimdi de Anadolu Motor'un, İtalyan şirketi Argo Tractors ile Landini markalı yerli traktör üretimi alanında ortaklık anlaşması imzaladığı haberi geldi.

Yazıcılar Holding AŞ'nin bağlı ortaklıklarından Anadolu Motor Üretim ve Pazarlama AŞ (Anadolu Motor), Landini markasıyla distribütörlük anlaşmasını yürüttüğü İtalyan şirketi Argo Tractors Spa (Argo Tractors) ile Landini markalı yerli traktör üretimi alanında ortaklık anlaşması imzaladı.

Yazıcılar Holding AŞ'nin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamasında, "Şirketimiz bağlı ortaklıklarından Anadolu Motor, Landini markasıyla distribütörlük anlaşmasını yürüttüğü İtalyan şirketi Argo Tractors ile ülkemizin ihtiyaçlarına uygun Landini markalı yerli traktör üretimi alanında ortak yatırım yapmak üzere ortaklık anlaşması imzalamıştır." ifadeleri kullanıldı.

Şirketin KAP'a yaptığı açıklamada, gerekli izinlerin alınması ve şirket kuruluşunu müteakip, Anadolu Motor'un Gebze'deki mevcut üretim tesislerinde Anadolu Motor'un yüzde 50 ve Argo Tractors'ın yüzde 50 iştirak edecekleri 14 milyon TL'lik başlangıç sermayesi ile 2018 yılı başında başlaması öngörülen söz konusu traktör üretim faaliyetlerinde, ilk yıl en az bin adedin üzerinde, 5 yılın sonunda da yaklaşık yıllık 6 bin adet traktör üretilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Haber Kaynağı : http://www.haberturk.com/traktorde-dev-ortaklik-1639980-ekonomi

Bütün Avrupa firmalar şuan ülkemizde bir şekilde üretim yapma derdindeler. Duyduğuma göre yılbaşından sonra ithal traktörlere %30 gibi zam gelmesi söz konusu. Bununla beraber fiyatlar baya bir artacak. O yüzden tüm firmalar yerli firmalar ile bir şekilde ortaklık kurarak, üretim yaparak iç pazara ucuz traktör sürmeyi hedefliyorlar. Zaten hâla hazırda kendi fabrikası olup, üretim yapan firmalar var. Diğer firmalar da bir şekilde üretim için ortaklıklar arayışında şuan....

• Beğen
Tepkiler: Kaan_K
Bütün Avrupa firmalar şuan ülkemizde bir şekilde üretim yapma derdindeler. Duyduğuma göre yılbaşından sonra ithal traktörlere %30 gibi zam gelmesi söz konusu. Bununla beraber fiyatlar baya bir artacak. O yüzden tüm firmalar yerli firmalar ile bir şekilde ortaklık kurarak, üretim yaparak iç pazara ucuz traktör sürmeyi hedefliyorlar. Zaten hâla hazırda kendi fabrikası olup, üretim yapan firmalar var. Diğer firmalar da bir şekilde üretim için ortaklıklar arayışında şuan....

İthale zam gelme olayı nedir biz bi kaç ekipman alcaz şimdiden alsak mı aacaba yonca ekipmanları bide traktör planımız vardı [emoji848]

arkadaşlar pazar ve milli firma milli traktör durumunu çok fazla dert ediyorsunuz.
şimdi bana kızacaksınız ama.
buğdayı ruslar getiriyor sorun değil.
kırmızı et amerikadan geliyor sorun değil.
sertifikalı tohum israil genelde italyanda baya bol sorun değil.

yurt dışı menşeli firmalara traktör alırken verdiğimizden daha fazlasını tohum,gübre,damızlık hayvan , sperma, yem olarak veriyoruz.
milli olayını traktörde çok fazla kafaya takmıyormuyuz.
zaten türk çiftçisi satıcı değil yabancı menşeli firmalar için bir pazar bu kadar dert edilecek bir şey değil.

İthale zam gelme olayı nedir biz bi kaç ekipman alcaz şimdiden alsak mı aacaba yonca ekipmanları bide traktör planımız vardı [emoji848]

İthal traktörlere duyduğum kadarıyla vergi zammı gelecek. O yüzden fiyatlar artacak. Birçok firma yerli üretim yapma arayışında şuan. Çoğu büyük ihtimal montaj hattı kurarak. Dışardan getirdikleri önemli parçaları ve yerli üretim önemsiz parçaları burada montajlayarak traktör üretecekler. Daha ucuza maal edecekler. Hala hazırda bunu yapan Türk traktör var. Eski NH serilerini burada montajlayarak yerli seri olarak satıyorlar. Bütün firmalar bu yönde bir çalışma içinde şuan. İthal ekipman olayında bu tarz vergi zammı var mı bilmiyorum. Bende duyduğum kadarıyla dile getirdim. Firmaların da yaptıkları bu tarz ortaklıklar da işin doğruluğunu gösteriyor gibi. Daha detaylı araştırarak bilgi edinebilirsiniz. Ben duyduğum kadarıyla anlattım. Geçen sene askere gitmeden önce bu vergi zammı konuları konuşuluyordu. Daha sonra ne oldu bilmiyorum. Bilen arkadaşlar vardır belki...

İthal traktörlere duyduğum kadarıyla vergi zammı gelecek. O yüzden fiyatlar artacak. Birçok firma yerli üretim yapma arayışında şuan. Çoğu büyük ihtimal montaj hattı kurarak. Dışardan getirdikleri önemli parçaları ve yerli üretim önemsiz parçaları burada montajlayarak traktör üretecekler. Daha ucuza maal edecekler. Hala hazırda bunu yapan Türk traktör var. Eski NH serilerini burada montajlayarak yerli seri olarak satıyorlar. Bütün firmalar bu yönde bir çalışma içinde şuan. İthal ekipman olayında bu tarz vergi zammı var mı bilmiyorum. Bende duyduğum kadarıyla dile getirdim. Firmaların da yaptıkları bu tarz ortaklıklar da işin doğruluğunu gösteriyor gibi. Daha detaylı araştırarak bilgi edinebilirsiniz. Ben duyduğum kadarıyla anlattım. Geçen sene askere gitmeden önce bu vergi zammı konuları konuşuluyordu. Daha sonra ne oldu bilmiyorum. Bilen arkadaşlar vardır belki...
Tm anladım teşekkürler [emoji4]

arkadaşlar pazar ve milli firma milli traktör durumunu çok fazla dert ediyorsunuz.
şimdi bana kızacaksınız ama.
buğdayı ruslar getiriyor sorun değil.
kırmızı et amerikadan geliyor sorun değil.
sertifikalı tohum israil genelde italyanda baya bol sorun değil.

yurt dışı menşeli firmalara traktör alırken verdiğimizden daha fazlasını tohum,gübre,damızlık hayvan , sperma, yem olarak veriyoruz.
milli olayını traktörde çok fazla kafaya takmıyormuyuz.
zaten türk çiftçisi satıcı değil yabancı menşeli firmalar için bir pazar bu kadar dert edilecek bir şey değil.
Benim için hepsi sorun teşkil ediyor. Araplara benzedik herşeyimiz ithal ama. Unuttuğumuz birşey var onlarda para var bizde yok. Ülkemizde yapılan yerli malları servisten çıkmıyor birde. O yüzden bu gibi olaylara sevinemiyorum. Bize 2. Sınıf traktör üretip satıyorlar. Enayimiyiz biz diye düşünmeden edemiyorum. Zaten ek gümrük vergisi geldi. Daha neyin zammı.neyin vergisi. Sen yerli sermayeyi sat ülkede dolar euro kalmasın ekonomi bitsin. Daya vergiyi daya vergiyi. Taş olsa çatlar. Sabah sabah ne kadar doluymuşum. Günaydınlar herkese efendim 😀.

Şunu çok üzülerek söylemem gerekli ki biz üreten bir millet değiliz bence. En basit haliyel giydiğim kot markası yabancı, yerli olsa ipliği, parafini, kumaşı yabancı malı. Yediğimiz ürünlerin çoğu yabancı ülkelerden geliyor. Cep telefonlarımız yabancı marka. Türk marksaı dediğimiz ürün dışardan satın alınarak Türkiye ye getirilen parçaların birleştirilmesinden oluşuyor. Kullandığımız a4 kağıdından tutunda tuvalet kağıdına kadar kullanılan hammaddelerin çoğu yabancı ülkelerden geliyor. Yeni değişen kimlik sistemimizin chip lerini yabancı menşeli ülkeler üretiyor. İçtiğimiz suyun çıkartan makina ekipman yabancı menşeli, suyu paketleyen makina ekipman Türkiye de monte bile edilse montajda ki ana kalemler yabancı menşeli. Yemek yiyip içtiğimiz kapların büyük çoğunluğunun hammaddesi avrupa ve doğu ülkelerinden geliyor. Tohum yabancı, ilaçların çoğu yabancı, yeni nesil gübrelerde kullanılan kimyasalların bir kısmı yabancı menşeili. Evde kullandığımız ev aletlerinin çoğu yabancı menşeli. Yani biz üretimi çok az olan bir ülkeyiz. Bu yüzden Türk mallarını desteklemeliyiz. Evet ilk üretimler hiç bir zaman güzel olmayacaktır. Hele hele bu zamanda teknolojik üretim yapıp satmaya çalışan firmalar. Gerek yabancı menşeli firmaların üretim hacimleri gerek servis ağları altında çok ezildiklerinden. Birtakım zorluklara karşı koyabilmek için daha masraflı ve daha sıkıntılı şeyler üretecekler. Ama hiç birimiz emeklemeden yürümedik ki. Ama buda şu demek değil, çağın gerisinde kalalım ateşi yeniden icat edelim. Çin gibi yap arkadaş. Al kopya üret ne diycekler sana ülkende kullandığın kopya bir ürün için notamı verecekler. Al iyibir markayı parçala kopyala üret. Üretmeyi öğren. Al elektronik bir yazılımı aç ve yazılımını çöz. Sana niye benim yazılımımı çözdün mü diyecekler. Derlerse de "sanane bura benim ülkem" de geç. Üretmeyi öğrenmeliyiz ki sonra biz üzerine bir şeyler katabilelim. Biz alışmışız kolaya al montaj yap, Türk malı damgasını vur sat. Al, kur, büyüt, güven kazan ve zoru görünce, parayı görünce sat. Bu ülke ekonomisine, ülkemizin milli değerlerine, kendi ahlak ilkemize uymaz. Daha hala anlayamadığımız şey (bence) Biz avrupalı değiliz. Onlar gibi yaşayamıyoruz. Onlar gibi olmaya çalışmak niye. Lakin git de çin ol da demiyorum. Ama avrupalı ve çinli gibi olmasak da onların yaptıklarının iyi yönlerini öğrenerek, kendi kültürümüze kendi yaşamımıza bu öğrendiklerimizin uyumlu hale getirerek kullanabiliriz. Bu bizde gelişmeyi ve üretimi sağlar. Teknolojiyi sağlar. Bu kulvarda güç sahibi olmayı, egemenliği ve söz hakkı olmasını getirir. Umarım bir gün bizde gerçekten üretiriz ve gerçekten Türkiyem, benim vatanım, benim çiftçim, benim emekçim, benim insanım kazanır, başarır ve ilerler. Sizi bilmem ama ben bunu bir gün başaracağımıza inanıyorum.