Traktörle tarla sürerken en çok neye dikkat edersiniz

Ynt: Traktörle tarla sürerken en çok neye dikkat edersiniz

ARKADAŞLAR NİYE ÖYLE DIYOSUNUZ DÖM-NERLİ PULLUGUN HİÇ ZAHMETİ YOK EKSIRADAN SANA 20 GİBİ Bİ ZAMAN ÇOK MU YANI TARLANIN TESVİYESİ Bİ ÇOK ETKEN YANI

ARKADAŞLAR BEN SİZİN BAZI DÜŞÜNCELERİNİZE KATILIYOR BAZILARINADA KATILMIYORUM.
1-DERİN SÜRMEK FAYDA YERİNE ZARARLIDIR ÇÜNKÜ HAM TOPRA ÇIKARIYORSUN.
2-ANIZ YAKMAK FAYDA YERİNE ZARARLIDIR YANARKEN TOPRAK ÜZERİNDEKİ BİRÇOK MİKRO ORGANİZMAYI YAKIYORSUNUZ.
TARLA İKİNCİ SENEDE EKİLECEKSE SÜRMEKDE FAYDA VAR ÇÜNKÜ TAVINDA SÜRÜM MOTORU ZORLATMAZ FAZLA MASRAF HARCATMAZ EYER EKİLMEYECEKSE İKİNCİ SENE BAHARIN SÜRÜLMELİ.
DERİN SÜRMEK YERİNE ÇİZEL (PATLATMA) ÇEKİLMELİ FAYDASI TOPRAK ALTINDA OLUŞACAK TABAKAYI KIRAR VE SU TUTUMUNU ARTIRIR.
ANIZ YAKMAK YERİNE BİÇER SÜREN KİŞİNİN YANINA VARACAN TABANDAN BİÇDİRECAN BİÇDİRECAN Kİ SENDEN SONRA GELECEK NESLE İYİ BİR TOPRAK BIRAKACAN
DÖNERLİ PULLUK KULLANMADIM AMA FAYDALI OLDUNA EMİNİM HEM ÇUKURLAR OLUŞMAZ HEMDE MAZOTDAN FAYDA SALIYACANA EMİNİM BEN BU ŞEKİLDE DÜŞÜNÜYORUM

arkadaşlar etrafa göre degişir benim bulundugum yerde her ceşit toprak vardır kimi yer cok sert kirecli derin sürüm yapamssın kimi yer cok iyi derin sürüm yaptıkca kar edersin ama ben tarlama asla patladan disgora gibi şeylerle sürmem illaki pulluk ve cok derin sürerim asla mazot ve traktöre acımam sürüm cok önemlidir bence gayet düz ve hertaraf bi ayarda olasına dikkat ederim derin sürmedegeim topragımda var oryada mutlaka dip kazan cekerim devletin bana verdigi 45 cm yer altı devletin ben 45 cm işlemek isterim elimden geldigi kadar hicbir zamanda zarar etmedim sürmek ve hazırlamak önemlidir bence bir arpa kökü bile 1.5 metreye gidebiliyormuş ne kadar iyi kök okadar saglamlık ve verim demek tabi tarlanın durumuna göre taşlı yerde derin sürülmeski birde bence uygun sürüm harmanda sonra fazla kurutmadan tarlayı biraz tavlı sürmektir toprak agustos sıcagını görcek hersene cıkan köklü otların ölmesine faydası olur havalndıgı için dinlenirde camurda veya baharın sürülen citte sadece ot köklerinin yerlerini degişir

tura30 link=topic=23403.msg236347#msg236347 date=1261394838' Alıntı:
ARKADAŞLAR BEN SİZİN BAZI DÜŞÜNCELERİNİZE KATILIYOR BAZILARINADA KATILMIYORUM.
1-DERİN SÜRMEK FAYDA YERİNE ZARARLIDIR ÇÜNKÜ HAM TOPRA ÇIKARIYORSUN.
2-ANIZ YAKMAK FAYDA YERİNE ZARARLIDIR YANARKEN TOPRAK ÜZERİNDEKİ BİRÇOK MİKRO ORGANİZMAYI YAKIYORSUNUZ.
TARLA İKİNCİ SENEDE EKİLECEKSE SÜRMEKDE FAYDA VAR ÇÜNKÜ TAVINDA SÜRÜM MOTORU ZORLATMAZ FAZLA MASRAF HARCATMAZ EYER EKİLMEYECEKSE İKİNCİ SENE BAHARIN SÜRÜLMELİ.
DERİN SÜRMEK YERİNE ÇİZEL (PATLATMA) ÇEKİLMELİ FAYDASI TOPRAK ALTINDA OLUŞACAK TABAKAYI KIRAR VE SU TUTUMUNU ARTIRIR.
ANIZ YAKMAK YERİNE BİÇER SÜREN KİŞİNİN YANINA VARACAN TABANDAN BİÇDİRECAN BİÇDİRECAN Kİ SENDEN SONRA GELECEK NESLE İYİ BİR TOPRAK BIRAKACAN
DÖNERLİ PULLUK KULLANMADIM AMA FAYDALI OLDUNA EMİNİM HEM ÇUKURLAR OLUŞMAZ HEMDE MAZOTDAN FAYDA SALIYACANA EMİNİM BEN BU ŞEKİLDE DÜŞÜNÜYORUM
bakınız ham toprak çıkarıyor diyorsunuz da.şöyle yazın tarlayı derin sürersin.ham toprak çıkar.yaz boyunca sonbahar boyunca o toprak yanar.ve kış yağışlarıyla beraber toprak gereken suyu çeker.daha sonrada gereken işlemleride yaptığın zaman kar mı zara mmı olduğunu götrürsünüz

Eğer nadas yok da hasattan sonra hemen ekilecekse,derin sürmek çok iş açar insanın başına.Tarla sürüm zamanı hemen hemen bizde belli nadasa bırakıldığı için ondan tavı pek saymıyorum ben,tabi ki önemli ama zaten belli zamanda sürüm yapılıyor.İşin doğruluğu benim için herşeyden önemlidir.Olmayacak işi yapmayarak,ne motoru ne kendini üzerek iş yapmaktır.Zaten bunun iiçine pulluk ayarı,sürüm tarzı hepsi girmiş oluyor.Mümkün oldugunca muntazam bir cızı ve güzel ayarlı bir pulluk motoru en az derecede zorluyor.Derinlige de ben şu kadar derin sürdüm demek için derin sürülmemeli,zaten çok fazla derin sürmek sadece sonraki işlemede zorluk çıkarıyor.Üstünden sıyırıp geçmem ama çok fazla da dern sürmem.

tarlaya ne ekeceksen ona göre özen gösterilmelidir.

bizim burlarda yazlık kışlık baharlım ne denk gelirse ekilir. örnek ben kabak ektim yerini sürdüm ıspanak serptim. şuan tarlada hem ıspanak hem marul var ikisini kaldırınca iki kobili ve arkasına 3 veya 4 taban sonra ek mısırı biz tarlayı sürekli ektiğimiz için hasattan sonra hemen sürmek gerekiyor. özeelikle kış ayları yağmurlu geçtiği için tavını buldummu tarlayı hazırlarım hazır olsun. ekim zamanı geldimi sıkışmayalım. bayramın 3. günü fasulye yerlerini pacal vurdum sonra kobili sonrada kiltivatörle sürdüm karık çekme yetişmedi baharlık olan marulu direk kiltivatmrün izine ekip yağmurlama ile yetiştireceğiz. hayırlısı.

doganbey1 link=topic=23403.msg236360#msg236360 date=1261402998' Alıntı:
bakınız ham toprak çıkarıyor diyorsunuz da.şöyle yazın tarlayı derin sürersin.ham toprak çıkar.yaz boyunca sonbahar boyunca o toprak yanar.ve kış yağışlarıyla beraber toprak gereken suyu çeker.daha sonrada gereken işlemleride yaptığın zaman kar mı zara mmı olduğunu götrürsünüz
doğru söylüyor. katılıyorum.

tura30 link=topic=23403.msg236554#msg236554 date=1261466728' Alıntı:
uyrra*-*- arkadaşlar siz toprak yanar demişsiniz buna yanlızca zuha-*-s yakında ziraat mühendis varsa size detaylı bilgi verecektir ??*-s uyy-*s anlş-*s
yanar dediyseler mecazi anlamda kullanılmıştır....bizde biliyoz yanmadını...

ARKADAŞLAR BEN TARLA SÜRÜMÜNDE,
1- TOPRAĞIN TAVLI OLUP OLMADIĞINA BAKARIM. GENEL OLARAK İLK SONBAHAR YAĞMURLARI İLE BERABER BİZİM BURADA SÜRÜM YAPILIR. ÇİFTTEN ÖNCE YAĞMUR YAĞMASI MOTORU ZORLAMAYACAĞI İÇİN YAKIT GİDERİNİ AZALTACAKTIR.
2- SÜRÜM ESNASINDA MOTORUN SESİNİ DİNLER ONA GÖRE MOTORA GAZ VERİRİM. Kİ, DOĞRU DEVİRDE ÇALIŞMAK HEM SÜREDEN HEM YAKITTAN HEM DE MOTORUN ÖMRÜNE KATKI SAĞLAR.
AYRICA PULLUKLARIN HEPSİ DENGELİ OLARAK BATIYOR MU TOPRAĞA BU DA ÖNEMLİDİR DÜZGÜN BİR ÇİFT SÜRMEK AÇISINDAN. VE PULLUĞUN DÜZGÜN SABİTLENMİŞ OLMASININ DA MOTORU TUTMASI İÇİN GEREKLİ OLDUĞUNU SÖYLEMEM DE YARAR VAR.
3- YETERİ KADAR DERİN ÇİFT OLMUŞ MU O ÖNEMLİDİR SON OLARAK.. MESELA BENİM DİKKAT ETTİĞİM ŞEY BİR KARIŞ DÖRT PARMAK KADAR PULLUK BATMIŞSA YETERLİDİR BENİM İÇİN.

• Beğen
Tepkiler: irfan_ertugrul

safanuroglu link=topic=23403.msg236743#msg236743 date=1261512050' Alıntı:
ARKADAŞLAR BEN TARLA SÜRÜMÜNDE,
1- TOPRAĞIN TAVLI OLUP OLMADIĞINA BAKARIM. GENEL OLARAK İLK SONBAHAR YAĞMURLARI İLE BERABER BİZİM BURADA SÜRÜM YAPILIR. ÇİFTTEN ÖNCE YAĞMUR YAĞMASI MOTORU ZORLAMAYACAĞI İÇİN YAKIT GİDERİNİ AZALTACAKTIR.
2- SÜRÜM ESNASINDA MOTORUN SESİNİ DİNLER ONA GÖRE MOTORA GAZ VERİRİM. Kİ, DOĞRU DEVİRDE ÇALIŞMAK HEM SÜREDEN HEM YAKITTAN HEM DE MOTORUN ÖMRÜNE KATKI SAĞLAR.
AYRICA PULLUKLARIN HEPSİ DENGELİ OLARAK BATIYOR MU TOPRAĞA BU DA ÖNEMLİDİR DÜZGÜN BİR ÇİFT SÜRMEK AÇISINDAN. VE PULLUĞUN DÜZGÜN SABİTLENMİŞ OLMASININ DA MOTORU TUTMASI İÇİN GEREKLİ OLDUĞUNU SÖYLEMEM DE YARAR VAR.
3- YETERİ KADAR DERİN ÇİFT OLMUŞ MU O ÖNEMLİDİR SON OLARAK.. MESELA BENİM DİKKAT ETTİĞİM ŞEY BİR KARIŞ DÖRT PARMAK KADAR PULLUK BATMIŞSA YETERLİDİR BENİM İÇİN.
bn çizgiye yattımmı göbek görünmüycek :D o şekil :D gerçee göbek yok ama :D

ozkan723 link=topic=23403.msg236745#msg236745 date=1261512229' Alıntı:
bn çizgiye yattımmı göbek görünmüycek :D o şekil :D gerçee göbek yok ama :D

SEN DE BENİM ŞERİF AHMET DAYININ KAFASINDANSIN GALİBA :)
BEN DERİNLİĞE ÇOK FAZLA TAKILMIYORUM. NEDEN DERSENİZ, TOHUM 3 PARMAK KADAR ALTA DÜŞECEK VE ÇOK DERİN SÜRMEK DE ZARARLI DİYE OKUDUM BİR DERGİ DE. DERİN SÜRMEK SADECE SU TUTMA KAPASİTESİNDE ETKİLİ.

BİZİM ŞERİF AHMET DAYIDAN BAHSETMEK GEREKİRSE :)
SONUNA KADAR PULLUKLARI SALARMIŞ ADAM.. CİZİYİ ŞAŞIRDIĞI ZAMAN GERİ GERİ GİDER DÜZELTİRMİŞ. 3 SAATTE BİR DÖNÜM ÇİFT SÜRERMİŞ.. DÖNÜMDE 7 LİTRE MAZOT YAKARMIŞ..
GERÇEKTEN BÖYLE BİR ADAM VAR :)

bizim peder de çok derin sürer pulluğun üzerine bi kum torbası koymadan sürmez.bazen bir taneyle kalmaz 2-3 torba doldurur.sonrada traktör bu pulluğu çekmiyo küçültelim diye tutturuyo

Evet beyler,ilk sürümü derin sürerim,ikinci sürümü normal sürer,daha rahat tarlayı ekime hazırlarım..Ama bunun tersini yaparsak ikinci sürümde,üstteki tavlı toprağa alttan kesekli tezek çıkar...

safanuroglu link=topic=23403.msg236746#msg236746 date=1261512422' Alıntı:
SEN DE BENİM ŞERİF AHMET DAYININ KAFASINDANSIN GALİBA :)
BEN DERİNLİĞE ÇOK FAZLA TAKILMIYORUM. NEDEN DERSENİZ, TOHUM 3 PARMAK KADAR ALTA DÜŞECEK VE ÇOK DERİN SÜRMEK DE ZARARLI DİYE OKUDUM BİR DERGİ DE. DERİN SÜRMEK SADECE SU TUTMA KAPASİTESİNDE ETKİLİ.
bakınız tohum 3 parmak altına düşüyor diyorsunuz.gündendiden örnek verelim.gündendiyi ektin.belli zaman geçti haziran gibi gündendin biraz büyüdü ne oldu suya ihtiyacı var.ortalık kurak.havalar sıcak.tam çiçeğe kalkacakken yeteri kadar su olmadığı için kafa yapmıyor gündendi.kellesi en fazla 10 cm çaplı oluyor.sonra bu kuraklarda gene su bulamıyor.ne oluyor iyice büzülüyor gündendi kellesi.biçim zamanı geliyor.biçer tarlaya giriyor.100 dönüm(100000 metrekare)7 tonluk römork zor doluyor.bunu satmaya götürüyorsun.tüccar çekirdeğe bakıyor.ve bu tam yağlı değil bunun fiyatı bu kadar ve sonuç fiyasko mazotunu tohumunu gübresini karşılamıyor.yazın derin sürdük toprak iyice kesek çıkardı.yaz yağmuru yağdı.sonbaharda yağdı.tarlan ot yaptı.ister ufak nolu pullukla sürersin istersen patlatma çekersin.sonra gereken işlemleri yaparsın vede ekersin gündendiyi.haziran gibi gündendin büyür vede su aramaya başlar hop kökleri suyu çeker.dahada büyüdü suya ihtiyacı arttı aşağıdan toprağın depoladığı sudan çeker.vde kelleler tohum cinsine göre 25-30-40 cm olur.daha büyüğü o kadar iyi değil çünkü ortaları boş kalıyor.sonra gelirsin biçerle 100 dönüm yeri biçersin.dönüme 300 kg üstü alırsın.100 dnm yerden 30 ton mal alırsın gidersin tüccara iyi parayla o malı satarsın vede hüsrana uğramazsın.KAYNAK:doğancan seyhan(bizzat tarafımızca her sene böyle yapılmaktadır.vede başarılı sonuca ulaşılmaktadaır.inşallah böyle devam eder.

İyi güzel de yağan yağmurlarda su toprakta mı aklıyor?Süzülüp yeraltı sularına karışıyor.Kalan nemidir önemli olan.İster 1 metre derinliğinde sür ister 10cm.Mahsüle göre sürmek çok önemli.Kafadan hepsini bir hizaya sokmak yanlış.Ayrıca herkesin aldığı ürün kendine,yöntemi kendine.Fikrini söyler kenara çekilirsin.Baskı yapmaya gerek yok.Belli bir derinlikten sonrası sadece ikilemede motorunu yoracaktır.Abarmamak gerek bence...

doganbey1 link=topic=23403.msg236888#msg236888 date=1261580264' Alıntı:
bakınız tohum 3 parmak altına düşüyor diyorsunuz.gündendiden örnek verelim.gündendiyi ektin.belli zaman geçti haziran gibi gündendin biraz büyüdü ne oldu suya ihtiyacı var.ortalık kurak.havalar sıcak.tam çiçeğe kalkacakken yeteri kadar su olmadığı için kafa yapmıyor gündendi.kellesi en fazla 10 cm çaplı oluyor.sonra bu kuraklarda gene su bulamıyor.ne oluyor iyice büzülüyor gündendi kellesi.biçim zamanı geliyor.biçer tarlaya giriyor.100 dönüm(100000 metrekare)7 tonluk römork zor doluyor.bunu satmaya götürüyorsun.tüccar çekirdeğe bakıyor.ve bu tam yağlı değil bunun fiyatı bu kadar ve sonuç fiyasko mazotunu tohumunu gübresini karşılamıyor.yazın derin sürdük toprak iyice kesek çıkardı.yaz yağmuru yağdı.sonbaharda yağdı.tarlan ot yaptı.ister ufak nolu pullukla sürersin istersen patlatma çekersin.sonra gereken işlemleri yaparsın vede ekersin gündendiyi.haziran gibi gündendin büyür vede su aramaya başlar hop kökleri suyu çeker.dahada büyüdü suya ihtiyacı arttı aşağıdan toprağın depoladığı sudan çeker.vde kelleler tohum cinsine göre 25-30-40 cm olur.daha büyüğü o kadar iyi değil çünkü ortaları boş kalıyor.sonra gelirsin biçerle 100 dönüm yeri biçersin.dönüme 300 kg üstü alırsın.100 dnm yerden 30 ton mal alırsın gidersin tüccara iyi parayla o malı satarsın vede hüsrana uğramazsın.KAYNAK:doğancan seyhan(bizzat tarafımızca her sene böyle yapılmaktadır.vede başarılı sonuca ulaşılmaktadaır.inşallah böyle devam eder.

MERHABA DOĞANCAN,
GERÇEKTEN ÇOK DOĞRU VE MANTIKLI BİR DÜŞÜNCE.
BİZ PANCAR YERLERİNİ ÇOK DERİN SÜRERİZ. AMA BUĞDAY EKECEKSEK O DERECE DİKKAT ETMEYİZ.
BABAM MEMUR, BİZ DE ŞİMDİYE KADAR ÖZEL FİRMALARDA ÇALIŞIYORDUK. HAL BÖYLE OLUNCA DA PANCAR, NOHUT GİBİ MEŞEKKATLİ İŞLERE YÖNELMİYORDUK. SADECE BUDĞDAY EKİP BALYA SATIYORDUK ANLAYACAĞIN. HARMAN DÖNEMİ BİZİM İÇİN 20 GÜNÜ GEÇMEZ :)

BEN O YAZIYI YAZARKEN TAMAMEN BUĞDAY EKİMİNE GÖRE DÜŞÜNMÜŞ, O ŞEKİLDE KAFAMDA ŞEKİLLENDİRMİŞTİM. GEREKTİĞİ ZAMAN DÜŞERİM YAVAŞ 4 ' E, PULLUKLAR İKİLİ ZATEN, KUYU KAZAR GİBİ SÜRERİM ABİ :)

AMA PROFESYONEL ANLAMDA ÇİFTÇİLİK YAPAN BİRİSİ OLARAK GÖRÜYORUM SİZİ.
ALLAH ÜRÜNÜNÜZÜ BOL VE BEREKETLİ ETSİN.

KRİZ GELDİ ŞİMDİ ÖZEL ŞİRKETTE DE ÇALIŞMIYORUM 6 AYDAN BU YANA..PROFESYONEL OLARAK BEN DE ÇİFTÇİLİĞE VE ÖZELLİKLE SIĞIRCILIĞA YÖNELMEK İSTİYORUM. SÖYLEDİKLERİN ÇOK ÇOK MANTIKLI, PAYLAŞIM İÇİN SAĞOL ;)

Tarlayı derin sürmek bence iyi bir şey değil....hava atmak amacıyla iyi........ Tarlanın en verimli toprağı yüzeydeki10-15 cm kalınlığıdır.Onu işlemek lazım.Ters yüzet iyi ve kötü toprağı birbirine karıştır.
Yinede herkes kendi bildiğini yapsın

EVET, TARLANIN EN VERİMLİ KATMANI EN ÜSTTEKİ İLK 10-15 CM..BELKİ DE O KADAR BİLE YOK.
AMA TERS YÜZ ETMEZSEK YANİ VERİMLİ KISIM ÜSTTE KALIRSA EROZYONLA KAYBEDEBİLİRİZ.
O NEDENLE PULLKUKLARIN TOPRAĞI TAM OLARAK DEVİRİP DEVİRMEDİĞİNİ ANLAMAK LAZIM.
BUNU EN İYİ ANIZLI TARLADA ANLAYABİLİRİZ.

TERS YÜZ EDİP, KARIŞTIRIP VERİMLİ KATMANI AŞAĞI GÖMERSEK BİZİM İÇİN DAHA İYİDİR.
AMA ÇOK DA DERİN SÜRMEK İŞE YARAMAZ GERÇEKTEN DE.

PANCAR YERLERİ DERİN SÜRÜLÜR BİZİM ORADA. TAHMİNİMCE PANCARIN YÜZEYE DOĞRU DEĞİL AŞAĞI DOĞRU GELİŞMESİ İÇİN TOPRAĞI KABALAMAK AMACIYLA DERİN SÜRÜM YAPILIYOR.