türkiye de ciftcilik bitiyormu sizce

Ynt: türkiye de ciftcilik bitiyormu sizce

bir de benim imrendiğim çiftçiler var.bizim komşu ilçemiz sandılklıda.adam 150 milyara sondaj yaptırıyor.(trafo sondaj.elektrik vs..)200 dönüm patates ekiyor.oluyor toplam borç 350 milyar.bu sene patates iyi para böyle bir yatırım yapanın bir trilyon kazanması içten bile değil.tabiki para etmedimi de iflas edenler oluyor.ama adamların gözü kara.ertesi yıl tekrar.

türkiyede çiftçiliğin kalkınması için acilen artık laçkalaşmış ve tek görevi para yemek olan ziraat odalarına karşı ayaklanması ve ziraat odalarının acilen düzeltilmesi gereknektedir ... yada her gelişmiş ve uygar toplumdaki gibi yeni bir sivil örgütlenmeye gitmelidir ... bunu resmi kanallarla yapmasa bile artık toplu hareket etmeyi hakkını istemeyi öğrenmelidir ... birlikten kuvvet doğar ...

işte o zaman çiftçimiz tefeci elinde ömür tüketmez ... işte o zaman çiftçmiz kredi borcu ile ezilmez... işte o zaman çiftçimiz elindeki ürününü üç beş komisyoncunun , tüccarın insafına bırakmaz...

iyi bir örgütlenmeyle yürütülen faaliyetler çerçevesinde çiftçimiz teknik yardım ve eğitim alabilir ... alternatif ürünleri öğrenir ve onlara yönelelebilir ... iyi bir birlik oluşturabilirse taban fiyat için oturu devletle sendika gibi pazarlık eder ...

eğitim programları düzenlenir .. traımsal kredi , AB hibeleri ve desdekleri konusunda eğitimler alır .. bilinçli adımlar atar ...

ama bu ZİRAAT ODA ları bunların hiç birisini yapamaz ... çünkü köhnemiş , tek derdi para yemek olan içerisinde kaliyesiz memurların çalıştığı salak bir kurum halini almış ...

hepiniz haklısınızda türkiyenin her yeri her şeyi yetiştirmeye müsait değil keşke koca kaya kardeşin dediği gibi bizde ekebilsek her türden su yok kıragı çok bir sene buğday ertesi sene nohut ek aynı tarlaya dahası sene ektiğin buğday masrafını ancak çıkarır herkes kendi bölgesine göre yorum yapıyo.

ewed arkadaşlar yazdıklarınızı okudum herkes birlik olamadıgımızı konuşuyor ve çok haklısın.. adamlar çiftçiyi bitirmek için her turulu ugraşıyor urunu bizden alıyorlar tonla tekrar bize satarken tanele adetle satış yapıorla ve bizden aldıkları ton fiyatına eşit bi miktarda ve bizim köyde artık iç bişey para yapmadığından kimse bişey ekmiyo adam eksem nolcakki zaten para etmiyo dio ya boş duruyo tarla yada doğru duzgun ilaç fln atmayarak bugday arpa ekiyor başkada bişey yok ...birde bizim bu çevrede meyvecilik hızlanmıştı iki senedir iki sene öncesine kadar tırla sarıp götürürlerken şimdi adamları arıyorlar ufak bi kamyonla geliolar ve onuda istemeye istemeye artık kimse çözemedi napacağını ne ekeceğini herkes kendini oyalacak bişieyler yapmaya çalışıyor... arkadaşta demiş
TRZafer link=topic=25007.msg205334#msg205334 date=1250524218' Alıntı:
Köylü milletin efendisidir...Efendi efendi oturuyoruz o yüzden...

Böyle bir konjektürde çiftçilerin karşılaştığı sorunların nedenlerini, çiftçinin tutumlarında aramak çok yersiz... Hiç çalışan, tembellik yapan ayrımı yapmayın... Girdi,hammadde fiyatları ve ürün fiyatlarını geriye dönük inceleyin... Ne demek istediğim kolayca anlaşılır...

Şahsen şu an bulunduğum ilçede çoğu kişi bitmiş durumda.Nedeni ise nam şöhret yüzünden+fındığın kazandıracağı para dolayısıyla,hiç ihtiyacı yokken herkesin krediyle hiç araştırıp sormadan 4x4 traktör alması.Adamın 30 dönüm tarlası var ama bakıyorsun altında 4x4 traktör var.Şahsen bizimde ihtiyacımız var ama bugünün ekonomik şartlarını göz onüne alırsak güvenemiyor insan.Gerçi bundan 3-4 sene önce 240 S traktörümüzün üstüne 4-5 milyar ödeyip 276 G 4x4 traktör alabiliyorduk.

Traktör le felan alakası yk bence.Çiftçinin Ürettiği para etmiyor hasat ettiği ürün elinde kalıyor. Çiftçinin Sorunları Dinlenmeli . Hükümet politikaları yanlış yeni politikalar oluşturulmalı . Bundan 10 sene oncesıne kadar türkiye tarım alanın da kendi kendine yeten bi ülke iken şu an dışa bağımlı ulke olmuş duurumdayız çoğu tarım ürününü ithal olarak alıyoruz. Çiftçilerimiz birlik içinde olmalı kooperatifleşmeye gidilmeli ürünlerin elden çıkartılması kolaylaştırılmalıdr.Şu an Çiftçi toprağa , Toprak ta çiftçiye küs durumda. Bir an önce gereken önlemler alınmalıdır..

topaktas link=topic=25007.msg205520#msg205520 date=1250594426' Alıntı:
Traktör le felan alakası yk bence.Çiftçinin Ürettiği para etmiyor hasat ettiği ürün elinde kalıyor. Çiftçinin Sorunları Dinlenmeli . Hükümet politikaları yanlış yeni politikalar oluşturulmalı . Bundan 10 sene oncesıne kadar türkiye tarım alanın da kendi kendine yeten bi ülke iken şu an dışa bağımlı ulke olmuş duurumdayız çoğu tarım ürününü ithal olarak alıyoruz. Çiftçilerimiz birlik içinde olmalı kooperatifleşmeye gidilmeli ürünlerin elden çıkartılması kolaylaştırılmalıdr.Şu an Çiftçi toprağa , Toprak ta çiftçiye küs durumda. Bir an önce gereken önlemler alınmalıdır..
tavşana kaç tazıya tut deniyor.gübre ve mazot u pahalı kullandırıp onların piyasa koşullarıyla ürün satmamız isteniyor.ayrıca onlara devlet desteği çok.o dev gibi traktörleri yada 200 başlık bir soğutmalı süt sağım ünitesini köycek birleşsek zor yaparız yada alırız.

keykubat link=topic=25007.msg205459#msg205459 date=1250578439' Alıntı:
hepiniz haklısınızda türkiyenin her yeri her şeyi yetiştirmeye müsait değil keşke koca kaya kardeşin dediği gibi bizde ekebilsek her türden su yok kıragı çok bir sene buğday ertesi sene nohut ek aynı tarlaya dahası sene ektiğin buğday masrafını ancak çıkarır herkes kendi bölgesine göre yorum yapıyo.
türkiyede su çıkmayacak yer çok nadir.köyde bir önderlik yap bir derin kuyu çıkart.sulu tarıma geç.bir derin kuyu çevresinde 300-500 dekar yeri sular.elektirikle çalışsın.senden artan zamanlarda diğer tarlalara suyu sat.kanunen buna hakkın var.sattığı suyun parasıyla tesis bir yılda kendini amorti eder.sulu tarıma geçersen herşey biraz değişir.

arkadaşlar hepinize cok teşekkür ederim ilginizden dolayı.benim burda istegim birlik beraberlik olmak şu 4*4 almış felan degil bizim dışardaki ciftciden ne eksigimiz var alsınlar.ama devlet de bize baksın.babam bundan 25 sene önce 1 kilo bugday verip 3 lt mazot alıyormuş ama şimdi nasıl oldu tam tamına 7 kilo arpa verecegiz de 1 lt mazot alacagız. bizim sorunumuz bu artı gübre bizim soorunumuz bu ve en önemli sorunumuz da tarım bakanı bununla ilgili konuşalım birlik olalım BİRLİKTEN KUWWET DOGAR sözünü benimsiyerek kendimize yol cizzelim bahar ayına kadar toplanıp,birlik olup bakan bey e mi cıkarız yoksa başbakan a mı bir yerlere cıkarız bu site bizim için bulunmadık bir nimet bundan yarrarlanalım.

Üreticiler ürettikleri ürünü toplu halde satmaya yönelik birlikler kurabilir ilk etapta... Bu ürünün yok pahasına satılmasını engeller... İkinci adım bu birliklerin ürünü işleyerek satabilecekleri yapıya kavuşturulmasıyla olur... Örneğin ayçiçeğinin hamyağ, buğdayın un olarak pazarlanması daha karlı olacaktır...

pamukçu link=topic=25007.msg205658#msg205658 date=1250621825' Alıntı:
Üreticiler ürettikleri ürünü toplu halde satmaya yönelik birlikler kurabilir ilk etapta... Bu ürünün yok pahasına satılmasını engeller... İkinci adım bu birliklerin ürünü işleyerek satabilecekleri yapıya kavuşturulmasıyla olur... Örneğin ayçiçeğinin hamyağ, buğdayın un olarak pazarlanması daha karlı olacaktır...
Güzel fikirler..ama sütte bu iş pek başarılı olmadı..aksine fırsatçılık bile oldu..

çiftçilik bitti.bu anlayış ve politikalarla.tarım sanayisinin ham maddesi çiftçi.anlayan yok.birlikler hemen kurulmuyor.her kafadan bir ses geliyor.iki yıl önce kuraklık mı vardı bu ürün artışı her yıl oluyordu.arpyı ithal et.mısırı ithal et.eti yemi ithal et.önemli olan avrupalı çiftçilerin kazanması.

nailyetek link=topic=25007.msg205717#msg205717 date=1250630511' Alıntı:
Güzel fikirler..ama sütte bu iş pek başarılı olmadı..aksine fırsatçılık bile oldu..
Tam olarak süt birlikleri gibi birşeyden bahsetmiyorum, yönetim pozisyonunda çiftçilerin olduğu örneğin bir köy veya iki köy bazında ürünlerin tam anlamıyla değerlendirilebildiği, işlendiği ve katma değer yaratıldığı bir örgütlenmeden bahsediyorum... hatta hammadde maliyetleri de düşürülebilir toplu alımlarla... herkes oransal olarak payına düşeni alır... bu birlikler eliyle üretimde belli bir kalite standardı yakalamakta kolaylaşır... kolay olmadığının farkındayım ama bir yerlerden başlamak gerek...

çiftçilik biter mi canım.bu kadar millet ne yiyip ne içecek.sadece arz talep dengesi olmadığı için elindeki malı değerlendirememe.ucuza satma olayı var.piyasayı regüle eden bir sistem olsa.düzenli olarak piyasaya mal verse.fiyatlar sabit kalsa.herkes memnun olacak.biz ettiğimiz masrafları bir yılda alırken.bir tüccar en fazla 3 ayda parayı döndürebilmekte.yaptığımız işe göre ettiğimiz karı duysalar.birde 12 aya bölünmüş halini.gülmekten bayılırlar.

başkan ben bu sene 300 ton bugday sattım ister inan ister inanma kafa kafa ya anca cıktım.sadece artısı motora 20 lira borcum vardı onu ödedim başka elde sıfır gecen senenin fiyatına bakarak benim bu sene tam 60 milyar kerdan zararım var. nedemek 60 milyar işte benim cebime girren hiç bişey yok başkaları için calışıyoruz birlik olalım başkaları yiyene kadar biz yiyelim bizim cebimizde kalsın işimiz şükür başka bişey yok. şükür şükür diye diye anamız agladı artık bence YETER sizi bilmem o yüzden arkadaşlar birlik olalım.memurlar kadar yok muyuz ya hersene zama zam diye devlet in başını yiyorla ya biz ne yapıyoruz yan gelip yatıyoruz.bize 500 kuruş diyor şükür diyoruz ama sonra ne oluyor işte 400 e 300 mal yıkıyoruz.yine şükür demiii.arkadaşlar ben patlamak üzereyim vala düşündükce kafayı yiycemm sizi bilmemm.........