trakyanın hava şartlarına göre nitrat için erkenmi?

Ynt: trakyanın hava şartlarına göre nitrat için erkenmi?

Uzun vadeli hava durumları seni aldatmasın 35 yaşındayım nisanın yağışsız geçtiğini hatırlamıyorum.Buğdayların durumu şuan iyi.bence nisan 15 i falan bekle.illa aticam dersen ikiye böl.

teco link=topic=82695.msg984471#msg984471 date=1426886714' Alıntı:
yılmaz bey bi sorum olacak 26 nitratı 33nitratla karıştırıp atsak nasıl olur?gecen sene denedim di ama bide sizden bi fikir alsam

Valla boşuna uğraşmış olursunuz.

33 ile 26 ' lık (iki küçük fark dışında) aynı şeydir. Ikisinin de yarısı amonyum, diğer yarısı nitrat azotundan oluşur.

Farkları:
1-) 33 ' lüğün 3 ' te 1 ' i, 26 ' lığın 4 ' te 1 ' i azottur.
2-) 26 ' lıkta ekstradan kalsiyum (Ca) bulunur.

Peki 26 ' lıktaki bu kalsiyum ne işe yarar?

1-) Patlamamasına. (Gerçekten ilk amacı budur)
2-) Az daha yavaş çözülmesine
3-) Toprakta Ca eksikliği varsa bir nebze giderilmesine.

Her ikisi de kurak şartlar için geliştirilmiştir ama 33 ' lük daha kurak şartlar için geliştirilmiştir.

Özetle az uz bi yağış olacaksa atılacak gübre miktarı %50 arttırılarak % 26 ' lık, yok hiç yağış olmayacakta 33 ' lük olmalı (gerçi her durumda yağış olsa iyi olur ya, o da farklı bir konu)

Lakin ne olursa olsun aralarındaki fark atla deve değil. Sadece kullanılacak miltar ve kalsiyum (kireç)tir.

Bugdaylar kardeslenmeyi tamamladiktan sonra girip gubre atmaniz mumkun mu ? Bunu ince lastik kullanarak mi yapiyorsunuz ? Eger kalin lastikle girip minimum zarar ile atmak istiyorsaniz kardeslenmenin sonunda sapa kalkmaya baslamadan hemen once atmak en iyisi degil mi ? Benim Konya yoresi icin planim simdi o yonde... Ardindan da sulamaya baslayacagiz muhtemelen.

cem.ispir link=topic=82695.msg985179#msg985179 date=1427057860' Alıntı:
Bugdaylar kardeslenmeyi tamamladiktan sonra girip gubre atmaniz mumkun mu ? Bunu ince lastik kullanarak mi yapiyorsunuz ? Eger kalin lastikle girip minimum zarar ile atmak istiyorsaniz kardeslenmenin sonunda sapa kalkmaya baslamadan hemen once atmak en iyisi degil mi ? Benim Konya yoresi icin planim simdi o yonde... Ardindan da sulamaya baslayacagiz muhtemelen.

Bitki sağlıklı ise, sapa kalkım ortasına kadar olan tüm çiğnenmeleri, hasarları, büyük oranda tolere edebilir.

Ben buğdaylara şu ana kadar 3 kez girdim. Yağmur çamur demeden 3 ' ünde de aynı izi kullandım. Bu gün 4. kez girdim ve bir çok yerde önceki izi bulamadım.

sebazios link=topic=82695.msg985192#msg985192 date=1427059357' Alıntı:
Bitki sağlıklı ise, sapa kalkım ortasına kadar olan tüm çiğnenmeleri, hasarları, büyük oranda tolere edebilir.

Ben buğdaylara şu ana kadar 3 kez girdim. Yağmur çamur demeden 3 ' ünde de aynı izi kullandım. Bu gün 4. kez girdim ve bir çok yerde önceki izi bulamadım.

Masallah. Ben henuz iki defa girmis durumdayim, ikincide birincideki izi genelde bulamadim, gorebildigim yerlerde de 10 santim sagindan solundan gitmeye calistim. Ilk sudan sonra yulaf ilaci icin girmek soz konusu olursa diye 165lige sune lastigi ariyorum simdi, ayarlayabilirsem 3500 lirayi verip alacagim(battik yine)... Bu hafta sonuna itibari ile de mumkun olursa cinko-demir ve ikinci ust gubre 33 nitrat icin yine kalin lastikler ile girmeyi planliyorum.

cem.ispir link=topic=82695.msg985221#msg985221 date=1427068718' Alıntı:
Masallah. Ben henuz iki defa girmis durumdayim, ikincide birincideki izi genelde bulamadim, gorebildigim yerlerde de 10 santim sagindan solundan gitmeye calistim. Ilk sudan sonra yulaf ilaci icin girmek soz konusu olursa diye 165lige sune lastigi ariyorum simdi, ayarlayabilirsem 3500 lirayi verip alacagim(battik yine)... Bu hafta sonuna itibari ile de mumkun olursa cinko-demir ve ikinci ust gubre 33 nitrat icin yine kalin lastikler ile girmeyi planliyorum.
Maşallah diyeyim ama bu gidişle zor gireriz bizimde 33 nitrat ve yaprak besleme için girmemiz gerek hava sıcaklıgı ve yağış müsade etmiyor...

Nitratı atmadan önce üreyi ne zaman verdin?Buğdaylar hangi safhada onu bilmek lazım.Bana kalırsa nitrat için erken ama ben iki seferde atacağım dersen(mesela 15kg 1.sefer 10kg 2.sefer)ilk parti nitratı salla derim.Eğer bir kerede hepsini atacaksan biraz daha beklemekte fayda var.

ErmanHoca link=topic=82695.msg985246#msg985246 date=1427094659' Alıntı:
Maşallah diyeyim ama bu gidişle zor gireriz bizimde 33 nitrat ve yaprak besleme için girmemiz gerek hava sıcaklıgı ve yağış müsade etmiyor...
Soylediginiz gibi zor gorunuyor, hafta sonu kar yagmis bizim orada. Bugun de yasliymis, carsamba persembe yagis gorunmuyor hava raporunda ama bunca yagisin uzerine tarlaya girebilecegimizi de pek sanmiyorum. Hayirlisi olsun bakalim...