Trakya ayçiçeği ekim hazırlığı

Trakya da ekim hazırlıkları ne durumda yerler hazırlanmaya başladı mı su otu için ilaçlama yapan var mı tavsiye nedir geçen sene 119 ekili bir yere ot ilacı attık maşallah ciguli çekerken buğday tarlasında gibiydim

• Beğen
Tepkiler: ağayamüsade
9 lu çekip bıraktım bende daha girmedim hiç yerlerede geç sürüm yaptım zaten daha otlanma yok tek tarlayı bırakmıştım sürüp 9 lu yada flamingoyla hiç dokunmadım daha havalar müsade etse düz ayaklı flamingoyla tek kalanı karıştırayım diyorum orasını yada tavı kaçırmayım hiç aysan çekmeye başlamadan onu flamingoyla karıştırıp aysanları takıp hepsini hazırladıktan sonra en son mu aysan çeksem ona nasıl yapsak acaba

• Beğen
Tepkiler: srtys
9 lu çekip bıraktım bende daha girmedim hiç yerlerede geç sürüm yaptım zaten daha otlanma yok tek tarlayı bırakmıştım sürüp 9 lu yada flamingoyla hiç dokunmadım daha havalar müsade etse düz ayaklı flamingoyla tek kalanı karıştırayım diyorum orasını yada tavı kaçırmayım hiç aysan çekmeye başlamadan onu flamingoyla karıştırıp aysanları takıp hepsini hazırladıktan sonra en son mu aysan çeksem ona nasıl yapsak acaba
Hocam bence hiç dokunmayın şöyle yağış tutsun onu ardından bir aysan çekin üstüne bir tırmık ekin bence..Biz geçen sene böyle yaptık Nisan başında hepsini sürdük sonra bir yağmurlar tuttu ardından aysan çekip kısa süre sonra bu kez tırmık çektik ve ekimini yaptık çok güzel çicek yetişti.

otlanma ne durumdaydı ?
Hiç sorun olmadı hocam ama 5 6 dekar kadar pıtrat otu yaptı oda eskiden o bölge çayırdı sonra biz bozduk onu onun dışında da başka da sıkıntı görmedik..Nisan başında sürdükten sonra tırmıksız bırakmamızın sebebi ise yağmur almasını sağlamak amacıylaydı.Çünkü hocam yazdan beri sürülüp bırakılan toprak sıkışmış oluyor tiller tarzı şeyle sürünce hem çözülüyor hem de havalanıyor üstüne yağmur yağınca da belli bir derinleğe yağmur da giriyor üstüne aysan çekince kum gibi oluyor

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker
Ben de nohut yerlerini pullukla sürmüştüm sonbaharda. Bu ay otlu yerlere yeşil kurutan atıp bi çaprazına bi düzüne kazayağı çektim.

Dekar/1.5 litre humik asit içersine 200er gram mangan ve demir 300er gram çinko ve magnezyum eritip toprağa atıp aysan çekecem.

Önümüzdeki hafta ful yağışlı 30kg civarı yağış gösteriyor yağmurdan önce ekemiycem galiba. Yağmurdan sonra nisanın ilk haftası bi aysan daha çekip tabana 20kg 20-20 verip ekicem inşallah.

Nisanın ilk haftası ektiğim nohut ile 15-20sinden sonra ektiğim nohut arasında en az 50 kg verim farkediyor. Martın 20sinden önce ektiğimde de hastalık riski artıyor. Ben ideal ekim zamanı olarak 5-10 nisan arasını buldum 20 yıldır aralıksız ekeriz.

Geçen yıl yağmurlardan giremedim hiç 25 nisanda zor ekmiştik boy yapmadı hiç nohutlar. 40 dekar sarı-98'den 5.5 ton , 10 dekar beyaz yemeklik nohuttan 800 kg nohut alabildim.

2 yıl önce 10 nisanda ektiğim 12 dekar bi yerden 3200 kg verim almıştım.

Bu yıl nohut ile ilgili başlık açan yok mu ?

Sıra arasını 70cm'e ekiyoruz bu yıl 50-55 cme düşürmek istiyorum ama nasıl yapacağım hiç bir fikrim yok.

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker
Pazartesi ve salı gunu kar gosteriyor çok aceleci davranmamak da fayda olur Bence.hele ki gün batı arazilerde günlük güneş ışınlarının acısı az olduğu için çıkışlar geç oluyor hatta kök hastalığı riski artıyor görüşündeyim.

• Beğen
Tepkiler: soner2222